Klasy piąte od marca do końca kwietnia pracowały nad projektem, który miał na celu bliższe poznanie naszego miasta.
Uczniowie podzielili się na grupy według preferencji. Ich zadaniem było odnalezienie ciekawostek na temat Mrągowa - jego historii oraz aktualnego stanu.
Piątoklasiści fotografowali przyrodę oraz zabytki, nagrywali filmy, przeprowadzali wywiady ze znanymi oraz anonimowymi osobami, redagowali przesłane teksty oraz prowadzili stronę internetową wydarzenia.
Po zakończonych pracach spotkaliśmy się na prezentacji oraz omówieniu projektu. Wszyscy uznali, że działania były rozwijające. Część osób ma już pomysły na przyszły projekt. :)
Poniżej prezentujemy fotorelację, a stronę internetową można odwiedzić, klikając w podany link:
klasa 5c i 5e wraz z wychowawczyniami
W środę 18 maja, w ramach innowacji pedagogicznej „Rekonstrukcja historyczna w szkole”, grupa naszych uczniów pod opieką p. Moniki Chorążewicz i p. Mateusz Przybysza pojechała z wizytą do Szczytna. Po rewitalizowanym zamku prokuratorów krzyżackich, oprowadzili nas ubrani w historyczne stroje wspaniali przewodnicy: panowie Grzegorz i Piotr. Opowiedzieli historię zamku oraz pokazali znalezione w nim podczas prac archeologicznych zbytki. Objaśnili również elementy stroju zakonnika-rycerza i rycerza zaciężnego w służbie Zakonu. Na koniec, w formie niespodzianki, przygotowali warsztaty łucznicze dla naszej grupy. Okazało się, że wielu z naszych uczniów może zostać obrońcami średniowiecznych warowni.
Organizatorzy: M. Przybysz, M. Chorążewicz, I.Pielach
We wtorek 29 marca 2022 roku zrealizowany został kolejny etap innowacji z historii. Tym razem nauczyciele prowadzący innowację zaplanowali grę terenową po Mrągowie. Na początku uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, każdy z zespołów otrzymał wskazówki w postaci zdjęć “starego” Mrągowa. Zadanie polegało na tym, aby odnaleźć miejsca z fotografii w dzisiejszej odsłonie i zrobić aktualne zdjęcie danej budowli/danego miejsca. Drużyny pod opieką p. Moniki Chorążewicz oraz p. Ilony Pielach z zapałem i pełnym zaangażowaniem wypełniali swoją historyczną misję. Punktem spotkania była wieża Bismarcka. Oprócz świetnej zabawy, to wspólne działanie pozwoliło na zagłębienie się w historię naszej małej ojczyzny - Mrągowa.
Zapraszamy do galerii - bo opis nie oddaje frajdy, jaką mieliśmy tego dnia :)
FOTOGALERIA
organizatorzy
I. Pielach
M. Chorążewicz
M. Przybysz
Realizując innowację pedagogiczną EKO EMOCJE przenieśliśmy się wraz z uczniami klas: 4B, 8C i 8D do Krainy Mocy Słów. Ten moduł, tak jak poprzednie, obfitował w ciekawe doświadczenia, a nasi uczniowie chętnie angażowali się w każde zaproponowane przedsięwzięcie. W tym module skupiliśmy się przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwość oraz wrażliwość na potrzeby innych. Mówiliśmy o tym, jak istotną rolę odgrywa poszanowanie dla odmienności i otwartości. Jak ważna jest w naszym życiu empatia.
W Krainie Mocy Słów - czyli w module 3, uczniowie realizowali następujące zadania:
→ opieka nad ptakami zimą - dokarmianie ptaków znajdujących się niedaleko szkoły, a także tych z naszych podwórek :)
→ wzbogacanie kącika relaksacyjnego w szkole - wspólne spędzanie czasu w kąciku relaksacyjnym;
→ zielony ogródek - mała hodowla roślin założona w sali.
Już niebawem krótka relacja z realizacji MODUŁU 4.
Zapraszamy do fotogalerii :)
nauczyciele prowadzący
Ilona Pielach
Monika Chorążewicz
Alicja Dziewiacień
W czwartek 24. lutego 2022 roku chętni uczniowie klas 8a, 8b, 8c i 8d Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Bohaterów Warszawy wybrali się na wycieczkę do muzeum w Kętrzynie. Ta wyprawa była kolejnym etapem realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej z historii. Uczniowie pod opieką nauczycieli wybrali się na niezwykle inspirującą wycieczkę, której głównym celem był zamek w Kętrzynie.
Zanim jednak rozpoczęliśmy zwiedzanie obiektu nasz przewodnik zaprosił nas
na warsztaty terenowe, podczas których mieliśmy okazję zobaczyć fragmenty murów obronnych, jak również miejsce, gdzie płynęła fosa. Podczas naszego wypadu zwiedziliśmy również Kościół św. Jerzego - tę niezwykłą budowlę,która przetrwała najazdy.
Będąc już w zamku obejrzeliśmy wystawę pt.: “Cenne bezcenne dziedzictwo artystyczne XVI - XIX wieku, zdrowia i higiena w średniowieczu”. Chociaż na chwile mogliśmy “przenieść się w czasie”, a niezwykłe opowieści przewodnika zainspirowały nas do poszerzania wiedzy. Na koniec obejrzeliśmy film na temat historii Kętrzyna na przestrzeni dziejów.
To był niezwykły dzień, dzięki któremu mogliśmy poznać historię niewielkiego miasteczka Kętrzyn, leżącego w sąsiedztwie Mrągowa. Nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu do Kętrzyna, chętnie współpracowali ze sobą i przewodnikiem podczas warsztatów. Zachęcamy wszystkich do takiej wycieczki! A poniżej kilka zdjęć z naszego wypadu :)
organizatorzy
M. Chorążewicz, I.Pielach, M. Przybysz
Dwie klasy piąte rozpoczynają projekt edukacyjny "W Mrągowie na ulicy Mrongowiusza", który będzie trwał dwa miesiące (marzec i kwiecień 2022r.).
Celem projektu jest przybliżenie uczniom historii naszego miasta oraz poznanie jego współczesnego oblicza. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, a każdy zespół w ciągu tygodnia opracuje swoje zagadnienie, które posłuży kolejnym.
Piątoklasiści będą pracować metodą webquestu, czyli będą opierać swoje poszukiwania o zasoby internetowe.
Punktem wyjścia dla naszych uczniów będzie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego w nazwie naszego miasta mamy "ą", natomiast ulicę Mrongowiusza zapisujemy z "on".
Odpowiedzi na te pytania znajdą w sieci, rozmawiając z mieszkańcami Mrągowa, korzystając z dostępnych publikacji.
Naszą pracę można obserwować pod poniższym linkiem:
https://uczniowieomragowie.blogspot.com/p/zadania.html
opiekunki projektu
Anna Lullis
Aneta Nędza
Jeszcze przed samymi feriami, w piątek 21. stycznia 2022 r. uczniowie biorący udział w innowacji pedagogicznej z historii udali się w wirtualną wycieczkę do Bezławek i Malborka. Było to nieco inne, ale nie mniej ciekawe doświadczenie, a w związku z sytuacją pandemiczną z pewnością bezpieczne. Nasi uczniowie wybrali się w podróż do Bezławek i Malborka, podczas której mogli zapoznać się z historią tych cudownych i wartych zobaczenia miejsc.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA “EKOEMOCJA”
Od 28 listopada 2021 r. do 7 stycznia 2022 roku uczniowie klas: 4b, 8c i 8d Szkoły Podstawowej przy ul. Bohaterów Warszawy realizowali zagadnienia
II MODUŁU Innowacji Pedagogicznej “Eko - emocja”.
W tym module nasi uczniowie rozwijali swoje umiejętności w Krainie Wyobraźni.
Dzięki bogatym i interesującym materiałom mieliśmy możliwość popracować nad pobudzeniem wyobraźni twórczej, fantazji i kreatywności oraz motywowaliśmy uczniów do aktywności, zaangażowania podczas zajęć.
Tak jak w module I i tym razem mieliśmy do wykonania zadania ekologiczne. Oto, co wybraliśmy:
Nasi uczniowie świetnie i z ogromnym zaangażowaniem podeszli do porównania człowieka kreatywnego z osobą pozbawioną wyobraźni. Pracując w grupach uczniowie wykonali plakaty i omówili najważniejsze cechy obu postaw.
Świetnie się bawiliśmy realizując materiał z MODUŁU II - zapraszamy do obejrzenia zdjęć :)
M. Chorążewicz, I.Pielach, A. Dziewiacień
W tym roku szkolnym uczniowie klas I-III ponownie rozpoczęli udział w Międzynarodowym Programie Edukacyjnym „Ekoemocja”. Od 10.09. do 30.10. uczniowie realizowali zadania przewidziane w I module „Kraina Kreatywności”. Podczas tych dni świętowaliśmy „Dzień Kropki”. Oglądaliśmy filmy i animacje, rozwijaliśmy swoje talenty oraz kreatywność. Dzieci miały możliwość porozmawiania o uczuciach, swoich przeżyciach i doświadczeniach. Uczniowie świetnie się bawili, a lekcje sprzyjały inwencji twórczej dzieci. Możliwość rozwijania swoich pasji i integracja to nie tylko nauka, ale i fantastyczna zabawa.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny moduł
Nauczyciele klas I – III ( budynek B)
Od 1 października 2021 roku do 15 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Bohaterów Warszawy będzie prowadzona INNOWACJA PEDAGOGICZNA pt.: “Rekonstrukcja historyczna w szkole - ożywiamy historię”.
W innowacji udział biorą chętni uczniowie klas ósmych.
Spotkania, podczas których będzie realizowana innowacja, będą odbywały się w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Niniejsza innowacja ma na celu propagowanie wiedzy historycznej w ujęciu regionalnym i ogólnoeuropejskim z wykorzystaniem metod aktywizujących.
Ma ona zachęcić i zmotywować uczniów do pogłębiania wiedzy z zakresu historii regionu, obyczajów i kultury naszych przodków. Wspólnie z uczniami spróbujemy „ożywić” historię, ukazać ją jako żywy proces, a nie tylko książkową wiedzę.
Już niebawem wyruszymy do Działdowa - śledźcie nasze poczynania, zdjęcia pojawią się na stronie szkoły zaraz po naszej wspaniałej wyprawie :)
Nauczyciele prowadzący:
Monika Chorążewicz
Ilona Pielach
Mateusz Przybysz
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Ecoemocja”
Uczniowie klasy ,,0’’ Szkoły Podstawowej Nr1 budynek ,,A’’ z wychowawcą Barbarą Słomkowską oraz Martą Kopeć ukończyli,, Moduł I ‘’ Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ECOEMOCJA - KREATYWNOŚĆ
Realizację modułu rozpoczęliśmy od uczczenia Dnia Kropki. Dzieci w tym dniu ubrały kropkowane ubrania, wykonały prace plastyczne na folii bąbelkowej oraz kropkowe doświadczenia. Wykazały się kreatywnością podczas tworzenia własnych kropek oraz ożywienia ich dzięki aplikacji Quiver.
Zrealizowaliśmy scenariusz zajęć dostosowany dla grup młodszych. Dzieci poznały kilka słów w języku migowym i nauczyły się kodowania. Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy o uczuciach dzieci, jakie towarzyszyły im podczas zajęć. Filmy, relaksacja, bajki, opowiadania dały dzieciom dużo radości.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny Moduł.
Marta Kopeć
Barbara Słomkowska
Ogólnopolska innowacja pedagogiczna "Eko-Emocje"
We wrześniu 2021 r. uczniowie wybranych klas: 8C, 8D oraz 4 B ze Szkoły Podstawowej przy ul. Bohaterów Warszawy przystąpili do ogólnopolskiej innowacji pedagogicznej "Eko-Emocje". Innowacja będzie realizowana od września 2021 r. do czerwca 2022 r. Uczniowie zgłębiają się w zagadnienia dotyczące: KREATYWNOŚCI, WYOBRAŹNI, MOCY SŁÓW, EMPATII oraz ODWAGI. Klasa realizuje kolejne moduły innowacji, co pozwala na kształtowanie postaw społecznych u dzieci i młodzieży oraz rozwijanie w dzieciach wiary w siebie i swoje możliwości.
Nasze działania rozpoczęłyśmy od wywieszenia na drzwiach informacji o realizacji innowacji, a następnie pracowałyśmy z klasami zgodnie z harmonogramem i materiałami przygotowanymi do I MODUŁU - Kreatywność. Dzięki pomysłowości naszych uczniów w holu szkoły powstał piękny kącik przyrody z darami jesieni, w salach stworzone zostały zielone przestrzenie - uczniowie przynieśli małe roślinki doniczkowe, zrobili etykietki na patyczkach, które ułatwiają opiekę nad roślinami, tworzyli prace plastyczne z okazji Dnia Kropki. Uczniowie bardzo zaangażowali się w zajęcia dotyczące kreatywności, mieli ciekawe pomysły i chętnie ze sobą współpracowali.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć :)
Ilona Pielach
Alicja Dziewiacień
Monika Chorążewicz
MOC SŁÓW
Uczniowie zrealizowali zadania z kolejnego modułu – MOC SŁÓW. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali bajkę o ciepłym i puchatym. Bajka doskonale wprowadziła dzieci do rozmowy o wpływie ciepłych, puchatych i kolczastych, zimnych słów na każdego człowieka. Uczniowie grupowali puchate i kolczaste słowa, korzystając z worka słów. Uczniowie stworzyli drzewo dobrych słów. Zaproponowane filmy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przekazywaliśmy sobie worek magiczny słów, przy okazji mówiliśmy sobie wzajemnie komplementy oraz odkodowaliśmy serce. Podczas zajęć nie brakowało pięknych słów, odruchów przyjaźni, szacunku, sympatii.
GALERIA
https://sp1mragowo.edupage.org/album/#gallery/499
21 marca uczniowie szkoły podstawowej świętowali nie tylko pierwszy dzień wiosny ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie świętowali ten dzień zakładając skarpetki nie do pary. Skupiliśmy się na tym, że każdy jest wyjątkowy, niepowtarzalny i zasługuje na codzienny uśmiech i akceptacje innych.
Podczas realizacji II modułu projektu EMOCJE pod tytułem „Wyobraźnia” uczniowie klas 1 – 3 szkoły podstawowe mogli unieść się na skrzydłach wyobraźni. Podczas tych zajęć uczniowie między innymi określali swój nastrój przed zajęciami oraz po zrealizowaniu zadań. Wysłuchali opowiadania „Żółty balonik”, po którym wymyślali zakończenie. Dużym zainteresowaniem cieszył się film o Czarownicy i jej przyjaciołach.
Uczniowie w domach przygotowali swój wymarzony balonik wyobraźni. Dzieci podczas realizacji tego modułu dowiedzieli się również w jaki sposób można ćwiczyć wyobraźnie. Bawiliśmy się także aplikacją Quiver.
GARLERIA
https://sp1mragowo.edupage.org/album/#gallery/475
Uczniowie klas 0 – 3 w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie w roku szkolnym 2020/2021biorą udział w innowacji pedagogicznej pt. „EMOCJA”. Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw społecznych u dzieci i młodzieży oraz rozwijanie w dzieciach wiary w siebie i swoje możliwości. Projekt składa się z 5 modułów. Na przełomie września i października nauczyciele wraz z uczniami zrealizowali 1 moduł projektu pt. „Kreatywność” .
Działania rozpoczęliśmy od wywieszenia na drzwiach informacji o realizacji projektu oraz o module I - kreatywność. Stworzyliśmy Kąciki Emocji w klasach.
Z okazji ,,Międzynarodowego Dnia Kropki” uczniowie ubrali się w stroje w kropki. Część dzieci przykleiła sobie na ubrania kropki samodzielnie wykonane z papieru. Na początku oraz na końcu zajęć zaznaczaliśmy swoje uczucia na termometrze uczuć. Poznaliśmy definicję kreatywności i wypowiadaliśmy się na ten temat. Wysłuchaliśmy opowiadania ,,Blok rysunkowy”, którego interpretacja sprawiła, że każdy z nas poczuł się wyjątkowy i potrzebny. Dużo radości sprawił nam ,,żywy rysunek” dzięki aplikacji Quiver. Dzieci bardzo chętnie wykonywali wszystkie aktywności.
GALERIA
https://sp1mragowo.edupage.org/album/#gallery/469