Kwiecień 2025
„POGOŃ ZA WIELKANOCYM ZAJĄCEM”
– WYCIECZKA UCZNIÓW ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ SPA - GWAREK GIŻYCKO
#
Wielkanocny Kiermasz Ciast i Babeczek – słodka uczta i wspólna zabawa!
W budynku SPB zrobiło się wyjątkowo słodko i kolorowo!
Nauczyciele grup 0 stanęli na wysokości zadania i zorganizowali Wielkanocny Kiermasz Ciast i Babeczek, który przyciągnął tłumy małych i dużych smakoszy.
Pachnące wypieki, pięknie udekorowane babeczki i wielkanocne specjały znikały w mgnieniu oka – niektórzy ustawiali się w kolejce po dokładkę!
Całemu wydarzeniu towarzyszyła radosna atmosfera, śmiech dzieci i zapach domowych ciast unoszący się w szkolnym korytarzu.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie – to była prawdziwa uczta dla ciała i ducha!
Organizatorkami kiermaszu były Panie: Martyna Nicewicz, Jowita Pakuła, Małgorzata Olkowska, Monika Stempkowska oraz Pani Agata Stasiewicz
Występ Artystyczny grup 0c i 0d do piosenki „Jesteś Super” podczas akcji charytatywnej „Być dla innych” – 06.04.2025r
Układ taneczny przygotowany przez Panią Martynę Nicewicz, Monikę Stempkowską, Małgorzatę Olkowską oraz Panią Jowitę Pakuła.
Dnia 11.04.2025r w grupie 0c odbyły się warsztaty lepienia z gliny. Dzieci wykonały dzwonki oraz motyle. Arcydzieła dzieciozdobią plac, który znajduje się obok zerówek. Warsztaty poprowadziła Pani Mirela Kazuś.
Fotogaleria - Monika Stempkowska
Uroczysty apel – wręczenie nagród dla uczniów
15 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie odbył się uroczysty apel, podczas którego podsumowano osiągnięcia uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych i tematycznych organizowanych w ostatnim czasie.
Uczniowie zostali nagrodzeni za udział i sukcesy w następujących konkursach:
Konkurs recytatorski – opiekunowie: p. Emilia Chojnowska, p. Roksana Duszak
Konkurs logopedyczny – opiekun: p. Agnieszka Pasiuk
Konkurs liczenia do 10 po Irlandzku – opiekun: p. Iwona Dogoda
Konkurs plastyczny „Zabytki Londynu w 3D” – opiekun: p. Iwona Momysz
Olimpusek „Logiczne myślenie” – opiekun: p. Sylwia Iwanek
Konkurs Kaligraficzny „Mistrz Pióra” – opiekunowie: p. Sylwia Iwanek, p. Krystyna Parzych
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy nauczycielom za ich zaangażowanie w przygotowanie uczniów oraz organizację konkursów.
Zajęcia z pierwszej pomocy w kl.3 g - pozycja boczna i zakrztuszenie.
X POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO “THE WINNER TAKES ALL”
10 kwietnia 2025 r. w naszej szkole w budynku przy ulicy Kopernika 2C odbył się etap finałowy corocznego konkursu THE WINNER TAKES ALL. Do finału zakwalifikowało się 29 uczennic i uczniów z czterech szkół naszego powiatu. Rywalizację wygrała Michalina Rynkiewicz, uczennica naszej szkoły; drugie miejsce zajął Aleksander Woszkiel, również uczeń Szkoły Podstawowej nr 1, a trzecie - Piotr Madej z SP nr 4 w Mrągowie. Patronat nad konkursem sprawują Burmistrz miasta Mrągowo i Starostwo Powiatowe Mrągowo. Cenne nagrody zwycięzcom wręczyli pan Jacek Kiśluk - wicestarosta powiatu mrągowskiego i pan Robert Wróbel - zastępca burmistrza Mrągowa oraz dyrekcja naszej szkoły. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim finalistom dziękujemy z udział w rywalizacji. Do zobaczenia w kolejnej edycji!
Organizatorzy:
Aleksandra Olszewska
Monika Zarzycka-Madej
Magdalena Parda
„Wielkanoc tuż, tuż…”
W dniu 10 kwietnia w grupie 0c odbyły się warsztaty wielkanocne dla dzieci i rodziców. Prawdziwe cuda wyszły spod rąk uczestników zajęć. Zajęcia przebiegały w miłej, rodzinnej atmosferze. Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
fot. Małgorzata Olkowska
Monika Stempkowska
Światowy Dzień Zdrowia
Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy corocznie 7 kwietnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego celem jest zwrócenie uwagi na kluczowe kwestie zdrowotne wpływające na społeczeństwa na całym świecie.
"Model działania płuca"
W edukacji bardzo duże znaczenie ma nie tylko samo przyswajanie wiadomości, lecz także umiejętność ich zastosowania. W biologii dotyczy to na przykład modelowania procesów biologicznych.
Uczniowie klasy 7 a, 7b na lekcji biologii w ramach innowacji pedagogicznych przygotowali "Model działania płuca". Głównym założeniem projektu było skonstruowanie przez uczniów prostego modelu z ogólnodostępnych materiałów. Model przedstawiał rolę przepony w mechanizmie wymiany gazowej. Efektem pracy było przede wszystkim lepsze zrozumienie powiązań pomiędzy budową a funkcją mięśni oddechowych i płuc. Dodatkowym celem projektu było doskonalenie umiejętności prezentacji efektów własnej pracy.
Paulina Kuliś
uczniowie klas 7a, 7 b
Proces wytwarzania masła
Uczniowie klasy 4 a uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mrągowie. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z procesem wytwarzania masła i maślanki w sposób praktyczny oraz rozwijanie umiejętności kulinarnych poprzez aktywne uczestnictwo.
Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej rozmowy na temat mleka i jego przetworów. Następnie omówiono jak dawniej wyrabiano masło oraz do czego można wykorzystać maślankę.
Na koniec dzieci mogły skosztować własnych wyrobów.
Serdecznie dziękujemy
Wychowawca oraz uczniowie klasy 4a.
#1000koronacjiBoleslawaChrobrego#MHP#PTH#1000KrolestwaPolskiego
Dzień z królem Bolesławem Chrobrym odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie, w budynku przy ul. Bohaterów Warszawy.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "1000-lecie Królestwa Polskiego".
Dzien_z_krolem_Boleslawem_Chrobrym.mp4
Video: Paweł Krasowski
„BYĆ DLA INNYCH”
– WYSTĘPY UCZNIÓW ZE ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ BUDYNEK SPA
WYSTEPY_ARTYSTYCZNE_UCZNIOW_SP_1__ZE_SWIETLICY_SRODOWISKOWEJ_Z_BUDYNKU_SPA.mp4
Szkolny Turniej Rummikub dla Uczniów Klas 1-3 SPB
Dnia 09.04.2025 r. w naszej szkole odbył się wyjątkowy turniej Rummikub, który zgromadził uczniów klas 1-3. Gra, która łączy w sobie logiczne myślenie, spostrzegawczość oraz zdrową rywalizację, okazała się doskonałą okazją do rozwoju umiejętności matematycznych i strategicznych młodych graczy.
Uczniowie mieli szansę zmierzyć się w drużynach i indywidualnie, wykazując się sprytem oraz zdolnością do planowania swoich ruchów. Rummikub to gra, która rozwija zdolności analityczne, koncentrację i cierpliwość, a także uczy pracy w zespole.
W turnieju wzięli udział uczniowie, którzy wcześniej trenowali w ramach zajęć pozalekcyjnych, pod okiem nauczycieli. Każdy uczestnik mógł liczyć na wsparcie i pomoc w doskonaleniu swoich umiejętności. Gra, mimo swojej prostoty, wciągnęła wszystkich na długie godziny.
Na zakończenie turnieju ogłosiliśmy zwycięzców, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody. Wszyscy uczestnicy zostali pochwaleni za zaangażowanie i świetną atmosferę, która panowała przez cały czas trwania zawodów.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! To było wspaniałe doświadczenie, które na pewno powtórzymy w przyszłości. Dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy do kolejnych edycji turniejów!
Trenerzy Rummikub:
Magdalena Gomoła
Joanna Mankiewicz
Katarzyna Pawlak
Malwina Pomorska
Uczniowie klasy 3d w Laboratorium Przyszłości – wiosenne prace z rosnącej farby
W dniu 01.04.2025 r., uczniowie klasy 3d SPB mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach w Laboratorium Przyszłości, gdzie wykonywali wiosenne prace przy użyciu metody „rosnącej farby”. Zajęcia miały na celu rozwijanie kreatywności młodych artystów oraz pokazanie, jak nowoczesne technologie mogą być wykorzystywane w sztuce.
Podczas warsztatów dzieci poznały tajniki rosnącej farby, która w zależności od temperatury i wilgotności w sposób unikalny zmienia swoją strukturę, tworząc niezwykłe efekty wizualne. Uczniowie z entuzjazmem przygotowywali swoje wiosenne kompozycje, które nawiązywały do budzącej się do życia przyrody – kwiatów, drzew i zwierząt.
Magda Gomoła
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu odbył się w naszej szkole (budynek SPA) 2 kwietnia. Tego dnia uczniowie klas 0-III wraz z nauczycielami włożyli niebieskie ubrania, aby pokazać solidarność z osobami w spektrum autyzmu.
Na korytarzu pojawił się niebieski motyl, na tle którego dzieci pozowały do zdjęć.
Uczniowie obejrzeli film edukacyjny "Autyzm". Wzięli udział w pogadankach, a także dowiedzieli się, jak osoby z autyzmem "słyszą świat".
Na koniec naszego spotkania wszystkie klasy otrzymały kolorowanki puzzle, z których powstały piękne plakaty.
Zespół specjalistów
Marzec 2025
10 marca w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, podczas którego wszyscy uczestnicy doskonale zaprezentowali swoje wiersze. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na najbliższym apelu szkolnym.
R. Duszak
E. Chojnowska
27 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów i rodziców pt. „Programujemy, w przyszłość szybujemy”, które miały na celu wprowadzić dzieci i rodziców w świat programowania oraz zapewnić dobra zabawę. Uczestnicy wykonywali aktywności z wykorzystaniem klocków LEGO, robotów Photon, Ozobotów, maty do kodowania oraz gry Ubongo.
Justyna Bączyk
Magdalena Gomoła
Joanna Mankiewicz
Katarzyna Pawlak
Malwina Pomorska
#1000koronacjiBoleslawaChrobrego#MHP#PTH#1000KrolestwaPolskiego
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole – 21 marca 2025
21 marca 2025 roku w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia na uczniów czekało wiele atrakcji i zabaw, które wprowadziły wszystkich w radosny, wiosenny nastrój.
Zabawy odbyły się na sali gimnastycznej, gdzie dzieci brały udział w konkurencjach sensorycznych, rozwijających zmysły i spostrzegawczość. Następnie przyszedł czas na ubieranie "Pani Wiosny", która została starannie ozdobiona przez uczniów. Kolejnym zadaniem było tworzenie wiosennych oznak, które uczniowie układali z własnych ciał. Kreatywnie współpracując, tworzyli kwiaty, drzewka i inne symbole wiosny, co było świetną okazją do integracji oraz twórczego działania.
Dzień zakończył się relaksacją, w której uczniowie mogli się odprężyć, a także tanecznymi przerwami, które rozruszały wszystkich uczestników. Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole okazał się świetną okazją do wspólnej zabawy, integracji oraz celebrowania nadejścia nowej pory roku.
Zespół profilaktyczny
Dnia 21 marca 2025 r. w naszej szkole (BUDYNEK A) odbył się odblaskowy pokaz mody. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz pomysłowością podczas wplatania elementów odblaskowych w swoje stroje. Do konkursu licznie przystąpili uczniowie klas I-VI.
Oto wyniki:
I miejsce - Hanna Syczew
II miejsce - Maja Urbanowicz
III miejsce - Nela Wywigacz
Wyróżnienie - Lena Romańczyk
Pokazom towarzyszyła świetna zabawa, która miała wymiar edukacyjny - mianowicie promowanie mody na noszenie odblasków.
Serdecznie dziękujemy pani podkom. Paulinie Karo z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie, która zaszczyciła nas swoją obecnością.
Alicja Dziewiacień
Monika Chorążewicz
Nieśmiało, po cichutku, przyszła... Nareszcie Wiosna. Bardzo za nią tęskniliśmy, dlatego też zgotowaliśmy jej huczne powitanie. Imprezę pod hasłem „Wiosna, wiosna ach to ty” przygotował zespół szkolnych specjalistów z budynku SPA.
A oto kilka słów sprawozdania organizatorów:
"21 marca w naszej szkole świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Wszyscy uczniowie klas O i I-III wraz z wychowawcami brali udział w zadaniach przygotowanych przez szkolnych specjalistów, m.in.: najładniejszy plakat przedstawiający Wiosnę, najpiękniejsze dekoracje drzwi klasowych oraz sensoryczne zabawy stymulujące układ przedsionkowy, proprioceptywny, usprawniające reakcje równoważne oraz koordynację wzrokowo- ruchową! Na koniec rozwiesiliśmy na korytarzu szkolnym wiosenne plakaty i na dobre pożegnaliśmy zimę."
Szkolni specjaliści
Wiosenne zajęcia z Lego
Podczas zajęć dodatkowych z Lego Spike Essential uczniowie klasy 2c SPB mieli za zadanie stworzyć modele różnych obiektów sportowych, na których dzieci w wiosenne dni mogą spędzać czas. Podczas pracy w grupach powstały takie obiekty jak: boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki a także centrum rozrywki.
Wykorzystywane elementy Lego Spike Essential (silniki, czujniki ruchu, światła) pozwoliły dzieciom stworzyć nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne modele.
Zajęcia z Lego Spike Essential to doskonałe rozwijanie pasji do technologii, inżynierii oraz programowania, a znakomita zabawa w grupie!
Magda Gomoła
Witamy wiosnę w świetlicy w budynku SPA!
Nasza świetlica rozkwitła wiosennymi kolorami! Dzieci wykonały piękne prace plastyczne – kolorowe motyle witraże, pachnący bez z popcornu oraz hiacynty stworzone za pomocą folii bąbelkowej i farb. To radosne powitanie wiosny pełne kreatywności i zabawy!
Kornelia Zielińska, Filip Modrzejewski
Wojewódzko – Metropolitalny Konkurs Biblijny
Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda
Uczniowie naszej szkoły mają różne okazje, aby rozwijać swoje pasje i sprawdzać umiejętności. Jedną z propozycji jest corocznie organizowany konkurs biblijny. W tym roku wymagał od uczestników doskonałej znajomości księgi Dziejów Apostolskich.
14 marca 2025r. na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbył się etap diecezjalny konkursu. W konkursie wzięli udział uczniowie, którzy najlepiej zaprezentowali się w etapie szkolnym, który miał miejsce 10 stycznia 2025r. Pokonawszy pozostałych rywali naszą szkołę reprezentowali w kategorii klas VII-VIII Zofia Kłak kl.8e (SPB), która ukończyła zmagania na etapie diecezjalnym/wojewódzkim na pierwszym miejscu!
W kategorii klas IV-VI reprezentowali nas: Alicja Korzeniewska kl. 6b (SPA) i Antoni Abramczyk kl.5a (SPA), który to został uhonorowany pierwszym wyróżnieniem.
Uczniowie włożyli bardzo dużo pracy w przygotowanie się do konkursu. Gratulujemy zwycięzcom i kibicujemy w kolejnym etapie laureatom!
ks. Paweł Grzesiak, ks. Daniel Bojarski, Barbara Makowska
10 marca w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, podczas którego wszyscy uczestnicy doskonale zaprezentowali swoje wiersze. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na najbliższym apelu szkolnym.
R. Duszak
14 marca w naszej szkole (budynek SPA) obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w specjalnie przygotowanych stacjach zadaniowych, które pozwoliły im odkrywać tajemnice matematyki w praktyczny i angażujący sposób.
Każda stacja to nowe wyzwanie matematyczne! Uczniowie rozwiązywali zagadki logiczne. Nie zabrakło także zadań wymagających spostrzegawczości i sprytu, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Dzieci chętnie podejmowały kolejne wyzwania, a przy tym świetnie się bawiły. Stacje zadaniowe nie tylko dostarczyły mnóstwo radości, ale także pozwoliły lepiej zrozumieć zastosowanie matematyki w codziennym życiu.
Obchody Dnia Liczby Pi były świetną okazją do nauki poprzez zabawę i na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów!
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Logopedy, 6 marca w naszej szkole (budynek SPA) odbyły się warsztaty logopedyczne dla uczniów. Była to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na znaczenie terapii logopedycznej oraz rozwijanie umiejętności komunikacyjnych u dzieci.
Tego dnia wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły zostały przeprowadzone warsztaty pod hasłem przewodnim „Wesołe logominki”. Były to zajęcia profilaktyczne bazujące przede wszystkim na zabawach spełniających rolę terapeutyczną, m.in. zabawa oddechowa – Latające piórka, Wesoła gimnastyka buzi i języka, zabawa słuchowo-ruchowa: Gdzie jest dźwięk? Dzieci wysłuchały również bajki logopedycznej. Wplecione w ciekawą fabułę ćwiczenia aparatu mowy dostarczyły wiele radości i uśmiechu.
W klasach I-III również odbyły się aktywności związane z logopedią, które miały na celu rozwijanie sprawności językowej oraz zachęcanie dzieci do zabaw słowami. Uczniowie wzięli udział w logopedycznych kalamburach oraz spróbowali swoich sił w „Turnieju Językołamańców”.
Patrycja Kiżuk – logopeda SPA
Drugie i trzecie miejsce w turniejach półfinałowych naszych piłkarzy!
10 marca w Ełku odbyły się półfinały województwa Igrzysk Dzieci i Młodzieży w halową piłkę nożną. W turnieju rywalizowaliśmy ze szkołami z Olecka, Nidzicy i Ełku.
W Igrzyskach Młodzieży rocznik 2010/11 zdobyliśmy cztery punkty, niestety gorszą różnicą bramek zajęliśmy ostatecznie trzecie miejsce w turnieju.
Zagrali: Igor Wojkowski, Alan Witkowski, Aleksander Stolarczyk, Marcel Sosna, Oliwier Chmiel, Jakub Kulesza, Patryk Karwowski.
W turnieju Igrzysk Dzieci 2012 i młodsi, nasza drużyna osiągnęła duży sukces. Dzięki zwycięstwom z Oleckiem i Nidzicą zajęliśmy drugie miejsce w turnieju i awansowaliśmy do finału wojewódzkiego.
Zagrali: Aleksander Stolarczyk, Piotr Krumplewski, Krzysztof Lachaman, Fabian Chorążewicz, Michał Rzemyk, Gabriel Wierzbicki, Antoni Szapiel, Filip Hermanowicz, Aleksander Oszlis Kucko, Ignacy Zieliński.
Trenerzy: Karol Lemecha, Piotr Osmański.
Luty 2025
Karnawał 2025 w SPB
Uczniowie z klasy 3g, z okazji Dnia Babci i Dziadka, przygotowali na zimowe wieczory cytrynki w syropie. Na koniec sporządzili dla siebie pyszną lemoniadę.
,,UCZYMY SIĘ RATOWAĆ ŻYCIE’’ – REALIZACJA PROJEKTU
,,BEZPIECZNI MIESZKAŃCY MRĄGOWA’’
W dniach 25 luty – 27 luty 2025 r. odbyły się w naszej szkole (Budynek A) dla klas 1-3 zajęcia teoretyczne i praktyczne z zasad udzielania I pomocy przedmedycznej.
W ramach współpracy z Urzędem Miasta w Mrągowie i realizacją projektu zajęcia poprowadził pan Paweł Mickiewicz, instruktor od szkoleń z zakresu I pomocy przedmedycznej. Nasi uczniowie byli bardzo zaangażowani i aktywnie brali udział w zajęciach praktycznych. Nauczyli się pozycji bocznej bezpiecznej, w obecności instruktora obsługiwali defibrylator, ćwiczyli uciśnięcia klatki piersiowej na fantomie oraz poznali zasady, jak należy udzielić pomocy w przypadku udaru mózgu lub epilepsji. W ramach realizacji projektu nauczyciele klas 1-3 otrzymali dwa ciśnieniomierze (elektryczny i ręczny) oraz czujnik dymu. Poza tym uczniowie otrzymali dyplomy za udział w zajęciach oraz drobne upominki.
Serdecznie dziękujemy p. Pawłowi Mickiewiczowi za poświęcony czas oraz udział w ćwiczeniach praktycznych z zakresu I pomocy przedmedycznej.
Koordynator szkolny – Iwona Hinz
W dniu 18.02.2025 r. w naszej szkole (budynek SPB) odbyło się szkolenie dotyczące gry Rummikub, zorganizowane przez nauczycieli - trenerów Rummikub, skierowane do nauczycieli. Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z zasadami gry oraz metodami wykorzystywania jej w pracy dydaktycznej, w tym w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, koncentracji oraz współpracy w grupie.
Szkolenie zostało przeprowadzone w formie warsztatów, w trakcie których uczestnicy mieli okazję poznać zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty gry Rummikub.
Po zakończeniu części teoretycznej, odbyła się sesja praktyczna, w której uczestnicy samodzielnie grali w Rummikub, doskonaląc swoje umiejętności i poznając nowe techniki gry. Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a nauczyciele wyrazili chęć dalszego rozwoju swoich umiejętności w tym zakresie, podkreślając, jak ważne jest wprowadzenie gry jako narzędzia wspomagającego nauczanie i rozwój dzieci.
Szkolenie zostało zakończone dyskusją na temat możliwych metod wykorzystania gry Rummikub w różnych sytuacjach edukacyjnych oraz wymianą doświadczeń pomiędzy uczestnikami.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie zakupu gier Rummikub, które są wykorzystywane w naszej szkole.
Magdalena Gomoła
Joanna Mankiewicz
Katarzyna Pawlak
Malwina Pomorska
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie – Tłusty czwartek
Ta wspaniała tradycja jest kontynuowana i w tym roku, dzięki Radzie Rodziców SP 1 w Mrągowie, która ufundowała dla każdego ucznia, nauczyciela i pracownika administracji oraz obsługi – pączek.
Ten słodki poczęstunek w tradycji chrześcijańskiej przypomina nam, że to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Przez wieki tradycja mówiła, że w tłusty czwartek możemy objadać się do woli słodkościami, mięsiwem i innymi smakołykami, przygotowując się do pokuty i postu. Dzisiaj jest ten dzień, więc ……pączki są w sam raz.
Dziękujemy Radzie Rodziców za słodką niespodziankę.
Dnia 25.02.2025 chłopcy z klas VII-VIII naszej szkoły rozegrali na hali widowiskowo-sportowej w Mrągowie turniej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej Szkół Podstawowych. W zawodach wzięły udział drużyny z Białej Piskiej, Szczytna i Nidzicy Reprezentanci naszej szkoły spisali się świetnie zajmując I MIEJSCE uzyskując awans do półfinałów wojewódzkich SP 1: Wojkowski, Stolarczyk, Witkowski, Chmiel, Karwowski, Kulesza, Kulik, Sosna.
Dzień Patrona Szkoły – Mikołaj Kopernik
19 lutego w budynku SPA przy ulicy Bohaterów Warszawy 4 obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły – Mikołaja Kopernika. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele wzięli udział w różnych wydarzeniach, upamiętniających wybitnego astronoma.
Główne zadania tego dnia to przygotowanie kukły Mikołaja Kopernika oraz odwzorowanie obrazu „Astronom Kopernik” Jana Matejki. Uczniowie wykazali się kreatywnością, tworząc artystyczną postać patrona oraz starannie odtwarzając szczegóły obrazu.
Dzień Patrona to również okazja do odkrywania fascynujących faktów z życia Kopernika. Uczniowie zostali zapoznani z dawką informacji dotyczącą patrona, zgłębiając jego odkrycia oraz wpływ na rozwój nauki. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Modrzejewski Filip
Zielińska Kornelia
Dnia 24.02.2025 reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w rejonowych rozgrywkach w Piłkę Nożną na hali "Igrzyska Dzieci". Chłopcy po bardzo dobrych meczach uzyskali awans do półfinałów wojewódzkich. SP1: Szapiel, Wierzbicki, Lachman, Chorążewicz, Dobrenko, Zieliński.
18 luty 2025
DZIEŃ DINOZAURA
„DINOZAURY”- zajęcia edukacyjne metodą STEAM z wykorzystaniem robota Zosia. Zerówkowicze z grupy 0c- wysłuchały opowiadania Steam Story; karmiły i mierzyły dinozaury; zabierały jaja " dinozaurów" (w środku - niespodzianka ); dokonały archeologicznych odkryć
Wykonaliśmy doświadczenie a na koniec dzieci wraz ze Spy Guyem tropiły Moritza, który próbował uciec z parku dinozaurów ze skradzionym jajem brachiozaura!
Super zadania - świetna zabawa
Fot. Małgorzata Olkowska
Z okazji 552 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Budynku SPC zorganizowano konkurs plastyczno-literacki „Kartka Urodzinowa dla Mikołaja Kopernika”. W konkursie mogły wziąć udział wszystkie klasy z budynku SPC. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów czego efektem były ciekawe prace. Najlepsze prace wykonały klasy:7E, 7C i 5E. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1.
WYJŚCIE DO NADLEŚNICTWA W MRĄGOWIE
Pani Leśnik opowiedziała dzieciom o tajemnicach zimowego lasu. Dzieci dowiedziały się jak zwierzęta radzą sobie w chłodne miesiące, jak rozpoznać ich ślady na śniegu oraz w jaki sposób można im pomagać. Uczniowie mogli usłyszeć różne odgłosy z zimowego lasu.
Na koniec każde dziecko pomalowało drewniane leśne zwierzę.
Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Dzieci z zainteresowaniem słuchały Pani leśnik i zadawały wiele pytań. Dzięki temu dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o przyrodę zimą.
Fot. Monika Stempkowska
BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE 0C – 14.02.2025r
Fot. Monika Stempkowska
Dnia 14.02.2025r w budynku SPB odbył się WALENTYNKOWY KIERMASZ SŁODKOŚCI zorganizowany przez Panią Martynę Nicewicz i Panią Monikę Stempkowską przy pomocy Pani Agnieszki Pasiuk, Pani Emilii Walaszek oraz Pani Beaty Polonis.
W czwartek 13 lutego 2025 r. w naszej szkole odbył się Walentynkowy Rodzinny Turniej Rummikub. W auli szkolnej spotkało się ponad 80 miłośników gry. Aktywnie w turnieju wzięło udział 76 graczy: małych i dużych
Podczas turnieju, uczniowie wraz z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem oraz przyjaciółmi, w przyjaznej atmosferze spędzili czas na wspólnym graniu, którego celem było rozwijanie logicznego myślenia, współpracy a przede wszystkim pogłębianie wzajemnych relacji.
Szczególne podziękowania składamy Radzie Rodziców oraz sponsorowi Hotel Mrągowo Resort&Spa za ufundowanie nagród.
Dziękujemy wszystkim wspaniałym uczestnikom turnieju na wspaniałą zabawę.
Zapraszamy na kolejne turnieje !!!
FERIE ZIMOWE W ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ SPA
Styczeń 2025
Dnia 23.01.2025r w grupie 0c w budynku SPB odbył się wyjątkowy występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nasze utalentowane 6-latki przygotowały dla swoich ukochanych dziadków niezapomniane show w stylu „Sprawy dla Reportera”.
Maluchy wcieliły się w rolę Pani Elżbiety Jaworowicz, dziadków oraz ekspertów, w zabawny sposób przedstawiając historie z życia rodzinnego. Były śmieszne anegdoty, scenki z codzienności oraz wzruszające podziękowania dla babć i dziadków za ich miłość, troskę i cierpliwość.
Nie zabrakło również piosenek, tańców oraz pięknych wierszy, które poruszyły serca zgromadzonych gości. Wnukowie i wnuczki na koniec wręczyli własnoręcznie wykonane upominki.
FOT. M. Stempkowska
Uwaga rodzice uczniów klas trzecich szkół podstawowych! Jeżeli chcecie, by wasze dziecko od nowego roku szkolnego uczyło się w klasie sportowej o profilu piłki nożnej, to przyjdźcie na spotkanie, dotyczące uruchomienia takiej klasy, które odbędzie się 13 lutego (czwartek) o 17:00 w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Bohaterów Warszawy.
Podczas spotkania trenerzy przedstawią szczegóły dotyczące klasy. Zaprezentują program nauczania oraz opiszą zasady funkcjonowania klasy.
Klasy sportowe to doskonałe miejsce do rozwijania piłkarskich marzeń dzieci, przy jednoczesnym dbaniu o edukację w innych dziedzinach i wykorzystywaniu wolnego czasu popołudniami.
Od września 2024 w Szkole Podstawowej nr 1 z powodzeniem funkcjonuje już klasa sportowa. W kolejnym roku chcielibyśmy kontynuować podjęte działania. Zajęcia w klasie sportowej odbywają się w pełnym porozumieniu z klubami sportowymi. Wszystkie działania są zaplanowane i przemyślane. Duży nacisk kładziony jest na wszechstronny rozwój dzieci. W ramach zajęć szkolnych chłopcy uczestniczą w treningach motorycznych, zajęciach na basenie czy spotkaniach z psychologiem.
W czasie spotkania trenerzy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości i odpowiedzą na Państwa pytania.
Rekrutacja do klasy rozpoczyna się już 10 lutego! Nie zwlekaj! Przyjdź na spotkanie, by poznać szczegółowe informacje.
W razie pytań, zachęcamy również do kontaktu telefonicznego z trenerami: Karol Lemecha (tel. 695 580 238) i Piotr Osmański (tel. 731 977 057).
W dniu 10.01.2025r grupa 0c z budynku SPB przedstawiła w Domu Seniora Jasełka pt. „Współczesne Narodzenie”
W niezwykle ciepłej i świątecznej atmosferze uczniowie grupy 0c odwiedzili uczestników Domu Seniora, aby zaprezentować wyjątkowe jasełka. Mali artyści z pełny zaangażowaniem wcielili się w swoje role, niosąc radość i świąteczny nastrój.
To niezwykłe spotkanie było pełne wzruszeń – dla dzieci było to lekcja empatii, szacunku i wspólnego przeżywania magii Świąt Bożego Narodzenia. Seniorzy z kolei z ogromnym wzruszeniem przyjęli młodych gości, ciesząc się ich obecnością i serdecznością. Wspólnie spędzony czas zaowocował pięknymi chwilami, które na długo pozostaną w sercach zarówno dzieci, jak i seniorom.
Takie międzypokoleniowe spotkania pokazują, jak wielką wartość ma wspólne dzielenie się radością i tradycją.
Fot. Monika Stempkowska
W dniu 22.01.2025 roku został przeprowadzony etap parkowy XXIV edycji ogólnopolskiego konkursu ,,Poznajemy parki krajobrazowe Polski” przebiegającego w tym roku pod hasłem „Owady Polski”. Bardzo miło nam poinformować, że nasza uczennica:.
Amelia Ryk zajęła II miejsce
Dodatkowo uczestnicy konkursu mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z Panią Justyną Kierat pt. Pszczoły niemiodne – warsztaty przyrodniczo-rysunkowe. Podczas spotkania uczestnicy poznali różne gatunki pszczół i ich zwyczaje oraz próbowali narysować dziką pszczołę.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie, zarówno na etapie szkolnym, jak i parkowym, wykazując się dużą wiedzą przyrodniczą.
Opiekunowie:
Paulina Kuliś,
Monika Zarzycka - Madej.
Film_1.mp4
Film_2.mp4
Film_3.mp4
I miejsce w XXVIII Festiwalu Jasełek w Kętrzynie
17 stycznia 2025 r. uczniowie klasy 3B i 4B z Kółka Artystycznego SPA, w specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii zaprezentowali swoje przedstawienie ,,Z darami serca do Małego Króla’’ w XXVIII Festiwalu Jasełek w Kętrzynie. Zarówno znakomita gra aktorów, piękny śpiew kolęd i pastorałek jak i gra na gitarze ks. Pawła, zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach Komisji, a także podbili serca publiczności.Ten wspaniały występ dał zespołowi I miejsce. Zespół otrzymał nagrodę – sprzęt nagłaśniający oraz słodycze i pamiątki. Po występach uczniowie gościli na Plebanii na dobrej herbatce i pysznych słodkościach.
Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie strojów oraz pięknej dekoracji, którą wykonała p. Barbara Przybysz.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Jasełka zostały przygotowane przez ks. Pawła Grzesiaka (autora scenariusza), p. Barbarę Makowską, p. Iwonę Hinz oraz p. Annę Frączek.
17.01.2025
Grupa 0c - Nauka poprzez zabawę…..
W ramach realizacji projektu: „ZAKODOWANA KRAINA ZOSI” - zrealizowaliśmy kolejne – ”Puchatek i miód”.
Dzieci w trakcie realizowania zadań rozwijają naturalną ciekawość, eksperymentują, szukają różnych rozwiązań stawianych im problemów, współpracują w zespołach.
Przed dziećmi i nauczycielami jeszcze dużo wyzwań, ale też dużo zabawy!
fot. Małgorzata Olkowska
"Laboratorium Przyszłości"
W dniu 14.01.2025 r. uczniowie klasy I d wzięli udział w akcji „Zdrowe Śniadanie”, której celem było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Inicjatywa ta miała na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest spożywanie pełnowartościowego śniadania, które dostarcza energii na rozpoczęcie dnia i wspiera prawidłowy rozwój organizmu.
W ramach akcji uczniowie przygotowali zdrowe posiłki. Uczniowie z radością dzielili się swoimi pomysłami na zdrowe śniadania. Zachęcamy wszystkich uczniów do kontynuowania zdrowego stylu życia i pamiętania o wartości pełnowartościowego śniadania na co dzień.
Aneta Murach - wychowawca klasy Id
Grudzień 2024
Wigilia klasowa w 3g
Wycieczka do Gwarka klasy 3g
13 grudnia odbyły się wyjątkowe warsztaty świąteczne, które zgromadziły dzieci i rodziców w świątecznej atmosferze pełnej radości i twórczej zabawy. Uczestnicy mieli okazję wspólnie przygotować świąteczne dekoracje, rozwijając przy tym swoją kreatywność i ciesząc się wspólnie spędzonym czasem.
Warsztaty zorganizowane zostały przez p. Justynę Bączyk i Roksanę Duszak.
Uczniowie klas 5 i 6 w ramach warsztatów zorganizowanych przez przedstawicieli Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni przygotowywali "kule dla ptaków", które są doskonałą alternatywą dla osób chcących zimą dokarmiać ptaki, ale nie posiadających klasycznych karmników lub przestrzeni na ich zamontowanie. Prosta w zamocowaniu kula pełna karmy zapewni dostęp do pokarmu dziko żyjącym ptakom zimującym.
Organizatorzy:
Paulina Kuliś,
Monika Zarzycka-Madej
Obecność skrobi można wykryć przy użyciu jodyny. W kontakcie ze skrobią roztwór jodyny zmienia barwę z brązowej na granatową. W doświadczeniu wykorzystaliśmy produkty pochodzenia roślinnego: chleb, ziemniaka, jabłko, pomidora, ogórka oraz produkty zwierzęce: ser, wędlinę i jajko.
FOTOGALERIA
20.12.2024
„WSPÓŁCZESNE NARODZINY”
Przedstawienie świąteczne w wykonaniu dzieci z zerówki przedszkolnej „0c”
fot. Małgorzata Olkowska
„Z DARAMI SERCA DO MAŁEGO KRÓLA”
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, mili, zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, 19 grudnia 2024 roku uczniowie kl.3b i 4b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika (budynek A) w specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi czekających na narodziny Chrystusa wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć niezwykłe wydarzenie, jakim jest przyjścia na świat Zbawiciela. Przedstawienie uświadomiło wszystkim, że Jezus może przyjść do nas w osobie biednej dziewczynki, samotnej staruszki , chorego chłopczyka oraz pogodnego, życzliwego dziecka. W dzisiejszych czasach, tak samo jak 2000 lat temu, Jezus puka do drzwi i szuka schronienia w niejednym sercu człowieka. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... Piękny śpiew kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych uświadomił widzom i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Przedstawienie było niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, uczniów, nauczycieli jak i zaproszonych gości. Po zakończonym spektaklu głos zabrał dyrektor szkoły p. Dariusz Żyłowski oraz wicedyrektor p. Joanna Lubowiecka, dziękując uczniom za występ oraz składając wszystkim życzenia świąteczne.
Jasełka zostały przygotowane przez ks. Pawła Grzesiaka, p. Barbarę Makowską, p. Iwonę Hinz
oraz p. Annę Frączek. Dekorację zrobiła p. Barbara Przybysz.
Dzieci z grupy 0c przez cały miesiąc grudzień wykonywały zadania z kalendarza adwentowego. Były to na przykład: ozdabianie sali, ubieranie choinki, napisanie listu do Świętego Mikołaja, powiedzieć sobie coś miłego, sprzątniecie swojej szafki w klasie, zaśpiewanie kolędy, nauka świątecznego wiersza i wile, wiele innych zadań. Dzieci z chęcią wykonywały wszystkie zadania.
Fot. Monika Stempkowska
Dekorowanie pierników
Święta tuż, tuż, dlatego dzieci z grupy 0c dekorowały pierniczki. Najpierw dzieci poznały składniki potrzebne do wypieku pierników a także etapy sporządzania ciasteczek. Przy wspólnym stole w świątecznym, radosnym nastroju uczniowie tworzyli przepiękne pierniczki.
Fot. Monika Stempkowska
13 grudnia odbyły się wyjątkowe warsztaty świąteczne, które zgromadziły dzieci i rodziców w świątecznej atmosferze pełnej radości i twórczej zabawy. Uczestnicy mieli okazję wspólnie przygotować świąteczne dekoracje, rozwijając przy tym swoją kreatywność i ciesząc się wspólnie spędzonym czasem.
Warsztaty zorganizowane zostały przez p. Justynę Bączyk i Roksanę Duszak.
07.12.2024
Dzieci z grupy 0c i 0d pod opieką swoich pań- zaprezentowały talenty
na tegorocznym Jarmarku Świętego Mikołaja .
Nauczycielki Martyna Nicewicz i Monika Stempkowska prowadziły sprzedaż stroików świątecznych. Środki pozyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na dofinansowanie sensorycznego placu zabaw przy szkole.
fot. Małgorzata Olkowska
12.12.2024
„Świąteczne czytanie przy kominku”
Dzieci z grupy 0c - odwiedziła p. Emilka z naszej szkolnej biblioteki.
fot. Małgorzata Olkowska
11.12.2024
Grupa „0c”
Warsztaty edukacyjne
"GALINDZIAKI - PRZEDSZKOLAKI"
Warsztaty Archeologicznew ramach projektu MEN
fot. Małgorzata Olkowska
WYCIECZKA DO KONSULATU ŚW. MIKOŁAJA W KĘTRZYNIE
„Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
Serdecznie dziękujemy Rodzicom i uczniom z SPB nr 1 za wielkie serce i okazaną hojność podczas charytatywnego kiermaszu słodkości, który odbył się dnia 5.12.2024r.
Za zebrane środki zakupiliśmy gry, zabawki, materiały papiernicze, które umilą małym pacjentom pobyt na Oddziale Dziecięcym mrągowskiego szpitala. Dnia 12.12.2024r. przekazaliśmy pacjentom prezenty od Mikołaja.
DZIĘKUJEMY !
Wolontariat SPB NR 1 – Agnieszka Pasiuk
Samorząd Uczniowski SPB NR 1 – Monika Rolnik, Iwona Szlaur
Dnia 5.12 w SPB na ul. Kopernika, Wolontariat Szkolny SPB we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizował uczniom i nauczycielom klas 0-III - Mikołajkowy Charytatywny Kiermasz Słodkości. Rodzice bardzo chętnie włączyli się w naszą akcję i licznie ofiarowali ciasta na kiermasz - DZIĘKUJEMY.
Fundusze zebrane podczas kiermaszu zostały przeznaczone na zakup gier, zabawek, materiałów do rysowania i przekazane Oddziałowi Dziecięcemu Mrągowskiego Szpitala.
Mamy nadzieję, że przekazane upominki, w tym świątecznym czasie umilą pacjentom pobyt w szpitalu.
Wolontariat Szkolny SPB- Agnieszka Pasiuk
Samorząd Uczniowski- Monika Rolnik, Iwona Szlaur
"Pakuj (się) do kartonu"
W grudniu uczniowie budynku SPC pod opieką "Koła fotograficzno-filmowego Kopernik" pozowali do zdjęć w formie kolażu. W pierwszych dwóch tygodniach grudnia sformułowanie "Pakuj (się) do kartonu" nabrało nowego znaczenia i świątecznego klimatu.
Ewa Michalak
Śniadanie daje moc w klasie 2e
Akcja miała na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania..Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami,które miały na celu uświadomienie dzieciom jak ważne jest spożywanie rannego posiłku.Przypomnieliśmy sobie reguły zachowania przy stole oraz zasady zdrowego odżywiania. Na stołach znalazły się kolorowe kanapki i woda do picia.Było wesoło i ciekawie ,dzieci miały również szansę na integrację grupy.
I Mistrzostwa Warmii w Rummikub
W sobotę 23.11.2024 nasi pasjonaci gry Rummikub mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności, biorąc udział w I Mistrzostwach Warmii w Rummikub, które odbyły się w Bibliotece Multimedialnej Planeta 11 w Olsztynie. Gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich pasji.
MIKOŁAJKOWE GRANIE
W środę 10.12.2024 w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Rummikub dla uczniów, rodziców i nauczycieli. W auli szkolnej spotkało się około 70 miłośników gry, w wieku od 6 do 60 lat, w tym 60 osób grających. Rozegraliśmy dwie rundy, po trzy gry. Było to popołudnie spędzone w miłej atmosferze, pełne pozytywnych emocji i świetnej zabawy.
Gratulujemy wszystkich biorącym udział w turnieju i zapraszamy na kolejne.
JARMARK ŚW. MIKOŁAJA – WYSTĘPY UCZNIÓW ZE ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ Z BUDYNKU SPA
05.12.2024
Grupa „ 0c”
Udział w Mikołajkowym Charytatywnym Kiermaszu Słodkości
Fot. Małgorzata Olkowska
MIKOŁAJKI w grupie „0c”
06.12.2024
MIKOŁAJ TU BYŁ
Kiedy dzieci nie było w sali- Mikołaj zostawił dla nich list i niespodzianki!
Wszystkie dzieci wysłuchały przeczytanego listu i obejrzały prezenty. Mikołajkowy dzień był radosny i pełen różnorodnych atrakcji.
Fot. Małgorzata Olkowska
Listopad 2024
Bubrowska Paulina
ZIELONY PROFESOR
W maju 2024 r. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie uzyskała środki finansowe w konkursie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – część 2 Fundusz Ekologii. Przy budynku SPB, na terenie szkoły pojawiły się 4 drewniane stoliki z zadaszeniem i 2 skrzynie na kwiaty i zioła. Na części ściany budynku namalowano mural z tytułem projektu „Zielony Profesor”.
Co to za miejsce?
Klasy organizują tam rozmaite zajęcia o tematyce proekologicznej, ale także uczą się korzystać ze świeżego powietrza w czasie lekcji. Matematyka czy język polski wśród drzew może być przyjemny. W skrzyniach, na wiosnę, klasa 3 d posadziła begonie i lawendę. Na jesieni, klasa 1 e zebrała zaschłe łodygi, a dzieci wykorzystają je do wykonania woreczków zapachowych.
Cały projekt został zrealizowany, każda klasa od 0 do 3, brała udział w takich zajęciach wiosną i jesienią. Do korzystania z tego miejsca zachęcaliśmy również obecne w naszym budynku przedszkole Bajka. Teren jest do dyspozycji wszystkich klas, z każdego budynku naszej szkoły.
Mamy również pomysły jak dalej zagospodarować to miejsce, aby stanowiło ciekawy sposób na ‘zielone lekcje’ o różnych porach roku. Będziemy działać!
Sylwia Gajkowska
Siedziba Świętego Mikołaja
Dnia 25.11.2024r. klasa 3a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mrągowie pojechała do siedziby Świętego Mikołaja w Pięknej Górze.
Uczniowie spotkali się z Mikołajem w jego magicznej komnacie, następnie przeszły do "Zagrody Reniferów", gdzie pokonywały tor przeszkód. W "Fabryce Piernika" własnoręcznie wykonali świąteczne wypieki czerwono - zielone laseczki. Natomiast w "W mroźnej krainie figli" - rzucali się śnieżnymi kulami. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
wychowawczyni Barbara Słomkowska
i uczniowie z klasy 3a
28.11.2024
Andrzejkowe wróżby w grupie 0c oraz wspólne zabawy ruchowe i pląsy z udziałem grupy 0d.
fot. Małgorzata Olkowska
W dniu 29.11.2024r dzieci z grupy 0c wybrały się na wycieczkę do Konsulatu Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Zerówkowiczów przywitał Elf, który oprowadzał wycieczkę po Konsulacie. Uczniowie dowiedzieli się jak powstają bombki, a także każdy mógł samodzielnie wykonać swoje własne ozdoby. Elf pokazał dzieciom komnatę Świętego Mikołaja oraz komnatę lodową. Był to dzień pełen wrażeń i emocji.
Fotogaleria: Monika Stempkowska, Małgorzata Olkowska
Dnia 28.11.2024r dzieci z grupy 0c dowiedziały się jak powstaje masło i jak samodzielnie w warunkach domowych można je wykonać. Warsztaty odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej. Dzieci były bardzo zainteresowane produkcją masła. Na koniec każdy mógł skonsumować chlebka z masełkiem oraz napić się maślanki. Każdy uczeń dostał masło dla rodziców a także dzieci nie zapomniały o Pani Dyrektor oraz o Panu Dyrektorze, których obdarowali swoim wyrobem.
Monika Stempkowska
BAL ANDRZEJKOWY
BAL1.mp4
BAL2.mp4
BAL3.mp4
BAL4.mp4
BAL5.mp4
AKCJA „KARTKA DLA POLAKÓW NA LITWIE”
Dzieci z grupy 0c z budynku SPB wzięły udział w Akcji zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Mrągowie oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej „Kartka dla Polaków na Litwie”. Dzieci włożyły bardzo dużo serca w wykonanie prac. Kartki zostały przekazane w ręce organizatorów a następnie mają zostać wysłane do Polaków mieszkających na Litwie jako wyraz solidarności i wsparcia. W ramach podziękowania za zaangażowanie dzieci otrzymały od Starostwa Powiatowego słodki upominek oraz kolorowanki.
Fot. Monika Stempkowska
Dnia 20 listopada w klasie 3g odbyła się akcja pod hasłem „Zdrowe Śniadanie”. Uczniowie przygotowali pyszne i pożywne posiłki, promując zdrowy styl życia. Na stołach pojawiły się kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, owocowe i warzywne sałatki, jogurty naturalne.
Celem wydarzenia było uświadomienie uczniom, jak ważne jest jedzenie wartościowego śniadania, które daje energię na cały dzień nauki. Podczas wspólnego posiłku uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak komponować zdrowe i smaczne dania.
R.Duszak
13 listopada uczniowie z klasy 3 g gościli wyjątkowego gościa – pilota samolotu pasażerskiego. Opowiedział nam o swojej pracy, codziennych wyzwaniach oraz odpowiedzialności, jaką niesie za bezpieczeństwo pasażerów. Podzielił się również ciekawostkami na temat szkolenia, jakie musiał przejść, aby zdobyć licencję pilota, oraz o tym, jak wygląda praca w kokpicie podczas lotu. Spotkanie było inspirujące i pozwoliło nam lepiej zrozumieć, jak wygląda życie i praca pilota na co dzień.
R.Duszak
Dnia 12 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznych, który zgromadził uczniów z różnych klas. Uczestnicy zaprezentowali najpiękniejsze utwory patriotyczne, w tym takie jak „Rota”, „Wojenko, wojenko” czy „Piechota”. Konkurs był nie tylko okazją do wspólnego śpiewania, ale także do upamiętnienia ważnych wydarzeń z historii Polski i kształtowania postaw patriotycznych.
Występy oceniało jury, które zwracało uwagę na intonację, zaangażowanie oraz interpretację utworów. Na zakończenie przyznano nagrody i wyróżnienia dla najlepszych wykonawców.
Atmosfera wydarzenia była niezwykle podniosła, a publiczność z entuzjazmem oklaskiwała wszystkich uczestników. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne szkolne inicjatywy!
R.Duszak. E.Chojnowska.
Dnia 6 listopada na warsztatach w klasie 3g gościliśmy mamę jednej z uczennic, która przeprowadziła zajęcia z produkcji sera białego i masła. Dzieci miały okazję zobaczyć cały proces krok po kroku oraz spróbować swoich sił w wytwarzaniu tych produktów. Każdy uczeń zabrał ze sobą swoje wyroby do domu. Na zakończenie wszyscy mogli skosztować sera wędzonego, co wzbudziło duże zainteresowanie i entuzjazm. Była to świetna okazja do poznania tradycyjnych metod wyrobu nabiału oraz odkrycia nowych smaków!
R.Duszak
Dzień Życzliwości i Tolerancji w SPB
Dzień Życzliwości i Tolerancji to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.
Świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości rozpoczęliśmy od samego rana. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorowe piżamy. Na korytarzach szkolnych pojawiła się Poczta Życzliwości, podczas której uczniowie mogli przekazywać sobie kartki z miłym słowem.
Pod hasłem „Życzliwość dodaje skrzydeł” wszyscy uczniowie włączyli się do stworzenia „Skrzydeł życzliwości”. Prosty napis, a do niego duuuuże skrzydła, takie, by dzieci przy nich stojące mogły np. zapozować do zdjęcia i... dostać skrzydeł.
Punktem kulminacyjnym tego dnia był Charytatywny Bieg w Piżamie zakończony dobrowolną zbiórką pieniędzy dla dzieci z oddziałów onkologicznych.
Był to miły dzień wzajemnej pomocy, troski i uśmiechu.
Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.
Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli "Dzień Życzliwości i Tolerancji" upłynął w atmosferze uśmiechu i dobrej zabawy. Wszystkim razem i każdemu z osobna dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i uczestnictwo w tym dniu. Pamiętajmy, aby życzliwość w naszym życiu była obecna codziennie, a nie tylko od święta.
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI Z ZASAD
UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
18 listopada 2024 r. w Budynku SPA odbyły się warsztaty dla nauczycieli z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Prowadzący warsztaty pan Paweł Mickiewicz przedstawił nauczycielom i omówił uniwersalny algorytm nagłego zachorowania w szkole, który zakłada m.in. wyznaczenie trzech uczniów do wezwania pomocy, użycie defibrylatora czy postępowanie przy padaczce i anafilaksji, w przypadku zaostrzenia astmy oraz w przypadku zatrzymania krążenia i oddechu i utraty przytomności. Razem z ratownikiem medycznym panem Krzysztofem Kisiel, prowadzący warsztaty udzielili praktycznych wskazówek w przypadku nagłego zachorowania dziecka w szkole. Nauczyciele mieli możliwość ćwiczeń praktycznych na różnych (w zależności od wieku) fantomach z użyciem defibrylatora oraz mogli dokonać pomiaru ciśnienia.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy prowadzącym warsztaty: p. Pawłowi Mickiewiczowi oraz p. Krzysztofowi Kisiel za poświęcony czas i przekazanie nam cennych wskazówek z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Iwona Hinz
Tor przeszkód - elementy Integracji sensorycznej - utrzymanie równowagi, wspinanie, skakanie.
Rozwijamy sprawność fizyczną, koordynację ruchową; prawidłową postawę.
Grupa 0c
W piątek 15.11.2024 nasza szkoła brała udział w obchodach XIV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Była to świetna okazja dla każdego, żeby sprawdzić swoje umiejętności i dobrze się bawić. Uczniowie podczas lekcji i przerw utrwalali znajomość tabliczki mnożenia rozwiązując różne zadania z wykorzystaniem tabliczki mnożenia, m.in. stacje zadaniowe, gra w statki, sudoku, kakuro oraz różnego rodzaju łamigłówki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Tabliczka Szczęścia”, w której uczniowie mogli odkodować skierowane do siebie miłe zdanie, a w nagrodę otrzymywali słodki upominek. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w akcji i zaangażowanie.
POKAZ TALENTÓW
W dniu 13.11.2024r w Grupie 0c odbył się Pokaz Talentów, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności, zainteresowania i pasje. Do przeglądu przystąpiło 12 uczniów prezentując swój niepowtarzalny talent. Na początku występu zaprezentowały się dwie starsze uczennice z klasy 6: Wiktoria Stempkowska oraz Elżbieta Pakuła grając kilka utworów na trąbkach. Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy uczestnicy spisali się świetnie.
Wszystkie prezentacje publiczność żywiołowo oklaskiwała doceniając talent, zaangażowanie i odwagę biorących udział w konkursie kolegów i koleżanek.
Monika Stempkowska
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W GRUPIE 0C
Każdego roku, 5 listopada, obchodzimy jedno z najradośniejszych świąt dzieciństwa – Dzień Postaci z Bajek. To wyjątkowy dzień, kiedy zarówno dzieci, jak i dorośli mogą zanurzyć się w magiczny świat baśni, przypominając sobie ulubionych bohaterów z kreskówek, książek czy filmów anonimowanych. Dlatego w dniu 06.11.2024r dzieci z grupy 0c przebrały się za swoje ulubione postacie i przeniosły się do świata bajek. Tego dnia uczniowie oraz panie oderwali się na chwilę od rzeczywistości i zanurzyli się w świat wyobraźni.
ŚWIĘTUJEMY 106 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
08.11.2024
Oddział zerówkowy – grupa 0c- kontynuuje przygodę z projektem
"Zakodowana Kraina Przygód Zosi".
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zrealizowaliśmy zadanie:
„Poznajemy Polskę”
Zerówkowicze z pomocą robota Zosi - zebrały brakujące elementy z planszy i uzupełniły nimi odpowiednie miejsca na godle, odszukały prawidłowe godło wśród innych podobnych; złożyły w całość pocięte na części obrazki przedstawiające godło oraz mapę Polski.
Podczas gry planszowej odpowiadały na pytania dotyczące Polski i wykonywały wylosowane zadania. Na koniec pięknie odśpiewały "Mazurek Dąbrowskiego".
05.11.2024
Dzieci z grupy 0c-odbierają nagrody i wyróżnienia za udział
w konkursie plastyczno- technicznym:
„Pani Jesień dary niesie”
II miejsce w konkursie zajęła nasza ZUZIA H.
GRATULUJEMY!!!
8 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji obchodów Święta Niepodległości. Podczas tej uroczystości uczniowie klasy 3F przybliżyli najważniejsze wydarzenia oraz daty związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Malwina Pomorska
Nasza szkoła z okazji Święta Niepodległości uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.
Malwina Pomorska
Październik 2024
W październiku na tydzień przed Dniem Edukacji Narodowej w klasach 1 - 3 budynku B odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. "Moja Pani - portret". Dzieci z dużym zaangażowaniem starały się jak najwierniej przedstawić różnymi technikami plastycznymi portret swojej wychowawczyni. Wszystkie prace wypadły znakomicie. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia:
I miejsca zdobyli: Pola Zera 1f, Malwina Małecka 2c, Krystyna Beznosiuk 3d
II miejsca zdobyli:Jagoda Zera 1f, Marcel Dawid 2f, Patryk Szuliński 3e
III miejsca zdobyli: Karina Białek 1e, Marcelina Gomoła 2c, Hiacynta Samsel 3c
Wyróżnienia: Zuzanna Szarek 1g, Agata Sienkiewicz 3e, Helena Golon 3g
organizatorki: Joanna Dzionek, Jolanta Ślubowska
Październik - miesiąc dobroci dla zwierząt - Świetlica SPA
4 października otwiera Światowy Tydzień Zwierząt, który kończy się 10 października. Ponadto warto pamiętać, iż cały miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, nie tylko tych domowych. W naszej świetlicy również pamiętamy o naszych pupilach. Z tej okazji, dzieci ze świetlicy przynosiły z radością zdjęcia swoich zwierzątek i wieszały je na tablicach. Wzięły także udział w quizie na wesoło o zwierzętach, były zabawy ruchowe związane z tematem zwierząt, zagadki oraz krzyżówka.
SPA - Inauguracja Roku Sportowego
Dnia 30.10.2024 w budynku SPA na ul. Bohaterów Warszawy odbyła się Inauguracja Roku Sportowego. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII spędzali cały dzień w szkole rywalizując na poziomie klas w konkurencjach sportowych popularyzujących aktywność fizyczną.
W dniu 24.10.2024r dzieci z grupy 0c z budynku SPB wybrały się do „Zakładu Cukierniczo – Piekarniczego Józef Łuński „. Pan Józef Łuński zapoznał uczniów z etapami wypieku chleba a także dzieci poznały pracę piekarza. Każdy miał możliwość wyrobić samodzielnie bułkę. Na koniec właściciel poczęstował wszystkich słodkimi wypiekami.
Grupa 0C z budynku SPB wybrała się do Mrągowskiego Ośrodka Sportowego Baza
W dniu 22.10.2024r grupa 0C z budynku SPB wybrała się do Mrągowskiego Ośrodka Sportowego Baza. Dzieci poznały zasady bezpieczeństwa nad wodą, rodzaje łódek a także jakie są części składowe łódki optymistki. Uczniowie mogli również zobaczyć pokazowe pływanie Pana Michała łódką optymistką. Na koniec dzieci nauczyły się wiązania węzłów żeglarskich tj. węzeł ósemkowy oraz węzeł prosty.
„Dzień Drzewa”
W dniu 17.10.2024r w Grupie 0C odbył się „Dzień Drzewa”. Dzieci poznały budowę drzewa, rodzaje drzew oraz jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Uczniowie dowiedzieli się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. Grupa na koniec wykonała witraże jesiennego drzewa a także karty pracy.
DZIEŃ ZWIERZĄT
Dnia 15.10.2024r w Grupie 0C z budynku SPB odbył się Dzień Zwierząt. Z tej okazji przyjechały zaproszone panie z Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Panie Edukatorki rozmawiały z dziećmi o zwierzętach mieszkających w Polskich lasach. Uczniowie poznali zwierzęta z różnych pięter lasu. Na koniec dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę umieszczając wylosowane zwierzęta w ich „domach”.
Biblioteka Miejska w Mrągowie
Dnia 01.10.2024 r dzieci z grupy 0C z budynku SPB odwiedziły Bibliotekę Miejską w Mrągowie. Dzieci poznały zasady wypożyczania i korzystania ze zbiorów biblioteki. Dzieci tez obejrzały teatrzyk pt. „Jesienny leśny bal”. Na koniec wykonały rysunki.
Bezpieczeństwo
W dniu 09.10.2024 r grupa 0c z budynku SPB wzięła udział w zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Mrągowie akcji „Bezpieczeństwo łączy pokolenia”.
Również na zajęciach w Sali dzieci mogły potrenować bezpieczne przejście przez jezdnie. Utrwalaliśmy umiejętności przewidywania zagrożeń jak również rozwijaliśmy postawy świadomej dbałości o bezpieczeństwo w otoczeniu naszego życia.
AKCJA – ZBIERAMY KASZTANY DLA ANTOSIA
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie z budynku B wzięły udział w akcji charytatywnej „Zbieramy kasztany dla Antosia”. Akcja zorganizowana była przez KPP w Piszu a koordynatorkami akcji z naszej szkoły były pani Monika Stempkowska oraz pani Martyna Nicewicz.
Uczniowie wraz z rodzicami dzielnie zbierali kasztany i dostarczali je do placówki. Dzieci bardzo przejęły się zdrowiem swojego rówieśnika Antosia i zaangażowały się w akcję. Każdego dnia dzieci napełniały worki po brzegi owocami.
MIEJSCE ZIELONY PROFESOR – GRUPA 0C
Dzieci z grupy 0C z budynku SPB w dniu 04.10.2024r w miejscu Zielony Profesor, które znajduje się na terenie szkoły wykonały na świeżym powietrzu pracę plastyczną pt. „Smaczna praca”. – praca została wykonana z naturalnych składników np. z ziaren soczewicy, kaszy, ryżu itp. Praca plastyczna na świeżym powietrzu wywoła wiele emocji i radości u dzieci. Będziemy powtarzać takie działania częściej.
Spotkanie z Ratownikiem medycznym
W grupie 0c odbyło się spotkanie z Panem Krzysztofem - Ratownikiem medycznym. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Głównym celem spotkania było przekazanie dzieciom informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Ratownik medyczny wyjaśnił na czym polega jego praca oraz zaprezentował dzieciom przybory, którymi się posługuje. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda pozycja boczna bezpieczna a także jak udziela się pierwszej pomocy.
XXIV DZIEŃ PAPIESKI
W czwartek 17 października 2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole (Budynek A) XXIV Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem JAN PAWEŁ II EWANGELIA STAROŚCI I CIERPIENIA. Montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klasy 3b i 4b .
Fragmenty z Pisma Świętego były przeplatane rozważaniami na temat cierpienia i starości oraz pieśniami : „Bóg dał czas na nadzieję”, „Krzyż Twój Panie” oraz ulubioną piosenką Papieża – „Barką”.
Młodzi wykonawcy swoje kwestie zaprezentowali z wielkim zaangażowaniem i refleksją.
Całości dopełniła piękna dekoracja oraz dźwięk gitary.
Uroczystość została przygotowana pod czujnym okiem księdza Pawła Grzesiaka przy współpracy z nauczycielkami : Iwoną Hinz, Barbara Makowską, Anną Frączek.
WYCIECZKA DO MLECZARNI ,,MLEKPOL’’ W MRĄGOWIE
10 października 24 r. uczniowie klasy 3B (Budynek A) wybrali się na wycieczkę do Mleczarni ,,Mlekpol’’ w Mrągowie. Dzieci zwiedziły biura pracowników, laboratorium oraz hale produkcyjne z linią serowarską , na której powstają najwyższej jakości sery. Po zakładzie oprowadzał nas pan Tomasz Olszewski – Dyrektor ds. Produkcji i Techniki. Następnie dzieci miały degustację różnych smaków jogurtów i maślanki mrągowskiej. Każde dziecko miało ochronny fartuch oraz czepek. Na zakończenie wycieczki pani Katarzyna Olszewska – Kierownik Działu Technologii w Instytucie Innowacji Przemysłu Mleczarskiego, przeprowadziła z uczniami pogadankę nt. zdrowego żywienia oraz wręczyła dzieciom upominki. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem, dużo się dowiedziały i nauczyły. W podziękowaniu za zorganizowanie wycieczki wykonały własnoręcznie kolorowe laurki.
Wych. Iwona Hinz, p. Barbara Przybysz, p. Sandra Hapoń
Pasowanie na ucznia
W środę w budynku SP1A miało miejsce ważne wydarzenie. Pierwszoklasiści zostali uroczyście włączeni w społeczność naszej szkoły poprzez uroczyste pasowanie na ucznia. Poprzedzone zostało ono zabawnym egzaminem, który musiała zdać każda z klas: 1A, 1B I 1C, a były to (recytacja wiersza, wymienianie rzeczy, które trzeba zabrać do szkoły, śpiewanie piosenek). Następnie Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Żyłowski pasował na ucznia każdego pierwszaka.
Podczas uroczystości zasiadający na widowni rodzice i bliscy nie kryli wzruszenia i łez, że ich pociechy przekroczyły próg szkoły. Po części artystycznej uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.
Organizatorzy:
Katarzyna Banach
Irena Jerońska
Alicja Dziewiacień
Bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej
16 października 2024 r. w naszej szkolne głośno mówiliśmy o potrzebie nauki pierwszej pomocy. W tym celu po raz pierwszy zgłoszono szkołę do projektu i zorganizowano ,,Bicie rekordu”.
Akcję zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Data wydarzenia nie była przypadkowa, bowiem (16 października) przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
Uczniowie klas 1 -3 SPB wzięli udział w akcji bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób!
Resuscytacja krążeniowo – oddechowa była prowadzona na dziesięciu fantomach, nieprzerwanie na każdym stanowisku, przez cały czas trwania wydarzenia. Każda osoba miała możliwość wykonania uciśnięć pod czujnym okiem specjalistów.
Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych.
Dziękujemy za włączenie się akcji:
Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie
Komendzie Powiatowej Policji w Mrągowie
Panu Tomaszowi Charazińskiemu
Bez Was to by się nie udało!
Koordynatorki: Magdalena Gomoła, Malwina Pomorska
10.10.2024
DZIEŃ ELEGANCJI W GRUPIE „0C”
"Elegancja to piękno, wdzięk i szlachetność w zachowaniu i wyglądzie"
Pokaz mody- prezentowanie eleganckich strojów.
"Projektantem mody być" - zajęcia plastyczne.
Akcja Integracyjna Dla Uczniów Klas Pierwszych
10 października 2024 roku w naszej szkole odbyła się Akcja Integracyjna dla uczniów klas pierwszych pod hasłem ,,RAZEM TWORZYMY PEŁNY OBRAZ’’. Wydarzenie miało na celu wspieranie budowania relacji między nowymi uczniami oraz ułatwienie im startu w szkolnej rzeczywistości. Od samego początku atmosfera była pełna radości i energii. Zabawom integracyjnym towarzyszyły śmiech i życzliwość, co pozwoliło uczniom szybko przełamać pierwsze lody. Zabawy zespołowe, sprzyjały współpracy i wzajemnemu poznawaniu się. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział! To dopiero początek wielu wspólnych, niezapomnianych chwil w naszej szkolnej.
Beata Polonis
Agnieszka Pasiuk
Joanna Mankiewicz
Justyna Bączyk
30 września w świetlicy szkolnej SPB obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji Panie i dziewczynki przygotowały piękne medale SUPER CHŁOPAKA i wręczyły piłki do grania na gumce. Miło nam było widzieć uśmiechnięte buzie chłopców i ich zadowolenie. Zapraszamy do galerii.
Wrzesień 2024
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM
Dnia 27 września w grupie 0c budynku SPB odbył się „Dzień Głośnego Czytania Dzieciom”.
Zalet czytania książek jest wiele. Głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W tym dniu zaproszeni nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły przeczytali najmłodszym wybrane bajki.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały utworów, a na koniec rozwiązały zagadki związane z tytułami bajek i wierszyków. Ten dzień bardzo spodobał się uczniom, dlatego w jesienne popołudnia na pewno będziemy kontynuować czytanie dzieciom.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Dnia 20 września dzieci z grupy 0c wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”
Sprzątanie świata zapoczątkowane zostało w 1989 roku w Australii. W kolejnych latach ruch zaczął rozprzestrzeniać się na pozostałe kraje i kontynenty. Do Polski trafił w 1994roku. Ruch ten to coś znacznie więcej niż doroczne oczyszczenie najbliższej okolicy z odpadów. Jednym z jego najważniejszych skutków jest poszerzanie świadomości ekologicznej dzieci. Biorąc bezpośredni udział w akcji uczniowie mają szansę zobaczyć na własne oczy skutki braku poszanowania wobec środowiska naturalnego.
DZIEŃ KROPKI W GRUPIE 0C
Dnia 16 września w grupie 0c z Budynku SPB odbył się dzień kropki. Dzieci tego dnia ubrane były w kropeczki. Wszystkie zadania były kropkowe: zajęcia ruchowe z kropką, taniec z kropką, zajęcia emocjonalne ze smutną i wesołą kropką zadania grupowe oraz zajęcia plastyczne pt. „ Moja kropka”. Nie zabrakło w tym dniu wspaniałej zabawy i dobrego humoru.
,, NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI’’
23 września 2024 r. uczniowie klas 0-8 (Budynek SPA) wzięli udział w ogólnopolskiej 31. Akcji ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA’’ pod hasłem ,,Na straży czystej Ziemi’’. Nasza akcja terenowa była podzielona na pewne etapy od wybrania odpowiedniego terenu do posprzątania oraz powiadomienia odpowiednich służb o dzikich wysypiskach. Dbaliśmy również o bezpieczeństwo uczniów w czasie akcji. Z Urzędu Miasta otrzymaliśmy rękawiczki jednorazowe oraz worki do segregacji śmieci. W klasach przeprowadzono również lekcje edukacyjne pod hasłem ,, Na straży czystej Ziemi’’. Uczniowie klas 4-8 sprzątali pobliski park im. J. Słowackiego i linię brzegową Jeziora Czos, a klasy 1-3 sprzątały teren wokół szkoły oraz teren wokół J. Magistrackiego. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że dbałość o czystość środowiska naturalnego to bardzo ważny aspekt naszego życia, którego należy uczyć się od najmłodszych lat.
Iwona Hinz - SPA
Szkoła dla Szkoły – Jedynka dla Jedynki,
Wspólna Pomoc dla Powodzian z Głuchołazów
W związku z trudną sytuacją spowodowaną powodzią, która dotknęła nasz kraj, społeczność naszej szkoły zareagowała natychmiast, organizując akcję pomocy dla najbardziej poszkodowanych. Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski w porozumieniu z dyrekcją szkoły, zainicjował zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach, której budynek został poważnie uszkodzony przez wodę. Akcja została nazwana „Szkoła dla Szkoły – Jedynka dla Jedynki” i cieszyła się ogromnym zaangażowaniem zarówno uczniów, jak i ich rodziców.
Podczas zbiórki, która trwała kilka dni, udało nam się zgromadzić duże ilości potrzebnych artykułów – w tym przybory szkolne, środki czystości, koce, gumaki, odzież, wodę, żywność itp. Oprócz zbiórki, został zorganizowany kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup kolejnych niezbędnych artykułów edukacyjnych, takich jak książki, zeszyty oraz przybory plastyczne, które trafią bezpośrednio do uczniów z Głuchołazów.
Zebrane środki i dary materialne zostaną przekazane bezpośrednio poszkodowanym uczniom w najbliższych dniach, dzięki czemu będą mogli kontynuować naukę mimo trudnych warunków. Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczniów i rodziców, którzy tak licznie i ochoczo włączyli się w akcję. Ich zaangażowanie to dowód na to, że wspólnymi siłami możemy czynić dobro i realnie wspierać tych, którzy potrzebują pomocy.
Chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej akcji – rodzicom, uczniom, nauczycielom, a także całej społeczności lokalnej. Szczególne podziękowania kierujemy do dyrekcji szkoły, uczniów ze Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego za włożony trud w organizację przedsięwzięcia. To Wasza inicjatywa i poświęcenie sprawiają, że uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach będą mogli powrócić do nauki, mimo zniszczeń spowodowanych przez żywioł.
Dzięki tej akcji udowadniamy, że razem możemy więcej, a każdy gest pomocy ma ogromne znaczenie. Razem tworzymy wspólnotę, która jest gotowa wspierać się w najtrudniejszych chwilach.
Wasze zaangażowanie jest dla nas bezcenne!
Wrzesień 2024
Grupa sześciolatków – 0c - wraz z początkiem roku rozpoczęła swoją przygodę
z kodowaniem z robotem Zosią.
Bierzemy udział w projekcie:
„ZAKODOWANA KRAINA PRZYGÓD ZOSI”
Przed nami 15 misji- przygód do zrealizowania aby otrzymać złotą odznakę.
We wrześniu zrealizowaliśmy 2 zadania:
szukały kropeczek po sali, segregowały je według koloru, ćwiczyły kodowanie.
31 akcja „Sprzątanie Świata – Polska”
Kolejny raz uczniowie klas 0-3 SPB wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło akcji to” Na straży czystej Ziemi”. Uczniowie wyposażenie w rękawice i worki na śmieci wyruszyli sprzątać okolice szkoły i teren naszego miasta. Celem nadrzędnym akcji szkolnej było ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem.
Koordynator: Magdalena Gomoła
Wychowawcy klas 0-3
„Let’s get together – środowisko, sport i muzyka łagodzą obyczaje” - to hasło międzynarodowej wymiany młodzieży, która w lipcu odbyła się w Mrągowie. W tegorocznym EUROCAMP'ie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Gościliśmy grupy z miast partnerskich Mrągowa: niemieckiego Grünberg i francuskiego Condom. W trakcie dwunastu dni projektu bardzo dużo się działo. Program wypełniony był zajęciami fotograficznymi, żeglarskimi, Aikido i bilardem. Czas spędzony razem, porozumiewanie się w obcym języku, wycieczki po okolicy, wspólne posiłki sprzyjały poznawaniu się, integracji. Gości zaprosił do urzędu miasta Burmistrz Mrągowa, była okazja powspominać wcześniejsze wymiany i zachęcać do spotkań w przyszłych latach. Młodzież była na koncercie Pikniku Country w dużym amfiteatrze, robiła masło w Mazurskiej Izbie Regionalnej w Marcinkowie, uczestniczyła w warsztatach w Nadleśnictwie Mrągowo, podziwiała piękno Mazur podczas rejsu statkiem po Jeziorze Mikołajskim i Śniardwy. Była okazja obserwować przyrodę z bliska w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności w Urwitałcie, zwiedzając Krutyń i inne miejscowości. Odbył się „Wieczór przyjaźni”. A z materiałów zebranych podczas pobytu typu plastikowe butelki … wykonano prace twórcze! Zostało mnóstwo wspomnień, miłych wrażeń i zawartych przyjaźni. I cóż, już za niecały rok kolejny Eurocamp - tym razem we Francji.
Tomasz Gregorowicz
NARODOWE CZYTANIE
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą epopei narodowej „Pan Tadeusz”.
W tym roku odbywa się ona kolejny raz pod patronatem Prezydenta Pana Andrzeja Dudy.
Szkoła Podstawowa nr im. Mikołaja Kopernika (budynek A) bierze w niej udział już trzeci raz.
9 września 2024r. uczniowie poznali fragment dramatu romantycznego Juliusza Słowackiego pod tytułem „ Kordian”.
Juliusz Słowacki napisał ten utwór w 1833 roku w Genewie i wydał anonimowo w 1834 w Paryżu. Dramat ten miał być w zamyśle autora próbą oceny powstania listopadowego, szukaniem przyczyn jego klęski.
Znajdzie tu też czytelnik historię bohatera szukającego swojego miejsca w świecie. Mowa o losach tytułowego Kordiana- człowieka serce, który uosabia najważniejsze dylematy powstania listopadowego. Przeżywa więc ból istnienia, dręczą go wewnętrzne rozterki, traci wiarę w miłość i sprawiedliwość.
Uczniowie usłyszeli fragment klasyki polskiej literatury w wykonaniu pani dyrektor Joanny Lubowieckiej, pani Bożeny Prusaczyk-Zaniewskiej, pani Anny Romańczyk.
Z dumą ogłaszamy, że nasza szkoła bierze udział w programie "Rummikub w Szkole"! To fantastyczna inicjatywa, która wnosi do naszego programu nauczania elementy gry, nauki i zabawy. Program "Rummikub w Szkole" pomaga rozwijać umiejętności matematyczne, logiczne myślenie oraz wspiera budowanie kompetencji społecznych naszych uczniów.
Dziękujmy wszystkich uczniom, którzy wzięli udział w tej wyjątkowej formie nauki, która łączy zabawę z edukacją. To była doskonała okazja, aby nauczyć się czegoś nowego, spotkać się z rówieśnikami i rozwinąć umiejętności niezbędne w przyszłości.
Dołączcie do nas w tej edukacyjnej przygodzie w tym roku szkolnym!
***********************