BUDYNEK B: Nauczyciel: Emilia Walaszek
PN | WT | ŚR | CZ | PI |
7.30-13,30 | 7.30-13,30 | 7.30-13,30 | 7.30-13,30 | 7.30-13,30 |
6 grudnia 2023r., w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie przy ul. Kopernika 2, zorganizowane zostało spotkanie autorskie z pisarzem książek dla dzieci, panem Waldemarem Cichoniem, autorem lektury szkolnej pt. „Cukierku, ty łobuzie!”. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z procesem tworzenia książki, jej drogą od pomysłu do wydania. Autor przeczytał również jedną z przygód Cukierka z książki „Jak się masz, Cukierku?”. Po spotkaniu pan Cichoń wpisywał dedykacje i autografy do książek dzieci.
Organizatorzy:
Emilia Walaszek
Marta Burbo
NOC BIBLIOTEK
Za nami Noc Bibliotek – ogólnopolska akcja, w której bierzemy udział kolejny raz. Przygotowałyśmy wiele atrakcji. Rozpoczęliśmy od szkolnych podchodówi poszukiwania tajemniczej starej księgi. Później było czytanie bajki w bibliotece oraz gry, zabawy i robienie zdjęć w fotobudce. Wieczór zakończył seans filmowy.
Serdecznie dziękujemy naszym uczestnikom i zapraszamy za rok!
Marta Burbo
Sylwia Gajkowska
Emilia Walaszek
MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA
10 maja odbył się w bibliotece konkurs głośnego czytania. Uczestniczyli w nim najlepsi z najlepszych przedstawiciele swoich klas. Poziom był bardzo wyrównany, jednak jury wybrało Mistrza Głośnego Czytania na każdym z poziomów klas.
WIZYTA W MUZEUM KOPERNIKA
W lutym i marcu wszystkie klasy z naszego budynku odwiedziły „Muzeum Mikołaja Kopernika”, które utworzono w związku z jubileuszem 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Po wystawie oprowadzali uczniowie-przewodnicy, a na zakończenie każdy odwiedzający wyjmował z szuflad starego katalogu bibliotecznego ciekawostkę o Mikołaju Koperniku i stawiał na niej pamiątkowa pieczątkę.
PIERWSZAKI W BIBLIOTECE
W lutym naszą bibliotekę odwiedzili pierwszoklasiści. Dowiedzieli się jak szanować i dbać o książki, poznali zasady obowiązujące w bibliotece i wypożyczyli swoją pierwszą książkę. Każdy uczeń otrzymał również prezent – książeczkę „Pierwsze abecadło”, podarowaną naszej szkole przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”.
ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI
20 i 21 grudnia w bibliotece odbyło się tworzenie pierników świątecznych. Uczestniczki Klubu Bibliotecznego wykazały się dużą kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Pierniki wyszły pyszneJ
CZYTANIE PRZY KOMINKU
W dniach 15-20 grudnia wszystkie klasy naszej szkoły odwiedziły bibliotekę, by w przytulnej i nastrojowej atmosferze przy kominku posłuchać „Bajki o wigilijnej gwiazdce”.
RECYKLINGOWE CZAROWNICE
Przez dwa tygodnie (3-14 listopada) uczestniczki Klubu Bibliotecznego wykonywały czarownice ze starych podręczników. Praca była dość mozolna (składanie, malowanie, montowanie gotowych elementów i wreszcie ozdabianie), ale efekt końcowy wart był tego J
KONKURS LICZENIA ŻOŁĘDZI
Od 24 do 28 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szybkiej akcji bibliotecznej – każdy chętny mógł raz oszacować liczbę żołędzi w słoiku (bez otwierania go). Konkurs okazał się bardzo dobrym pomysłem na promocję biblioteki szkolnejJ
OGÓLNOPOLSKA NOC BIBLIOTEK
7 października nasza szkoła wzięła udział w niezwykłym wydarzeniu – 8. Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Akcja jest świętem bibliotek i czytelników, która w niekonwencjonalny sposób przekonuje do czytania poprzez promocję biblioteki.
U nas z tej okazji odbyło się poszukiwanie skarbu – tajemniczej starej księgi. Nie mogło też zabraknąć głośnego czytania oraz rozwiązywania zagadek i łamigłówek. W dobrej zabawie przez cały wieczór towarzyszyło nam „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Punktem kulminacyjnym była projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. Na zakończenie wieczoru w bibliotece wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikat Małego Detektywa i złote monety ze znalezionego skarbuJ
Emilia Walaszek
Iwona Olender
WYSTAWA KSIĄŻEK NIEWIDZIALNYCH
W piątek 1 kwietnia w bibliotece szkolnej można było obejrzeć „Wystawę książek niewidzialnych”. Takie wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w naszej szkole i było przeznaczone tylko dla osób z poczuciem humoru.
PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W lutym biblioteka gościła pierwszoklasistów z naszej szkoły. Ze względu na panującą pandemię wizyta odbyła się w mniejszych grupach.
Podczas spotkania uczniowie poznali zasady właściwego użytkowania i poszanowania książek – nie tylko bibliotecznych. Dowiedzieli się w jaki sposób mogą korzystać z biblioteki szkolnej, jak się w niej zachować oraz w jaki sposób wypożyczać i oddawać książki.
Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie wybrać i wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.
Dla wielu pierwszoklasistów była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta w bibliotece.
BIBLIOTECZNE CZYTANIE PRZY KOMINKU
Od 8 do 10 grudnia biblioteka szkolna gościła uczniów z klas 0-3. W magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas w tych dniach specjalni goście: Halina Kur, Ewa Lubowiecka, Monika Rolnik, Malwina Pomorska, Aneta Przekazińska, Aneta Murach, Kinga Ksobiech, Iwona Szlaur, Iwona Olender, Anna Kuś i Ewa Michalak. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały bajki o tym, skąd św. Mikołaj bierze prezenty.
WYPRAWKA CZYTELNICZA
DLA PIERWSZOKLASISTÓW
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. W związku z tym otrzymaliśmy nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Pakiety książek zostały pierwszoklasistom uroczyście wręczone podczas Mikołajek 6 grudnia.
MIĘDZYNARODOWY
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada obchodziliśmy w bibliotece Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klas 2 i 3 uczestniczyli w zajęciach plastycznych, których efekt możemy podziwiać na zdjęciach.
JESIENNE DRZEWO CZYTELNICZE
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji czytelniczej. Każdy kto wypożyczył i przeczytał książkę zapisywał jej autora i tytuł na listku i zaczepiał do jesiennego drzewa. W ten sposób na naszym holu wyrosło „czytające” drzewko.
RING CZYTELNICZY
W październiku w bibliotece szkolnej odbyła się bitwa na ringu. Pojedynek stoczyli: „Detektyw Pozytywka” z „Biurem detektywistycznym Lassego i Mai”. Uczniowie chętnie głosowali – wrzucając papierową kulkę do pojemnika przy książce, która im się bardziej podobała.