ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2018
W piątek, 26 stycznia po raz kolejny uczniowie pod opieką nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie wzięli udział w Zimowym Ptakoliczeniu. Spacer ornitologiczny jest coroczną akcją, w czasie której każdy może zaobserwować oraz policzyć, ilu przedstawicieli poszczególnych gatunków ptaków odwiedza podczas zimy jego miasto. Nasze wyniki zostały wysłane do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które na podstawie otrzymanych danych opracowują zestawienie najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Ponadto, dzięki wynikom przekazywanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możliwe jest także spostrzeżenie interesujących zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Na przykład pod względem liczebności w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, a w roku 2006 zajmował pozycję 15. Warto również wspomnieć, iż Ptakiem Zimy 2018 została czeczotka – niewielki ptak o niezwykłym ubarwieniu.
Nasze szkolne, Zimowe Ptakoliczenie zaczęliśmy od przypomnienia gatunków ptaków najczęściej spotykanych w naszym kraju zimą. Dzieci nie miały problemu z rozpoznaniem m.in. grubodzioba, dzwońca, kwiczoła. Następnie, uczniowie z pomocą nauczycieli odpowiadali na pytania: Ile gatunków ptaków żyje w Polsce?, Jakie korzyści czerpią ptaki, żyjące w miastach? Jakie znaczenie dla ludzi mają ptaki żyjące w ich otoczeniu. Pod lupę wzięliśmy również pojęcie ,,synantropizacja”. Przed wyjściem w plener dzieci obejrzały krótki film edukacyjny pt. ,,Polskie ptaki zimą”.
W szkolnym, trzygodzinnym spacerze udział wzięło siedemnaścioro uczniów z klas IV-VI, którzy jeszcze przed feriami wyrazili chęć uczestnictwa. Trasa spaceru ornitologicznego przebiegała wokół osiedla Grunwaldzkiego - ulicą Nadbrzeżną nad jeziorem Czos, wzdłuż ulicy Łąkowej, Dziękczynnej, Wojska Polskiego i Kopernika. Najliczniej zaobserwowanym ptakiem była kaczka krzyżówka, a na drugim miejscu znalazła się łyska. Młodzi ornitolodzy przez lornetki wypatrzyli głównie mewy, kawki, sikorki, wróble, sroki oraz trznadle. Ponadto, nad jeziorem Czos uczniowie zauważyli wśród łysek i mew 3 kormorany.
Nasz szkolny spacer ornitologiczny został zaliczony do bardzo udanych. W tym roku uczestnicy Zimowego Ptakoliczenia mieli okazję zobaczyć gile, których w tamtym roku nie udało się zaobserwować.
Wolontariuszki OTOP
Ewa Laska
Mariola Masak
Alina Federowicz
https://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/289
ZAKŁADAMY SKALNIAK I OGRÓDEK WARZYWNY
Nadal trwają prace w ogródku szkolnym PTASI ZAKĄTEK. Tym razem ekolodzy ze Szkoły Podstawowej nr 1 ochoczo przystąpili do tworzenia skalnika oraz ogródka warzywnego.
Na skalniku posadzone zostały sosny karłowe oraz szereg efektownie kwitnących roślin wieloletnich. Natomiast ogródku warzywnym uczniowie sadzili kalarepę i cebulę zimową. Na innej grządce siały warzywa: marchewkę, pietruszkę i szczaw. Powstała także grządka, gdzie posadzone zostały sadzonki i nasiona dyni. Mamy nadzieję, że wyrosną z nich dynie olbrzymie, które będziemy podziwiać jesienią.
https://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/249
SADZENIE NOWYCH ROŚLIN W OGRODZIE SZKOLNYM
Z funduszy Giżyckiej Fundacji Mazurskich Jezior oraz Urzędu Miasta Mrągowo, które uzyskała Szkoła Podstawowa nr 1 z ul. Kopernika 2, zostały zakupione kwiaty, krzewy, drzewka oraz ziemia ogrodnicza. Wzbogacą one ogród szkolny „Ptasi Zakątek”, który jest w trakcie tworzenia. Pierwsze prace rozpoczęły się od porządkowania terenu oraz tworzenia rabat z kwiatami i roślinami ozdobnymi. Do prac nasadzeniowych w ogrodzie po raz kolejny włączyli się zarówno starsi jak i młodsi uczniowie naszej szkoły. Już widać pierwsze efekty wspólnej pracy.
https://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/242
PORZĄDKI WOISENNE W OGRODZIE „PTASI ZAKĄTEK”
W miesiącu kwietniu dzieci ze świetlicy szkolnej przystąpiły do prac porządkowych na terenie ogrodu dydaktycznego „PTASI ZAKĄTEK”. Zaopatrzone w worki, rękawice, motyczki i grabie ochoczo usuwały gałęzie i papierki. Po zimie trzeba było również zgrabić suchą trawę i liście. W skrzynkach z ziołami dzieci sprzątnęły zeschnięte gałązki, spulchniły ziemię. Kolejnego dnia przygotowana została grządka, na której posadziliśmy cebulę siedmiolatkę. W innym miejscu ogrodu posieliśmy nasiona słonecznika. Potem przyszła kolej na podlewanie pierwszych zasiewów. Ochotników nie brakowało. Podczas tych prac dzieci mogły również obserwować zbudzone ze snu zimowego ślimaki, dżdżownice i pająki. To była dobra okazja do uczenia się przyrody poprzez działanie i bliski kontakt z naturą.
https://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/231
Teresa Rośleń
Wiosenne zasiewy do „PTASIEGO ZAKĄTKA”
Tegoroczna wiosna przyniosła chłodną pogodę, co uniemożliwia rozpoczęcie wiosennych prac w ogrodzie dydaktycznym „PTASI ZAKĄTEK”. Dzieci ze świetlicy na zajęciach kółka ekologicznego zrobiły więc na razie wiosenne zasiewy w kąciku przyrody. Do pojemników wypełnionych ziemią zasieliśmy nasiona aksamitki rozpierzchłej oraz nasiona słonecznika olbrzyma. Dzieci posadziły także cebulę oraz sadzonki kalarepy. Będziemy dbać o nasze roślinki i obserwować zmiany zachodzące podczas ich wzrastania. Nasze zasiewy zostaną potem przeniesione do ogródka szkolnego „PTASI ZAKĄTEK”. Mamy nadzieję, że wyrosną nam piękne sadzonki kwiatów do ozdoby ogrodu, a słonecznik będzie źródłem pokarmu dla przylatujących tam ptaków.
https://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/226
Opiekun kółka ekologicznego
Rośleń Teresa
ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2017
Już po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie przy ul. Kopernika został zorganizowany spacer ornitologiczny mający na celu obserwacje i liczenie ptaków przebywających podczas zimy w naszym mieście. Jest to akcja wynikająca ze współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, które na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Od 7 lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2016 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel. Coroczne obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.
W szkolnym, dwugodzinnym spacerze udział wzięło dziesięcioro chętnych dzieci z klas IV-VI, które nie zważając na mróz zjawiły się w szkole w czasie, gdy ich rówieśnicy korzystali z czasu wolnego (trwały przecież ferie!).
Trasa spaceru przebiegała wokół osiedla Grunwaldzkiego - ulicą Nadbrzeżną nad jeziorem Czos, wzdłuż ulicy Łąkowej, Dziękczynnej, Wojska Polskiego i Kopernika. Na osiedlu i nad jeziorem młodzi ornitolodzy przez lornetki wypatrzyli głównie stadka wróbli, sikorek bogatek i kawek. Pojedynczo przemieszczały się sroki, które siadały najczęściej na gałęziach wysokich drzew. Na kanale wzdłuż ul. Łąkowej na dzieci czekała prawdziwa „ornitologiczna uczta obserwacyjna” – zgromadziło się tam ponad 160 kaczek krzyżówek, które korzystały z faktu, że jest on niezamarznięty nawet przy ujemnych temperaturach utrzymujących się już od kilku tygodni. W tym miejscu dzieci liczyły również kawki, które całymi stadami wzbijały się co chwila w powietrze.
Na zakończenie tej terenowej wyprawy na wszystkich czekała nie byle jaka nagroda - przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego z Kopernika, na drzewie głogu siedziały dwa piękne kwiczoły, które nie zważały na dziesiątki przechodzących ludzi i setki przejeżdżających samochodów.
I choć uczestnicy Zimowego Ptakoliczenia 2017 nie zaobserwowali gila, którego sylwetka jest logo tegorocznej akcji, nasz szkolny spacer ornitologiczny zaliczony został do bardzo udanych !
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/205
Wolontariuszki OTOP
Ewa Laska
Mariola Masak
WIECZÓR GIER I ZABAW
Tradycyjnie, jak co roku, podczas WIECZORU GIER I ZABAW organizowanego przez Zespół Profilaktyki naszej szkoły można było „zaprzyjaźnić się” z przyrodą i ekologią. Przez dwa kolejne październikowe wieczory dzieci i rodzice w sali „zielonej” uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez nauczycielki przyrody naszej szkoły – p. Ewą Laskę, p. Magdalenę Obrębską i p. Mariolę Masak. Najpierw była krótka prezentacja dotycząca budowy i zasad posługiwania się mikroskopem. Następnie każdy chętny przystępował do pracy. Dzieci młodsze z klas I-III oglądały gotowe preparaty (np. wymaz z krwi ludzkiej, odnóża muchy, rozwielitki, fragment liścia itp.), natomiast dzieci starsze z klas IV-VI razem ze swoimi rodzicami samodzielnie przygotowywały preparat ze skórki cebuli.
Już dzisiaj zapraszamy do ekologiczno - przyrodniczej sali na przyszłoroczny Wieczór Gier i Zabaw !
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/206
Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej
Pod koniec listopada dzieci z koła przyrodniczego PRZYJACIEL PRZYRODY odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Mrągowie. Okazja ku temu była wspaniała - zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia wystawy „KAMIENNI STRAŻNICY KRAJOBRAZU”. Pani Anna Wysuwa – Szefler opowiadała dzieciom o niezwykłej pasji jednego z mrągowskich nauczycieli, który podczas swoich wycieczek pieszych i rowerowych wyszukuje ciekawe głazy, które lądolód przyniósł na Pojezierze Mrągowskie ponad dziesięć tysięcy lat temu. Można w nich zobaczyć skamieniałości zwierząt, które zostały „uwiezione” w skale. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody!
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/204
UPIEKSZAMY SZKOLNE KORYTARZE
W Szkole Podstawowej przy ulicy Kopernika korytarze szkolne od dłuższego czasu zdobią piękne kwiaty, zasadzone w ubiegłym roku szkolnym przez dzieci uczęszczające na zajęcia koła przyrodniczego PRZYJACIEL PRZYRODY. Przez cały rok rosły one pięknie, ponieważ nie zapominaliśmy ich podlewać i zasilać nawozem. Niestety, zrobiły się już tak duże, że należało je przesadzić. Oczywiście, nie zawiedli uczniowie z klasy 5e, którzy po lekcjach posadzili sadzonki do nowych doniczek. Teraz czekamy na ich szybki wzrost, bo wiadomo powszechnie, że obcowanie z przyrodą ( nawet taką w doniczce) jest bardzo człowiekowi potrzebne.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/203
ZAJĘCIA TERENOWE W PTASIM ZAKATKU
Ogród dydaktyczny „PTASI ZAKĄTEK” to świetne miejsce do przyrodniczych wycieczek. Rośnie tam pięć gatunków drzew iglastych: modrzew europejski, sosna zwyczajna, świerk pospolity, jodła oraz daglezja. Dzieci z klasy czwartej podczas lekcji przyrody korzystają z tego ogrodu poznając gatunki drzew (zarówno iglastych, jak tez liściastych). Przy okazji ćwiczą umiejętność korzystania z kompasów i mapy.
'
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/202
SADZIMY CEBULKI TULIPANÓW
Jesień to pora sadzenia cebulek kwiatów wiosennych – tulipanów, żonkili, hiacyntów i przebiśniegów. Przynieśli je szkoły uczniowie wielu klas. Dzieci z kółka „Przyjaciele Przyrody” wkopały je do ziemi na klombie przy parkingu szkolnym. To była praca, której wynik zobaczymy dopiero w kwietniu i maju następnego roku. Mamy nadzieję, że będzie to najpiękniejsza wiosenna rabatka w całym Mrągowie!
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/201
JESIENNE PORZĄDKI W PTASIM ZAKĄTKU
Po powrocie z wakacji młodzi przyrodnicy z koła przyrodniczego PRZYJACIEL PRZYRODY postanowili uporządkować rabaty kwiatowe w jednym z naszych dwóch ogrodów dydaktycznych. Była to bardzo przyjemna praca zwłaszcza, że pięknie pachniały zioła (mięta, tymianek, majeranek), które sadziły dzieci wiosną.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/200
AKCJA SADZENIA KWIATÓW
PAŹDZIERNIK 2016r.
Dnia 10. 2016r. na posesji Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika zorganizowano akcję porządkowania i dosadzania roślin. Rodzice z klas I-III zasponsorowali z własnych funduszy dużą ilość cebulek kwiatów i ziemięogrodniczą. Nauczycielki wraz z grupą dzieci posadziły cebulki w różnych miejscach na terenie szkoły - najwięcej w ogródku szkolnym, ale również na klombach, na skalniaku w "Zielonej Szkole". Uczniowie dzielnie pomagali przy grabieniu ziemi i podlewaniu roślin.
Mamy nadzieję, że wszystkie posadzone tulipany, narcyzy i żonkile zakwitną wiosną i będą cieszyły swoim widokiem.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/186
Alina Federowicz
Magdalena Obrębska
Joanna Dzionek
WYCIECZKA DO MOTYLARNI W MARCINKOWIE
CZEWIEC 2016r.
Na początku czerwca klasy 2f i 2g wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, które odbyły się w Motylarni pod Mrągowem. Pani Magdalena Markiewicz, właścicielka posesji, oprowadziła nas po cudownych, zielonych ogrodach wśród których znajduje się wiele unikalnych roślin. Urzekły nas nazwy ogrodów: Śródziemnomorski, Zakochanych, Pnączy, Japoński, Biały, Wiejski, Ziołowo-warzywny, Motyli i inne. Zachwyciliśmy się malowniczymi ścieżkami, po których wędrowaliśmy, oczkami wodnymi, roślinnymi labiryntami, klombami, wkomponowaną w zieleń fontanną.
Jednak największą atrakcją w Ogrodach Pokazowych jest Motylarnia. Jest to ogrodowa woliera, w której można obserwować motyle z mazurskich łąk, między innymi: rusałki, pazie, modraszki, bielinki. Uczniowie mogli przyglądać się z bliska przysiadającym na siatce, a potem na ubraniach motylom. Lupy natomiast pozwoliły na dokładną obserwację malutkich jajeczek złożonych przez motyle na liściach pokrzywy.
W Motylarni znajdują się niezwykłe domki dla motyli, z pionowymi wlotami, karmniki i poidełka. Przed lepidopterarium znajduje się dzika łąka,
na której rosną pokrzywy i trawy, które są roślinami żywicielkami dla gąsienic.
Przed powrotem do domu skosztowaliśmy herbatki miętowej z miejscowych upraw.
Jesteśmy pobytem w ogrodach zachwyceni. Poznaliśmy cztery fazy rozwojowe motyli (jaja, gąsienice, poczwarki oraz imago), relaksowaliśmy się spacerując wśród zieleni, mogliśmy podziwiać kompetencje pani Magdy, która zajmująco opowiadała o roślinach i owadach swoich ogrodów. Nie możemy doczekać się warsztatów jesiennych, na które jesteśmy już umówieni.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/133
Alina Federowicz
Magdalena Obrębska
PUSZKI ZBIERAMY,
BO O NASZE MRĄGOWO DBAMY!
W dniach 26 kwietnia – 10 czerwca 2016r. uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Kopernika 2 wzięli udział w zbiórce puszek aluminiowych. Wyniki zbiórki były w tym roku imponujące – pobiliśmy wynik ubiegłoroczny. Oczyściliśmy nasze Mrągowo z 12512 puszek. To ogromna zasługa uczniów oraz ich rodziców! BRAWO!
Najwięcej puszek zebrały klasy:
I miejsce – klas 1i ( 5509 puszek)
II miejsce – kl. 2h ( 1300 puszek)
III miejsce – kl. 1e (1272 puszek)
IV miejsce – kl. 1f (1256 puszek)
V miejsce – kl. 1g (1019 puszek)
W kategorii indywidualnej wygrali:
I miejsce - Marcel Jarosz kl. 1i (1660 puszek)
II miejsce - Julia Iwanowicz kl. 1f (1200 puszek)
III miejsce – Rafał Mazurek kl. 1i ( 900 puszek)
Łącznie uczniowie zebrali 181kg puszek . Za ich sprzedaż uzyskaliśmy 633zł. Kwota wpłynęła już na konto Rady Rodziców naszej szkoły.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/132
Koordynator zbiórki:
Jolanta Ślubowska
Leki ze szkolnej apteki
Dzieci z oddziałów zerowych 03 i 04 ze Szkoły Podstawowej nr 1, ul. Kopernika 2 wzięły udział w zagospodarowaniu szkolnego ogródka „Ptasi zakątek”. Podczas żywej lekcji przyrody uczyły się poznawać rosnące tam zioła i kwiaty. Rozpoznawały, które zioła mają właściwości lecznicze. Później dzieci przystąpiły do sadzenia sadzonek sałaty, roszponki, pietruszki, pora, mięty i tymianku. Na koniec sadzonki zostały podlane i przyszła pora na podziwianie efektów swojej pracy.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/129
Wychowawczynie grupy 03 i 04:
Teresa Rośleń,
Magdalena Kowalewska
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
Dnia 22.04.2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika 2 klasy pierwsze świętowały Dzień Ziemi. Tego dnia uczniowie przebrali się za słoneczka, żabki, krople wody, pszczółki, biedronki, kwiatki. Dzieci miały do wykonania różne zadania związane z ochroną przyrody. Było to: segregowanie śmieci, ułożenie z puzzli zwierząt i roślin chroniony, układanie haseł ekologicznych, oczyszczanie zbiorników wodnych z odpadów. Każda klasa wykonała pracę plastyczną z surowców wtórnych. Dzieci uczyły się również układu tanecznego i piosenki o Ziemi. To była wspaniała zabawa i nauka.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/128
Organizatorzy:
Iwona Olender
Aleksandra Jurowska
Jolanta Ślubowska
Marzena Pełka- Łyszczarek
Andrzej Zając
Aneta Murach
Emilia Chojnowska
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W MRĄGOWIE PO RAZ TRZECI
NA NAJWYŻSZYM STOPNIU PODIUM
XIII OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH REJONU WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH
Droga do finału regionalnego nie była łatwa, ponieważ w konkursie na etapie szkolnym wzięło udział ponad 700 uczniów. W Orzyszu spotkało się sześćdziesięciu uczniów szkół podstawowych, którzy przeszli wcześniej dwukrotne eliminacje .
Szkołę Podstawową nr 1 w Mrągowie reprezentowały dwie uczennice - Julia Nowotnik i Laura Witkowska. Julia najlepiej ze wszystkich uczniów napisała test składający się z 40 pytań, co pozwoliło jej zakwalifikować się do ścisłej dziesiątki najlepszych. Następnie ta finałowa dziesiątka w obecności jury i wszystkich nauczycieli oraz uczniów odpowiadała na pytania ustne. Mimo ogromnego stresu nasza szóstoklasistka świetnie odpowiadała na pytania komisji, co pozwoliło jej pierwsze miejsce „dowieźć” do końca rywalizacji. Jest to ogromne osiągnięcie!
Na uwagę zasługuje fakt, że uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 już po raz trzeci z rzędu wywalczyły miejsce na najwyższym podium tego konkursu. Dwa lata temu była to Zuzanna Borcz, w ubiegłym roku Antonina Nowotnik (obecnie są uczennicami gimnazjum), a kilka dni temu w ślady starszej siostry poszła Julka Nowotnik, której serdecznie gratulujemy sukcesu!
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/108
Mariola Masak
SZKOLNY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ
20 maja 2016 r. w szkole SP nr 1 na ul. Kopernika 2 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej „ ŻYJ W ZGODZIE Z NATURĄ”.
Celem konkursu było:
> rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych,
> uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody,
> wzbogacenie wiedzy na temat znajomości zagadnień przyrodniczych,
> rozpowszechnianie wiedzy na temat recyklingu i wykorzystania surowców wtórnych,
> kształtowanie w dzieciach poczucia odpowiedzialności za stan środowiska,
> wdrażanie do świadomości działań proekologicznych w życiu codziennym,
> stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania wiadomości i umiejętności.
Do konkursu przystąpiły trzyosobowe drużyny klas II i III. Zadania polegały na rozwiązaniu przez uczniów testu , rebusów, wykreślanek, zagadek słuchowych oraz ustnych odpowiedzi na pytania. Wszystkie pytania dotyczyły ogólnej wiedzy ekologicznej i przyrodniczej.
Najbardziej wyczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników konkursu i poznanie Mistrzów Ekologii.
W kategorii klas drugich:
I miejsce – klasa II g
II miejsce – klasa II i
III miejsce- klasa II h
W kategorii klasa trzecich:
I miejsce – klasa III e
II miejsce – klasa III f
III miejsce – klasa III d
GRATULUJEMY!
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/101
Alina Federowicz
Magdalena Obrębska
SZKOŁA NA pTAK !
Szkoła na pTAK to ogólnopolska akcja edukacyjna poświęcona Przyrodzie, a w szczególności ptakom. Jest częścią Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji przyrodniczej Bądź na pTAK! W związku z realizacją działań uczniowie klasy
https://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/85
Alina Federowicz
Magdalena Obrębska
WSPÓŁPRACA Z NADLEŚNICTWEM MRĄGOWO
Kolejny rok współpracujemy z Nadleśnictwem Mrągowo. Pani leśnik Ewa Pietrzak przygotowuje nam cyklicznie ciekawe spotkania przyrodnicze, które dotyczą różnej tematyki.
W październiku uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji na temat zakresu pracy leśnika, a także utrwalili wiadomości o drzewach, zapamiętywali z jakiego drzewa pochodzą dane liście. Następnie w grupach tworzyły prace plastyczne - piękne, jesienne drzewa.
W połowie lutego spotkanie dotyczyło dokarmiania ptaków zimą. Uczniowie klas drugich przez całą zimę interesowali sie losem ptaków, które pozostały w kraju, dostarczając im pożywienia. Pani leśnik, podczas zajęć praktycznych, nauczyła dzieci, jak ze zgromadzonego pokarmu (ziarna zbóż, lnu, słonecznika, suszonych owoców) samodzielnie wykonać ptasią stołówkę. Ptasie przysmaki zawiesiliśmy w ogrodzie szkolnym, czyli w "Ptasim Zakątku".
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/83
Magdalena Obrębska
Alina Federowicz
ŚNIADANIE DAJE MOC
LISTOPAD 2015
W listopadzie drugoklasiści przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji promującej zdrowe odżywianie. Aby wykształcić wśród uczniów zdrowe nawyki odżywiania, nauczycielki zorganizowały zajęcia edukacyjne na ten temat. Następnie uczniowie zaprezentowali przyniesione warzywa z ogrodów, które pokroili i układali na kanapkach tworząc pomysłowe kompozycje. Na zakończenie delektowaliśmy się smakiem "zdrowego jedzenia" podczas wspólnej uczty.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/82
Alina Federowicz
Magdalena Obrębska
ZBIERAJĄC MAKULATURĘ DBAMY O NASZE LASY!
Tak jak co roku, zimowe miesiące w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Kopernika to czas zbiórki makulatury. Dzieci z naszej szkoły wiedzą, że aby wyprodukować tonę papieru trzeba ściąć aż 17 drzew. Jedno drzewo natomiast produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.
Zebrane przez nas 3 400 kg makulatury pozwoli więc ocalić aż 59 drzew, które nadal rosnąc wyprodukują tlen na cały rok dla 590 osób!
Wśród dzieci młodszych (klasy 0-III) największe ilości makulatury zebrały klasy:
I miejsce – klasa 2f (321,2 kg)
II miejsce – klasa 1i (199,8 kg)
III miejsce – klasa 04 (177,3 kg)
IV miejsce – klasa 2h (138,8 kg)
V miejsce – klasa 1h (132,9 kg)
VI miejsce – klasa 1e (111,5 kg)
Wśród dzieci starszych (klasy IV-VI) największe ilości makulatury zebrały klasy:
I miejsce – klasa 5f (667,2 kg)
II miejsce – klasa 4d (300,5 kg)
III miejsce – klasa 6d (294,5 kg)
IV miejsce – klasa 4e (208,7 kg)
V miejsce – klasa 5e (134,5 kg)
VI miejsce – klasa 5d (92,1 kg)
Zgromadzonej makulatury było tak dużo, że zapełniła wszystkie dostępne zakamarki naszej szkoły. Za jej sprzedaż otrzymaliśmy kwotę 510 zł, która wpłynęła już na konto Rady Rodziców naszej szkoły.
Mając na uwadze konieczność dbania o nasze środowisko naturalne prosimy o gromadzenie makulatury na kolejną zbiórkę, gdyż będziemy walczyć o pobicie tegorocznego, jakże wspaniałego rekordu !
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/75
Koordynatorki zbiórki makulatury:
Jolanta Ślubowska i Mariola Masak
NOC SÓW 2016
Noc Sów jest ogólnopolskim wydarzeniem organizowanym przez stowarzyszenie Ptaki Polskie od 2012 roku, na które składają się coroczne wydarzenia lokalne w całym kraju ( w tym roku takie imprezy odbywały się w ponad stu miejscach na terenie całej Polski). W piątek 11 marca 2016 r. uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika również zaangażowali się w poznawanie tych niezwykłych ptaków, które są na Ziemi już od około 60 milionów lat!
Działania edukacyjne zaczęły się już od samego rana. W ich realizacji pomogła pani Ewa Pietrzak – edukator z Nadleśnictwa Mrągowo. W kilku klasach kształcenia zintegrowanego przeprowadziła cykl zajęć o sowach. Następnie w salach lekcyjnych, pod opieką nauczycieli dzieci wykonywały prace plastyczne, rozwiązywały zadania, łamigłówki oraz rebusy o tematyce „sowiej”. Nawet podczas przerw najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję popisać się swoją wiedzą i otrzymać drobny upominek rzeczowy (zabawy dla „maluchów” samodzielnie przygotowały i przeprowadziły dzieci z klasy 6D).
Klasy IV-VI wysilały swoje umysły i ćwiczyły zdolności artystyczne podczas czwartej lekcji, ponieważ każda klasa musiała rozwiązać test z wiedzy o sowach, wykonać pracę plastyczną (postać sowy) oraz nauczyć się śpiewać piosenkę do tekstu wiersza Anny Kamieńskiej „Sowa” przygotowując jednocześnie własną choreografię występu. Podczas piątej lekcji w sali gimnastycznej nastąpiły międzyklasowe prezentacje. Zachwyciły one wszystkich zgromadzonych.
Prawdziwe poznawanie sów zaczęło się jednak późną wieczorową porą......
Dzieci od września uczestniczące w kółku przyrodniczo – ekologicznym „PRZYJACIEL PRZYRODY” spotkały się w szkole o godzinie 18.00. Najpierw, przez półtorej godziny, pogłębiały wiedzę o dziesięciu gatunkach sów zamieszkujących teren Polski ( wykorzystany został film przyrodniczy i prezentacje multimedialne przygotowane przez stowarzyszenie Ptaki Polski). Kolejny etapem było wyruszenie do lasu w celu ich wabienia. To było niesamowite przeżycie !!! W lesie, w absolutnej ciszy został włączony głośnikiem odgłos puszczyka – sowy, która zamieszkuje okoliczne lasy. Niestety, mimo kilkukrotnego włączenia sygnału żaden puszczyk nie odpowiedział. Nie zepsuło to jednak humorów, bo wycieczka ciemną nocą miała również inne atrakcje, które dzieci będą długo pamiętały !
Po powrocie do szkoły i krótkim posiłku nastąpiło przygotowanie „legowiska” do spania z materaców sportowych samodzielnie przyniesionych z sali gimnastycznej. Nietrudno się domyślić, że to spanie ( zgodnie z „sowim” zwyczajem) było naprawdę krótkie. Rano, po wspólnej herbatce dzieci rozeszły się do domów i..... już pytają o Noc Sów, którą z pewnością zorganizujemy za rok!
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/74
Organizatorki Nocy Sów 2016:
Magdalena Obrębska, Alina Federowicz, Teresa Rośleń, Mariola Masak
SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
W grupie najmłodszych dzieci Szkoły Podstawowej nr 1 na ul. Kopernika 2 odbyła się lekcja przyrody, na której gościliśmy leśnika z Nadleśnictwa Mrągowo pana S. Chodkowskiego. Spotkanie dotyczyło tematu „Dokarmianie ptaków zimą ”. Dzieci poznały ptaki, które pozostają zimą w kraju, usłyszały wiele ciekawostek z ich życia. Dowiedziały się, czym należy je dokarmiać, aby były zdrowe. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały w prezencie drewniane ołówki. Bardzo dziękujemy również Nadleśnictwu Mrągowo za przekazanie karmnika, dwóch budek lęgowych oraz „kul z pokarmem”. Wykorzystamy to wszystko w ramach szkolnego projektu ekologicznego „Ptasi zakątek”.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/70
Wychowawczyni grupy 03
Teresa Rośleń
OGÓLNOPOLSKA AKCJA
"DZIEŃ ŚNIADANIA DAJE MOC"
W piątek 6.11.2015r. najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, ul. Kopernika 2 włączyli się do ogólnopolskiej akcji promującej zdrowy styl życia. W związku z tym w obu grupach 03 i 04 dzieci wykonywały pyszną sałatkę owocową. W tych działaniach wychowawczynie mogły liczyć na pomoc pani Tereski A., która przygotowała wszystkie składniki. Dzieci 5-letnie świetnie radziły sobie z krojeniem owoców. Sałatki pachniały wspaniale, wyglądały kolorowo i zachęcały do jedzenia. To nie był jedyny zdrowy dzień w naszych grupach. Na co dzień uczniowie w naszej szkole otrzymują bezpłatnie mleko, owoce i warzywa, które spożywają podczas drugiego śniadania.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/68
DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ
Dzieci przedszkolne z grupy 03 i 04 wraz z paniami odwiedziły „Ptasią stołówkę” . Postanowiły pomóc ptakom w tym trudnym dla nich zimowym okresie. W karmnikach umieściliśmy kule z pokarmem, które otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Mrągowo. Wsypaliśmy ptakom także ziarna zbóż, ziarna słonecznika i suszone jabłka. Będziemy mogli obserwować gromadzące się przy karmnikach zimowe ptaki: wróble, gile, sikorki, gawrony.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/69
Teresa Rośleń
Magdalena Kowalewska
PROJEKT PRZYRODNICZY
ARKTYKA - ANTARKTYDA
Uczniowie klasy 2i na lekcji edukacji przyrodniczej poznawali różnorodność zwierząt oraz roślin występujących na biegunach Ziemi. Po lekcjach na temat Arktyki oraz Antarktydy w grupach wykonali projekty na ten temat korzystając z przyniesionych wcześniej informacji, zdjęć oraz książek. Praca była fascynująca, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek. Naszą pracę można obejrzeć na załączonych fotografiach.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/67
Wychowawczyni
Katarzyna Kozłowska
ZWIERZĘTA NASZYCH LASÓW
8 grudnia został ogłoszony konkurs plastyczny „Zwierzęta naszych lasów”, którego celem było uwrażliwienie na piękno przyrody ojczystej, kształtowanie odpowiedniego stosunku do zwierząt oraz rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Do 14 grudnia wpłynęło 10 prac uczniów z klas 1-6. Jury przyznało nagrody:
W kategorii klas 1-3:
I miejsce – Żelazek Natalia kl.1g
II miejsce – Szczepanek Błażej kl. II g
III miejsce – Murach Igor kl. 1h
Wyróżnienia:
Zdanowska Nadia kl. 1g
Łachacz Daniel kl. If
W kategorii klas 4-6:
I miejsce – Deptuła Karolina kl. VI d
Emilia Walaszek
Aneta Murach
GILE, SIKORKI, MAZURKI...... – ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2016
W pierwszym tygodniu ferii uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika wzięli udział w 12. ZIMOWYM PTAKOLICZENIU. Akcja, której organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przeprowadzana była jednocześnie w wielu miejscowościach na terenie całej Polski. Następnie na podstawie wyników tych ogólnopolskich obserwacji przygotowywane jest zestawienie ptaków najliczniej spotykanych zimą w parkach i ogrodach. Umożliwiają one także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.
Spacer ornitologiczny, na który wyruszyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką trzech nauczycielek – wolontariuszek trwał prawie dwie godziny. Dzieci zabrały ze sobą lornetki, przewodniki do rozpoznawania ptaków oraz zeszyt do prowadzenia notatek . Pogoda dopisała, więc i obserwacje były niezwykle udane.
Ponieważ od późnej jesieni w czterech karmnikach umieszczonych w przyszkolnych ogrodach dydaktycznych i na parapetach dzieci wysypują ptakom pokarm, wokół budynku szkolnego na co dzień można obserwować wiele gatunków skrzydlatych gości. Podczas styczniowych, mroźnych dni karmnik umieszczony na parapecie klasopracowni przyrodniczej odwiedzały sikorki bogatki, sikorki ubogie, sikorki modraszki, mazurki, wróble, dzwońce, kwiczoł a nawet grubodziób! Był to świetny moment do „ptakoobserwacji”.
Podczas piątkowego spaceru ornitologicznego dzieci dostrzegły dużą ilość kawek, sikorek bogatek, mazurków i wron. Trafiła się również nie lada gratka - na drzewie siedziało stadko czerwonobrzuchych gili, które nie są częstymi gośćmi w naszej okolicy. Wyniki obserwacji zostały już wysłane do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/63
Teresa Rośleń
Alina Federowicz
Mariola Masak
BIORÓŻNORODNOŚĆ
MAZURSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO W KRUTYNI
Nowy rok zaczął się dla uczniów klas 5f i 5d Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika miłą niespodzianką. 12 stycznia 2016 r. te dwie klasy odwiedziła podczas lekcji przyrody pani Martyna Kwiatkowska – edukator Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni.
Ponieważ dzieci są po cyklu zajęć na temat ochrony przyrody, doskonałym pogłębieniem wiadomości było zapoznanie się z wybranymi gatunkami zwierząt występujących w MPK oraz uświadomienie, jak wielkie znaczenie ma utrzymanie bioróżnorodności - nie tylko na obszarach objętych ochroną prawną.
Pani Martyna pięknie opowiadała o zwierzętach, podawała ciekawostki o ich życiu i usposobieniu. Przeprowadziła również quiz, w którym dzieci mogły utrwalić zdobytą wiedzę.
To były niezapomniane zajęcia przyrodnicze!
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/62
Mariola Masak
„PTAKI Z MASY SOLNEJ”
– RODZINNE WYKONANIE PRAC PLASTYCZNYCH
PODCZAS WIECZORU GIER I ZABAW
Pod koniec października w Szkole Podstawowej przy ul. Kopernika odbył się (po raz kolejny) Wieczór Gier i Zabaw organizowany przez nauczycieli naszej szkoły. Całą imprezę koordynowała pani pedagog szkoły – Beata Polonis.
W jednej z wielu sal rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość ulepić ptaka z masy solnej i następnie ozdobić go różnorodnym materiałem przyrodniczym (różnokolorowe piórka, jarzębinki, nasiona, patyczki, koraliki). Masa solna do tych prac plastycznych została wykonana z 15 kg mąki !
Podczas pracy plastycznej można było również odgadywać nazwę ptaków rozpoznając ich nazwę po odgłosie odtwarzanym z taśmy magnetofonowej.
Wspólna praca dostarczyła dzieciom i ich rodzicom wiele radości, a wykonane „potasie cuda” zostały zabrane do domów.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/61
Mariola Masak
KONKURS ZIELNIKÓW KLAS PIĄTYCH
Tak jak co roku, październik jest okresem częstego odwiedzania lasów i parków. Przez ten miesiąc uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej przy ul. Kopernika przygotowują zielniki drzew liściastych. Dzięki temu dzieci poznają nazwy roślinności otaczającej nas na co dzień , potrafią rozpoznać i nazwać dąb, klon, kasztanowiec, akację.....
Nie bez znaczenia jest również rywalizacja międzyklasowa, w której liczona jest średnia ilość rozpoznanych drzew i krzewów na jednego ucznia w klasie.
W tym roku szkolnym bezkonkurencyjna okazała się klasa 5f, która zajęła najwyższe miejsce na podium. Na miejscu drugim uplasowała się klasa 5d. Trzecie miejsce zajęła klasa 5e.
Na zdjęciu poniżej - uczniowie zwycięskiej klasy 5f.
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/60
Mariola Masak
KONKURS WIEDZY O PTAKACH NASZYCH JEZIOR I RZEK
17 grudnia 2015 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy o ptakach naszych jezior i rzek, w którym brali udział uczniowie klas czwartych. Zadanie polegało na tym, aby w ciągu miesiąca poznać wygląd, miejsca zakładania gniazd, zwyczaje oraz sposób odżywiania i opieki nad potomstwem wybranych gatunków ptaków. Każdy chętny uczeń mógł znaleźć te informacje w książce pod tytułem „Ptaki naszych jezior i rzek” z cyklu MŁODY OBSERWATOR PRZYRODY , którą należało wypożyczyć z biblioteki.
Konkurs miał formę testu (40 pytań zamkniętych z trzema odpowiedziami, z których jedna była poprawna). Można było zdobyć 40 punktów.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Artur Chmielewski – klasa 4g (36 pkt.)
II miejsce – Malwina Smolińska – klasa 4f (35 pkt.)
III miejsce – Hubert Gałka – klasa 4e (34 pkt.)
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/59
Mariola Masak
„PTAKI WOKÓŁ NAS” – KONKURS PLASTYCZNY
Od początku grudnia uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika przygotowywali prace plastyczne na temat „PTAKI WOKÓŁ NAS”. Wykonywane były one w formacie A3 dowolną techniką płaską – rysowanie, malowanie, collage, wyklejanie
W konkursie wzięło udział aż 51 uczniów, wiec komisja oceniająca prace miała „niezły orzech do zgryzienia”! Po długich i burzliwych obradach przyznano miejsca I-III oraz pięć wyróżnień.
Wyniki konkursu :
I miejsce:
Malwina Smolińska – kl.4f
Mateusz Soćko – kl. 6f
II miejsce:
Hubert Gałka – kl. 4e
Bartosz Olszewski – kl. 4f
III miejsce:
Artur Chmielewski – kl.4g
Wyróżnienia otrzymali:
Katarzyna Białowąs – kl.6f, Oliwia Suchecka – kl.4e, Nikola Cichowska – kl.4e, Emilia Sztukowska – kl.4e, Klaudia Gałka – kl.5f
Prace uczestników zostaną oprawione w ramki i zawisną na ścianach zdobiąc korytarz szkolny.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wykonanie pięknych prac!
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/58
Barbara Pyrczak i Mariola Masak
JESIENNE PRACE W OGRODZIE DYDAKTYCZNYM „PTASI ZAKĄTEK”
Cieszymy się, że w Szkole Podstawowej przy ul. Kopernika powstaje następny obszar, na którym dzieci będą mogły w podczas bezpośrednich obserwacji poznawać przyrodę. Tym razem wysiłki nauczycieli i rodziców zostały skierowane na zagospodarowanie terenu obok budynku sali gimnastycznej, gdzie powstaje ogród dydaktyczny „PTASI ZAKĄTEK”.
Na ten cel zostały pozyskane fundusze z Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, za które między innymi zostaną wykonane tablice poglądowe o drzewach iglastych, które rosną na terenie ogrodu.
Najważniejszymi pracami jesiennymi było uporządkowanie terenu i wkopanie obornika w miejscu, gdzie wiosną będziemy prowadzić nasadzenia i zasiewy roślin ozdobnych i ziół. Będą one swoim zapachem wabić kolorowe motyle i owady.
W tych pracach „przygotowawczych” pomogli nam rodzice uczniów naszej szkoły. Szczególnie tatusiowie wydatkowali wiele energii na skopanie pokaźnego zagonu, na którym do tej pory był nieużytek. Wszyscy (dzieci, mamusie, tatusiowe i nauczyciele) spisaliśmy się na przysłowiową „szóstkę” i liczymy na równie duże zaangażowanie w wiosennych pracach ogrodniczych!
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/57
Mariola Masak
Magdalena Obrębska
Teresa Rośleń
Katarzyna Kozłowska
Alina Federowicz
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA CERTYFIKATU „ZIELONEJ FLAGI”
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1
„Zielona Flaga" to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest szkołom na całej kuli ziemskiej w ramach Programu „Eco-Schools”. Uczestniczy w nim ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii.
W roku szkolnym 2014/15 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika przez cały rok realizowali działania ekologiczne - głównie z zakresu promowania zdrowej żywności oraz bioróżnorodności. Zaowocowało to spełnieniem wymagań określonych przez Kapitułę Szkół dla Eko – Rozwoju w Krakowie i powtórnym przyznaniem Certyfikatu Zielonej Flagi (szkoła otrzymała to wyróżnienie również w roku ubiegłym). Dodać należy, że w 2015 roku tylko 273 placówek oświatowych w całej Polsce dostąpiło takiego zaszczytu!
4 grudnia 2015r. odbyła się szkolna uroczystość przekazania Zielonej Flagi na ręce Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Mrągowie – Beaty Klimek w obecności przedstawiciela Rady Rodziców – Marty Organek i rodziców uczniów biorących udział w przedstawieniu artystycznym oraz gospodarzy wszystkich klas naszej szkoły.
Na scenie w pięknym programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie klas 03, IIf, IIg oraz dzieci z klas IV-VI uczęszczające na koło ekologiczne „Przyjaciel Przyrody”.
Mamy nadzieję, że działania ekologiczne podejmowane przez dzieci, nauczycieli i rodziców naszej szkoły w bieżącym roku szkolnym zaowocują otrzymaniem Zielonej Flagi po raz trzeci !
Nauczycielki – koordynatorki projektu:
Magdalena Obrębska, Alina Federowicz, Teresa Rośleń i Mariola Masak
http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/43
ZESPÓŁ NAUCZYCIELI PRZYRODY POWIATU MRĄGOWSKIEGO
„Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową nieustannie zdobywa,
ten może być nauczycielem innych” (Konfucjusz)
W dniu 7 października 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Kopernika w Mrągowie odbyło się spotkanie nauczycieli przyrody ze szkół podstawowych naszego powiatu. Takie „belferskie” dyskusje przy kawie odbywają się cyklicznie od kliku lat. Oprócz wymiany doświadczeń z codziennej pracy z dziećmi, zwykle odbywają się również szkolenia poszerzające wiedzę przyrodniczą uczestników. Ponieważ nauczanie przyrody w szkole podstawowej obejmuje podstawy wiedzy z biologii, geografii, chemii i fizyki, nieustanne dokształcanie jest wręcz niezbędne.
W tym roku o przeprowadzenie szkolenia został poproszony Ryszard Dębowski - autor wielu książek i podręczników do nauczania fizyki, który jest jednocześnie nauczycielem tego przedmiotu w Gimnazjum Publicznym Mikołajkach. Naukowe informacje na temat „Elementy akustyki i optyki na lekcjach przyrody w klasach IV-VI” wzbogacone zostały przez praktyczny pokaz doświadczeń, które nauczyciele będą mogli wykorzystać podczas pracy z uczniami.
Mariola Masak
– nauczyciel przyrody w Zespole Szkół nr 1 w Mrągowie
WYCIECZKA DO KRUTYNI
Pewnego jesiennego dnia klasa 6D udała się na wycieczkę do Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Była to wygrana w konkursie zbiórki makulatury. Razem z nami pojechała klasa 5 F z wychowawczynią Panią Bożeną Długozimą ,oraz Pani Mariola Masak. Po przyjeździe zostaliśmy podzielni na dwie grupy. Wyruszyliśmy do lasu . Zobaczyliśmy ciekawe rezerwaty, między innymi rezerwat „ZAKRĘT” .Po dłuższym podziwianiu tego pięknego miejsca udaliśmy się do muzeum .Tam mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt. Po zwiedzaniu muzeum udaliśmy się do woliery dla bocianów. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu Mazurskiego Parku Krajobrazowego , by spożyć posiłek , a następnie poszliśmy na rynek by kupić pamiątki.
Była to dla nas dobra lekcja przyrody . To był udany wyjazd!
Uczennica klasy 6d – Karolina Deptuła