Menu2

EKOPRACOWNIA

EKO - SP1 Mrągowo

„EKOPRACOWNIA” dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekopracownia – zielone serce szkoły to projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W Szkole Podstawowej Nr 1 w Mrągowie od wielu lat organizujemy działania poszerzające wiedzę dzieci w zakresie treści przyrodniczych. Działania prowadzone są począwszy od najmłodszych klas szkoły podstawowej, po klasy najstarsze. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych o tematyce ekologicznej. Intensyfikacja działań następuje zwykle w czasie wiosny, przy okazji przygotowywania się do obchodów DNIA ZIEMI, które są w naszej szkole bardzo uroczyste. Bierze w nich udział cała społeczność uczniowska. W tym czasie podejmujemy zwykle tematykę ochrony klimatu, zachowań proekologicznych, wspominamy o OZE. Zwykle jest to krótkotrwałe, kwietniowe  BUUUM, gdyż do tej pory skupialiśmy się  raczej na bioróżnorodności i zrównoważonym rozwoju. Z nauczycielskiej obserwacji i doświadczenia praktyka z ponad trzydziestoletnim stażem pracy w szkole wynika, że najlepsze efekty przynosi praca systematyczna, atrakcyjna dla dzieci i logicznie wcześniej zaplanowana.

Głównym celem podejmowanego przez nas przedsięwzięcia będzie przekazanie dzieciom wiedzy objętej trzema wskazanymi do realizacji modułami ( I- ATMOSFERA – GAZOWA POWŁOKA ZIEMI, II- DZIAŁANIA SŁUŻĄCE OGRANICZANIU EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH, III- CO TO SĄ ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII?). Wykorzystując wiedzę jednocześnie będą podejmowane działania wdrażające stosowanie prawidłowych zachowań w praktyce.

Trzy najważniejsze cele planowanego działania to:

1. Uświadomienie uczniom, że w atmosferze aktualnie zachodzą negatywne zmiany określane efektem cieplarnianym a ich geneza tkwi w nieprawidłowym zachowaniu ludzi nadmiernie naruszających  równowagę środowiska przyrodniczego.

2. Wdrożenie działań określanych jako proekologiczne na poziomie domu rodzinnego i w szkole.

3. Poznanie sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i uświadomienie konieczności odejścia od energetyki cieplnej.

 

Tematyka realizowanego projektu , choć bardzo istotna ze względów jakości życia przyszłych pokoleń, występuje w aktualnie obowiązującej podstawie programowej dla szkoły podstawowej niejako „przy okazji”. To od nauczyciela zależy, ile z tej istotnej wiedzy „włoży uczniom do głowy”, w jakim stopniu wypracowane zostaną postawy dzieci szanujące klimat. Niezmiernie dużą rolę odgrywa w tych działaniach atrakcyjność przekazywanej wiedzy i zaciekawienie nią ucznia. Aby świadomie klimat chronić – trzeba „coś” o nim wiedzieć. Wiedza zaś zdobywana tylko i wyłącznie w ławce szkolnej nie jest współcześnie ani atrakcyjna, ani trwała. Niezbędne jest więc poszukanie takich sposobów na przekazanie wiedzy, żeby uczeń w jej wyniku podejmował działania i przyjmował postawy chroniące środowisko. Nie są to postawy „wygodne”, nie są też często atrakcyjne. W jaki więc sposób spowodować, żeby uczniowi i jego rodzinie chciało się uszyć i uprać torbę szmacianą na zakupy, zamiast korzystać z jednorazowych reklamówek?  Czy wybierając rodzaj żarówek najbardziej istotna jest cena?

Realizacja tego projektu umożliwi wielu nauczycielom naszej szkoły przekazanie ( korzystając z zasobów pracowni klimatycznej) wiedzy na różnych przedmiotach. Funkcjonalnie wyposażona pracownia umożliwi dobra organizacje pracy w grupach ( stoliki są jednoosobowe, do dowolnej konfiguracji przestrzennej). Można będzie zastosować różnorodne metody i formy pracy, a ich wynik wyeksponować na listwie, gazetce ściennej lub w gablocie. Poniższa tabela przedstawia planowane metody pracy z dziećmi i wykorzystane pomoce dydaktyczne oraz odniesienie do kolejnych zagadnień realizowanego projektu.


NASZA PIĘKNA PRACOWNIA KLIMATYCZNA

Od września 2023 roku dzieci uczące się w budynku przy ulicy Kopernika 2 będą mogły korzystać z pięknie wyposażonej pracowni klimatycznej, która znajduje się  w sali 122. 

Na dzieci i młodzież czeka między innymi nowa tablica multimedialna, stoliki, wygodne krzesełka, szafki, tablice ścienne. 

Zakupione zostało również wyposażenie i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć. Mamy nadzieję, że w  tak przyjaznej atmosferze nauka o ochronie naszej planety będzie czystą przyjemnością!


 POZNAJEMY PRZESZŁOŚĆ NASZEJ PLANETY

Czy Ziemia zawsze wyglądała tak, jak teraz? Co wpływa na ukształtowanie naszej planety? Co to jest Wszechocean? - na te i inne pytania dotyczące kształtowania się planety szukali odpowiedzi uczniowie uczęszczający na zajęcia koła ekologicznego PRZYJACIEL PRZYRODY. Wspólna wyprawa w pradzieje Ziemi była i emocjonująca, i ciekawa :)


SADZIMY ROŚLINY ZIELNE

Miło przebywać w pięknie wyposażonej PRACOWNI KLIMATYCZNEJ. Aby jednak sprawić, że sala 122 będzie jeszcze bardziej przytulna, uczniowie klasy 5c postanowili posadzić rośliny do doniczek, które następnie znalazły się na parapetach. Dzięki ich pracy wszyscy uczniowie będą mogli korzystać z większej ilości tlenu, który wytworzą rośliny w procesie fotosyntezy. No i…. liczymy dzięki temu na lepsze dotlenienie mózgów podczas lekcji geografii odbywających się w tej sali. Przy okazji przypomnieliśmy skład atmosfery ziemskiej.


CZYM SĄ ZMIANY KLIMATYCZNE?

Uczniowie klas siódmych omawiając zagadnienia dziejów geologicznych Polski pogłębili tematykę zmian klimatu, zachodzących podczas ostatniej ery. Poruszone zostały zagadnienia naturalnych ochłodzeń i ociepleń klimatycznych. Dokonana została wstępna analiza czynników antropogenicznych aktualnie powodujących zmiany klimatyczne. 

Uczniowie wykonali prace poglądowe ilustrujące krajobraz młodoglacjalny.


WODA NA NASZEJ PLANECIE

Trzy stany skupienia wody. Tylko trzy, a jak wiele od nich na naszej planecie zależy! Szczególnie wiele zależy od wody w stanie ciekłym. Jak wiemy - w Układzie Słonecznym jesteśmy jedyną planetą, na której woda występuje w tym stanie. Dzięki temu powstało życie na naszej Ziemi. 

Podczas zajęć uczniowie w doświadczalny sposób sprawdzali właściwości fizykochemiczne wody. Samodzielnie wykonywali doświadczenia.


JAK ZBUDOWANY JEST ŚWIAT ISTOT ŻYWYCH? 

Wiele wiadomości o bioróżnorodności uczniowie znajdują w książkach i czasopismach przyrodniczych, które znajdują się na półkach naszej pracowni klimatycznej. Jednak nic nie zastąpi emocji związanych z samodzielnym ustawieniem mikroskopu i przeprowadzeniem obserwacji pojedynczych komórek organizmów. Dzieci uczyły się posługiwać mikroskopem oglądając gotowe preparaty.

Starsze dzieci podczas lekcji biologii dodatkowo uczyły się nazywać poszczególne części komórki roślinnej i zwierzęcej. Chętni uczniowie wykonali w domu modele komórek z produktów spożywczych, które potem wspólnie zostały skonsumowane.


POMIARY TEMPERATURY WODY JEZIORA

Jesień to czas, kiedy chowamy stroje kąpielowe i ubieramy ciepłe kurtki. Zrobiło się chłodno i niestety o plażowaniu i pluskaniu się w wodzie naszego pięknego Jeziora Czos nie ma mowy. Dzieci z klasy piątej wybrały się na zajęcia terenowe, aby sprawdzić, czy wtedy, gdy temperatura powietrza jest już niska (około 4-5 stopni Celsjusza), równie niska jest temperatura wody. I….. trzeba przyznać, że dzieci były bardzo zaskoczone gdy okazało się, że w wodzie Czosu temperatura wody jest o trzy stopnie wyższa niż temperatura otaczającego powietrza. Przy okazji w pięknej scenerii zostały omówione zasady rocznego cyklu zmiany temperatury dużych zbiorników wodnych.


CO NAM ZOSTAWIŁ LĄDOLÓD?

Mrągowo leży w krajobrazie młodoglacjalnym, w którym wyraźnie widać rzeźbotwórczą działalność lądolodu. Obserwujemy to z okien naszej szkoły, gdyż położona jest ona między usypanymi kilkanaście tysięcy lat temu piaszczystych wzniesień. Podczas zajęć terenowych uczniowie dokonali bezpośredniej obserwacji głazów narzutowych, które przywiezione zostały na teren naszej szkoły przez ekipę budującą północna obwodnicę Mrągowa. Są to olbrzymie granity.


RODZINNE POZNAWANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

Odnawialne Źródła Energii to temat, który pogłębiają na bieżąco uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej. Postanowiliśmy jednak do ich poznawania zaprosić również młodsze  dzieci wraz z rodzicami. Wspólnie budowaliśmy wiatraki, które napędzane wiatrem ( z suszarki elektrycznej) powodowały, że paliła się żarówka ! Dzieci pod opieką dorosłych mogły również sprawdzić, w jaki sposób porusza się powietrze ciepłe i chłodne. Budowały również ( co nie było łatwym zadaniem) modele wiatraków elektrycznych i innych modeli ilustrujących wykorzystanie OZE. To było  wspaniałe popołudnie!


 


WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁAMI W POLSCE

Nasza szkoła przystąpiła do projektu “PACZKA Z POLSKI”. Zgromadziliśmy wiele przedmiotów i naturalnych okazów będących wizytówką naszego pięknego miasta i regionu. Podczas zajęć terenowych w najbliższej okolicy zebraliśmy okazy igieł sosnowych, z brzegu jeziora przynieśliśmy trzcinę wodną. Na plaży pobraliśmy piasek. Te i kilkanaście innych skarbów związanych z naszą przyrodą i dziedzictwem kulturowym wysłaliśmy pocztą do siedmiu innych szkół na terenie całej Polski. Każda paczka “pojechała” do innego regionu. Adresatami paczek były szkoły:

  • na Wybrzeżu Słowińskim (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Główczycach),
  • na Nizinie Mazowieckiej (Szkoła Podstawowa w Nowej Iwicznej),
  • na Nizinie Mazowieckiej (Szkoła Podstawowa nr 29 w Warszawie),
  • na Wyżynie Śląskiej (Szkoła Podstawowa nr 8 w Sosnowcu),
  • na Wyżynie Lubelskiej (Szkoła Podstawowa w Dębicy),
  • na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (Szkoła Podstawowa w Bibicach),
  • w Tatrach (Szkoła Podstawowa w Drogini).


 CO Z TYMI ELEKTROWNIAMI?

Podczas zajęć kółka ekologicznego PRZYJACIEL PRZYRODY dzieci miały możliwość poszerzyć wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii. Poznały ogólną zasadę działania elektrowni wiatrowej i słonecznej. Na naszym terenie powstaje coraz więcej paneli słonecznych, więc temat nie jest dzieciom obcy. Uatrakcyjnieniem zajęć było wykorzystanie modeli zakupionych przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie..


GLEBY - WAŻNA SPRAWA!

Za oknem już zimno.Mróz przyszedł dość niespodziewanie, choć przecież na mróz i śnieg czekamy w połowie grudnia wyglądając przyjścia Mikołaja.

Klasy siódme w czasie oczekiwań zajęły się analizą gleb występujących w Polsce.  Po wspólnych zajęciach wskazujących, które są glebami żyznymi i sprzyjają produkcji rolnej przyszedł czas na analizę profili glebowych (jak to naukowo brzmi!). 

Uczniowie ze zgromadzonych materiałów tworzyli profile glebowe w słoiczkach wykorzystując do tego różnorodny materiał przyrodniczy i spożywczy ( mąkę, kaszę, mak….). Efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, wiedza o glebach zostanie na długo w naszych głowach.


“EKO - CHOINKI” - KONKURS SZKOLNY

O tym, że zmiany zachodzące w klimacie są wypadkową wielu czynników, nie trzeba nikomu mówić. W tym przedświątecznym okresie postaraliśmy się uwrażliwić dzieci i ich rodziców na to, że czasem niepotrzebne zakupy ozdób, gadżetów i ozdób choinkowych są zarówno drogie, jak i niepotrzebne. 

Zorganizowany został konkurs dla całej społeczności szkolnej klas 4-8 pod tytułem  KLASOWA EKO-CHOINKA. Zadaniem dzieci było przygotowanie takiej choinki świątecznej, która zostanie wykonana własnoręcznie przez nie podczas lekcji wychowawczych z materiałów przeznaczonych do powtórnego przetworzenia. Efekt zaskoczył wszystkich! Wystawa choinek była w tym przedświątecznym czasie piękną dekoracją szkoły.


UROCZYSTE OTWARCIE PRACOWNI KLIMATYCZNEJ

Nadszedł ten dzień, w którym naszą piękną pracownią klimatyczną pochwaliliśmy się całemu światu!

Na uroczystość przybyli:

- Burmistrz Miasta Mrągowo - Stanisław Bułajewski,

- Przewodniczący Rady Miasta Mrągowo - Henryk Nikonor,

- Nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo - Jarosław Błyskun,

- Przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 im.M.Kopernika w Mrągowie - Piotr Kuszpit

Po krótkiej części artystycznej uczniowie wraz z Dyrekcją Szkoły zaprezentowali gościom wyposażenie pracowni. Będzie ona służyła przez wiele następnych lat społeczności całej szkoły i będzie promowała zachowania proekologiczne wśród społeczności Miasta Mrągowo.


GOŚĆ Z MAZURSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Przyroda, która nieustannie narażona jest na destrukcyjną działalność człowieka, nie umie sama głośno upomnieć się o swoje prawa.W naszej  szkole gościliśmy “wysłanników” obrony praw przyrody. Pani edukator z Mazurskiego Parku Krajobrazowego wszystkim klasom siódmym przekazała informacje o sposobach ochrony przyrody. Zastanawialiśmy się też wspólnie, jakie działania można na co dzień  podejmować, aby świat istot żywych nie potrzebował zapisanych ustawami norm. To były bardzo pouczające zajęcia.


JAK NIE ZGUBIĆ SIĘ W MAZURSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM?

Po zajęciach zapoznających ze sposobami ochrony przyrody w Polsce ( szczególnie w Mazurskim Parku Krajobrazowym), nadszedł czas na warsztaty zapoznające z położeniem obiektów w najbliższej okolicy. W tym celu Pani edukator z Mazurskiego Parku Krajobrazowego przygotowała zajęcia, w trakcie których dzieci poznały rozmieszczenie na mapie MPK, usytuowanie na terenie MPK pomników przyrody, sposoby poruszania się z wykorzystaniem mapy i kompasu. 

Dzieci pracując w grupach rozwiązywały kolejne zadania więc zajęcia minęły niespodziewanie szybko!


PROJEKT “PACZKA Z POLSKI”

Dzieci uczestniczące w kółku ekologicznym Przyjaciel Przyrody wzięły jesienią udział w ogólnopolskim projekcie PACZKA Z POLSKI. W ramach tego projektu każda szkoła wysłała do siedmiu innych szkół charakterystyczne dla środowiska okazy przyrodnicze i przedmioty dziedzictwa kulturowego. 

Ponieważ otrzymaliśmy bardzo dużo ciekawych “prezentów”, postanowiliśmy podzielić się wiedzą o różnych regionach Polski z najmłodszymi uczniami naszej szkoły - dziećmi z zerówek. 

W trakcie prezentacji 6-latki miały okazję dotknąć różnego rodzaju skały (węgiel, less, piasek znad morza) oraz obejrzeć góralską torbę oraz korale. Liliana przeczytała również wiersz “Pan Hilary” w gwarze śląskiej, co się wszystkim bardzo spodobało.


BADANIE PRZEJRZYSTOŚCI WODY JEZIORA CZOS

Mimo, że za oknem kalendarzowa zima, nasze piękne Jezioro Czos nie jest jeszcze ścięte lodem. Powodem jest wysoka (jak na tę porę roku) temperatura powietrza. 

Postanowiliśmy więc sprawdzić przejrzystość wody. Jeśli nie ma w warstwie powierzchniowej glonów i zanieczyszczeń, to powinna być ona duża. Wykorzystaliśmy do pomiarów krążek secchiego, który na specjalnej nitce opuszczaliśmy w jeziorną głębinę :). Nasze przypuszczenia okazały się prawidłowe i potwierdziliśmy hipotezę, że zimą w jeziorze Czos woda jest bardzo przejrzysta. 

Przy okazji - wykorzystując fakt przejścia przez starodrzewia, zawiesiliśmy ptakom kulki z pożywieniem. Było ich tam wiele, gdyż polana otoczona dużymi drzewami to dla nich bezpieczne i ciepłe miejsce do zimowania.


MIKROSKOPOWANIE

Podczas jesiennych zajęć dzieci miały możliwość doskonalić technikę mikroskopowania. Korzystały z gotowych preparatów. Nadszedł czas na własnoręczne przygotowanie preparatów. Uczestnicy koła ekologicznego PRZYJACIEL PRZYRODY uczyły się samodzielnie przygotowywać preparaty z łupiny cebuli i liścia trzykrotki. To była bardzo interesująca podróż do wnętrza roślin.


CZY PRZYSZŁOŚĆ ZIEMI ZALEŻY OD NAS ???

Uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w cyklu zajęć, które dostarczały wiadomości na temat zmian w środowisku, które wywołuje człowiek.

Dotyczyły one trzech modułów:

 I- ATMOSFERA – GAZOWA POWŁOKA ZIEMI

II- DZIAŁANIA SŁUŻĄCE OGRANICZANIU EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH

III- CO TO SĄ ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII?

Zajęcia przeprowadzane były podczas lekcji geografii, fizyki i chemii. W ich wyniku młodzież poznała budowę gazowej powłoki Ziemi i naturalne procesy, które ją regulują. Przeprowadzone zajęcia dostarczyły też wiedzy o działaniach człowieka, które mogą wpłynąć na naturalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.  Szczególną uwagę poświęcono różnym rodzajom odnawialnych źródeł energii. Podsumowaniem było wykonanie prac plastycznych - głównie posterów prezentujących różnego typu elektrownie OZE.


DZIEŃ ZIEMI - 22 KWIETNIA

Dzień Ziemi w naszej szkole obchodzony był przez całą społeczność uczniowską. Każda klasa wykonywała plakat zachęcający do ochrony środowiska i dbania o naszą planetę. Powstało wiele pięknych prac, które ozdabiały cały korytarz szkolny. Uczniowie nie tylko teoretycznie, lecz również praktycznie zgłębiali wiedzę eko. Podczas zajęć z wychowawcami ćwiczyli prawidłową segregację śmieci.


EKO - KAPTUREK

Jednym  z działań podjętych w związku z obchodami Dnia Ziemi było przedstawienie teatrzyku EKO - KAPTUREK. Zaprezentowały go dzieci z kółka ekologicznego Przyjaciel Przyrody. Zaprosiliśmy do naszego budynku cztery klasy z budynku B, przy ul. Kopernika 2a. To był bardzo emocjonujący występ. Maluchy z zerówek długo oklaskiwały aktorów. 

Dowiedziały się podczas spektaklu, że niezdrowe jedzenie, nadmierny hałas zanieczyszczone środowisko powodują choroby, których każdy chce uniknąć.


WARUNKI ROZWOJU OZE  W  POLSCE - PRACE UCZNIÓW KLAS SIÓDMYCH

Podczas lekcji geografii uczniowie analizowali wpływ warunków położenia Polski na możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Szczególnie dużo miejsca poświęcono energetyce wiatrowej i słonecznej, których rozwój w naszym regionie jest najbardziej widoczny. Klasa 7e wykonała makiety różnego rodzaju elektrowni, klasa 7f - zaprezentowała samodzielnie przygotowane krzyżówki wykorzystujące hasła dotyczące OZE.


CO KRYJĄ SKAŁY?

Dzieci z kółka ekologicznego poznawały podczas zajęć budowę skał. Korzystając ze zgromadzonych okazów i tablic poglądowych poznały ich sposób powstania. Najciekawszym zadaniem było wyszukiwanie skamieniałości - szczątków dawnych zwierząt w skałach wapiennych i piaskowcach. Te zajęcia zachęciły dzieci do patrzenia pod nogi podczas spacerów i wycieczek - zgromadzone okazy w dużej części pochodzą z takich właśnie “łowów”.


KLASY CZWARTE POZNAJĄ PRZYRZĄDY METEOROLOGICZNE

Podczas lekcji przyrody dzieci z klas czwartych poznały budowę przyrządów meteorologicznych. Zostały one zakupione jako wyposażenie pracowni klimatycznej. Po złożeniu ich w całość dzieci wyszły na podwórko szkolne, aby nauczyć się posługiwać wiatromierzem, anemometrem oraz deszczomierzem.


 

Wyniki szkolnego konkursu “EKO-MAT”

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie
    ul. Kopernika 2
    11-700 Mrągowo
  • Klasy I-III przy ul. Kopernika 2: 89 742 51 31
    Klasy IV-VIII, 0 i przedszkole przy ul. Kopernika 2C: 89 676 51 01
    Klasy 0-VIII przy ul. Bohaterów Warszawy 4: 89 741 86 80

Galeria zdjęć