Czerwiec 2024
Wakacyjna sałatka
Uczniowie klasy IId przygotowali wakacyjną sałatkę warzywną lub owocową. Każdy uczeń przyniósł potrzebne produkty. Pamiętając o zasadach przygotowywania posiłków, dzieci zrobiły wszystko jak należy.
Najpierw starannie umyły ręce, potem pokroiły i wymieszały warzywa. Następnie posprzątały stanowiska pracy, aby móc przystąpić do spożywania posiłku.
Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji. Utrwaliły sobie, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu i jak ważne jest codzienne ich spożywanie.
Magda Gomoła
Maj 2024
Dnia 30 kwietnia 2024 roku uczniowie i nauczyciele SP1 budynek B świętowali Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. Aby podkreślić podniosły charakter tego święta szkoła została przystrojona w barwy narodowe, a wszyscy uczniowie przyszli tego dnia w strojach galowych. Uczniowie klasy 2e wraz z wychowawczynią Joanną Dzionek przygotowali ciekawe i barwne przedstawienie teatralne przybliżające dzieciom w sposób dla nich zrozumiały historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dzień Dziecka w SP nr 1- budynek przy ul. Bohaterów Warszawy
Dzisiaj w naszej szkole był obchodzony Dzień Dziecka. Z tej okazji zorganizowano konkursy, imprezy integracyjne i zawody na wesoło.
10 naszych uczniów zakwalifikowało się do drugiego etapu międzyszkolnego konkursu "Matematyka po angielsku", który odbył się w szkole podstawowej w Baranowie.
Najwyższe wyniki uzyskali:
- Igor Omelianow kl. 7a - II miejsce
- Maciej Dobek kl. 8b - III miejsce
Zwycięzcom gratulujemy.
IX POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO “THE WINNER TAKES ALL”
23 maja w naszej szkole w budynku przy ulicy Bohaterów Warszawy odbył się etap finałowy corocznego konkursu THE WINNER TAKES ALL. Do finału zakwalifikowało się 63 uczennic i uczniów z ośmiu szkół naszego powiatu. Rywalizację wygrał Błażej Giers, uczeń naszej szkoły; drugie miejsce zajął Robert Skalski z SP w Mikołajkach, a trzecie - Natasha Lewakowska z SP nr 4 w Mrągowie. Patronat nad konkursem sprawują Burmistrz miasta Mrągowo i Starostwo Powiatowe Mrągowo. Cenne nagrody zwycięzcom wręczyli pan Jacek Kiśluk - wicestarosta powiatu mrągowskiego i pan Robert Wróbel - zastępca burmistrza Mrągowa oraz dyrekcja naszej szkoły. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim finalistom dziękujemy z udział w rywalizacji. Do zobaczenia w kolejnej edycji!
Organizatorzy:
Aleksandra Olszewska
Sylwia Trottner
Monika Zarzycka-Madej
Magdalena Parda
Zdjęcie z wydarzenia zamieszczamy dzięki uprzejmośći pana Pawła Krasowskiego
WYCIECZKA SP1 DO LONDYNU
8 maja 2024 roku 29-osobowa grupa uczniów z klas 6, 7 i 8 naszej szkoły rozpoczęła wycieczkę do stolicy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Dla niektórych z nas był to pierwszy wyjazd zagraniczny, dla części - pierwszy lot samolotem.
Z lotniska w Modlinie dolecieliśmy do Stansted. Środowe popołudnie poświęciliśmy na spacer ulicami Londynu, Trafalgar Square, City of Westminster i podziwianie najsłynniejszych budowli - Pałacu Westminster i Pałacu Buckingham. Flaga rodziny królewskiej powiewająca nad Buckingham informowała nas, że król Karol III jest aktualnie w pałacu. Na ulicy rządowej zerknęliśmy na słynny adres 10 Downing Street - dom, w którym mieszka premier UK. Mieliśmy wiele radości przechadzając się po parku Świętego Jakuba (St James’ Park), karmiąc gołębie i papugi, obserwując mnóstwo ptaków i wiewiórek. W China Town, gwarnej i kolorowej dzielnicy, mieliśmy czas, aby zjeść coś pysznego w jednej z licznych azjatyckich knajpek i posłuchać ulicznych grajków.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Zdjęcie z Królową? Proszę bardzo! Selfie z Harrym Stylesem czy Lewisem Hamiltonem? Czemu nie? Podróż londyńską taksówką po historii Wielkiej Brytanii, zaklętej w woskowych postaciach, była chyba najbardziej emocjonująca. Tego dnia obejrzeliśmy również Londyn z lotu ptaka w przestronnych kapsułach London Eye. Widoki niesamowite! Po przejażdżce pospieszyliśmy do Muzeum Historii Naturalnej, gdzie mogliśmy podziwiać ogromne szkielety wymarłych zwierząt, skamieliny, minerały i wiele innych eksponatów. Drugi dzień naszej wycieczki zakończyliśmy wizytą w ekskluzywnym domu towarowym Harrod’s. Zarówno wnętrza jak i oferta sklepów to zdecydowanie najwyższy luksus, nie na naszą kieszeń… ;)
Trzeci dzień naszej przygody rozpoczął się spacerem po Covent Garden, dzielnicy artystów, z ukrytym w bramie muralem Banksy’ego oraz ulicą Pokątną, znaną dobrze fanom Harrego Pottera. Następnie udaliśmy się do Muzeum Brytyjskiego, gdzie znajduje się ponad 7 mln eksponatów! Naszą uwagę przyciągnęły głównie skarby starożytności: kamień egipski i fragmenty Partenonu oraz liczne rzeźby antyczne. W porze lunchu mieliśmy możliwość pospacerować i odpocząć w City - finansowej dzielnicy Londynu (trzecie centrum finansowe na świecie) z widokiem na imponującą Katedrę Świętego Pawła. Kładką Millennium Bridge przeszliśmy do muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern, miejsca powstałego w starej elektrowni, gdzie mogliśmy zobaczyć dzieła między innymi Salvadora Dali czy Pabla Picassa. Kolejną atrakcją było przejście po najsłynniejszym londyńskim moście Tower Bridge i posiłek w postaci fish and chips z widokiem na słynną Twierdzę Tower. Ten dzień zakończył się rejsem statkiem po Tamizie.
Ostatni dzień zaczęliśmy od wizyty w Galerii Narodowej, gdzie w przepięknych wnętrzach mieliśmy możliwość stanąć oko w oko z dziełami Leonardo da Vinci’ego czy Vincenta van Gogha - to było przeżycie! Nasz pobyt w tym pięknym i kolorowym mieście zakończyliśmy na Oxford Street, gdzie zrobiliśmy zakupy - nabycie pamiątek to obowiązek:)
Posiłki i noclegi mieliśmy zapewnione u brytyjskich rodzin - musieliśmy się dogadać po angielsku - nie było wyjścia! Po Londynie poruszaliśmy się głównie metrem, ale podróżowaliśmy również słynnymi londyńskimi autobusami - double decker. Ale to nie wszystko - piechotą przeszliśmy 46 km! Podczas całej naszej wycieczki cieszyliśmy wspaniałą ciepłą i słoneczną pogodą - po słynnej londyńskiej mgle nie było ani śladu. 12 maja, po nocnym locie powrotnym, nad ranem dotarliśmy do Mrągowa - nasza wspaniała londyńska przygoda dobiegła końca. Na pewno tam jeszcze wrócimy!
Sylwia Dębowska i Magdalena Parda
Wycieczka grupy 0d
10 maja odwiedziliśmy Zagrodę Edukacyjną - PSZCZELANDIA. Pszczelandia jest miejscem przyjaznym dzieciom, dorosłym jak i całym rodzinom. Należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Wybraliśmy program "Wielka przygoda z małą pszczołą" podczas, której odwiedziliśmy Pszczelnik, gdzie przenieśliśmy się w przestrzeń iluzji optycznych za pośrednictwem technologii 3 D. Dzieci, w bezpieczny sposób sprawdziły też, co się dzieje w ulu. Poznały historię bartnictwa, przedstawioną w ciekawy sposób, rolę pszczoły w przyrodzie. Następnie wykonały własnoręcznie świecę z wosku pszczelego. Po zakończonych warsztatach udaliśmy się na ognisko i pyszne kiełbaski, które samodzielnie mogliśmy upiec Wycieczkę uważamy za bardzo udaną.
16.05.2024
Grupa 0d z wizytą w Powiatowej
Komendzie Straży Pożarnej w Mrągowie
W trakcie spotkania dzieci zwiedziły garaże, w których mieszczą się wozy strażackie oraz sprzęt, jakiego używa strażak podczas akcji ratunkowych.
Wielką atrakcją dla wszystkich był pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej.
Z wielkim zainteresowaniem dzieci słuchały i zadawały pytania dotyczące specyficznej pracy strażaka. Oprócz poznania tajników pracy strażaka dzieci zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa oraz zachowania się w trakcie zagrożenia i utrwaliły znajomość numeru alarmowego do straży pożarnej.
Na zakończenie dzieci podziękowały p. Pawłowi (z-cy dowódcy jednostki PSP w Mrągowie) wręczając własnoręcznie zrobioną laurki.
XV SZKOLNA SPARTAKIADA SPORTOWA
30 kwietnia 2024 r, po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbyła się w naszej szkole spartakiada lekkoatletyczna. Celem zawodów było rozwijanie zainteresowań sportowych, odkrywanie swoich mocnych stron oraz udział w zdrowej, sportowej rywalizacji. W uroczystym rozpoczęciu imprezy wystąpiły elementy nawiązujące do idei i symboli igrzysk olimpijskich, które w tym roku zostaną rozegrane na przełomie lipca i sierpnia w Paryżu.
Po raz pierwszy spartakiadę przeprowadzono w dwóch miejscach: uczniowie klas IV – V startowali na boisku szkoły przy ulicy Kopernika, natomiast młodzież z klas VI – VIII na obiekcie sportowym szkoły przy ulicy Bohaterów Warszawy.
Wszyscy startujący reprezentanci klas byli gorąco dopingowani przez koleżanki, kolegów i nauczycieli. Trzech najlepszych zawodników w każdej kategorii oraz konkurencji stanęło na podium. Nagrodzono ich dyplomami i medalami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Wycieczka do Krutyni - Grupa 0A
Dnia 6 maja 2024 roku grupa 0a wybrała się na wycieczkę do Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Na samym początku wycieczki Pani Leśnik pokazała dzieciom bociana, który od 3 lat przylatuje jako pierwszy do naszego kraju. Dzieci podczas wycieczki mogły zobaczyć eksponaty różnych zwierząt znajdujących się w Muzeum Przyrodniczym, w centrum wsi Krutynia. Wybrały się na spacer do lasu, gdzie Pani Leśnik wyjaśniła czym jest pomnik przyrody oraz zakochana para drzew. Dzieci miały również możliwość zobaczyć Okresowy Ośrodek Rehabilitacji Bocianów. Na koniec wykonały bocianie opaski.
08.05.2024r. klasa 1e wybrała się na wycieczkę do Leśnictwa Borowo. Uczniów przywitał pan leśniczy, który oprowadził klasę po leśnej ścieżce edukacyjnej, podczas której uczniowie poznali ekosystem naszych pobliskich lasów. W czasie wędrówki uczniowie zbierali dary lasu. Po spacerze wykonali leśne medale, które samodzielnie ozdobili oraz wspólnie namalowali obraz. Wycieczka zakończyła się ogniskiem.
Krutyń 06.05.2024r – Wycieczka grupy 0b
06.05.2024r grupa 0b pojechała na wycieczkę do Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Na miejscu Pani Leśnik pokazała dzieciom bociana, który od trzech lat przylatuje do wsi Krutyń jako pierwszy. Uczniowie obserwowali oraz poznali zwyczaje ptaka, a także mieli możliwość zobaczenia jak wygląda Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów. Z wielkim zainteresowaniem dzieci zwiedzały muzeum. Na koniec wycieczki, każdy wykonał opaskę bociana.
Święto Konstytucji 3 Maja
Dnia 29 kwietnia 2024r w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie, w budynku przy ul. Bohaterów Warszawy 4, odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Recytatorami i aktorami byli uczniowie klasy 3a, przygotowani przez p. Halinę Taudul. Artystów wspierał chórek szkolny pod kierunkiem p. Krystyny Bawirsz. Apel obejrzeli wszyscy uczniowie klas 0-8.
Ważne dla historii i tożsamości Narodu Polskiego są Święta:
1. maja to Święto Pracy
2. maja Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej , ale też Polonii i Polaków za granicą - 2 maja 1945 r. flaga biało-czerwona została zawieszona w zdobytym przez aliantów Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Święto wyraża szacunek dla flagi i propaguje wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
3. maja to rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791r. - konstytucji pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Ważnego spisanego aktu pobudzającym zmiany w funkcjonowaniu ówczesnego państwa.
Kwiecień 2024
Ogólnopolski program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
Uczniowie klas I –III SPB wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jego celem była proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu już od najmłodszych lat. Uczniowie brali udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczyli się troszczyć o środowisko naturalne, poznali podstawowe zasady ekologii i dowiedzieli się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznali korzyści płynące z ruchu. Ciekawym elementem realizacji programu były interaktywne zabawy, doświadczenia oraz filmy o tematyce ekologicznej. Szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający uczestnictwo w programie.
19 kwietnia przypadła rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, do której zgłosiłyśmy naszą szkołę. Poprzez otrzymane materiały edukacyjne dzieci zapoznały się z filmem animowanym „ Pamięć Drobinek”, zaznaczały przedmioty, które pomagają pamiętać o ważnych wydarzeniach. Przy wykorzystaniu „Pamięci obrazu” uczniowie rysowali sceny z filmu, a przy użyciu „Pamięciowego eksperymentu” odbył się test na pamięć, który wyłonił mistrza pamięci. Zajęcia zakończyły się rozmową o miłych wydarzeniach w życiu dzieci oraz kolorowaniem rysunku płomienia, który po złożeniu w całość stworzył „Wspólny płomień pamięci”.
Akcja odbyła się z wychowankami świetlicy szkolnej SPB.
Monika Rolnik
Iwona Szlaur
Anna Sadowska
4 i 5 kwietnia obchodziliśmy w SPA Światowy Dzień Autyzmu. 4 kwietnia klasy IV-VIII mogły doświadczyć wielu wrażeń sensorycznych podczas tzw. Sensorycznych przerw, kiedy to w auli szkolnej czekało na uczniów mnóstwo zabaw dotykowych, wzrokowych, a także ćwiczenia uaktywniające układ przedsionkowy i proprioceptywny. Natomiast 5 kwietnia zaprosiliśmy klasy 0-3 na godzinne zajęcia sensoryczne. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób osoby z autyzmem odczuwają różne bodźce. Poprzez zabawę mogły doświadczyć wielu wrażeń wzrokowych, dotykowych, słuchowych, przedsionkowych i proprioceptywnych. Ćwiczyły również obustronną koordynację, koordynację wzrokowo -ruchową i motorykę małą i dużą.
Zespół Specjalistów i Zespół profilaktyczno wychowawczy z SPA
W dniu 9 kwietnia 2024 r. klasa 1 F wybrała się do Laboratorium Przyszłości, aby zjeść "Zdrowe Śniadanie". Przed zajęciami obejrzeliśmy film edukacyjny, o wpływie zdrowego śniadania na nasz organizm. Pomysłów i propozycji, pysznego, zdrowego śniadania było wiele. Wszystko Nam smakowało, a śniadanie odbyło się w miłej, rodzinnej atmosferze.
Dnia 9 kwietnia uczniowie z klasy 2g uczestniczyli w warsztatach, na których dowiedzieli się czym jest krosno, co można na nim zrobić i jak należy się nim obsługiwać. Każdy z uczniów mógł spróbować swoich sił na krośnie. Kolejnym etapem było przygotowanie i farbowanie koszulek. Efekty były oszałamiające.
Dnia 4 kwietnia, klasy 4a i 4b brały udział w wiosennym sadzeniu lasu w Leśnictwie Złoty Potok z okazji 100-lecia Lasów Państwowych. Każdy z nas posadził przynajmniej 10 dębów we wskazanych miejscach. Na koniec było ognisko z kiełbaskami. Pomimo chłodnej pogody, atmosfera była naprawdę gorąca.
Mamy nadzieję, że drzewka, które zasadziliśmy będą piękne i dorodne….
Marzec 2024
26 marca uczniowie klasy 2g wybrali się do Nadleśnictwa w Mrągowie na wielkanocne warsztaty, które wprowadziły uczestników w czas świąteczny. Uczniowie mogli samodzielnie wykonać naturalny stroik wielkanocny. Jednocześnie rozwijali swoje zdolności plastyczne i manualne.
WARSZTATY KUCHNI MOLEKULARNEJ
19 marca br. uczniowie klasy 2 g wzięli udział w warsztatach kuchni molekularnej. Podczas eksperymentów wykorzystywane były mroźne substancje takie jak suchy lód i ciekły azot. Dzięki czemu uczniowie mogli poznać właściwości tych substancji. Wraz z osoba prowadzącą wykonali doświadczenie fizyko- chemiczne. Spróbowali „smoczych chrupków”, a także przygotowali i zjedli lody sorbetowe.
Dzień Belgii – w Wiosce Smerfów
Dnia 27.03.2023r dzieci z grupy 0B zamieniły się w małe niebieskie stworki. Każdy wybrał swojego ulubionego bohatera z bajki „Smerfy” i się za niego przebrał. W naszej wiosce było kilka Smerfetek, oraz Smerf Ciamajda, Mądrala, Osiłek, Kucharz, Zgrywus, Śpioch, Ważniak. Nie zabrakło również Papy Smerfa. Dzieci obejrzały odcinek smerfów, a także poznały historię powstania bajki. Świetnie bawiły się w wiosce smerfów a na koniec całą grupą wybrały się na gofry do „Małgosia Cafe”.
W związku z tym, że Smerfy narodziły się w Belgii, dzieci poznały flagę tego państwa. Był to bajkowy dzień pełen niezapomnianych wrażeń.
19 marca 2024r grupy 0a i 0b uczestniczyły w warsztatach kulinarnych poprowadzonych przez "Bajkowe Laboratorium". Dzięki tym zajęciom dzieci dowiedziały się, czym jest ciekły azot, suchy lód, degustowały potrawy, w których przygotowaniu aktywnie uczestniczyły. Goście przygotowali azotowe lody, dymiące smocze chrupki, z których podczas jedzenia wydobywała się smużka dymu. Warsztaty oprócz wiedzy dały dzieciakom dużo frajdy.
Stefanowicz Katarzyna
Stempkowska Monika
Dnia 21 marca grupa 0d uczestniczyła w obchodach wiosny pod hasłem:
"Wiosennie, zdrowo i sportowo"
Nauczyciele specjaliści przygotowali dzieciom różne formy aktywności, które wzbudziły wiele radości oraz wprowadziły wszystkich w wiosenny nastrój.
21 marca- pierwszy dzień kalendarzowej wiosny
Trzy zerówki wyruszyły na poszukiwanie oznak wiosny.
Czy ją znaleźli
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
WIOSENNIE, ZDROWO I SPORTOWO!
Dnia 22 marca 2024r. odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Wiosny pod hasłem: Wiosennie, zdrowo i sportowo! Nauczyciele specjaliści przygotowali dzieciom ciekawe formy aktywności, które wprowadziły wszystkich w wiosenny nastrój!
Beata Polonis
Agnieszka Pasiuk
Joanna Mankiewicz
Joanna Staszewska
Justyna Bączyk
KONKURS RECYTATORSKI
Świata Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. To radosny czas, który kojarzy się z wiosną, pisankami, kurczakami. Podczas zajęć na świetlicy szkolnej na Bohaterów Warszawy dzieci mają okazję rozwinąć swoje zdolności.
Powstały przepiękne ozdoby i rysunki.
Dzień Kolorowej Skarpetki
19 marca w Grupie 0B odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy tego dnia założyli kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.
Na całym świecie 21 marca jest obchodzony Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bo osoby z ZD posiadają dodatkowy dwudziesty pierwszy chromosom. Pani Marta wraz z przyjacielem Zippim wyjaśniła dzieciom, że każdy jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia. Dzieci dowiedziały się, że ludzie z Zespołem Downa osiągają również sukcesy i niejednokrotnie są sławni. Na koniec uczniowie wysłuchali opowiadania o dziewczynce z Zespołem Downa, która była wyjątkowym dzieckiem.
W dniu 14.03.2024r. klasa 1e wybrała się na wycieczkę do Pięknej Góry, do Gwarka. Uczniowie wzięli udział w projekcie edukacyjnym pod hasłem: „Pogoń za Wielkanocnym Zającem”, podczas którego w interaktywny i ciekawy sposób poznały staropolskie zwyczaje i tradycje świąteczne związane z Wielkanocą.
Marta Burbo
Dnia 13.03.2024r grupa 0B zwiedziła piekarnię Państwa Łuńskich. Dzieci dowiedziały się jak powstaje pieczywo a także zapoznały się z zawodem piekarza oraz cukiernika. Właściciel piekarni oprowadził uczniów i opowiedział o kolejnych procesach powstawania chleba oraz wyrobów cukierniczych. Dzieci miały możliwość samodzielnie uformować bułki. Pan Łuński na koniec poczęstował wszystkich słodkimi rogalikami. Dzieci były bardzo zadowolone a rogaliki były według nich najlepsze jakie jadły do tej pory. Dzieci podziękowały za możliwość zobaczenia piekarni od środka oraz za gościnność Pana Łuńskiego.
Grupa 0B dnia 15 marca obchodziła Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne. Dzieci ubrały się na zielono, nawiązując do trawiastego koloru Irlandii i symbolizującej koniczyny. Uczniowie poznali legendę o świętym Patryku - patronie Irlandii, zwyczajach i symbolach związanych z tym świętem. Dzieci dowiedziały się jak wygląda flaga tego kraju, poznały małego skrzata Irlandii o imieniu Leprechaun, który jak głosi legenda, ukrywa złoto na końcu tęczy. Na języku angielskim wzbogaciliśmy nasze słownictwo o nowe wyrazy w tym języku – rainbow, gold, shamrock, Leprechaun.
NAUCZYCIELKI ROKU 2023
16 marca 2024 r. w Mrągowskim Centrum Kultury odbyła się
I Mrągowska Gala Miasta Ludzi Aktywnych.
Wyróżniono na niej osoby, instytucje, firmy i stowarzyszenia, dzięki którym Mrągowo rozwija się. Nagrody przyznano w 5 kategoriach: Biznes, Edukacja, Sport, Kultura i Działalność Społeczna.
W kategorii Edukacja - Nauczycielkami Roku 2023 zostały Ex aequo:
Mariola, Masak, Urszula Bednarska, Iwona Hinz i Beata Karpa-Bloch.
Gratulujemy!
DINOZAURY
W ubiegłym tygodniu uczniowie z grupy 0B odbyli niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Nasza grupa zamieniła się w tajemniczy park jurajski. Realizując temat kompleksowy poświęcony prehistorii, dzieci zgłębiły wiedzę na temat życia dinozaurów. Zerówkowicze obejrzeli ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się, jak żyły dinozaury, jak wyginęły i kim jest paleontolog. Przeprowadziły eksperyment z wulkanem oraz same ułożyły szkielet dinozaura.
Luty 2024
Fotogaleria Inscenizacja_Piosenki_W_Ukladzie_Slonecznym.mp4
Jest o nas głośno w świecie bibliotek szkolnych! Miesięcznik nauczycieli bibliotekarzy "Biblioteka w szkole" opublikował obszerny artykuł pióra Ewy Michalak(nauczyciel bibliotekarz w budynku SPC) dotyczący Muzeum, które było otwarte w poprzednim roku szkolnym w czytelni w budynku SPC. Autorce gratulujemy a chętnych do lektury zapraszamy do bibliotek SPC i SPB. Tam dostępne są egzemplarze "Biblioteki w szkole".
W DZIECIĘCYM LABORATORIUM
Podczas eksperymentowania wiele radości dzieciom daje sam proces odkrywania. Dzięki takim zabawom dziecko doskonali swoją orientację w świecie, rozwija myślenie przyczynowo – skutkowe, odbiera nowe wrażenia estetyczne, doznaje satysfakcji, zaspokaja podstawowe uczucia związane z realizacją potrzeby działania. Dlatego w grupie 0B cały tydzień dzieci eksperymentowały.
Była przy tym świetna zabawa a dzieci stwierdziły, że były to dla nich najwspanialsze zajęcia.
TYDZIEŃ W KOSMOSIE
Grupy 0A i 0B w dniach 19.02 – 26.02 przeniosły się we Wszechświecie. Dzieci poznały tajemnice kosmosu, planet, gwiazd oraz podróży kosmicznych. Uczniowie w tym tygodniu rozwinęli wyobraźnię, umiejętności manualne, a także zdolności poznawcze.
Dnia 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W Szkole Podstawowej przy ulicy Bohaterów Warszawy 4 powstała wystawa poświęcona bohaterom, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Alicja Dziewiacień
Anna Frączek
Monika Chorążewicz
Dnia 20.02.2024r. świetlica szkolna na ul. Kopernika 2, obchodziła Dzień Harcerza. Świetliczaki zgodnie z planem zbiórki zawiązały krąg przyjaźni, odsłuchały obrzędowe powitanie piosenką „To zuchy”, zapoznały się z gawędą o „Zającu i żółwiu” dotyczącej wiary we własne siły i możliwości oraz za pomocą burzy mózgów przygotowały plakat pt „Jak grać fair play.. Podczas obchodów nie zabrakło najważniejszych gości, czyli harczerzy i harcerek z naszej szkoły. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda zbiórka harcerska, biwaki harcerskie, mundur harcerza oraz jakie zasady panują w gromadzie zuchowej. Spotkanie zakończyło się wspólnymi pląsami i zabawami. Wszystkie elementy związane z Dniem Harcerza posłużyły do zdobycia umiejętności Olimpijczyka, bowiem drugiego dnia odbyła się Świetlicowa Olimpiada, na której dzieci próbowały swoich sil w sportowych konkurencjach.
W związku z obchodzonym 26 lutego Dniem Dinozaura w świetlicy szkolnej SP1 Bohaterów Warszawy odbyły się interesujące zajęcia, podczas których dzieci miały okazję pogłębić wiedzę na temat dinozaurów i czasów prehistorycznych.
ETAP PARKOWY XXIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI” 2023/2024
Dnia 9 lutego 2024 roku trzyosobowa drużyna uczniów naszej szkoły uczestniczyła w etapie parkowym XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu ,,Poznajemy parki krajobrazowe Polski” przebiegającego w tym roku pod hasłem „Ssaki Polski”. Celem konkursu było wybranie drużyny, która będzie reprezentować Mazurski Park Krajobrazowy na etapie wojewódzkim konkursu.
Uczniowie rozwiązywali test składający się z 25 pytań, z czego 10 dotyczyło tematu przewodniego tegorocznej edycji, zaś 15 poruszało zagadnienia dotyczące walorów przyrodniczych i kulturowych Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Dodatkowo uczniowie mieli do rozpoznania po zdjęciach 10 gatunków ssaków. O wyniku drużyny decydowała suma punktów zdobytych przez tworzących ją uczniów.
Naszą szkołę reprezentowali:
Drużynowo zajęliśmy V miejsce , natomiast indywidualnie
II miejsce zajęła Maria Olszewska. Gratulujemy!!!
FOTOGALERIA
Dorota Rębowska
Jubileusz 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie
19 lutego 2024 r., w dniu urodzin swojego patrona Mikołaja Kopernika, Szkoła Podstawowa nr 1, a dokładnie szkoła mieszcząca się w budynku przy ul. Bohaterów Warszawy 4 obchodziła jubileusz 120-lecia. Stał się on okazją do tego, aby przeszłość spotkała się z teraźniejszością, więc aby to upamiętnić, zaprosiliśmy wielu gości. Swoją obecnością naszą szkolną społeczność zaszczycili Pan Burmistrz Stanisław Bułajewski, Pan Burmistrz Tadeusz Łapka, Przewodniczący Rady Miasta Pan Henryk Nikonor, Starosta Powiatu Mrągowskiego Pani Barbara Kuźmicka – Rogala, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Piotr Kuszpit, Kierownik Muzeum w Mrągowie Pan Dominik Tarnowski, Komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo- Kondycyjnego w Mrągowie - podpułkownik Rafał Dziura oraz Dyrektor Zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej - Pan Przemysław Budzyński i Nadleśniczy w Nadleśnictwie Mrągowo- Pan Jarosław Błyskun.
Na uroczystość przybył Pan Jan Parda – Dyrektor I LO w Mrągowie, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Pan Wojciech Kordaczuk oraz Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Pan Mirosław Moczydłowski.
Obecni byli gospodarze naszej szkoły: Pan Dyrektor Dariusz Żyłowski, Pani Dyrektor Joanna Lubowiecka, Pani Dyrektor Ewa Lubowiecka oraz Pani Dyrektor Halina Kur.
Szczególne powitanie prowadzące Magda i Marysia skierowały do emerytowanych dyrektorów, wicedyrektorów, nauczycieli oraz pracowników szkoły, w tym matki i ojca chrzestnych sztandaru - Pani Marii Szemplińskiej i Pana Mieczysława Bezlapowicza oraz do Pani Zofii Wróbel, Pani Aliny Waszkiewicz, Pani Małgorzaty Bonikowskiej, Pani Anny Zery i Pana Janusza Alickiego.
Uroczystości rozpoczęły się od wysłuchania zwycięskiej piosenki o naszej szkole wyłonionej w konkursie. Zaśpiewali ją uczniowie klasy 4a i szkolny chórek. Następnie wysłuchaliśmy przemówień Pana Burmistrza Stanisława Bułajewskiego, przewodniczącego Rady Rodziców Pana Piotra Kuszpita, Pana Dyrektora Dariusza Żyłowskiego oraz Starosty Powiatu Mrągowskiego Pani Barbara Kuźmickiej – Rogali.
W drugiej części uroczystości Pan Mateusz Przybysz, nauczyciel historii, przybliżył dzieje Szkoły Podstawowej nr 1.
Po zajmującej prezentacji obejrzeliśmy piękny występ uczniów z klasy 3b przygotowany pod czujnym okiem Pani Doroty Janickiej. Oglądający dali się ponieść melodii przy tańcu country w wykonaniu uczennic. Cała sala nagrodziła je gromkimi brawami.
Następnie Mikołaj Kopernik- Michał z klasy 7a - zabrał gości w nostalgiczną podróż po szkolnych korytarzach, w czasie której mogli ożywić wspomnienia, oglądając licznie zgromadzone fotografie, zajrzeć do kronik sprzed wielu lat, czy zagłębić się w historycznym wejściu do budynku od ul. Bohaterów Warszawy.
Na koniec wszyscy Goście i Gospodarze spotkali się w zabytkowej szkolnej auli, gdzie w miłej atmosferze wspomnień toczyły się rozmowy przy kawie i ciastku. Tu też Goście wpisywali się do księgi pamiątkowej.
Szanowna Jubilatko, kolejnych 120 lat!!!
Zespół Nauczycieli SP 1 A
Dziękujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom za pomoc i aktywne zaangażowanie się w przygotowanie tej uroczystości.
W dniach 05.02.2024r do 09.02.2024r grupa 0B przeniosła się do bajkowego świata. Dzieci poznały baśnie z dawnych lat, a także dowiedziały się jak powstaje książka.
Dzieci wykonały swoje własne książeczki. Uczniowie zaprosili swoich rówieśników z grupy 0A do klasowego kina na bajkę pt. „Czerwony Kapturek”, w którym dzieci mogły się poczuć jak w prawdziwym kinie. Dzieci wykonały swoje własne postacie i zagrały w klasowym teatrze. W piątek odbył się Quiz sprawdzający wiadomości zdobyte przez cały tydzień. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Dzień pizzy w grupie 0d
"Jest okrągła niczym koło
z nią jest smacznie i wesoło. Pachnie warzyw całą gamą
lubię ją zajadać z mamą... "
Co to takiego?
Oczywiście, pizza
9 lutego obchodzimy "Światowy Dzień Pizzy". Podczas zajęć dzieci zapoznały się z krótką historią pizzy. Dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz poznały składniki, które są niezbędne do jej przygotowania.
Oczywiście taką pizzę dzieci przygotowały a po jej upieczeniu zajadały się ze smakiem.
Dzień Pizzy
Dnia 7.02.2024r dzieci z grup 0A i 0B z budynku SPA obchodziły „Dzień pizzy”.
Pizza to ulubiona potrawa nie tylko dorosłych, ale także dzieci.
Dlatego zerówkowicze samodzielnie wykonały pizzerki z ulubionymi składnikami, serem, szynką, kurczakiem, pomidorkami itp.
Dzięki pomocy wspaniałych Pań kucharek udało się sprawnie mini pizzerki upiec a później poprzez ich konsumpcję dzieci doświadczyły stymulacji zmysłów. Uczniowie wraz ze swoimi Paniami przygotowali również pizzę dla Pani Dyrektor.
Tego dnia dzieci poznały etapy przygotowania pizzy, a także z jakiego państwa pochodzi pizza. Właśnie dlatego uczniowie grupy 0B wybrali się w podróż do Włoch dzięki której poznali tradycje, charakterystyczne dla tego państwa potrawy, stolicę Włoch, jak wygląda flaga a nawet kilka prostych słów w języku włoskim.
Dzieci na koniec dnia otrzymały medale „Eksperta od pizzy”.
Styczeń 2024
Dnia 19.01.2024 odbył się Karnawałowy Turniej Piłki Nożnej pod patronatem Burmistrza Miasta Mrągowo klas I-III. Rywalizacja odbywała się między: SP 4 Mrągowo, SP 1 Mrągowo oraz SP Warpuny. Turniej był rozgrywany bez klasyfikacji. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz puchar dla szkoły.
Naszą szkołę reprezentowali: Tymoteusz Żbikowski, Piotr Jaroszewski, Jakub Dziewa, Franciszek Rudziński, Alex Izdebski, Julian Chomka, Szymon Węglewski oraz Alojzy Majcher.
Serdeczne podziękowanie dla Urzędu Miasta Mrągowo oraz dla pana Burmistrza Stanisława Bułajewskiego za wsparcie naszego turnieju.
Piotr Osmański
Olimpiada Zdrowia PCK to konkurs, którego celem jest wykształcenie u dzieci i młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie i środowisko naturalne. Dzięki Olimpiadzie młodzi ludzie mogą nie tylko wykazać się wiedzą na temat szeroko rozumianego zdrowego stylu życia, ale także wprowadzać modelowe działania w swojej lokalnej społeczności. Uczennica Michalina Rynkiewicz z klasy 7 D zajęła I miejsce w szkolnym i rejonowym etapie konkursu. Już w lutym zmierzy się z najlepszymi z najlepszych w etapie okręgowym. Powodzenia !!!
„Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała tytuł ambasadora programu Misja Kieszonkowe. Jest to dowód naszego zaangażowania w przekazywanie uczniom wartościowej wiedzy z zakresu finansów.
Zachęcamy wszystkich Nauczycieli oraz Rodziców do skorzystania z materiałów dostępnych na stronie www.misjakieszonkowe.
Już dziś zainwestujmy w edukację finansową dzieci, która zaprocentuje w ich dorosłym życiu!”
18.01.2024
Dzień Babci i Dziadka w grupie 0d
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre.
Z okazji dnia Babci i Dziadka nasze przedszkolaki przygotowały przedstawienie w formie muzyczno- słownych wystąpień.
Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności. Oczywiście nie zabrakło też własnoręcznie zrobionych upominków, które dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom.
Wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo miłości od Swoich wnuków, radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności na każdy dzień!!!
Hanna Miękós
BAL KARNAWAŁOWY
9 stycznia uczniowie z budynku SPB bawili się na niesamowitym balu karnawałowym. Bal odbył się w postaci FLUO PARTY podczas, którego uczestnicy specjalnymi mazaki ozdabiali swoje koszulki, a farbkami swoje twarze. Przenieśli się w świat fluorescencyjnych kolorów. Nie zabrakło zabaw z chustą animacyjną, baniek i świecących balonów.
Grudzień 2023
Klasowe wigilie to tradycja obecna w szkołach od dziesiątek lat. Zawsze przed świętami uczniowie wraz z wychowawcami zbierają się, by spędzić wspólnie czas. Jest to doskonała okazja do integracji klasy i dobrej zabawy. I tak klasy 0A i 0B w swoich salach uroczyście przy stołach wigilijnych podzieliły się opłatkiem. W miłej atmosferze dzieci śpiewały kolędy oraz składały sobie życzenia. Nie zabrakło gości. Uczniowie ze starszych klas odwiedzili swoich młodszych kolegów i koleżanki z poczęstunkiem oraz z życzeniami. Był to dzień, w którym wszyscy poczuliśmy magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Choinka jest chyba jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Świąt Bożego Narodzenie i obowiązkowa dekoracja każdego domu. Kiedy myślimy o Bożym Narodzeniu, zazwyczaj mamy przed oczami zielone drzewko z kolorowymi bombkami i światełkami. Ozdabianie choinki to jedno z najbardziej ekscytujących zajęć podczas przygotowań do świąt. Dlatego w dniu 5 grudnia 2023r. grupy 0A i 0B wspólnie ubrała choinkę.
Następnego dnia 6.12.2023r dzieci odwiedził Święty Mikołaj, uczniowie dostali drobne upominki. Tego dnia nie zabrakło zabaw mikołajkowych. Największą atrakcją było wyjście do kina na film pt. „Trolle 3”.
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w budynku SPB odbył się apel , na którym zostały rozdane dyplomy i nagrody za udział w konkursach. Nagrodzeni zostali uczniowie , którzy wzięli udział w konkursach tj.
W MÓZGU NIE TYLKO NEURON
Fundacja Marcelego Nenckiego wpierania Nauk Biologicznych i Instytut Nenckiego.
Głowna nagroda trafiła do naszej uczennicy Marceliny Gomoły
MY TEŻ KIEDYŚ BYLIŚMY DZIEĆMI - p. E. Chojnowska, M. Gomoła
Klasa I
I miejsce- Oliwier Błajszczak
Klasy II
I miejsce- Khrystyna Beznosiuk
II miejsce- Wojciech Bubrowski
III miejsce – Nikola Serkis
Klasy III
I miejsce- Pola Zajączkowska 3c
II miejsce- Amelia Kłos 3f
III miejsce- Jagoda Kowalik 3f
KONKURS INFORMATYCZNY ZDROWO I SPORTOWO - p. M. Gomoła
I miejsce Bronakowska
II miejsce Marcel Parda
III miejsce Barbara Gatz
UDZIAŁ W AKCJI ŚNIADANIE DAJE MOC - zespół profilaktyczny
Wszystkie klasy otrzymały zdrowy poczęstunek oraz dyplom z podziękowaniami.
ELF- POMOCNIK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - p. M. Burbo
Klasy I
I miejsce- Iga Kaczyńska
II miejsce- Anastazja Olszewska
III miejsce- Zofia Dąbrowska
Klasy II
I miejsce- Patryk Szuliński
II miejsce – Marianna Domańska
III miejsce - Khrystyna Beznosiuk
Klasy III
I miejsce - Milena Ruszczyk
II miejsce - Pola Zajączkowska
III miejsce – Zuzanna Sokołowska
ŚWIĄTECZNO- ZIMOWY SŁOWNICZEK OBRAZKOWY - p. A. Tabaka, p. A. Stępień, p. I. Momysz
Klasy II
I miejsce- Anna Bognacka
II miejsce- Aleksander Nowak
III miejscem- Aleksander Ciołek
Wyróżnienie:
Antoni Cyglicki
Urszula Jarochowicz
Klasy III
I miejsce- Szymon Bognacki
II miejsce- Nikodem Budzyński
III miejscem- Emma Malinowska
Wyróżnienie:
Pola Zajączkowska
Julia Hermanowicz
KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ - p. R.Duszak
I miejsce- Kalina Lubowidzka i Nikola Gałka
II miejsce- Vladlena Demchuk i Marcel Parda
III miejsce- Liliana Archacka i Helena Korki
Wyróżnienie:
Zuzanna Szarek, Liwia Skrzypkowska, Agnieszka Skrajna
MAM MOC POKONAĆ PRZEMOC - p. J. Mankiewicz
I miejsce-Walczak Katarzyna
II miejsce -Oliwia Koziatek
III miejsce- Hiacynta Samsel
Wyróżnienie:
Jagoda Kowalik, Milena Ruszczyk, Oliwia Dobrzyniecka
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
17 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 1 w budynku SPB odbył się konkurs PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ, który wspiera wychowanie patriotyczne młodego pokolenia. W konkursie uczestniczyli uczniowie z klas 0-III.
Organizatorami konkursu były p. Roksana Duszak i p. Agata Stępień
Dnia 12 grudnia 2023r. klasa 1e uczestniczyła w Warsztatach Bożonarodzeniowych Muzeum w Mrągowie. Podczas spotkania uczniowie poznali tradycje świąteczne panujące na Mazurach, a następnie samodzielnie wykonali oryginalną bombkę choinkową. Po warsztatach Kierownik Muzeum oprowadził uczniów po Muzeum i opowiedział ciekawe historie związane z ziemią mrągowską.
Wychowawca: Marta Burbo
W miniony czwartek uczniowie klasy 3d przedstawili taneczno - muzyczny spektakl opowiadający o Bożym Narodzeniu. Było cudnie, a mali artyści dali z siebie wszystko.
Dziękujemy wszystkim!!!
Fotogaleria
Sylwia Gajkowska
Jasełka Bożonarodzeniowe
Okres Bożego Narodzenia daje nam szczególną możliwość do większej wzajemnej życzliwości, w tym czasie zapominamy o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić charakter świąt, szkolna grupa koła artystycznego uczniów kl. 3b pod opieką p. Doroty Janickiej oraz p. Barbary Makowskiej już kolejny raz wystawiła jasełka. W dniu 21 grudnia 2023 roku w naszej szkole wszystkie klasy wraz z nauczycielami zebrały się w auli szkolnej, gdzie odbyło się przedstawienie. Bożonarodzeniowa scenografia wprowadziła publiczność w klimat świąt. O miłe doznania słuchowe i wizualne zadbali młodzi aktorzy. Widzowie mogli usłyszeć piękne, znane kolędy. Spektakl zawierał zarówno sceny mówione, jak i śpiewane, w które wpleciono także taniec aniołów. Opowiadał o historii narodzenia Pana Jezusa. Zgodnie z tradycją byli więc: Maryja, Józef, trzej królowie, pasterze, aniołowie oraz dzieci. Jasełka zostały ciepło przyjęte przez zebranych i nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie głos zabrała Dyrekcja, która złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Fotogaleria
Wspólne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów Bożego Narodzenia.
20 grudnia 2023r. prawdziwie świąteczna atmosfera zapanowała w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie, gdzie odbyło się Wspólne Kolędowanie z rodzicami w wykonaniu dzieci z klas 0A i 0B. Mali artyści zaprezentowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki.
Nasz występ uświetniła świąteczna dekoracja oraz dzieci w pięknych, odświętnych strojach. Ten wyjątkowy występ dostarczył wszystkim rodzicom i bliskim wiele radości i wzruszeń.
Stefanowicz Katarzyna
Monika Stempkowska
Dnia 14.12.2023r w klasie 0B odbyły się Warsztaty Bożonarodzeniowe. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami przygotowały przepiękne stroiki świątecznie na drewnie. Panowała cudowna świąteczna atmosfera a wśród wykonawców nie zabrakło kreatywności. Wykonane przez uczniów i ich rodziców stroiki ozdobią pokoiki dzieci w okresie Świąt.
Monika Stempkowska
Każdy z nas niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania Uwielbia Święta Bożego Narodzenia, a także związaną z nimi atmosferę. Jednak co kraj, to obyczaj w związku z czym każdy zakątek na ziemi posiada swoje wyjątkowe tradycje związane z upamiętnieniem maleńkiego cudu, jakim było przyjście na świat naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Grupa 0b miała możliwość zapoznania się z tradycjami panującymi na Ukrainie. Gościliśmy Rodziców z Ukrainy, którzy podzielili się z nami jak wyglądają Święta w ich kraju.
Monika Stempkowska
„Mini Koncert Kolęd”
Dnia 20 grudnia 2023r w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie (ul. Bohaterów Warszawy 4), odbył się „Mini Koncert Kolęd”. Członkowie chóru szkolnego, na długiej przerwie umilali swoim kolegom wypoczynek, śpiewając kolędy na korytarzu szkolnym.
Występ cieszył się sporym zainteresowaniem.
Chór przygotowała p. Krystyna Bawirsz.
Dnia 25 listopada 2023r w Mrągowskim Centrum Kultury odbył się II Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej „Z PIEŚNIĄ PRZEZ WIEKI”, organizowany przez Młodzieżowy Dom kultury w Mrągowie. Do udziału w konkursie zostały przygotowane przez p. Krystynę Bawirsz trzy uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie: Blanka Lubowidzka – klasa 4f, Alicja Korzeniewska – klasa 5b i Wiktoria Sikora – klasa 5f. Dwie z nich wywalczyły swoim śpiewem nagrody: Wiktoria Sikora – II Miejsce i Blanka Lubowidzka – Wyróżnienie. Gratulujemy!!!
JARMARK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
9 XII 2023r.
W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie wprowadziły wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój podczas występów na „Jarmarku Świętego Mikołaja” Z budynku SPC zaprezentowały się Bianka Lubowidzka i Wiktoria Sikora natomiast z budynku SPA Alicja Korzeniewska, Liliana Gołaś oraz klasy 0A i 0B.
Solistki do zaśpiewania kolęd przygotowała Pani Krystyna Barwisz. Klasy 0A i 0B zaprezentowały kolędę „Przybieżeli do Betlejem Pasterze” Arki Noego oraz taniec „Śnieżynki” pod nadzorem swoich wychowawczyń Katarzyny Stefanowicz oraz Moniki Stempkowskiej. Dzieci za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami. Otrzymały również od organizatorów słodkie upominki.
WARSZATATY BOŻONARODZENIOWE
12 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty Bożonarodzeniowe. Podczas spotkania rodzice wraz z dziećmi mieli okazję stworzyć urocze słoiki lodowe. Uczniowie i ich rodzice pracowali z wielkim zapałem, a przy tym świetnie się bawili. Efekty ich pracy są naprawdę imponujące!
Roksana Duszak
Justyna Bączyk
W czwartek w budynku SPB odbyły się warsztaty dla uczniów wraz z rodzicami pt. „Programujemy, w przyszłość szybujemy”, które miały na celu wprowadzić dzieci i rodziców w świat programowania oraz zapewnić dobrą zabawę. Uczestnicy wykonywali aktywności z wykorzystaniem klocków LEGO, Photonów, Ozobotów oraz maty do kodowania.
Justyna Bączyk
Magdalena Gomoła
Katarzyna Pawlak
Joanna Mankiewicz
Malwina Pomorska
6 grudnia 2023r., w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie przy ul. Kopernika 2, zorganizowane zostało spotkanie autorskie z pisarzem książek dla dzieci, panem Waldemarem Cichoniem, autorem lektury szkolnej pt. „Cukierku, ty łobuzie!”. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z procesem tworzenia książki, jej drogą od pomysłu do wydania. Autor przeczytał również jedną z przygód Cukierka z książki „Jak się masz, Cukierku?”. Po spotkaniu pan Cichoń wpisywał dedykacje i autografy do książek dzieci.
Organizatorzy:
Emilia Walaszek
Marta Burbo
Listopad 2023
W dniu 28 listopada 2023r. klasa 1f wyruszyła do Laboratorium Przyszłości, żeby upiec świąteczne pierniczki. Przygotowaliśmy mnóstwo ciasta i ozdób. Atmosfera udzieliła się wszystkim, zapach roznosił się po całej szkole. Pierniczków wystarczyło, poczęstunek trafił nawet do Rodziców.
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,
zatacza koło i wraca do nas"
Serdecznie dziękujemy Rodzicom i uczniom z SPB nr 1 za wielkie serce i okazaną hojność podczas charytatywnego kiermaszu ciast, który odbył się dnia 7.11.23r.
Za zebrane środki zakupiliśmy gry, zabawki, materiały papiernicze, które umilą małym pacjentom pobyt na Oddziale Dziecięcym mrągowskiego szpitala.
JESTEŚCIE WIELCY ! DZIĘKUJEMY !
Wolontariat SPB nr 1 – Agnieszka Pasiuk, Jowita Pakuła
Samorząd Uczniowski SPB nr 1 – Monika Rolnik, Iwona Szlaur
7 listopada kolejny już raz odwiedziliśmy Laboratorium Przyszłości, by przygotować smaczne posiłki. Pierwszy z nich to potrawa twarożkowa wykonana przez uczniów według przepisów podanych przez wychowawcę. Wszystkie dzieci przyniosły niezbędne produkty i z ochotą zabrały się za wykonanie potrawy. Większość uczniów wybrała przepis twarożku na słodko, w którym wykorzystała między innymi: biszkopty, rodzynki i owoce. Kilkoro dzieci wolało przepis z twarożkiem na słono. Tu potrzebne były warzywa: ogórek, rzodkiewka i szczypiorek.
Po skonsumowaniu głównego dania przyszła pora na słodki deser. W jego wykonaniu pomogła nam mama Basi i Nikodema. Oponki były przepyszne. Zastanawiamy się już, jakie przysmaki przyrządzimy następnym razem.
Klasa 3e z wychowawczynią
Alina Federowicz
Dnia 28.11.2023r. klasa 1e odwiedziła Laboratorium Przyszłości. Podczas zajęć uczniowie wykonali samodzielnie sałatkę owocową w ramach drugiego zdrowego śniadania.
Marta Burbo
Klasa 1 d w ramach akcji "Zdrowe śniadanie" 21 listopada przyrządziłą wspólnie zdrowe śniadanie w postaci zdrowych, kolorowych, pełnych witamin kanapek.
Monika Latoch-Kacprzak
25 listopada uczniowie naszej szkoły uczący się języka niemieckiego, tzw. mniejszościowego, spotkali się z członkami Mrągowskiego Stowarzyszenia Niedźwiedzia Łapa. Sobotni czas spędziliśmy w miłej atmosferze, wspólnie wykonując ozdoby świąteczne.
Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Mniejszością Niemiecką w Mrągowie.
Jolanta Przybysz
W listopadzie uczniowie klasy 3d odwiedzili Laboratorium Przyszłości. Na miejscu wypiekli ciasteczko - batony z orzechami. Oj, były pyszne !
Sylwia Gajkowska
Uczniowie klasy 2 f wzięli udział w akcji „Szkoła Pamięta” i złożyli w lokalnych miejscach pamięci znicze oraz kwiaty.
Fotogaleria
Malwina Pomorska
EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Inspiruje rozwój myślenia obliczeniowego by rozwijać nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość.
Nasza Szkoła bierze udział kolejny raz w EU Code Week w roku szkolnym 2023/2024 r. Uczniowie klas IV – VIII tworzą swoje aplikacje w programie SCRATCH. W dalszych tygodniach będą budowali roboty wykorzystując klocki LEGO Education SPIKE Prime i przygotują do nich własne oprogramowanie. Korzystanie z zestawów klocków LEGO oraz pozostałych narzędzi i pomocy dydaktycznych jest możliwe dzięki przystąpieniu naszej szkoły do programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Arkadiusz Sowiński
WYCIECZKA DO GWARKA
Dnia 20 listopada Grupy 0A i 0B pojechały na wycieczkę do Ośrodka Wypoczynkowego „Gwarek Mazury” w Pięknej Górze. Dzieci wzięły udział w dwugodzinnym programie pt. „Świąteczna Galaktyka” Uczniowie znalazły się w Świątecznym Globusie, w którym obejrzały bajkę edukacyjną. Klasy wzięły udział w zajęciach sportowych pt. „Galaktyczny tor saneczkowy” oraz w zręcznościowych „Trening czyni Elfa”. Na warsztatach Świętego Mikołaja dzieci wykonały renifera z krążków drewna. Nie mogło oczywiście zabraknąć spotkania ze Świętym Mikołajem. W komnacie Mikołaja dzieci wysłały listy, a także zostały zbadane w specjalnej maszynie pomiaru grzeczności. Okazało się kto był grzeczny a kogo trzeba „podreperować”. Mikołaj podkręcił luźne śrubki i wszystkie dzieci już grzeczne wróciły do szkoły. Był to dzień pełen wrażeń przenoszących dzieci do Krainy Świętego Mikołaja.
Zdrowo i kolorowo!
Uczniowie klasy 2d SPB odwiedzili Laboratorium Przyszłości w celu przygotowania zdrowego śniadania Pomysłów było mnóstwo, kanapki, owsianki, placki, sałatki owocowe… Było smacznie, zdrowo i kolorowo
Magda Gomoła
Już tylko 9 dni do 1XII. A pierwszego grudnia, jak wiadomo, rozpoczynamy adwent, a jak adwent to profilaktyczna akcja "Kalendarz adwentowy - kultura nie tylko w święta".
Codziennie w bibliotece szkolnej, w budynku SPC, będzie można zaglądnąć do kalendarza i mierzyć się z pytaniami dotyczącymi savoir vivre, czyli kulturalnego zachowania. Każda dobra odpowiedź zostanie nagrodzona.
Rozpoczynamy odliczanie...
Akcja organizowana jest przez zespół profilaktyczny szkoły, samorząd i bibliotekę szkolną.
"Rosnę zdrowo - bezcukrowo. Co z tym cukrem?" to akcja prowadzona od września do listopada w naszej szkole. W której brali udział uczniowie klas piątych. Na lekcjach techniki przeprowadzone zostały zajęcia, które miały na celu uzmysłowić jak wiele cukru znajduje się w przekąskach, które uczniowie przynoszą do szkoły. Uczniowie uczyli się czytać etykiety i składy batonów. Przeliczali także ilość cukru w jednej przekąsce i odmierzali odpowiednią ilość cukru do plastikowego woreczka. Uczniowie zajęli się także odróżnieniem złego od dobrego cukru. Sami też rysowali zdrowe i niezdrowe węglowodany. Po akcji powstały tablice, które prezentują zarówno batony jak i ilość cukru, którą posiadają oraz przybliżają nam temat dobrych i złych cukrów. Tablice cieszą się ogromną popularnością. Akcję organizowało szkolne koło profilaktyczne i Izabela Gadomska (nauczyciel techniki).
Koło fotograficzno-filmowe i uczniowie naszej szkoły z budynku SPC przystąpili do konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu w ramach udziału w Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Zadaniem było wykonanie zdjęcie na którym zostanie zinterpretowane lub przedstawione hasło konkursowe "W zdrowym ciele zdrowy duch".
Z prac wykonanych przez uczniów powstała wystawa, którą podziwiać można do 24 listopada w holu szkoły na ul Kopernika 2 C. Prace zostaną wysłane na ogólnopolski konkurs pod koniec listopada. Trzymamy kciuki za naszych utalentowanych fotografów.
W październiku i w listopadzie w bibliotece szkolnej, w budynku SPC, została przeprowadzona akcja profilaktyczna "Nie sięgaj po używki - rozbudź pasję czytania". Wydarzenie zorganizowane było przez samorząd, szkolny zespół profilaktyczny i bibliotekę szkolną. Akcja pokazała uczniom naszej szkoły jak wiele różnych uczuć może nam towarzyszyć podczas czytania książki.
Uczniowie chętnie pisali o swoich uczuciach.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wpisy uczniów:
Ciekawość
Radość
Ból
Spokój
Relaks
Podekscytowanie
Inspirację
Zainteresowanie
20 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły (SP1A) wykazali się kreatywnością, zamieniając tradycyjne plecaki na inną nietuzinkową formę.
Alicja Dziewiacień
Monika Chorążewicz
„OSEŁKA MASEŁKA”
Dnia 16 listopada grupa 0B była na warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się jak powstaje masło, a nawet samodzielnie je wykonać tradycyjną metodą. Uczniowie zobaczyli jak wygląda maselnica, w której kiedyś wyrabiano masło. Na koniec odbyła się degustacja własnego wyrobu masła i maślanki. Każdy dostał od Pani Joli masełko do skosztowania w domu.
Dzień Tolerancji
Dnia 14 listopada grupa 0B obchodziła Dzień Tolerancji. Z okazji tego dnia odwiedziły nas dorosłe osoby niepełnosprawne z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Fundacji Elf w Mrągowie. Uczestnicy warsztatu przedstawili dzieciom bajkę terapeutyczną pt. „Kozucha kłamczucha”. Była to okazja do zintegrowania się dwóch różnych środowisk, a także dała dzieciom poprzez morał bajki cenne wartości moralne.
Monika Stempkowska
ŚWIĘTO DYNI W GRUPIE 0B
Dnia 27.X. grupa 0B obchodziła Święto Dyni. Porównywaliśmy wygląd dyń oraz poznaliśmy przekrój dyni.
Wzięliśmy udział w zajęciach sportowych : taniec z dynią w parach, przeskoki przez dynię, slalom dyniowy oraz hokej dyniowy. Rozwiązaliśmy karty pracy dyniowe a także wykonaliśmy prace plastyczną : „Wesołe stworki dyniowe”. Na koniec wykonaliśmy zdjęcia w fotobudce zamieniając się w dynię.
Dnia 10 listopada 2023r uczniowie i nauczyciele SPA przy ul. Bohaterów Warszawy 4 świętowali 105-tą rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Już od rana przy głównym wejściu stali na warcie uczniowie ze sztandarem szkoły. Klasa 6a wraz z chórkiem szkolnym przygotowała i przedstawiła montaż słowno- muzyczny, który obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z Dyrekcją i nauczycielami. O godzinie 11.11 wszyscy zgromadziliśmy się na sali sportowej do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Podniosły charakter tego święta podkreślał wystrój szkoły oraz galowy strój uczniów.
Danuta Skopnik , Krystyna Bawirsz, Anna Romańczyk
Dnia 9 listopada 2023 r. w naszej szkole (budynek A) odbył się odblaskowy pokaz mody. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz pomysłowością podczas wplatania elementów odblaskowych w swoje stroje. Do konkursu licznie przystąpili uczniowie klas I-VII. Nasze jury, a mianowicie przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie- pani Paulina Karo, pani Hanna Miękós i przedstawicielka SU Oliwia Hajdukiewicz, nagradzało za kreatywność, estetykę pracy oraz ilość elementów odblaskowych. Pokazom towarzyszyła świetna zabawa, która miała wymiar edukacyjny- mianowicie promowanie mody na noszenie odblasków.
Alicja Dziewiacień
Monika Chorążewicz
Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości
W piątek 10 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Akademia została przygotowana przez uczniów klasy 2g pod okiem p. Agaty Stępień i p. Roksany Duszak. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewanym hymnem Polski przez wszystkich zgromadzonych. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także przepięknie wykonali taniec z flagami. Wydarzenie zakończyło się przemówieniem dyrektora szkoły Pana Dariusza Żyłowskiego .
8.11.2023
„Zwykle bywa w sklepie,
w kostkach sprzedawane.
Będzie nim pieczywo
w mig posmarowane.”
"Osełka - masełka" – grupa 0d na zajęciach warsztatowych w Bibliotece Pedagogicznej.
Pani Jola zaprezentowała przyrząd którym kiedyś wyrabiano masło: maselnicę.
Dzieci swoje masło wykonały przy pomocy słoika i śmietanki....
Zobaczcie jak nam wyszło.
Każde dziecko otrzymało w pojemniczkach zrobione przez siebie masełko.
Mieliśmy okazję obejrzeć wystawę fotograficzną p. Kasi Kolankiewicz
pt." Makro świat "- spojrzenie na świat roślin i owadów przez obiektyw z bardzo bliska.
Charytatywny kiermasz ciast
Dnia 7 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie (budynek B) Wolontariat Szkolny SPB we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizował dla klas I – III oraz rodziców charytatywny kiermasz ciast. Rodzice bardzo chętnie wzięli udział w naszej akcji i licznie przynosili ciasta na kiermasz – DZIĘKUJEMY. Za zebrane pieniążki zakupione zostaną m.in. gry, książki itp., które umilą dzieciom pobyt w szpitalu. Rzeczy te zostaną przekazane dla Oddziału Dziecięcego Mrągowskiego Szpitala dnia 6 grudnia na Mikołajki.
Wolontariat Szkolny SPB
Samorząd Uczniowski
Październik 2023
17 października klasy 3c i 3e udały się na wycieczkę do leśniczówki Piersławek. Na początku pan leśniczy zapoznał nas z warstwową budową lasu i jego mieszkańcami. Potem podzielił nas na 5 plemion. Każde plemię wybrało swojego wodza, nazwę ora zbudowało szałas z dostępnego materiału przyrodniczego. Wszyscy aktywnie pracowali na rzecz swojej grupy. Następnie każde plemię prezentowało wyniki swojej pracy. Ostatnim punktem wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku. Wszyscy bawili się doskonale. W dobrych humorach i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Alina Federowicz
Jolanta Ślubowska
10 października klasa 3c udała się do Laboratorium Przyszłości w budynku SPC. Dzięki pomocy i zaangażowaniu mam oraz wszystkich uczniów powstały aromatyczne zapiekanki i smakowite tortille. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku – gofrów, przyozdobionych bitą śmietaną i i konfiturą, które zniknęły w oka mgnieniu. Wspólna praca, umiejętne gospodarowanie produktami przyniosły wspaniałe efekty. Zajęcia dostarczyły wszystkim wielu kulinarnych wrażeń.
Jolanta Ślubowska
„Szkoła pamięta”
Grupy 0a i 0b wzięły udział w akcji „Szkoła pamięta”. Dnia 30 października dzieci wraz z wychowawcami wybrały się pod pomnik Jana Pawła II by zapalić znicze. Celem akcji jest propagowanie dbania o historię lokalną, wspomnienie postaci oraz ważnych wydarzeń historycznych.
Stempkowska Monika
Stefanowicz Katarzyna
OGÓLNOPOLSKA AKCJA ,,SZKOŁA PAMIĘTA’’
30 października 2023 r. nasza szkoła (budynek A) włączyła się w AKCJĘ SZKOŁA PAMIĘTA, w ramach której uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami odwiedzili lokalne miejsca pamięci. Jako wyraz hołdu zostały zapalone znicze. Uczniowie odwiedzili Pomnik Jana Pawła II oraz Pomnik Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczpospolitej. Dzięki takim akcjom pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach oraz pogłębiamy wiedzę o polskiej historii.
Wychowawcy klas 1-3 SPA
WYCIECZKA DO MAZURSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO - KRUTYŃ
24 października 2023 r. uczniowie klas 1-3 (budynek A) wybrali się na wycieczkę do Mazurskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Krutyń. Na miejscu spotkali się z panem Inspektorem Ochrony Środowiska, z którym wybraliśmy się na krótką wycieczkę do lasu, aby podziwiać faunę i florę na terenie Parku. Później zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i podziwialiśmy 300 eksponatów – głównie wypchanych dzikich zwierząt zamieszkujących Park. To była niebywała okazja, aby zapoznać się z bogatym zbiorem zwierząt występujących w mazurskich lasach. Z wycieczki wróciliśmy radośni i pełni wiedzy o bogactwie mazurskich lasów.
Iwona Hin
31.10. (wtorek) - w grupie „0d” - obchodziliśmy ,,Dzień Dyni”
Przedszkolaki przyszły ubrane na pomarańczowo.
Tego dnia dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat dyni i jej wartości odżywczych.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach podczas których klasyfikowały dynie według wielkości, koloru i kształtu, przeliczały dynie, układały od największej dyni do najmniejszej.
Przedszkolaki wzięły udział w ,,dyniowych” zabawach ruchowych: kręgle (zbijanie małą dynią), podawanie dyni w rzędzie różnymi sposobami
(filmik dostępny na FB Szkoły Podstawowej nr 1 oraz FB Oddział D Mrągowo Zerówka- zapraszamy do obejrzenia).
W trakcie zabaw z dynią dzieci zapoznały się z zapisem cyfrowym liczby 5.
Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa z wykorzystaniem fotobudki oraz dzieci otrzymały słodki upominek za udział w dzisiejszych zajęciach.
Święto Dyni w 0a
Dnia 27 października grupa 0a obchodziła Święto Dyni. Tego dnia w sali królował kolor pomarańczowy. Wzięliśmy udział w zabawach z udziałem dyni - slalom dyniowy, „która dynia jest największa?” oraz skoki przez dynię, Dzieci obejrzały filmik edukacyjny o dyni oraz wykonały pracę plastyczną – Dyniowa buzia. Duże zainteresowanie wzbudziły dyniowe głowy do zdjęć. Na koniec dzieci otrzymały trochę słodkości w postaci cukierków, lizaków i owocowych fasolek. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.
Stefanowicz Katarzyna
Spotkanie z Panią Leśnik z Mazurskiego Parku Krajobrazowego
Dnia 26.10.2023r. grupę 0a i 0b odwiedziła pani leśnik z Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Nasz gość ciekawie opowiadał o swojej pracy, zwierzętach zamieszkujących lasy oraz zmianach zachodzących w przyrodzie jesienią. Dzieci rozpoznawały drzewa dzięki przyniesionym przez gościa liściom, szyszkom, kasztanom i gałęziom. Ogromną ciekawość wzbudziły przywiezione przez panią leśnik poroża, czaszki zwierząt oraz pióra ptaków. Podczas spotkania dzieci zadawały bardzo dużo pytań i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Na koniec dzieci otrzymały od naszego gościa medale.
Stempkowska Monika
Stefanowicz Katarzyna
Dzień Poczty Polskiej
W Dniu Poczty Polskiej 18.10.2023r. dzieci z 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego. Dzieci miały możliwość przyjrzeć się z bliska pracy urzędnika pocztowego oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie. Z wielkim zainteresowaniem zwiedziły różne pomieszczenia poczty. Z niewielką pomocą dzieci nakleiły znaczki pocztowe na wcześniej przygotowane przez siebie pocztówki i samodzielnie wrzuciły je do skrzynki pocztowej. Wycieczka bardzo spodobała się wszystkim dzieciom.
Stefanowicz Katarzyna
Stempkowska Monika
Światowy Dzień Zwierząt
4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji dzieci z klasy 0a wybrały się wraz z wychowawcą do pobliskiego Sklepu Zoologicznego. Celem tej wyprawy było rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt, a także ich bezpośrednia obserwacja. Dzieci podziwiały kolorowe rybki, a także gryzonie – chomiki, szczurki, króliki i świnki morskie. Jednak największą uwagę skradł kotek, który spacerował sobie po całym sklepie. Dzieci obejrzały także akcesoria dla małych i dużych zwierząt.
Stefanowicz Katarzyna
Dzień chłopaka w 0a
30 września obchodziliśmy w 0a Dzień Chłopaka. Tego dnia dziewczynki wybrały „Super Chłopaka” naszej klasy. Został nim Ignacy Dobrenko. Wszyscy chłopcy otrzymali drobne upominki i mieli możliwość pozować do zdjęć w fotobudce. Każda dziewczynka przygotowała laurkę dla wcześniej wylosowanego kolegi. Na koniec wszystkie dzieci wraz z wychowawcą zrobili sobie zdjęcie z wąsami. Dzień upłynął nam na świetnej zabawie.
Stefanowicz Katarzyna
Sprzątanie Świata z zerówkami
Dnia 25.09.2023r. uczniowie klas 0a i 0b przyłączyli się do akcji „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki z zapałem zbierali „śmieciowe trofea” w okolicach szkoły. W promieniach wrześniowego słońca robota szła szybko i przyjemnie. Celem akcji jest inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Stefanowicz Katarzyna
Stempkowska Monika
XXIII Dzień Papieski
W niedzielę 15.10.2023r. w Polsce po raz 23 obchodzony był Dzień Papieski, któremu w tym roku towarzyszyło hasło: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.
Z tej okazji klasa IIIb 16 października przedstawiła w naszej szkole program słowno - muzyczny, w którym zaprezentowała wszystkim przepis na szczęście świętego Jana Pawła II, zawarty w trzech słowach: PRAWDA, MIŁOŚĆ, WOLNOSĆ. Ojciec Święty twierdził, że według tych zasad należy budować CYWILIZACJĘ ŻYCIA. Sens życia polega na byciu darem z samego siebie i otwarciu się na drugiego człowieka. Dlatego bierzmy się do roboty! I nie lękajmy się być świętymi.
Dorota Janicka
Barbara Makowska
ks. Paweł Grzesiak
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie z obecnej klasy 2g wraz z wych. R. Duszak wzięli udział w drugiej edycji wojewódzkiego projektu pt. „Czysta woda zdrowia doda.” Akcja miała na celu promowanie zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia wśród dzieci. Dnia 24 października br. odbyła się uroczysta gala, na której wystąpili przedstawiciele p. Andrzej Zakrzewski Dyrektor WM OW NFZ, p. Krzysztof Marek Nowacki W-M Kurator Oświaty, którzy wręczali podziękowania i statuetki dla dyrektorów szkół i nauczycieli zaangażowanych w projekt.
„EKOPRACOWNIA” dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ekopracownia – zielone serce szkoły to projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
W Szkole Podstawowej Nr 1 w Mrągowie od wielu lat organizujemy działania poszerzające wiedzę dzieci w zakresie treści przyrodniczych. Działania prowadzone są począwszy od najmłodszych klas szkoły podstawowej, po klasy najstarsze. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych o tematyce ekologicznej. Intensyfikacja działań następuje zwykle w czasie wiosny, przy okazji przygotowywania się do obchodów DNIA ZIEMI, które są w naszej szkole bardzo uroczyste. Bierze w nich udział cała społeczność uczniowska. W tym czasie podejmujemy zwykle tematykę ochrony klimatu, zachowań proekologicznych, wspominamy o OZE. Zwykle jest to krótkotrwałe, kwietniowe BUUUM, gdyż do tej pory skupialiśmy się raczej na bioróżnorodności i zrównoważonym rozwoju. Z nauczycielskiej obserwacji i doświadczenia praktyka z ponad trzydziestoletnim stażem pracy w szkole wynika, że najlepsze efekty przynosi praca systematyczna, atrakcyjna dla dzieci i logicznie wcześniej zaplanowana.
Głównym celem podejmowanego przez nas przedsięwzięcia będzie przekazanie dzieciom wiedzy objętej trzema wskazanymi do realizacji modułami ( I- ATMOSFERA – GAZOWA POWŁOKA ZIEMI, II- DZIAŁANIA SŁUŻĄCE OGRANICZANIU EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH, III- CO TO SĄ ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII?). Wykorzystując wiedzę jednocześnie będą podejmowane działania wdrażające stosowanie prawidłowych zachowań w praktyce.
Trzy najważniejsze cele planowanego działania to:
1. Uświadomienie uczniom, że w atmosferze aktualnie zachodzą negatywne zmiany określane efektem cieplarnianym a ich geneza tkwi w nieprawidłowym zachowaniu ludzi nadmiernie naruszających równowagę środowiska przyrodniczego.
2. Wdrożenie działań określanych jako proekologiczne na poziomie domu rodzinnego i w szkole.
3. Poznanie sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i uświadomienie konieczności odejścia od energetyki cieplnej.
Tematyka realizowanego projektu , choć bardzo istotna ze względów jakości życia przyszłych pokoleń, występuje w aktualnie obowiązującej podstawie programowej dla szkoły podstawowej niejako „przy okazji”. To od nauczyciela zależy, ile z tej istotnej wiedzy „włoży uczniom do głowy”, w jakim stopniu wypracowane zostaną postawy dzieci szanujące klimat. Niezmiernie dużą rolę odgrywa w tych działaniach atrakcyjność przekazywanej wiedzy i zaciekawienie nią ucznia. Aby świadomie klimat chronić – trzeba „coś” o nim wiedzieć. Wiedza zaś zdobywana tylko i wyłącznie w ławce szkolnej nie jest współcześnie ani atrakcyjna, ani trwała. Niezbędne jest więc poszukanie takich sposobów na przekazanie wiedzy, żeby uczeń w jej wyniku podejmował działania i przyjmował postawy chroniące środowisko. Nie są to postawy „wygodne”, nie są też często atrakcyjne. W jaki więc sposób spowodować, żeby uczniowi i jego rodzinie chciało się uszyć i uprać torbę szmacianą na zakupy, zamiast korzystać z jednorazowych reklamówek? Czy wybierając rodzaj żarówek najbardziej istotna jest cena?
Realizacja tego projektu umożliwi wielu nauczycielom naszej szkoły przekazanie ( korzystając z zasobów pracowni klimatycznej) wiedzy na różnych przedmiotach. Funkcjonalnie wyposażona pracownia umożliwi dobra organizacje pracy w grupach ( stoliki są jednoosobowe, do dowolnej konfiguracji przestrzennej). Można będzie zastosować różnorodne metody i formy pracy, a ich wynik wyeksponować na listwie, gazetce ściennej lub w gablocie. Poniższa tabela przedstawia planowane metody pracy z dziećmi i wykorzystane pomoce dydaktyczne oraz odniesienie do kolejnych zagadnień realizowanego projektu.
SPRZĄTAMY DLA POLSKI
4 października 22 r. uczniowie klasy I-III z budynku SPA również wzięli udział w akcji pt. „SPRZĄTAMY DLA POLSKI”. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Poprzez takie działania i uczestnictwo w tego typu akcjach uczymy dzieci już od najmłodszych lat dbałości o czystość naszego lokalnego środowiska, w którym żyjemy.
Iwona Hinz
"Fundacja Miasto proponuje gminom i powiatom włączenie się w kampanię wspierającą edukację młodzieży w postaci kursów przygotowujących uczniów do najważniejszych egzaminów – ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Kursy są realizowane zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji i Nauki i prowadzone przez nauczycieli – laureatów konkursu Nauczyciel Roku z doświadczeniem w prowadzeniu zajęć online. Partnerem merytorycznym jest Lecturus Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego.
Mieszkańcy miast członkowskich Związku Miast Polskich otrzymają 75% zniżki od ceny podstawowej kursu. Cena za kurs wyniesie zatem 300 zł przy cenie podstawowej za kurs 1200 zł.
Kursy przygotowujące uczniów do egzaminu kończącego edukację w szkole podstawowej i matury z zakresu matematyki, j. polskiego i j. angielskiego startują 6 listopada br. Składają się z 25 godzin lekcyjnych (jeden przedmiot) i są prowadzone w formule online (1x w tygodniu). Lekcje odbywają się na platformie e-learningowej w formie wykładów i ćwiczeń przy wsparciu nauczyciela, z wykorzystaniem różnego rodzaju aplikacji i materiałów multimedialnych dedykowanych konkretnym przedmiotom, z dostępem do VOD z minionych lekcji. Uczniowie mają do wyboru 3 przedmioty egzaminacyjne. Podczas zajęć zostaną omówione kluczowe zagadnienia egzaminacyjne, a uczniowie poznają strategie rozwiązywania zadań egzaminacyjnych. "
Wrzesień 2023
18 września 2023 r. uczniowie klas 0-8 (Budynek SPA) wzięli udział w ogólnopolskiej 30. Akcji ,, SPRZĄTANIE ŚWIATA’’. Nasza akcja terenowa była podzielona na pewne etapy od wybrania odpowiedniego terenu do posprzątania, powiadomienia odpowiednich służb o dzikich wysypiskach Dbaliśmy również o bezpieczeństwo uczniów w czasie akcji. Z Urzędu Miasta otrzymaliśmy rękawiczki jednorazowe oraz worki do segregacji śmieci. Zgłosiliśmy również do Wydziału Gospodarki Komunalnej w Mrągowie udział uczniów naszej szkoły w 30. Akcji ,,Sprzątanie świata'', aby wywieziono zebrane odpady komunalne. W klasach przeprowadzono również lekcje edukacyjne pod hasłem ,, Dbam o środowisko i segreguję odpady''. Uczniowie klas 4-8 sprzątali pobliski las im. J. Słowackiego i linię brzegową Jeziora Czos, a klasy 0-3 sprzątały teren wokół szkoły oraz pobliski park. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że dbałość o czystość środowiska naturalnego to bardzo ważny aspekt naszego życia, którego należy uczyć się od najmłodszych lat.
Koordynator szkolny (Budynek A) – Iwona Hinz
25.09.2023
Grupa „0d”
Spacer promenadą nad jeziorem Czos-
w poszukiwaniu oznak jesieni.
W czasie spaceru- spotkaliśmy p. Michała (trenera Mrągowskiego Ośrodka Sportowego Baza Mrągowo).
Zaprosił nas do zwiedzenia hangaru w którym są przechowywane łódki Optimist (najmniejsza międzynarodowa klasa jachtów, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do lat 15).
Opowiedział o jej budowie; jak jest wyposażona.
Dzieci były pod wrażeniem.
Z uwagą słuchały trenera i zadawały chętnie pytania .
15.09.2023
Dzień Kropki w grupie „ 0d”
Poznaliśmy historię dziewczynki o imieniu Vashti, która była przekonana, że nie potrafi rysować. Jednak dzięki inspiracji ze strony nauczycielki odkryła w sobie moc kreatywności.
Dowiedzieliśmy się także, co oznaczają wiara w siebie oraz odwaga.
Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Dzieci również stworzyły swoje kropkowe dzieła sztuki.
Zajęcia zakończyły się wręczeniem dyplomów pamiątkowych.
Było kolorowo, kropkowo i radośnie .
12.09.2023
Grupa „0d” –
w „ Laboratorium Przyszłości”
„Słodka niespodzianka”- zajęcia kulinarne połączone z
zajęciami utrwalającymi orientację w schemacie własnego ciała.
Akcja Sprzątania Świata!
Uczniowie klas 1-3 SPB otrzymali rękawice i worki na śmieci, a następnie wyruszyli sprzątać okolice szkoły i teren Mrągowa. Celem nadrzędnym akcji szkolnej było ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem.
Wychowawcy klas 1-3
14.09.2023 r. klasy 4b, 6ab, 8ab z SPA uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych na mrągowskim Molo. Uczniów przywitał Pan Piotr Myszka mrągowianin, olimpijczyk, żeglarz. Sportowiec przekazał kilka informacji o mieście, o żeglarstwie i o swojej karierze sportowej. Młodzież miała okazję porozmawiać z przedstawicielem żeglarzy niepełnosprawnych.
Celem przedsięwzięcia było upowszechnianie tej dyscypliny sportowej i pokazanie , że jest dla każdego. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji o tym jak jest wyposażona łódka sportowa oraz jak wygląda żagiel. Wszyscy próbowali swoich sił w zawiązywaniu węzłów żeglarskich.
N-le wychowania fizycznego z Budynku SPA
Gofry i wakacje
Gofry kojarzą się często z wakacjami, bitą śmietaną, owocami czy cukrem pudrem. Aby jeszcze przez chwile zatrzymać wspomnienia wakacyjne uczniowie z klasy 2 g upiekli gofry. Przy okazji dowiedzieli się, że jest to bardzo stary przysmak, który może być podawany zarówno na słodko jak i na słono. Niektóre źródła mówią, że pierwsze wypiekane gofry pochodziły ze starożytnej Grecji, ale nie przypominały kształtem dzisiejszych wypieków. Dopiero ok. XII wieku zaczęły przypominać znaną nam aktualnie formę. Ciężko stwierdzić, kiedy i gdzie powstały pierwsze gofry, ale z pewnością są znane i popularne na całym świecie.
Roksana Duszak
Uczennice naszej szkoły, , zostały wyróżnione w konkursie na kronikę p.t. "Mikołaj Kopernik - człowiek wielu talentów" organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła uczestniczyła w XVI Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym "Trzymaj Formę". Jest to inicjatywa propagująca styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Uczniom i nauczycielom pracującym cały rok, zdobycie certyfikatu nie stanowiło najmniejszego problemu. Przygotowywaliśmy zajęcia sportowe, zdrowe śniadania, zdrowe desery, przekąski oraz zajęcia profilaktyczne z zakresu odżywiania i zdrowego stylu życia. Dziękujemy wszystkim za współpracę.