AMBASADOR PRZYJAZNEJ EDUKACJI

Lekcja języka niemieckiego nieco inaczej… czyli jak?

13 stycznia br. uczniowie klasy 7i SP nr 1 w Mrągowie przekonali się, że utrwalanie struktur leksykalno - gramatycznych wcale nie musi być ani trudne ani nudne :)

Dzięki klockom LEGO moi uczniowie mogli uruchomić swoją kreatywność i współtworzyć lekcję zgodnie z własnymi zainteresowaniami.

Na początku siódmoklasiści wybrali sobie zestawy klocków. Celem zajęć było powtórzenie i utrwalenie słownictwa dotyczącego przyborów szkolnych (die Schulsachen) oraz tworzenie zdań twierdzących i przeczących. Każda osoba musiała stworzyć z klocków LEGO przynajmniej jeden przybór szkolny, a pozostałe osoby z grupy odgadywały, co zbudowała dana osoba. Zabawy przy tym było mnóstwo, uczniowie bardzo chętnie
 i w zaskakującym tempie zaangażowali się do pracy… Na początku każdy indywidualnie
i w ogromnym skupieniu przygotowywał swoją “zagadkę”, a później nadszedł czas na utrwalenie materiału -  i to z jakimi efektami!

Osoba prezentująca zadawała pytanie: “Was ist das?” (Co to jest?), natomiast pozostali pytali: “ Ist das ein/ eine …” (Czy to jest …?) - dzięki temu zadaniu uczniowie utrwalili tworzenie zdań pytających.

Następnie z ust osoby, która prezentowała swoją pracę padało zdanie twierdzące: “Tak, to jest …” (Ja, das ist ein/eine … ), bądź przeczące: “ Nie, to nie jest żaden/ żadna …”  (Nein, das ist kein/keine …).

O nudzie nie było w ogóle mowy! Uczniowie jeszcze na tej samej lekcji dopytywali, kiedy następna “taka” lekcja :)

Miło patrzeć, jak uczniowie pobudzają swoją twórczość i z zaangażowaniem ze sobą współpracują. To była świetna lekcja!

Dziękuję za obecność i metodyczne wsparcie p. Karolinie Stefaniak :)

Ilona Pielach