Menu2

EKOPRACOWNIA

EKO - SP1 Mrągowo

„EKOPRACOWNIA” dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekopracownia – zielone serce szkoły to projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W Szkole Podstawowej Nr 1 w Mrągowie od wielu lat organizujemy działania poszerzające wiedzę dzieci w zakresie treści przyrodniczych. Działania prowadzone są począwszy od najmłodszych klas szkoły podstawowej, po klasy najstarsze. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych o tematyce ekologicznej. Intensyfikacja działań następuje zwykle w czasie wiosny, przy okazji przygotowywania się do obchodów DNIA ZIEMI, które są w naszej szkole bardzo uroczyste. Bierze w nich udział cała społeczność uczniowska. W tym czasie podejmujemy zwykle tematykę ochrony klimatu, zachowań proekologicznych, wspominamy o OZE. Zwykle jest to krótkotrwałe, kwietniowe  BUUUM, gdyż do tej pory skupialiśmy się  raczej na bioróżnorodności i zrównoważonym rozwoju. Z nauczycielskiej obserwacji i doświadczenia praktyka z ponad trzydziestoletnim stażem pracy w szkole wynika, że najlepsze efekty przynosi praca systematyczna, atrakcyjna dla dzieci i logicznie wcześniej zaplanowana.

Głównym celem podejmowanego przez nas przedsięwzięcia będzie przekazanie dzieciom wiedzy objętej trzema wskazanymi do realizacji modułami ( I- ATMOSFERA – GAZOWA POWŁOKA ZIEMI, II- DZIAŁANIA SŁUŻĄCE OGRANICZANIU EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH, III- CO TO SĄ ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII?). Wykorzystując wiedzę jednocześnie będą podejmowane działania wdrażające stosowanie prawidłowych zachowań w praktyce.

Trzy najważniejsze cele planowanego działania to:

1. Uświadomienie uczniom, że w atmosferze aktualnie zachodzą negatywne zmiany określane efektem cieplarnianym a ich geneza tkwi w nieprawidłowym zachowaniu ludzi nadmiernie naruszających  równowagę środowiska przyrodniczego.

2. Wdrożenie działań określanych jako proekologiczne na poziomie domu rodzinnego i w szkole.

3. Poznanie sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i uświadomienie konieczności odejścia od energetyki cieplnej.

 

Tematyka realizowanego projektu , choć bardzo istotna ze względów jakości życia przyszłych pokoleń, występuje w aktualnie obowiązującej podstawie programowej dla szkoły podstawowej niejako „przy okazji”. To od nauczyciela zależy, ile z tej istotnej wiedzy „włoży uczniom do głowy”, w jakim stopniu wypracowane zostaną postawy dzieci szanujące klimat. Niezmiernie dużą rolę odgrywa w tych działaniach atrakcyjność przekazywanej wiedzy i zaciekawienie nią ucznia. Aby świadomie klimat chronić – trzeba „coś” o nim wiedzieć. Wiedza zaś zdobywana tylko i wyłącznie w ławce szkolnej nie jest współcześnie ani atrakcyjna, ani trwała. Niezbędne jest więc poszukanie takich sposobów na przekazanie wiedzy, żeby uczeń w jej wyniku podejmował działania i przyjmował postawy chroniące środowisko. Nie są to postawy „wygodne”, nie są też często atrakcyjne. W jaki więc sposób spowodować, żeby uczniowi i jego rodzinie chciało się uszyć i uprać torbę szmacianą na zakupy, zamiast korzystać z jednorazowych reklamówek?  Czy wybierając rodzaj żarówek najbardziej istotna jest cena?

Realizacja tego projektu umożliwi wielu nauczycielom naszej szkoły przekazanie ( korzystając z zasobów pracowni klimatycznej) wiedzy na różnych przedmiotach. Funkcjonalnie wyposażona pracownia umożliwi dobra organizacje pracy w grupach ( stoliki są jednoosobowe, do dowolnej konfiguracji przestrzennej). Można będzie zastosować różnorodne metody i formy pracy, a ich wynik wyeksponować na listwie, gazetce ściennej lub w gablocie. Poniższa tabela przedstawia planowane metody pracy z dziećmi i wykorzystane pomoce dydaktyczne oraz odniesienie do kolejnych zagadnień realizowanego projektu.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie
    ul. Kopernika 2
    11-700 Mrągowo
  • Klasy I-III przy ul. Kopernika 2: 89 742 51 31
    Klasy IV-VIII, 0 i przedszkole przy ul. Kopernika 2C: 89 676 51 01
    Klasy 0-VIII przy ul. Bohaterów Warszawy 4: 89 741 86 80

Galeria zdjęć