AMBASADOR PRZYJAZNEJ EDUKACJI

ZAJĘCIA Z ROBOTYKI

W kończącym się roku szkolnym grupa uczniów z klas piątych, szóstych i siódmych uczęszczała na zajęcia z robotyki. Pracowaliśmy z zestawami klocków Lego Mindstorms EV3.

Dużą frajdę zarówno młodszym jak i starszym sprawia samo budowanie konstrukcji z Lego. A jeśli dodamy do tego elektryczne silniki, czujniki ruchu, koloru, żyroskop - i całość sterowana komputerem - to wychodzi naprawdę świetna zabawa. Poskładanie np. robota-psa na podstawie blisko stu stronicowej instrukcji naprawdę wciąga. Ale prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero po połączeniu konstrukcji z komputerem i napisaniem pierwszych programów. Pies zaczyna warczeć, wstaje, siada czy okazuje radość po odnalezieniu kości (oczywiście kości z klocków).

Na zajęciach uczniowie wykazywali się kreatywnością, byli dociekliwi i dokładni. A właśnie tego wymaga i do takiej aktywności zachęca Mindstorms. Wielokrotnie dzieci samodzielnie rozwiązywały trudne zadania (największym wyzwaniem okazało się poznanie i nauczenie pracy w programie sterującym robotami). W dzisiejszej  rzeczywistości, gdzie otacza nas coraz więcej przedmiotów elektronicznych, gdy coraz więcej pracujemy przy komputerze, odrabiamy lekcje w internecie, stawianie pierwszych kroków w programowaniu pomaga najmłodszym ten świat poznać i zrozumieć.