Ocenianie kształtujące w klasie 6c

W roku szkolnym 2022/2023 na lekcjach języka polskiego w klasie 6c wprowadzona została innowacja polegająca na ocenianiu pracy uczniów za pomocą oceniania kształtującego.

Tradycyjne oceny zastąpiła informacja zwrotna, co uczeń opanował, a które umiejętności wymagają jeszcze utrwalenia.

Na początku roku szkolnego została przedstawiona rodzicom idea OK, a na koniec I semestru odbyły się spotkania z rodzicem i uczniem mające na celu podsumowanie pracy. Uczniowie i rodzice przedstawili swoje stanowisko dotyczące innowacji. Klasa zdecydowała o chęci kontynuowania innowacji w drugim semestrze, a finalnie w klasie siódmej również.

Innowacja ta dała uczniom możliwość wyboru omawianych lektur, wielokrotnego poprawiania materiału, zindywidualizowaną informację zwrotną oraz większy wpływ na proces kształcenia. Ważnym aspektem było również zmniejszenie stresu.

Anna Lullis