Menu2

EKOLOGIA W NASZEJ SZKOLE MAŁY ORNITOLOG MAŁY ENTOMOLOG

Szkoła Podstawowa

MAŁY ENTOMOLOG

Spotkanie z motylami egzotycznymi

6 września 2016 r.

 

Wrześniowe spotkanie z panią Magdą Markiewicz i motylami odbyło się w naszej szkole.

Pani Magda podczas prezentacji multimedialnej przedstawiła budowę motyla oraz pokazała uczniom galerię najpopularniejszych dla naszego terenu gatunków. Uczniowie utrwalili następujące nazwy motyli: paź królowej, rusałka pawik, rusałka osetnik, rusałka ceik, bielinek kapustnik, latolistek cytrynek, a także cykl rozwojowy dla poszczególnych gatunków.

Prezentacja była bardzo ciekawa, bo przeplatana różnymi ciekawostkami z życia tych owadów. Dzieci miały możliwość dotykania i obserwacji hodowanej gąsienicy oraz  sztucznych eksponatów -  jajeczka, poczwarki i dorosłego motyla rusałki admirała.

Pod koniec zajęć uczniów czekała niespodzianka. Pani Małgosia odsłoniła klatkę na motyle i dzieci ujrzały piękne, egzotyczne ćmy z gatunku pawica księżycowa, które pochodzą z afrykańskiej wyspy Madagaskar. Dowiedzieliśmy się, że te nocne motyle żyją zaledwie 3-5 dni.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panią Magdą. Dzięki tym spotkaniom uczniowie bliżej poznaliu świat motyli.

 

http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/136

                                                          

               Alina Federowicz i Magdalena Obrębska

 


 

Mały entomolog

 

W ramach realizacji wojewódzkiego konkursu „Mały entomolog” organizowanego przez W-MODN w Olsztynie- OCEE uczniowie klasy 3f i 3g uczestniczyli w zajęciach poświęconym motylom. Podczas zajęć komputerowych dzieci wyszukiwały informacji w Internecie o owadach. Głównym ich zadaniem było dowiedzieć się jak zbudowane jest ciało motyli, ile gatunków występuje w Polsce, jak wygląda cykl życiowy owadów. Uczniowie również chcieli dowiedzieć się czy motyle słyszą, jak odróżniają smak i zapach i jak widzą. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wyszukiwały informacji. Na wszystkie postawione sobie pytania udało się im odpowiedzieć i pogłębić swoją wiedzę.  Następnie uczniowie prezentowali zdobyte informacje i ciekawostki. Dowiedzieli się, że przez bardzo długi czas motyle były uważane ze owady pozbawione słuchu. Dopiero w 1912 roku odkryto u motyli specjalne struktury pozwalające odbierać tony o rożnej częstotliwości. Kolejną ciekawostką, która zaskoczyła dzieci było to, że motyle mają oczy złożone, dlatego też postrzegają obrazy jako mozaikę złożoną z drobnych małych obrazków. Uczniowie zwrócili również uwagę, ze receptory zapachu, smaku i dotyku znajdują się na czułkach motyli. Dodatkowo na odnóżach motyli umiejscowione są receptory smaku.

Kolejnym zadaniem uczniów było wykonać w grupach plakaty poświęcone kolorowym owadom. Dzieci przygotowały informacje i ciekawostki dotyczące wybranych gatunków motyli. Następnie korzystając z książek, albumów i atlasów przyrodniczych i przygotowanych  notatek wykonały gazetki. Gotowe plakaty każda grupa prezentowała przed pozostałymi uczniami. Dzieci szczególną uwagę zwracały na wygląd, środowisko występowania, okres występowania imago, rośliny żywicielskie oraz cykl rozwojowy danego gatunku. Dowiedzieliśmy się również, ze plamki na skrzydłach rusałki pawik tzw. „pazie oczka” to mechanizm obronny. Imitując oczy mają zasugerować ewentualnemu napastnikowi, że czai się groźny drapieżnik. Kolejną ciekawostką było to, że rusałka admirał jest bardzo wrażliwa na zimno, toteż z Polski odlatuje jesienią na południe. Dzieci zaskoczyła informacja, że nazwa „Listkowiec” wzięła się z tego, że motyl ten ( Listkowiec cytrynek) zimuje w opadłych listkach, a „cytrynek” nie tylko od koloru, ale i zapachu- jego skrzydełka pachną cytryną. Zajęcie bardzo podobały się dzieciom i z wielkim zaangażowaniem brały w nich udział.

Na zajęciach z edukacji plastycznej uczniowie puszczając wodze fantazji różnymi technikami wykonali prace motyli. Wystawka pt. „Bajkowy świat motyli” została zaprezentowana na holu szkolnym. Rodzice, nauczycieli i inni uczniowie mogą oglądać kolorowe obrazki, które wykonali mali artyści.

 

https://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/134

 Alina Federowicz i Magdalena Obrębska

 


 

Mały entomolog - zajęcia w terenie

 

W czerwcu i we wrześniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach terenowych, podczas których mieli możliwość obserwowania i zdobycia więcej wiadomości praktycznych na temat motyli.

Na początku czerwca nasi przyrodnicy wybrali się na wycieczkę na łąkę w pobliżu jeziora Czos. Uczniowie wyruszyli na obserwacje wyposażeni w lupy, ale mimo dość długiego spaceru nie zaobserwowały zbyt wielu fruwających motyli. Na kwiaty przysiadały gdzieniegdzie modraszki ikary, jednak nie udała nam się ich dokładniej sfotografować, były bardzo płochliwe.

We wrześniu obserwowaliśmy motyle w ogrodzie szkolnym i na okolicznych terenach zielonych. Uczniowie zachwycili się szczególnie motylem z gatunku rusałki admirała. Jest  to  jeden z najpiękniejszych motyli polskich. Na przednich  i tylnych skrzydełkach widnieją charakterystyczne czerwone przepaski. Potwierdziły się informacje, które przeczytaliśmy w albumach i na stronie internetowej, że motyle odżywiają się nie tylko nektarem kwiatów.  Liczne rusałki admirała, które spotkaliśmy w  naszym ogrodzie obsiadały opadłe jabłka i z nich spijały sok. Wiele motyli tego gatunku przysiadało również na czarnym bzie, który mijaliśmy podczas spaceru.  

Na szkolnych klombach, w ogródkach osiedlowych  i na łące  obserwowaliśmy bardzo ruchliwe motyle z  gatunku bielinek kapustnik. Ma charakterystyczny wygląd, jest niemal cały biały (tylko na zakończeniach przednich skrzydeł występują czarne przebarwienia), u samic natomiast na przednich skrzydłach znajdują się dodatkowo dwie czarne plamki. Dzieci z łatwością rozpoznawały i nazywały ten gatunek motyla.

Nasze obserwacje mogliśmy również kontynuować w klasie, gdy motyle przysiadały na parapetach szkolnych.

 

https://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/135

 

Alina Federowicz i Magdalena Obrębska

 


 

Wycieczka do Motylarni w Marcinkowie
 

 

Na początku czerwca klasy 2f i 2g wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, które odbyły się  w Motylarni pod Mrągowem. Pani Magdalena Markiewicz, właścicielka posesji, oprowadziła nas po cudownych, zielonych ogrodach wśród których znajduje się wiele unikalnych roślin.  Urzekły nas nazwy ogrodów: Śródziemnomorski, Zakochanych, Pnączy, Japoński, Biały, Wiejski, Ziołowo-warzywny, Motyli i inne. Zachwyciliśmy się malowniczymi ścieżkami, po których wędrowaliśmy, oczkami wodnymi, roślinnymi labiryntami, klombami, wkomponowaną w zieleń fontanną.

Jednak największą atrakcją w Ogrodach Pokazowych jest Motylarnia. Jest to ogrodowa woliera, w której można obserwować motyle z mazurskich łąk, między innymi: rusałki, pazie, modraszki, bielinki. Uczniowie mogli przyglądać się z bliska przysiadającym na siatce, a potem na ubraniach motylom. Lupy natomiast pozwoliły na dokładną obserwację malutkich jajeczek złożonych przez motyle na liściach  pokrzywy.

W Motylarni znajdują się niezwykłe domki dla motyli, z pionowymi wlotami, karmniki i poidełka. Przed lepidopterarium znajduje się dzika łąka,
na której rosną pokrzywy i trawy, które są  roślinami żywicielkami dla gąsienic.

Przed powrotem do domu skosztowaliśmy herbatki miętowej z miejscowych upraw.

Jesteśmy pobytem  w ogrodach zachwyceni. Poznaliśmy cztery fazy rozwojowe motyli (jaja, gąsienice, poczwarki oraz imago), relaksowaliśmy się spacerując wśród zieleni, mogliśmy podziwiać kompetencje pani Magdy, która zajmująco opowiadała o roślinach i owadach swoich ogrodów. Nie możemy doczekać się warsztatów jesiennych, na które jesteśmy już umówieni.

 

http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/133

Alina Federowicz i Magdalena Obrębska

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie
    ul. Kopernika 2
    11-700 Mrągowo
  • Klasy I-III przy ul. Kopernika 2: 89 742 51 31
    Klasy IV-VIII, 0 i przedszkole przy ul. Kopernika 2C: 89 676 51 01
    Klasy 0-VIII przy ul. Bohaterów Warszawy 4: 89 741 86 80

Galeria zdjęć