Menu2

Zarządzenia

 

 

ZARZĄDZENIE NR 52/2021

DYREKTORA SZKOŁY PODSAWOWEJ nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 z dnia 2 września 2021r

w sprawie wprowadzenia w szkole

Procedur zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii

   Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910) i Rozp. MEN z dnia 20 marca 2020r w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19 z póź. zmianami oraz z wytycznymi MEiN, MZ, GIS z dnia 2 sierpnia 2021r.

 zarządza, co następuje:

§ 1.

Wprowadzam w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie dalej zwanej SZKOLE  Procedury zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii, które stanowią załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

Procedury zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii obowiązują w SZKOLE w okresie funkcjonowania szkoły w:

-  Wariancie A: oddziały przedszkolne tzw. oddział przedszkolny Żabki, oddziały przedszkole „0”, oddziały 1-3 oraz oddziały 4-8 (forma kształcenia stacjonarnego) i

- Wariancie B: oddziały przedszkolne tzw. oddział przedszkolny Żabki, oddziały przedszkole „0”, oddziały 1-3 oraz oddziały 4-8 (forma kształcenia zdalnego).

- Wariancie C: mieszanym ( hybrydowy)

§ 3.

Zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do niezwłocznego zapoznania się z Zasadami Ogólnymi, Procedurami Ogólnymi i Procedurami Szczegółowymi oraz ich przestrzegania i stosowania.

§ 4.

Do dnia 31 sierpnia 2021 roku z sal lekcyjnych muszą zostać usunięte lub zabezpieczone w inny sposób uniemożliwiający do nich dostęp: przedmioty i sprzęty, których nie da się umyć, uprać lub zdezynfekować. Zadanie to powierza się do wykonania właściwemu nauczycielowi któremu powierzono opiekę nad salą przy udziale z personelu obsługi sprzątającej szkoły,. Miejsce przechowywania przedmiotów ogólnych ustali dyrektor lub v-ce dyrektor szkoły lub upoważniona do tego osobą, a z sal lekcyjnych nauczyciel prowadzący dana salę.

§ 5.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 2021 r. i podlega ogłoszeniu w Księdze Zarządzeń.

 

Dariusz Żyłowski

______________________

 Dyrektora

 

  

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr  52  Dyrektora SZKOŁY z dnia 02.09.2021r

 

Zasady Ogólne

 

Szczepienie

-       rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

Dezynfekcja

-       przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

Dystans

       -       minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.

Higiena

-       częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Maseczka

       -       w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

Wietrzenie

       -       przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

 

  

Procedury ogólne zapewnienia bezpieczeństwa

w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 im. M. KOPERNIKA W Mrągowie

w związku z wystąpieniem epidemii

_______________________________________________

W trosce o bezpieczeństwo uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane jest szczepienie jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przez zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19.

W ogólnych wytycznych nie jest możliwe uwzględnienie specyfiki każdej szkoły – małej i dużej, z regionów o zróżnicowanej sytuacji epidemicznej. Szkoły różnią się m.in. zasobami kadrowymi i związaną z tym samodzielnością w realizacji zadań wychowawczych, profilaktycznych oraz z obszaru pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. Należy je prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań.
W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałością o zdrowie psychiczne. Należy brać obie te potrzeby pod uwagę i szukać rozwiązań.

Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom szkół, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, da możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań. Będą one gwarancją bezpieczeństwa i troską o zdrowie psychiczne uczniów.

Formy kontaktu ze szkołą

1.      Wprowadzam następujące formy kontaktu z dyrektorem i wicedyrektorami szkoły:

a)      kontakt za pomocą e-dziennika,

b)      kontakt e-mail:

– Dariusz Żyłowski: dyrektor@sp1mragowo.pl,

– Ewa Lubowiecka: e.lubowiecka@sp1mragowo.pl,

– Joanna Lubowiecka: j.lubowiecka@sp1mragowo.pl,

– Halina Kur: h.kur@sp1mragowo.pl

c)      kontakt telefoniczny:

– Dariusz Żyłowski: 89 742 51 31,

– Ewa Lubowiecka: 89 676 51 01

– Joanna Lubowiecka: 89 741 86 80

– Halina Kur : 89 742 51 31

2.      Wprowadzam następujące formy kontaktu z sekretariatem:

a)      kontakt za pomocą e-dziennika,

b)      kontakt e-mail:

– sekretariat przy ul. Kopernika 2, Kinga Ksobiech: k.ksobiech@sp1mragowo.pl,

– sekretariat przy ul. Kopernika 2c, Anna Pyrczak: a.pyrczak @sp1mragowo.pl

– sekretariat przy ul. Boh. Warszawy 4, Laura Barszcz: l.barszcz@sp1mragowo.pl

– sekretariat, e-mail do wszystkich sekretarzy: sekretariat@sp1mragowo.pl.

c)      kontakt telefoniczny: 89 742 51 31.

 

Organizacja zajęć

1.  Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego     obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

2. Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower).

3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

4.  Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki. Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.

5.   Opiekunowie odprowadzający dzieci z klas I i 0 mogą wchodzić do budynku szkoły do 6 września lub na teren szkoły, zachowując zasady:

a)      1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

b)      dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c)      dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d)  opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.

6.   Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły.

7.   W szkole uczniowie zobowiązani są do stosowania maseczek w przestrzeni wspólnej.

8.  Należy ograniczyć, do niezbędnego minimum, przebywanie w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.

9.  W przypadku stwierdzenia przez obsługę u ucznia stanu chorobowego należy szybko i  skutecznie skomunikować się z opiekunami ucznia.

10.  Szkoła posiada termometry do mierzenia temperatury  i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie.

11.  Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), uczeń będzie izolowany  w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomieni zostaną rodzice/opiekunowie o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

12.  Szkoła zapewni taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne będą przygotowane do stosowania zasady dystansu społecznego.

13.  Uczniowie będą zapoznani z

-       godzinami przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,

-       korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),

-       korzystania ze stołówki szkolnej,

-       zajęć na boisku podczas obostrzeń 

 

14.  W miarę możliwości jedna grupa uczniów (klasa) z przedziału klas 0, I-III przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

       15.  W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, przestrzegane będzie :

-   zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów

-       pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,

-       ławki, biurka i krzesła będą dezynfekowane

-       w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,

-   w miarę potrzeby szkoła zapewni nauczycielowi maseczkę, rękawiczki jednorazowe lub środków do dezynfekcji rąk.

16.  Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

17.  Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.

18.  Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych należy czyścić lub dezynfekować.

19.  Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

20. Infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga będzie myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po użyciu przez daną klasę.

21.  Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.

22.  Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

23.  W miarę możliwości szkoła będzie organizować wyjścia w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.

24.  Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, nauczyciel będzie podejmował decyzję jak poprowadzi zajęcia wypełniając podstawę programową.

25.  Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich rzeczy innym uczniom..

26.  Wychowawcy klas przekażą uczniom ustalania bezpiecznego korzystania z szatni,

27.  Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych wprowadzono zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się w pierwszej kolejności regularne mycie rąk wodą z mydłem, ewentualnie dezynfekcję rąk. Świetlice będą wietrzone (jeśli to będzie możliwe  nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.

28.  Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (najlepiej chirurgicznej).

29.  Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się one w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, a po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć – mycie i dezynfekcja powierzchni dotykowych oraz dokładne wietrzenie sal.

30.  Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.

31.  Należy we współpracy z pielęgniarką środowiska ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

32.  Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, są ustalone ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.

33.  Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen – pkt 1 stomatologia – są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.

34.  Dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji i upowszechnienia wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem:

-       specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych, konsultacji i zajęć w formie zdalnej,

-       zaleceń wskazanych w przedmiotowych wytycznych,

-       aktualnych przepisów prawa.

35.  Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.:

- obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,

- w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką.

 

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni

1.      Przy wejściu głównym należy umieścić numer do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe 999, 112.

2.      Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, który wchodzą do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.

3.      Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z mydłem.

4.      Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.

5.      Należy monitorować codzienne wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.

6.      W przypadku szkół wyposażonych w systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne, zalecane jest przeprowadzenie kontroli pracy systemu przed rozpoczęciem jego działania (koniecznie przed rozpoczęciem roku szkolnego), w tym przeglądu technicznego i sanitarnego (m.in. kontrola szczelności systemu oraz zgodnie z zaleceniami producenta wymiana filtrów powietrza), a w trakcie użytkowania stały monitoring bezpieczeństwa systemu.

7.      Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

8.   W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych są wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji.

9.      Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich czyszczenie z użyciem detergentu lub dezynfekcję.

10.  Uczniowie i pracownicy używający masek lub rękawic jednorazowych, maja zapewnione miejsca/pojemniki do ich wyrzucania.

11.  Sale lekcyjne należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali, w tym również przed rozpoczęciem zajęć.

12.  Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.

 

Kuchnia i stołówka szkolna

1.      Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej. W przypadku kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły pracownicy gastronomii powinni stosować maseczkę (rekomendowane maseczki chirurgiczne).

2.      Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

3.      Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

4.   W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych, z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

5.      Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.

6.   Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.

7.     Należy usunąć dodatki (np. jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej. Mogą być one wydawanie tylko bezpośrednio przez obsługę. W stołówce należy zrezygnować z samoobsługi i dozowników do samodzielnego nalewania napojów. Dania i produkty muszą być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/obsługę stołówki.

8.   Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników

1.      Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.

2.   Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.

3.     Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.

4.   Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

5.     W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

6.    W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

7.  Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.

8.  Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem, oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

9.     W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

* Ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

10.  Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa. 

Procedury szczegółowe zapewniania bezpieczeństwa

w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 im. M. KOPERNIKA W Mrągowie

w związku z wystąpieniem epidemii

 

 

 Na podstawie wytycznych MEiN, Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie dalej zwanej SZKOLE  obowiązują specjalne procedury zapewniania bezpieczeństwa.

Organizacja pracy szkoły oraz obowiązki pracowników szkoły związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w związku z COVID-19

1.         Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w SZKOLE, odpowiada Dyrektor SZKOŁY

2.         W szkole stosuje się aktualne wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

3.         Szkoła pracuje w godzinach od 6.30 do 16.30, przy czym:

1)            Świetlica szkolna pracuje w godzinach 6.30 do 16.30

2)            Biblioteka szkolna pracuje w godzinach od 8.00 do 13.00, nie jest dostępna dla osób spoza szkoły;

3)            Gabinet profilaktyki zdrowotnej działa w godzinach: wskazanych w poszczególnych budynkach:

- SPA- ul. Boh. Warszawy;

- SPB – ul. Kopernika 2

- SPC ul. Kopernika 2 c

4)            Posiłki wydawane są w godzinach od 11.30 do 15.00;

5)            Gabinet stomatologiczny działa w dniach, godzinach: ustalonych z podmiotem prowadzącym działalność

4. Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych (kaszel, gorączka). Jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku zauważania ww. objawów chorobowych dokonuje się wstępnego pomiaru temperatury ciała ucznia za pomocą termometru bezdotykowego. Pomiaru dokonuje wyznaczony pracownik.

5.  Do szkoły nie mogą uczęszczać uczniowie ani przychodzić pracownicy, gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

6.  Przebywając w budynku szkoły uczniowie oraz  pracownicy muszą zakrywać usta i nos (chodzą w maseczkach) w częściach wspólnych szkoły, zgodnie z wydanym Zarządzeniem Dyrektora szkoły.

7.  Uczniowie przebywając na terenie szkoły muszą unikać gromadzenia się i ścisku oraz starać się zachować dystans od innych osób – w szczególności w częściach wspólnych, bibliotece, pomieszczeniu, w którym odbywa się spożywanie posiłku, na świetlicy.

8. Wszystkie osoby postronne wchodzące do szkoły mogą przebywać w następujących miejscach: przy wejściu zobowiązane są do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek ochronnych, a także zakrywania nosa i ust.

9.  Na głównych drzwiach wywieszone są ogłoszenia  gdzie znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wskazujących na COVID-19 u osoby znajdującej się na terenie szkoły.

10.  Szkoła zapewnia:

1)      Sprzęt, środki czystości do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, placu zabaw, boiska oraz sprzętów i przedmiotów znajdujących się w szkole;

2)    Płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku, na korytarzu oraz w miejscu przygotowywania posiłków i w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia świetlicowe i w szatni, a także środki ochrony osobistej, w tym jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne/osłona na usta i nos dla wszystkich pracowników szkoły pracowników do wykorzystania w razie zaistnienia takiej potrzeby;

3)          Bezdotykowy termometr;

4)     Plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowej dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem;

5)         Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe wskazujące na chorobę zakaźną, zaopatrzone w maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia);

6)            Zużyte środki ochrony osobistej jak maski, rękawiczki – są wrzucane do odpadów zmieszanych.

11.  Dyrektor:

1)         Zaznajamia pracowników oraz rodziców (informacja przesyłana za pomocą poczty elektronicznej, e-dziennika) uczniów ze stosowanymi w szkole metodami ochrony uczniów przed Covid-19 oraz niniejszymi procedurami zapewniania bezpieczeństwa.

2)          Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;

3)          Opracowuje zasady ochrony zdrowia i bezpieczeństwo nauczycieli

4)          Dba o to, by w salach, w których spędzają czas uczniowie nie było przedmiotów, sprzętów, których nie da się skutecznie umyć lub dezynfekować;

5)            Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa uczniów w placówce;

6)      Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku        stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;

7)            Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika szkoły;

8)         Współpracuje ze służbami sanitarnymi – w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 oraz w przypadku podejmowania decyzji o zmianie systemu nauczania – hybrydowy (nauka stacjonarna + nauczanie zdalne), przy pomocy środków komunikacji na odległość;

9)       Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia i pracownika szkoły;

10)  Zapewnia taką organizację pracy szkoły, która uniemożliwi znaczne gromadzenie się uczniów w tych samych pomieszczeniach na terenie szkoły;

11)      Zapewnia organizację zajęć na sali gimnastycznej, która umożliwia przebywanie na niej dzieci z zachowaniem przepisów § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639) oraz umożliwia umycie lub dezynfekcję sprzętu sportowego oraz podłogi;

12)      Jeśli jest taka możliwość, pracownikom administracji powyżej 60 roku życia i z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, zleca wykonywanie pracy zdalnie;

13)      W szkole mogą przebywać osoby z zewnątrz za zgodą dyrektora (tylko z osłoną ust i nosa, rękawiczek jednorazowych lub po dezynfekcji rąk, bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych);

14)   Zapewnia uczniom i pracownikom dostęp do wody pitnej zgodnie z Zasadami udostępnienia wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno-wychowawczych

15)       Zawiesza częściowo (wybrane oddziały) lub całościowo zajęcia stacjonarne w szkole, w Wariantach

Wariancie A oddziały przedszkolne, oddział przedszkolny Żabki i oddziały 1-3 (tradycyjna forma kształcenia)                  i Wariancie B (forma kształcenia zdalnego). 

12.   Każdy pracownik placówki zobowiązany jest:

1)     Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:

a.  Regularnego mycia rąk przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,

b.     Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,

c.     Unikania skupisk ludzi,

d.     Unikania dotykania oczu, nosa i ust,

e.     Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;

2)    Dezynfekować lub umyć ręce zgodnie z instrukcją wywieszoną w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych niezwłocznie po wejściu do budynku placówki;

3)     Zostawiać okrycie wierzchnie w miejscu do tego przeznaczonym;

4)  Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących na chorobę dróg oddechowych u ucznia (w szczególności kaszel, gorączka);

5)     Unikać organizowania większych skupisk uczniów z różnych klas w jednym pomieszczeniu;

6)    Poinformować dyrektora szkoły o z istotnych problemach zdrowotnych, które zaliczają go do grupy tzw. podwyższonego ryzyka i tym samym mają wpływ na potencjalnie cięższe przechodzenie zakażenia koronawirusem, celem umożliwienia dyrektorowi wprowadzenia odpowiedniej organizacji pracy szkoły. Pracownik zobowiązany jest przedstawić dyrektorowi dokument, który może potwierdzić, że pracownik ma istotne problemy zdrowotne - do wglądu. Istotnymi problemami zdrowotnymi w tym przypadku są: cukrzyca, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby płuc - astma, zaburzenia odporności;

7)    Wyrzucać zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej (maseczki, jednorazowe rękawiczki) do zamykanych, wyłożonych workiem foliowych koszy znajdujących się w łazienkach na odpady zmieszane;

8)     Postępować zgodnie z przepisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa.

13. Personel kuchenny oraz pracownicy administracji powinni unikać bezpośredniego kontaktu z uczniami oraz nauczycielami.

14.   Nauczyciele odbywający zajęcia z uczniami:

1)    Kontrolują warunki do prowadzenia zajęć - objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych u uczniów, dostępność środków czystości, zbędne przedmioty przynoszone przez uczniów i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;

2)    Sprawują opiekę nad uczniami w czasie przerw zgodnie z harmonogramem dyżurów, w tym w miarę możliwości zapewniają uczniom możliwość korzystania ze szkolnego boiska lub z pobytu na świeżym powietrzu;

3)         Edukują uczniów z zasad profilaktyki zdrowotnej oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ternie szkoły, tj. dbają o to, by uczniowie regularnie myli ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, zgodnie z instrukcją wywieszoną przy dozownikach z płynem;

4)          Wietrzą salę, po odbyciu zajęć a, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć;

5)    Ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami – także w czasie zajęć wychowania fizycznego;

6)     Dbają o to, by uczniowie w miarę możliwości nie wymieniali się przyborami szkolnymi, a swoje rzeczy (podręczniki, przybory szkolne) trzymali na przypisanej ławce, w swoim tornistrze/plecaku/torbie, w wydzielonej szafce;

7)      Odkładają używane w trakcie zajęć sprzęty, pomoce dydaktyczne, zabawki w wyznaczone miejsce w sali – do mycia, czyszczenia, dezynfekcji

8)       W przypadku gdy stwierdzą, że uczeń przyniósł do szkoły przedmioty (np. zabawki), które nie będą wykorzystywane w czasie zajęć (nie dotyczy uczniów ze spe oraz z niepełnosprawnościami), przypomina uczniowi o zakazie przynoszenia przedmiotów (zbędnych w czasie zajęć) oraz zobowiązuje ucznia do schowania przedmiotu do tornistra/plecaka/torby oraz nie wyciągania ich do czasu zakończenia zajeć w szkole przez ucznia;

9)     Dbają o to, by uczniowie przestrzegali zasad bezpieczeństwa przy wyjściu poza teren szkoły i obowiązujących tam procedur w związku z wystąpieniem COVID-19;

10)    Utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów przede wszystkim za pomocą środków komunikacji na odległość, a w miarę potrzeb osobisty – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – m.in. co najmniej dystans 1,5 m.

15. Wychowawca klasy na zdalnym spotkaniu z uczniami zobowiązany jest do realizacji podstawy programowej, przedstawienia i omówienia szczególnych zasad bezpieczeństwa podczas nauki zdalnej  oraz funkcjonowania w szkole w związku z COVID-19, w tym godziny i zasady pracy świetlicy, biblioteki, nauczycieli specjalistów, gabinetu profilaktyki zdrowotnej, logopedów, psychologów, pedagogów. Wykaz pracy w/w nauczycieli i specjalistów zostanie udostępniony na stronie internetowej szkoły.

16.  Nauczyciele klas I-III mają przerwy dla siebie i swoich uczniów nie rzadziej niż co 45 minut.

17.  Nauczyciele bibliotekarze:

1)        Pilnują, aby uczniowie nie gromadzili się w bibliotece uniemożliwiając swobodne przemieszczanie się z zachowaniem dystansu 1,5 m;

2)           Książki i inne materiały wydają bezpośrednio osobie zamawiającej;

3)          Odkładają zdane przez uczniów i nauczycieli książki i inne materiały w wyznaczone do tego miejsce na okres 48 godzin, a po tym czasie odkładają je na półkę zgodnie z pierwotnym ich układem.

4)        Pilnują, aby uczniowie nie wchodzili między regały z książkami i nie korzystali z książek  oraz innych materiałów (również  pracownicy), które odbywają 48 godzinną kwarantannę;

18.  Osoby sprzątające w placówce:

1)            Mogą pracować w rękawiczkach;

2)            Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;

3)            Dezynfekują toalety – co najmniej 2 razy dziennie, po każdym dniu pracy szkoły;

4)            Dbają na bieżąco o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych;

5)            Wietrzą korytarze szkolne –o ile to możliwe 1 na godzinę;

6)            Po każdym dniu myją detergentem i/lub dezynfekują:

a.       ciągi komunikacyjne – myją;

b.     poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, biurek z   których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki   przy kranach – myją i dezynfekują;

c.       sprzęt wykorzystywany na sali sportowej oraz jej podłogę – myją i dezynfekują na koniec dnia zajęć;

d.       sprzęt, pomoce dydaktyczne, zabawki pozostawiane w salach dydaktycznych w wyznaczonych miejscach;

7)       Przeprowadzając dezynfekcję postępują zgodnie z instrukcją i zaleceniami wskazanymi na opakowaniu przez producenta środka dezynfekującego oraz zgodnie z Procedurą mycia zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu;

8)    Wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani pracowników na wdychanie oparów;

9)                  Dyrektor lub osoba przez niego upoważniona dokonuje wyrywkowo monitorowania czystości pomieszczeń.

19.  Woźna/y/pracownik ochrony:

1)        Dba o to, by uczniowie przychodzący do szkoły dezynfekowali ręce przy wejściu do placówki (jeśli uczeń jest uczulony na środek dezynfekujący, obowiązany jest on niezwłocznie umyć ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną przy dozowniku mydła);

2)       Pilnuje, aby na teren placówki osoby przyprowadzające i odbierające uczniów ze szkoły, a także osoby spoza szkoły wchodziły tylko, jeśli mają one zakryte usta i nos oraz jednorazowe rękawiczki na rękach lub dokonały dezynfekcji rąk przy wejściu do placówki;

          Wskazuje osobom z zewnątrz placówki obszar, w którym mogą przebywać, instruują odnośnie konieczności zasłaniania nosa i ust na terenie i dezynfekcji rąk przy wejściu na teren placówki lub noszenia jednorazowych rękawic oraz zachowania dystansu od innych osób, co najmniej 1,5 metra. 3)           

  

 

Procedura komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów szkoły

 

1.   W okresie epidemii kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi odbywa się głównie za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-mail, e-dziennik. W przypadku funkcjonowania szkoły w wariancie kształcenie zdalne jest to jedyny sposób komunikacji z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniem.

2.  Rodzic/opiekun prawny na spotkanie bezpośrednie, rozmowę umawia się z nauczycielem za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-mail, e-dziennik. W bezpośrednim kontakcie z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć́ osłonę ust i nosa oraz zachować́ dystans wynoszący min. 1,5 metra. Spotkanie odbywa się w miejscu zapewniającym utrzymanie dystansu między rozmówcami, ale również innymi osobami, które mogą przebywać w tym samym pomieszczeniu co rozmówcy. Spotkanie, rozmowa nie może się odbywać podczas przerwy, kiedy nauczyciel pełni dyżur.

3.     W szczególnych przypadkach rodzic/opiekun prawny może odbyć spotkanie z nauczycielem za jego zgodą i wiedzą na terenie szkoły po wcześniejszym uzgodnieniu umawiania się, z zachowaniem zasad opisanych                   w ust. 2 i 4.

4. Wchodząc na teren szkoły, rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest zdezynfekować ręce płynem dezynfekcyjnym lub pozostać w rękawiczkach ochronnych oraz zgłasza pracownikowi spotkanie z nauczycielem podając swoje dane (imię i nazwisko) oraz nazwisko nauczyciela, z którym jest umówiony. Pracownik szkoły wpisuje dane do księgi wejść́ szkoły.

5.    Pracownik szkoły ma prawo sprawdzić́ dane osobowe rodzica/prawnego opiekuna, który zgłasza spotkanie z nauczycielem na terenie placówki.

6. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do podania szkole numeru telefonu do kontaktu i aktualizowania go, w przypadku wystąpienia zmiany danych kontaktowych. Aktualne numery kontaktowe zbierał na początku wychowawca klasy, a w razie zmiany w ciągu roku szkolnego należy nowy numer podać w sekretariacie szkoły – sekretarz szkoły przekazuje informację dotyczącą zmiany wychowawcy klasy.

7.     Z pielęgniarką̨ szkolną, rodzic/opiekun prawny może kontaktować́ się̨ telefonicznie pod numerem telefonu szkoły w godzinach jej pracy tj. grafików poszczególnych budynków szkoły oraz bezpośrednio w sytuacjach szczególnych po spełnieniu wymagań́ określonych w pkt. 2, 3, 4.

8.    Do kontaktu ze szkołą w sprawach pilnych (np. informacja o zarażeniu COVID-19), wyznacza się numery telefonów sekretariatów szkoły. Powyższe numery telefonów są również opublikowane na stronie internetowej szkoły www.

9.    Kontakt z pracownikami świetlicy możliwy jest w godzinach od 6.30 do 16.30 pod numerem telefonu szkoły oraz adresem mailowym szkoły lub przez e-dziennik.

10.    W przypadku pojawienia się objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych u dziecka w czasie zajęć odbywających się na terenie szkoły rodzic zostanie poinformowany telefonicznie na wskazany przez siebie numer telefonu o konieczności niezwłocznego odbioru dziecka ze szkoły.

11.  Rodzice/opiekunowie prawni  otrzymują niniejsze Procedury do zapoznania się e-mailem/ poprzez e-dziennik. Procedurę wysyła/udostępnia dyrektor szkoły lub wychowawca danej klasy z poleceniem dyrektora.

 

Procedura przyprowadzania i odbiór uczniów ze szkoły

 1.   Na teren budynku szkoły może wchodzić uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, którego może odprowadzić do szkoły tylko jeden opiekun (rodzic, opiekun, osoba upoważniona).

2.    Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły wysyłać́ ucznia, u którego w rodzinie któryś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

3.     Opiekun (przyprowadzający/odbierający ucznia) może przebywać tylko w części wspólnej szkoły tj.: korytarzu szkoły.

4.     Opiekun przebywając w budynku szkoły musi stosować środki ochronne zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie: tj: osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły.

5.        Opiekun zobowiązany jest do zachowania dystansu od pracowników szkoły oraz innych opiekunów i uczniów - co najmniej 1,5 m.

6.       Uczeń wchodzący do szkoły zobowiązany jest zdezynfekować ręce a w przypadku występującego uczulenia na środek dezynfekujący, niezwłocznie umyć ręce w najbliższej łazience przeznaczonej do korzystania przez uczniów.

7.       Jeśli uczeń korzysta z jednorazowych rękawiczek i maseczki/osłony ust i nosa, wyrzuca je do kosza z workiem na odpady zmieszane – przy wejściu do szatni lub na głównym korytarzu szkoły

8.      Dziecko nie może wnosić do budynku szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których uczeń bierze udział, wyjątek stanowią dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami - rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do regularnego czyszczenia przedmiotów przynoszonych przez uczniów.

9.       Pracownik dyżurujący przy szatni w miarę możliwości dba o to, by dzieci z różnych oddziałów nie stykały się ze sobą i unikały ścisku.

10.  W przypadku stwierdzenia przez pracownika objawów chorobowych (wskazujących na chorobę dróg oddechowych) u ucznia, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie) z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka. W przypadku gdy dziecko samo przyszło do szkoły, uczeń izolowany jest w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, osoba, która zaobserwowała objawy informuje o tym fakcie dyrektora, zaś dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona kontaktuje się z rodzicami, informując o konieczności odbioru dziecka i kontaktu z lekarzem.

11.   Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka pracownikowi szkoły, który odpowiada za odprowadzanie uczniów do części wspólnej.

12.     Opuszczając placówkę uczeń odprowadzany jest do rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej przez pracownika szkoły, który oczekuje przy drzwiach wejściowych.

13.     W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw/boisku, odbiór dziecka odbywa się z tego miejsca przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób (oprócz dziecka/dzieci odbieranych ze szkoły).

14.     Rodzic/opiekun prawny/osoba upoważniona do odbioru dziecka przebywa na terenie szkoły dłużej niż jest to konieczne.

 

Procedura korzystania z szatni

1.         Z szatni korzystają tylko i wyłącznie uczniowie.

2.         Uczniowie pozostawiają okrycie wierzchnie i obuwie w wyznaczonych boksach po przyjściu do szkoły i odbierają je po skończonych zajęciach. Uczniów obowiązuje zmiana obuwia od 1 października.

3.         Uczniowie mogą przebywać tylko w przypisanej im szatni.

4.         Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia lub odbioru odzieży wierzchniej i obuwia. Po dokonaniu tych czynności niezwłocznie opuszczają szatnię.

5.         Przebywając w szatni uczniowie obowiązani są do unikania ścisku.

6.         Uczeń nie wchodzi do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się w tym pomieszczeniu.

7.         Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans i nie torują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.

8.         Uczniowie unikają dotykania rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.

9.         Jeśli uczeń zauważy przedmioty leżące w nieładzie na ziemi w szatni, zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie nauczyciela dyżurującego przy szatni lub dyżurującej woźnej

10.     W trakcie zajęć dydaktycznych schodzenie do szatni jest zabronione za wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. zwolnienie ucznia z części zajęć przez rodzica. Wówczas dziecko korzysta z szatni tylko w celu odbioru swojego nakrycia wierzchniego.

11.     W przypadku organizacji zajęć przez nauczyciela na świeżym powietrzu, uczniowie także korzystają z szatni, przestrzegając zasad określonych w ust. 2, 3, 4, 5, 6, 7.

 

Procedura organizacji bezpiecznego żywienia

1.    Szkoła zapewnia uczniom możliwość spożycia ciepłego posiłku w czasie ich pobytu na terenie placówki.

2.    Posiłki przygotowywane są na terenie szkoły przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.

3.    Pracownicy kuchni:

1)     Dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki;

2)     Myją ręce:

a.       przed rozpoczęciem pracy,

b.   przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona,

c.       po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,

d.       po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,

e.       po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,

f.        po skorzystaniu z toalety,

g.       po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa,

h.       po jedzeniu, piciu lub paleniu;

3)     Myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;

4)     Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne;

5)  Wyrzucają rękawiczki/myją rękawiczki, wyrzucają maseczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie;

6)     Przygotowując posiłki zachowują od siebie bezpieczny dystans  - co najmniej 1,5 metra;

7)     Po zakończonej pracy, dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora;

8)     Myją naczynia, sztućce w zmywarce w temperaturze 60 stopni C przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki.

4.       Uczniowie spożywają posiłki w pomieszczeniu do tego przeznaczonym czasami  w salach lekcyjnych

5.    Przed wejściem do pomieszczenia, w którym mają spożywać posiłek uczniowie zobowiązani są umyć ręce            zgodnie z instrukcja widniejącą w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.

6.    Posiłki dzieciom podają pracownicy obsługi kuchni, pomoce nauczyciela, nauczyciele opiekujący się daną  grupą/dzieci odbierają posiłki od osób wydających z zachowaniem odległości 1,5 metra.

7.    W jadalniach, w których odbywa się konsumpcja usuwa się przedmioty takie jak: cukiernica, solniczka,          wazoniki, jednorazowe sztućce. Uczeń w razie potrzeby prosi osobę z obsługi o wydanie niezbędnego przedmiotu.

8.   Po zakończeniu spożywania posiłku przez daną turę uczniów wyznaczony pracownik/pracownicy  dezynfekuje/ą powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki. Pracownik dokonuje dezynfekcji w rękawiczkach ochronnych i osłonie ust oraz nosa. Po zakończonej dezynfekcji wyrzuca zużyte środki ochrony osobistej do pojemnika do tego przeznaczonego z workiem na odpady zmieszane. Po zakończonej dezynfekcji pracownik/pracownicy zobowiązani są do umycia rąk zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.

 

Wyjścia na boisko, plac zabaw

1.    W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, uczniowie będą korzystali z placu zabaw, boiska, terenu szkoły.

2.    Przerwy w miarę możliwości uczniowie będą spędzali korzystając z boiska, placu zabawa, terenu szkoły (poza budynkiem).

3.    Nauczyciele w miarę możliwości zapewniają, aby uczniowie unikali ścisku.

4.    Po powrocie ze świeżego powietrza uczniowie i nauczyciele dezynfekują lub myją ręce zgodnie z instrukcją na plakacie.

5.    Uczniowie nie mogą pozostawać bez opieki na terenie szkoły w trakcie zajęć organizowanych przez szkołę.

6.    Plac zabaw zamknięty jest dla osób postronnych.

 

Organizacja zajęć pozalekcyjnych

1.    W szkole odwołane są zajęcia pozalekcyjne, przywrócenie zajęć możliwe jest po uzyskaniu pozytywnej opinii z Sanepidu zgodnie z harmonogramem tych zajęć w przypisanych do tych zajęć salach.

2.  Osoby spoza szkoły, które prowadzą zajęcia pozalekcyjne z uczniami, zobowiązani są do przestrzegania niniejszych Procedur szkoły, MEN-u, MZ i GIS.

3.    Prowadzący zajęcia pozalekcyjne pilnuje, aby uczniowie nie gromadzili się.

4.    Prowadzący zajęcia pozalekcyjne unika aktywności, które wymuszają gromadzenie się uczniów.

5.  Prowadzący zajęcia nie może pozostawiać uczniów bez opieki. W sytuacjach wyjątkowych prowadzący ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom na czas jego nieobecności przez innego opiekuna, trenera, nauczyciela lub pomoc nauczyciela/woźne, itp.

6.    Prowadzący zajęcia podczas prowadzonych zajęć czuwa nad bezpieczeństwem uczniów.

7.  Prowadzący zajęcia odkłada używany w trakcie zajęć sprzęt, pomoce dydaktyczne w miejsce do tego wyznaczone.

8.    Jeśli zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu, uczniowie oraz prowadzący dezynfekują ręce przy wejściu do budynku.

9.    Prowadzący zajęcia pozalekcyjne wietrzą salę, w której prowadziły zajęcia przed i po odbyciu zajęć.

 

Działalność gabinetu profilaktyki zdrowotnej

1.    W szkole funkcjonuje gabinet profilaktyki zdrowotnej.

2.    W gabinecie może jednocześnie przebywać 1osob z zachowaniem dystansu– 1,5 metra.

3.    Pielęgniarka/higienistka szkolna wietrzy gabinet co najmniej raz na godzinę.

4.  Pielęgniarka/higienistka szkolna obsługują uczniów czy nauczycieli korzysta z jednorazowych rękawiczek ochronnych, które następnie wrzuca kosza na odpady zmieszane.

5.    W gabinecie znajduje się płyn do dezynfekcji rąk.

6.  Po każdym dniu pracy gabinet jest myty i dezynfekowany (podłogi, krzesła, łóżko, biurko) przez personel sprzątający, a następnie wietrzony.

 

Gabinet stomatologiczny

1.  W szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny z prywatną praktyką stomatologiczną

2.  W gabinecie przestrzegane są wszelkie procedury i środki BHP w okresie pandemii

3.  Świadczeniobiorcy przestrzegają zaleceń lekarza stomatologa

4.  Wizyty umawiane są drogą telefoniczną poza obiegiem szkolnym

Procedura mycia zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu

Dezynfekcja zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu stanowi podstawową formę̨ zapobiegania i przeciwdziałania oraz zwalczania COVID-19. Dezynfekcja polega na podjęciu czynności mających na celu niszczenie form mikroorganizmów oraz form przetrwalnikowych.

1.  W czasie epidemii zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęty (klawiatura, sprzęty sportowe) są dezynfekowane po użyciu – w miarę możliwości i po każdym dniu.

2.  W czasie epidemii COVID-19 wszystkie zabawki materiałowe i pluszowe, materiały dydaktyczne oraz sprzęty, które służą do użytku przez uczniów lub nauczycieli, a których nie da się skutecznie wymyć wyczyścić lub zdezynfekować zostają̨ usunięte z sal przez personel sprzątający we współpracy z nauczycielami i zabezpieczone w miejscu wyznaczonym przez dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną.

3.   Wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne dopuszczone do użytku dzieci należy:

1) wymyć, wyczyścić:

a)      każdą zabawkę i pomoc dydaktyczną należy dokładnie wyczyścić — powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem stosownego detergentu (należy czytać etykietę) będącego na wyposażeniu szkoły. Po umyciu każdej zabawki i pomocy dydaktycznej należy dokładnie wypłukać gąbkę/szmatkę.

b)     należy zwracać uwagę na trudno dostępne miejsca — za pomocą małej szczoteczki należy także wyczyścić rowki, zagłębienia oraz chropowate powierzchnie.

lub

2)  zdezynfekować – zarejestrowanym środkiem nietoksycznym bezpiecznym dla dzieci będącym na wyposażeniu szkoły, zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na etykiecie produktu.  

4.         Jeżeli jest to możliwe — po dezynfekcji zabawki, pomoce dydaktyczne należy wysuszyć na wolnym powietrzu, aby unikąc wdychania oparów.

5.         Sprzęty i zabawki elektroniczne należy dezynfekować – najlepiej specjalnymi ściereczkami nawilżonymi preparatem dezynfekującym, woda może prowadzić do ich uszkodzenia.

6.         W czasie epidemii używane w czasie zajęć książki będące na wyposażeniu sali należy odłożyć w wyznaczone miejsce, aby odleżały 48 godzin. Po tym czasie mogą wrócić do sali i mogą z nich korzystać inni nauczyciele/uczniowie.

Osoby czyszczące, dezynfekujące zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt zobowiązane są używać rękawiczek ochronnych, tylko środków zakupionych do tego celu przez szkołę i myć ręce po wykonanej czynności mycia, czyszczenia czy dezynfekcji. 7.        

  

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19

1.   W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych.. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia).

2.    Zmierzyć temperaturę po jego odizolowaniu – termometr znajduje się w: pomieszczeniu woźnej, sekretariacie szkoły. Pomiaru dokonuje pracownik, który przebywa z dzieckiem w izolacji. Każdemu dziecku, które kaszle i/lub ma duszności, należy na wstępie

3.    W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, które wskazują na chorobę sugerująca infekcję dróg oddechowych (w przypadku COVID-19 takich jak kaszel, gorączka – temperatura ciała mierzona termometrem bezdotykowym powyżej 37,5 stopnia Celsjusza, duszności), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.

4.    Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.

5.    Dyrektor lub wyznaczona przez dyrektora osoba kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.

6.    W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.

7.   Rodziców pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji. Wskazany przez dyrektora pracownik (sekretarz lub wychowawca) kontaktuje się telefonicznie Sanepidem celem powiadomienia

8.    Nauczyciel opiekujący się grupą, jeśli to możliwe, przeprowadza uczniów do innej, pustej sali, a sala, w której przebywał uczeń z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – biurek, krzeseł), a pracownik dokonujący dezynfekcji zakłada rękawiczki ochronne oraz osłonę ust i nosa, które po zakończonej pracy wyrzuca do kosza przeznaczonego na tego typu odpady zmieszane i myje ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.

9.    Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.

10.  Rodzice izolowanego ucznia odbierają ucznia ze szkoły z zachowaniem środków bezpieczeństwa (zachowują dystans co najmniej 1,5 metra od osoby przekazującej dziecko, mają osłona nosa i ust, dezynfekują ręce lub noszą rękawiczki ochronne). Dziecko do rodziców przyprowadza wyznaczony pracownik szkoły. Dziecko wychodząc z pomieszczenia, w którym przebywało w izolacji wyposażone zostaje w osłonę ust i nosa.

11.  W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia. Pracownik kontaktuje się z lekarzem opieki zdrowotnej celem uzyskania teleporady, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni COVID-19.

12.  Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (numer znajduje się na tablicy ogłoszeń przy głównym wejściu do szkoły) i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i poleceń przez nią wydawanych.

13.  Za po zakończonej pracy zużyte środki wyrzucają do kosza przeznaczonego na tego typu odpady zmieszane i myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.  Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną. Osoby przeprowadzające mycie/dezynfekcję korzystają ze środków ochrony osobistej (osłona nosa, ust, rękawice ochronne),

14.  Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.

15.  Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

16.  Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.

17.  Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

18.  W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.

 

Przepisy końcowe

1. Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszych procedurach obowiązują każdego ucznia oraz pracownika, a także osoby wykonujące prace na rzecz szkoły, niezależnie od formy zajęć, w których uczestniczy lub zadań, które wykonuje.

2. Procedury opublikowane są na stronie internetowej szkoły oraz wywieszone w pokojach nauczycielskich, w sekretariatach, świetlicach szkolnych i środowiskowych, na salach gimnastycznych

3.  Procedury zostały przesłane do nauczycieli do zapoznania poprzez kanały komunikacji elektronicznej a rodzice i uczniowie otrzymali przekierowanie na link poprzez dziennik elektroniczny Librus.

4.   Procedury bezpieczeństwa obowiązują w szkole od dnia 28 sierpnia 2021 r. do czasu ich odwołania

Dyrektor szkoły

 


 

Zarządzenie Nr 36 /2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

 

 

z dnia 21 czerwca 2021 r.

 

 

w sprawie skrócenia zajęć lekcyjnych od dnia 22.06.2021 do końca roku szkolnego ze względu na wysokie temperatury

 

 

 

Ze względu na dbałość o zdrowie uczniów, na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oraz na podstawie porozumienia z organem prowadzącym zarządzam:

 

 

§ 1

Skrócenie od dnia 22.06.2021  do końca roku szkolnego każdej jednostki lekcyjnej do 30 minut, z zachowaniem dotychczasowej długości przerw.

 

 

§ 2

Zarządzenie wchodzi z dniem podpisania.

 

 

 

 

 

Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski


Zarządzenie Nr 31 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 11 maja 2021 r.

 

w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznej

 Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie art.95a, ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty (Dz.U. z 2018r. poz.1457 z póź. zm.), na podst. art.125 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r-Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018r. poz.996 z póź.zm.), na podst. rozp. MENiS z dnia 31 grudnia 20002r w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003r poz.69 z póź. zm.) zarządzam, co następuje:

 

§ 1

 

Ze względu na obecność uczniów i dzieci na terenie Szkoły w godzinach 6.00-17.00 oraz zapewnienia im bezwzględnego bezpieczeństwa podczas nauki, zajęć wychowania fizycznego, zajęć opiekuńczo - wychowawczych oraz rekreacji, teren Szkoły wyłączony jest z dostępności dla osób trzecich ( prywatnych ) oraz klubów, stowarzyszeń i zewnętrznych podmiotów.

§ 2

 

Przebywanie na terenie Szkoły może odbywać się za pisemną zgodą dyrektora szkoły w uzgodnionych terminach i godzinach.

 

§ 3

 

Zobowiązuję wszystkich pracowników administracji, gospodarczych, obsługi szkoły, którym zostały powierzone zabezpieczenie szkoły oraz jej teren do dbałości o zamknięcie opuszczanego budynku oraz terenu szkoły po swoich godzinach pracy lub zajęciach szkolnych.

§ 4

Zobowiązuję nauczycieli szkoły do dbałości o zamknięcie opuszczanego budynku lub terenu szkoły po godzinach swojej pracy lub zajęciach szkolnych chyba, że pracuje obsługa szkoły (Bramy i furtki)

§ 5

Zobowiązuję wszystkich najemców oraz dzierżawców do zamykania udostępnionych pomieszczeń oraz udostępnionego zamykania terenu szkoły po zakończeniu pracy chyba, że Szkoła odpowiada za późniejsze zamknięcie terenu (Bramy i furtki).

 

 

§ 6

Zobowiązuję wszystkich wynajmujących sale i hale sportowe oraz zewnętrzne boiska sportowe do zamykania terenu udostępnionego przez szkołę po zakończeniu swoich zajęć sportowych w tygodniu oraz zajęć sobotnio- niedzielnych ( Brama i furtka)

§ 7

Zobowiązuję Mrągowskie Centrum Aktywności Lokalnej (MCAL) do zamykania terenu udostępnionego przez szkołę po zakończeniu swoich zajęć tygodniowych, sobotnio- niedzielnych (Brama i furtka)

§ 8

Zobowiązuję Hufiec ZHP do zamykania terenu udostępnionego przez szkołę po zakończeniu swoich zajęć popołudniowych, w sobotę i w niedzielę ( Bramy i furtki wejściowe)

§ 9

Zobowiązuję Przedszkole Bajka do zamykania terenu udostępnionego przez szkołę, jeśli teren jest otwarty po zakończeniu pracy Szkoły ( Bramę i furtkę wejściową) chyba, że pracuje obsługa szkoły ( Bramy i furtki)

§ 10

Zobowiązuję Gabinety Stomatologiczne do zamykania terenu udostępnionego przez szkołę po zakończeniu swojej pracy, jeśli teren jest otwarty po zakończeniu pracy szkoły

- w budynku na ul. Kopernika 2 ( Furtki wejściowej w ogrodzeniu)

- w budynku na ul. Boh. Warszawy 4 ( Furtki wejściowej)

§ 11

 

Zobowiązuję kierownika gospodarczego do zapoznania wszystkich pracowników administracyjno -gospodarczych z zarządzeniem oraz do przekazania zarządzenia Podmiotom współpracującym ze Szkołą

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17 maja 2021 roku

 

  

Dyrektor szkoły

Dariusz Żyłowski

 


 

Zarządzenie Nr 30 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 11 maja 2021 r.

 

w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznej

 Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie art.125 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r-Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2018r. poz.996 z póź.zm.), na podst. art.3 i art. 8  rozp. MEN z dnia 31 października  2018 r w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2018r poz.2140)

W związku na przebywanie  uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i dzieci z Przedszkola Bajka na terenie Szkoły w godzinach 6.00-17.00 oraz zapewnienia im bezwzględnego bezpieczeństwa podczas nauki, zajęć wychowania fizycznego, zajęć opiekuńczo – wychowawczych, rekreacji oraz zapewnienia właściwego funkcjonowania urządzeń i bezpieczeństwem Sanitarnym w obszarze kompleksu boisk i placów zabaw

zarządzam, co następuje:

 

§ 1

 

Trwale zamykam przejście w ogrodzeniu szkoły, pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie a os. Grunwaldzkim za wyjątkiem opisanym w § 2.

§ 2

 

Udostępniam przejście pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 – 8.30.

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17 maja 2021 roku.

 

  

Dyrektor szkoły

Dariusz Żyłowski

 

 


 

Zarządzenie Nr 29 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 10 maja 2021 r. 

 

w sprawie organizacji pracy szkoły od dnia 17 maja 2021r oraz procesu dydaktycznego w klasach I- VIII w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

Na podstawieRozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 30 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.  zarządzam, co następuje:

 

§ 1

 

Z dniem 17 maja 2021r Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie wznawia zajęcia dydaktyczne klas IV – VIII w trybie hybrydowym wg dotychczasowego planu lekcji

Klasy VIII

- w dniach 17 – 21 maja 2021r zajęcia zdalne on-line

- w dniu 24 maja 2021r zajęcia stacjonarnie w szkole w swoich budynkach

- w dniach 25-27 maja 2021 Egzaminy 8 klas w szkole ul. Kopernika 2c na Hali Widowiskowo- Sportowej ( dawne Gimnazjum)

- w dniu 28 maja 2021 zajęcia stacjonarnie w szkole w swoich budynkach

Klasy VI i VII

- w dniach 17 – 21 maja 2021r zajęcia stacjonarnie w szkole zajęcia

- w dniach 24 maja 2021r zajęcia zdalne on-line

- w dniach 25-27 maja 2021 dni wolne od zajęć Egzaminy 8 klas

- 28 maja 2021r zajęcia zdalne on-line

Klasy IV i V

- w dniach 17 – 21 maja 2021r zajęcia zdalne on-line

- w dniu 24 maja 2021r zajęcia stacjonarnie w szkole w swoich budynkach

- w dniach 25-27 maja 2021 dni wolne od zajęć Egzaminy 8 klas

- w dniu 28 maja 2021 zajęcia stacjonarnie w szkole w swoich budynkach

Klasy I-III

- od dnia 17 maja 2021r pozostają w nauce stacjonarnej w swoich budynkach wg obowiązującego planu.

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17 maja 2021 roku

.

  

Dyrektor szkoły

Dariusz Żyłowski

 


Zarządzenie Nr 25/ 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 30 kwietnia 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I - VIII od dnia 03 maja 2021

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządzam, co następuje:

 

§ 1

Od 04 maja 2021r. nadal obowiązuje nauka stacjonarna w oddziałach przedszkolnych ( ŻABKI i ZERÓWKI).

§ 2

Od dnia 04 maja 2021r. we wszystkich klasach I-III obowiązywać będzie nauka w systemie stacjonarnym.

§ 3

Zajęcia w klasach IV-VIII do 15 maja 2021r. w dalszym ciągu prowadzone są w formie zdalnej.

§ 4

Bez zmian pozostają konsultacje w trybie stacjonarnym dla klas VIII, wg ustalonych z nauczycielami terminów i zasad.

§ 5

Opieką świetlicową zostaną objęte dzieci, które realizują zajęcia na terenie szkoły.

§ 6

Nadal realizowane będą zajęcia sportowe na podstawie programów szkolenia sportowego( klasa 4h i klasa 7j).

 

§ 7

Od 04 maja 2021r. utrzymane pozostaje udostępnienie sal i hal sportowych oraz obiektów sportowych zewnętrznych, dla klubów sportowych zarejestrowanych we właściwych Polskich Związkach Sportowych.

§ 8

Zajęcia specjalistyczne będą prowadzone według ustalonego harmonogramu (po wcześniejszym kontakcie ze specjalistą).

§ 9

Od dnia 10 maja 2021r. przywraca się działalność świetlic środowiskowych wg ustalonego harmonogramu.

§ 10

  1. Obiady wydawane będą tylko dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III oraz dzieci realizujących zajęcia na terenie szkoły.
  2. Odpłatności za obiady można dokonać wyłącznie przelewem.

§ 11

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 04 maja 2021 roku.

  

 

 Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski

 


 

Zarządzenie Nr 24 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 23 kwietnia 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I - VIII od dnia 26 kwietnia 2021

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządzam, co następuje:

 

§ 1

Od 26 kwietnia 2021 r. nadal obowiązuje nauka stacjonarna w oddziałach przedszkolnych ( ŻABKI i ZERÓWKI).

§ 2

Od dnia 26 kwietnia do dnia 02 maja 2021 roku w klasach I-III będzie obowiązywać nauka w systemie hybrydowym, zgodnie z grafikiem nauczania hybrydowego.

§ 3

Nauczanie w klasach IV-VIII odbywać się będzie w sposób zdalny.   

§ 4

Od dnia 26 kwietnia umożliwia się konsultacje w trybie stacjonarnym dla klas VIII, wg ustalonych z nauczycielami terminów i zasad.

§ 5

Opieką świetlicową zostaną objęte dzieci, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19 oraz dzieci, które realizują zajęcia na terenie szkoły w związku z nauczaniem w systemie hybrydowym.

§ 6

Nadal realizowane będą zajęcia sportowe na podstawie programów szkolenia sportowego( klasa 4h i klasa 7j).

§ 7

Od 26 kwietnia 2021r. udostępniam sale i hale sportowe oraz obiekty sportowe zewnętrzne, dla klubów sportowych zarejestrowanych we właściwych Polskich Związkach Sportowych.

§ 8

Zajęcia specjalistyczne dla uczniów posiadających kształcenie specjalne będą prowadzone według ustalonego harmonogramu ( po wcześniejszym kontakcie ze specjalistą).

§ 9

Zawieszona jest działalność świetlic środowiskowych (ul. Bohaterów Warszawy 4 i Kopernika 2c).

§ 10

Obiady wydawane będą tylko dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III zgodnie z harmonogramem nauczania hybrydowego.

§ 11

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 26 kwietnia 2021 roku.

  

 Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski

 

 


 

Zarządzenie Nr 22 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 16 kwietnia 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I - VIII od dnia 19 kwietnia 2021

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

Na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządzam, co następuje:

§ 1

Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność oddziałów przedszkolnych ( ŻABKI i ZERÓWKI).

§ 2

Nauczanie w klasach I-VIII obywać się będzie w sposób zdalny.  

§ 3

Świetlica szkolna czynna tylko dla dzieci, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19 i oddziałów przedszkolnych.

§ 4

Wznawiamy zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia sportowego( klasa 4h i klasa 7j)

§ 5

Od 19 kwietnia 2021r. zostają otwarte obiekty sportowe zewnętrzne.

§ 6

Konsultacje klas ósmych odbywać się będą nadal w trybie zdalnym według ustalonego harmonogramu.

 

§ 7

Zajęcia specjalistyczne dla uczniów posiadających kształcenie specjalne będą prowadzone według ustalonego harmonogramu ( po wcześniejszym kontakcie ze specjalistą).

§ 8

Zawieszona jest działalność świetlic środowiskowych (ul. Bohaterów Warszawy 4 i Kopernika 2c).

§ 9

Obiady wydawane będą tylko dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i dzieci przebywających w świetlicy. 

§ 10

Nadal wstrzymany jest wynajem hal sportowych. Odwołane są wszelkie imprezy sportowe, turnieje i konkursy odbywające się w halach sportowych

§ 12

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 19 kwietnia 2021 roku.

  

 Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski

 


 

Zarządzenie Nr 21 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 9 kwietnia 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I - VIII i oddziałach przedszkolnych do dnia 18 kwietnia 2021r.

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (z póź.zmianami). zarządzam, co następuje:

 

§ 1

Nauczanie w klasach I-VIII obywać się będzie w sposób zdalny.  

§ 2

Oddziały przedszkolne (zerówki i ŻABKI) pracują zdalnie.

§ 3

Świetlica szkolna czynna tylko dla dzieci, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19.

  • Konieczne jest złożenie wniosku ( wniosek znajduje się na stronie internetowej szkoły: www.sp1mragowo.edupage.org)

§ 4

Zawieszone są zajęcia wychowania fizycznego i sportowego w klasach sportowych (klasa 4h i klasa 7j).

§ 5

Konsultacje klas ósmych odbywać się będą w trybie zdalnym według ustalonego harmonogramu.

§ 6

Zajęcia specjalistyczne dla uczniów posiadających kształcenie specjalne będą prowadzone według ustalonego harmonogramu ( po wcześniejszym kontakcie ze specjalistą).

 

§ 7

 Zawieszona jest działalność świetlic środowiskowych (ul. Bohaterów Warszawy 4 i Kopernika 2c).

§ 8

Zawieszone jest wydawanie obiadów. Stołówki szkolne są nieczynne.

§ 9

Wstrzymany zostaje wynajem hal sportowych i innych pomieszczeń.

§ 10

Odwołane są wszelkie imprezy sportowe, turnieje i konkursy odbywające się na obiektach szkolnych.

§ 12

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 9 kwietnia 2021 roku.

  

Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski

 

 


 

Zarządzenie Nr 19 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 26 marca 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I - VIII i oddziałach przedszkolnych od dnia 29 marca 2021

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia26 marca 2021 r. w  sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
zarządzam, co następuje:

 

§ 1

Nauczanie w klasach I-VIII obywać się będzie w sposób zdalny.  

§ 2

Oddziały przedszkolne (zerówki i ŻABKI) pracują zdalnie.

§ 3

Świetlica szkolna czynna tylko dla dzieci, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19.

  • Konieczne jest złożenie wniosku ( wniosek znajduje się na stronie internetowej szkoły: www.sp1mragowo.edupage.org)

§ 4

Zawieszone są zajęcia wychowania fizycznego i sportowego w klasach sportowych ( klasa 4h i klasa 7j).

§ 5

Konsultacje klas ósmych odbywać się będą w trybie zdalnym według ustalonego harmonogramu.

§ 6

Zajęcia specjalistyczne dla uczniów posiadających kształcenie specjalne będą prowadzone według ustalonego harmonogramu ( po wcześniejszym kontakcie ze specjalistą).

§ 7

 Zawieszona jest działalność świetlic środowiskowych (ul. Bohaterów Warszawy 4 i Kopernika 2c).

§ 8

Zawieszone jest wydawanie obiadów. Stołówki szkolne są nieczynne.

§ 9

Wstrzymany zostaje wynajem hal sportowych i innych pomieszczeń.

§ 10

Odwołane są wszelkie imprezy sportowe, turnieje i konkursy odbywające się na obiektach szkolnych.

§ 12

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 29 marca 2021 roku.

  

Z up. Dyrektora Szkoły

Ewa Lubowiecka 

 


 

Zarządzenie Nr 16 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 19 marca 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I - VIII od dnia 22 marzec 2021

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 18 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządzam, co następuje:

 

§ 1

Nauczanie w klasach I-VIII obywać się będzie w sposób zdalny.  

§ 2

Oddziały przedszkolne (zerówki i ŻABKI) pracują stacjonarnie.

§ 3

Świetlica szkolna czynna tylko dla dzieci, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19.

Konieczne jest złożenie wniosku ( wniosek znajduje się na stronie internetowej szkoły: www.sp1mragowo.edupage.org)

§ 4

Zawieszone są zajęcia wychowania fizycznego i sportowego w klasach sportowych ( klasa 4h i klasa 7j).

§ 5

Konsultacje klas ósmych odbywać się będą w trybie zdalnym według ustalonego harmonogramu.

§ 6

Zajęcia specjalistyczne dla uczniów posiadających kształcenie specjalne będą prowadzone według ustalonego harmonogramu ( po wcześniejszym kontakcie ze specjalistą).

§ 7

 Zawieszona jest działalność świetlic środowiskowych (ul. Bohaterów Warszawy 4 i Kopernika 2c).

§ 8

Obiady wydawane będą tylko dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i przebywających w świetlicy. 

§ 9

Wstrzymany zostaje wynajem hal sportowych i innych pomieszczeń.

§ 10

Odwołane są wszelkie imprezy sportowe, turnieje i konkursy odbywające się na obiektach szkolnych.

§ 12

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 22 marca 2021 roku.

  

 

Z up. Dyrektora Szkoły

Ewa Lubowiecka 

 


 

Zarządzenie Nr 15 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 15 marca 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego w klasach I - VIII od dnia 15 marca 2021 w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

Na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2020 r.  w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem  i zwalczaniem COVID-19 zarządza się, co następuje:

 

§ 1.

Od dnia 15 marca 2021r. do dnia 28 marca 2021r. klasy I-III szkoły podstawowej przechodzą na tryb hybrydowy. Uczniowie przychodzą do szkoły zgodnie z harmonogramem:

 

SPA-ul.Bohaterów Warszawy 4

15-19.03.2021r. – klasa 1a (godz.8.00), klasa 2a (godz.8.15), klasa 3a (godz. 8.30)

22-26.03.2021r.- klasa 1b (godz.8.00), klasa 2b (godz.8.15), klasa 3b (godz. 8.30)

SPB-ul.Kopernika 2

15-19.03.2021r.-klasa 1c, 1e (godz.8.00), klasa 2d,2f (godz.8.15), klasa 3e (godz. 8.30)

22-26.03.2021r.- klasa 1d, 1f (godz.8.00), klasa 2c,2e (godz.8.15), klasa 3c,3d (godz. 8.30)

Uczniowie pozostający w domu mają nadal nauczanie zdalne.

 

§ 2.

 

Klasy IV-VIII w dniach 15-28 marca 2021r. nadal pracują w trybie zdalnym.

§ 3.

Zawieszone są zajęcia wychowania fizycznego i sportowego w klasach sportowych ( klasa 4h i klasa 7j).

§ 4.

Wstrzymany zostaje wynajem hal sportowych i innych pomieszczeń.

§ 5.

Odwołane są wszelkie imprezy sportowe, turnieje i konkursy odbywające się na obiektach szkolnych.

§ 6.

Świetlice szkolne nadal będą czynne tylko dla  dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

§ 7

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2021 roku.

 

Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski


 

 

 

 

 

Zarządzenie Nr 14 / 2021 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 9 marca 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I - VIII od dnia 27 lutego 2021

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

W związku z ogłoszeniem Prezesa Rady Ministrów strefy czerwonej w województwie warmińsko-mazurskim od dnia 27 lutego 2021r. do 14 marca 2021r. szkoła przechodzi na tryb zdalny.

 

Na podstawie § 7 ust. 3-8, § 9a i § 9a rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) oraz § 3 pkt 4-7 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.)  zarządzam, co następuje:

 

 

§ 1

Zawieszone są zajęcia wychowania fizycznego i sportowego w klasach sportowych ( klasa 4h i klasa 7j).

§ 2

Wstrzymany zostaje wynajem hal sportowych i innych pomieszczeń.

§ 3

Odwołane są wszelkie imprezy sportowe, turnieje i konkursy odbywające się na obiektach szkolnych.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 9 marca 2021 roku.

 

 

 

 

Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski


 

 

 

 

 

Zarządzenie Nr 13 /2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 1 marca 2021 r.

 

w sprawie prowadzenia zajęć sportowych, klas sportowych i licencjonowanych klubów sportowych oraz prowadzenia konsultacji przedmiotowych dla klas VIII przygotowujących
do egzaminów klas VIII od dnia 01 marca 2021r

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. (Dz. U. z 2021 poz.367) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

Na podstawie § 7 ust. 3-8, § 9a i § 9a rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) oraz § 3 pkt 4-7 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.)  zarządzam,
co następuje:

 

§ 1

 

W Regulaminie organizacji pracy szkoły wprowadza się zmianę (§ 4 pkt. 5 lit. b):

-dla klas 1-3 lekcja online trwa 120-150 minut.

 

§ 2

 

Zarządzenie wchodzi z dniem 01.03.2021r.

 

 

 

 

Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski

 


 

 

Zarządzenie Nr 12 /2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 1 marca 2021 r.

 

w sprawie prowadzenia zajęć sportowych, klas sportowych i licencjonowanych klubów sportowych oraz prowadzenia konsultacji przedmiotowych dla klas VIII przygotowujących
do egzaminów klas VIII od dnia 01 marca 2021r

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. (Dz. U. z 2021 poz.367) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

Na podstawie § 7 ust. 3-8, § 9a i § 9a rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) oraz § 3 pkt 4-7 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.)  zarządzam,
co następuje:

 

§ 1

 

Przywracam możliwość prowadzenia zajęć sportowych dla klas sportowych Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie z zachowaniem reżimu sanitarnego.

 

§ 2

 

Przywracam możliwość prowadzenia zajęć dla licencjonowanych klubów sportowych przygotowujących zawodników do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim, krajowym oraz międzynarodowym, z zachowaniem reżimu sanitarnego, bez udziału widzów oraz osób trzecich. 

 

§ 3

 

Przywracam powadzenie konsultacji przedmiotowych dla klas VIII przygotowujących do egzaminów klas VIII od dnia 08 marca 2021r.

 

§ 4

Zarządzenie wchodzi z dniem 01.03.2021r.

 

 

 

Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Zarządzenie Nr 11 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 25 lutego 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I - VIII od dnia 27 lutego 2021

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

W związku z ogłoszeniem Prezesa Rady Ministrów strefy czerwonej w województwie warmińsko-mazurskim od dnia 27 lutego 2021r. do 14 marca 2021r. szkoła przechodzi na tryb zdalny.

 

Na podstawie § 7 ust. 3-8, § 9a i § 9a rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) oraz § 3 pkt 4-7 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.)  zarządzam, co następuje:

 

 

§ 1

Nauczanie w klasach I-VIII obywać się będzie w sposób zdalny.

 

§ 2

Oddziały przedszkolne (zerówki i ŻABKI) pracują stacjonarnie.

 

§ 3

Świetlice szkolne będą czynne tylko dla  dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w strefie czerwonej i żółtej).

 

§ 4

Zawieszone są zajęcia wychowania fizycznego i sportowego w klasach sportowych ( klasa 4h i klasa 7j).

 

§ 5

Konsultacje klas ósmych odbywać się będą w trybie zdalnym według ustalonego harmonogramu.

 

§ 6

Zajęcia specjalistyczne dla uczniów posiadających kształcenie specjalne będą prowadzone według ustalonego harmonogramu ( po wcześniejszym kontakcie ze specjalistą).

 

 

§ 7

 Zawieszona jest działalność świetlic środowiskowych (ul. Bohaterów Warszawy 4 i Kopernika 2c).

 

§ 8

 Rekrutacja do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych odbywa się zgodnie z harmonogramem.

 

§ 9

Obiady wydawane będą tylko dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i przebywających w świetlicy.

 

§ 10

Wstrzymany zostaje wynajem hal sportowych i innych pomieszczeń.

 

§ 11

Odwołane są wszelkie imprezy sportowe, turnieje i konkursy odbywające się na obiektach szkolnych.

 

§ 12

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 luty 2021 roku.

 

 

 

Dyrektor Szkoły

Dariusz Żyłowski

 


 

 

Zarządzenie Nr 10 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 15 lutego 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I – III szkoły podstawowej oraz IV-VIII

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie § 7 ust. 3-8, § 9a i § 9a rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) oraz § 3 pkt 4-7 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.)  zarządzam,
co następuje:

§ 1.

W związku z możliwością organizacji od 15 lutego 2021 r. w formie stacjonarnej zajęć dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej, przywracam ww. zajęcia.

 

§ 2.

Zajęcia dla klas IV-VIII od dnia 15 lutego 2021 r. w dalszym ciągu prowadzone są w formie zdalnej.

 

§ 3.

Przywrócona zostaje praca świetlic szkolnych w godzinach 6.30 – 16.30.

 

§ 4.

Przywrócona zostaje działalność świetlic środowiskowych wg ustalonego harmonogramu.

 

§ 5.

Przywrócona zostaje nauka języka mniejszości narodowej dla klas I-III w formie stacjonarnej.

 

§ 6.

Praca specjalistów zostaje przywrócona wg ustalonego harmonogramu.

 

 

§ 7.

Zobowiązuję wszystkich pracowników do przestrzegania wytycznych MEN, GIS i MZ z dnia 11.01.2021 (załącznik nr 1 z zarządzenia 6/2021).

 

§ 8.

Dopuszczam możliwość realizacji szkolenia sportowego w formie stacjonarnej dla klas sportowych.

 

§ 9.

Dopuszczam możliwość przeprowadzenia i zorganizowania testów sprawdzających poziom przygotowania uczniów do egzaminów ósmych klas.

 

§ 10.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15.02.2021 r.

 

 

 


 

 

 

 

Zarządzenie Nr 6 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 1 lutego 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I – III szkoły podstawowej oraz IV-VIII

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie § 7 ust. 3-8, § 9a i § 9a rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) oraz § 3 pkt 4-7 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.)  zarządzam,
co następuje:

§ 1.

W związku z możliwością organizacji od 1 lutego 2021 r. w formie stacjonarnej zajęć dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej, przywracam ww. zajęcia.

 

§ 2.

Zajęcia dla klas IV-VIII od dnia 1 lutego 2021 r. w dalszym ciągu prowadzone są w formie zdalnej.

 

§ 3.

Przywrócona zostaje praca świetlic szkolnych w godzinach 6.30 – 16.30.

 

§ 4.

Przywrócona zostaje działalność świetlic środowiskowych wg ustalonego harmonogramu.

 

§ 5.

Przywrócona zostaje nauka języka mniejszości narodowej dla klas I-III w formie stacjonarnej.

 

§ 6.

Praca specjalistów zostaje przywrócona wg ustalonego harmonogramu.

 

 

 

§ 7.

Zobowiązuję wszystkich pracowników do przestrzegania wytycznych MEN, GIS i MZ z dnia 11.01.2021 (załącznik nr 1).

 

§ 8.

Dopuszczam możliwość realizacji szkolenia sportowego w formie stacjonarnej dla klas sportowych.

 

§ 9.

Dopuszczam możliwość przeprowadzenia i zorganizowania testów sprawdzających poziom przygotowania uczniów do egzaminów ósmych klas.

 

§ 10.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01.02.2021 r.

 

 

 

 

 


 

 

Zarządzenie Nr 3 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 18 stycznia 2021 r.

 

w sprawie wprowadzenia w szkole

Procedur zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii

 

 

Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910) oraz  Rozp. MEN z dnia 20 marca 2020r w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19,  zarządza się, co następuje:

 

§ 1.

Wprowadzam w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie dalej zwanej SZKOLE  Procedury zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii, które stanowią załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

 

§ 2.

Procedury zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii obowiązują w SZKOLE w okresie funkcjonowania szkoły w Wariancie A oddziały przedszkolne tzw.0, oddział przedszkolny Żabki i oddziały 1-3 (tradycyjna forma kształcenia) i Wariancie B (forma kształcenia zdalnego) oddziały 4-8.

 

§ 3.

Zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do niezwłocznego zapoznania się z Procedurami oraz ich przestrzegania i stosowania.

 

§ 4.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 18 stycznia 2021 r. i podlega ogłoszeniu w Księdze Zarządzeń.

 

 

ZAŁĄCZNIK DO ZARZĄDZENIA:

 

Procedury_18.01.2021r..pdf

 

 


 

 

 

Zarządzenie Nr 2 / 2021

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 18 stycznia 2021 r.

 

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I – III szkoły podstawowej oraz IV-VIII

w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie

 

 

Na podstawie § 7 ust. 3-8, § 9a i § 9a rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) oraz § 3 pkt 4-7 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.)  zarządzam,
co następuje:

§ 1.

W związku z możliwością organizacji od 18 stycznia 2021 r. w formie stacjonarnej zajęć dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej, przywracam ww. zajęcia.

 

§ 2.

Zajęcia dla klas IV-VIII od dnia 18 stycznia 2021 r. w dalszym ciągu prowadzone są w formie zdalnej.

 

§ 3.

Przywrócona zostaje praca świetlic szkolnych w godzinach 6.30 – 16.30.

 

§ 4.

Przywrócona zostaje działalność świetlic środowiskowych wg ustalonego harmonogramu.

 

§ 5.

Przywrócona zostaje nauka języka mniejszości narodowej dla klas I-III w formie stacjonarnej.

 

§ 6.

Praca specjalistów zostaje przywrócona wg ustalonego harmonogramu.

 

§ 7.

Zobowiązuję wszystkich pracowników do przestrzegania wytycznych MEN, GIS i MZ z dnia 11.01.2021 (załącznik nr 1).

 

§ 8.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 18.01.2021 r.

 

 

 

ZAŁĄCZNIK DO ZARZĄDZENIA:

 

Wytyczne_MEiN.pdf

 

 

 


 

 

Zarządzenie Nr 45/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

z dnia 27 listopada 2020 r.

w sprawie prowadzenia nauczania zdalnego przez nauczycieli w Szkole Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

 

Na podstawie:

  • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo Oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
    z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 

 

 

§ 1.

Zarządzam w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie zdalne nauczanie
od dnia 30.11.2020 do 03.01.2021.

 

§ 2.

Zarządzam działalność świetlic szkolnych i prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych.

 

§ 3.

Zarządzam dalszą działalność oddziałów przedszkolnych w szkole oraz oddziału przedszkolnego „Żabki” 

 § 4.

Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do zapoznania się z aktualnymi komunikatami w e-dzienniku oraz do prowadzenia dokumentacji elektronicznej z przeprowadzonych zajęć oraz realizacji podstawy programowej.

 

 § 5.

Zobowiązuję wicedyrektorów do koordynowania współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami
z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjnych.

  

 

§ 6.

Zobowiązuję wicedyrektorów do monitorowania nauczania zdalnego nauczycieli w czasie rzeczywistym wg planów lekcji poszczególnych klas, szczególnie lekcji prowadzonych on-line,
z uwzględnieniem równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach, zróżnicowania zajęć w każdym dniu oraz sposobu monitorowania postępów uczniów przez nauczycieli

 

 § 7.

Zobowiązuję wicedyrektorów do koordynowania zdalnego nauczania prowadzonego
przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym Librus, platformy edukacyjne w tym przez Classroom.

 

 § 8.

Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 


 

Zarządzenie nr 44/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 25 listopada 2020 r.

 

w sprawie Regulaminu organizacji pracy szkoły w trybie nauczania zdalnego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie w klasach 1-8

 

 

 

 

Na podstawie:

  • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo Oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. (Dz. U. Z 2020 r. poz. 493 z późn. zm.) zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 

zarządzam, co następuje:

 

 

 

§ 1.

Zmieniam w Regulaminie organizacji pracy szkoły w trybie nauczania zdalnego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie w klasach 1-8 w dziale II § 3. pkt 1 poprzez nadanie nowego brzmienia:

 
„Podstawowym narzędziem komunikacji uczeń – nauczyciel - rodzic jest portal.librus.pl. oraz kalendarz Google w realizacji lekcji on-line.”

 

 

§ 2.

Okres między 25 a 27 listopada 2020 r. traktowany jest jako przejściowy. Pozostałe treści regulaminu pozostają bez zmian.

 

 

§ 3.

Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Dariusz Żyłowski

Dyrektor Szkoły

 

 


 

 

 

 

Zarządzenie nr 43/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 16 listopada 2020 r.

 

w sprawie Regulaminu organizacji pracy szkoły w trybie nauczania zdalnego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie w klasach 1-8

 

 

 

Na podstawie:

  • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo Oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. (Dz. U. Z 2020 r. poz. 493 z późn. zm.) zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 

zarządzam, co następuje:

 

§ 1.

Zarządzam w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie zdalne nauczanie z Regulaminem organizacji pracy szkoły w trybie nauczania zdalnego w klasach 1-8 od dnia 16.11.2020 do 29.11.2020.

 

§ 2.

Wprowadzam Regulaminu organizacji pracy szkoły w trybie nauczania zdalnego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie w klasach 1-8

 

 

 § 3.

Zobowiązuję nauczycieli klas 1-8 do zapoznania się z Regulaminem i przekazania go uczniom, rodzicom/prawnym opiekunom uczniów.

   

§ 4.

Zobowiązuję wicedyrektorów do monitorowania przestrzegania Regulaminu przez nauczycieli, uczniów oraz rodziców/prawnych opiekunów uczniów.

 

 § 5.

Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Dariusz Żyłowski

Dyrektor Szkoły

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK DO ZARZĄDZENIA:

 

Regulamin_organizaji_pracy_szkoly_16.11.2020_(2).pdf

 

 

 

 

 


 

 

Zarządzenie Nr 42/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

z dnia 6 listopada 2020 r.

 

w sprawie prowadzenia nauczania zdalnego przez nauczycieli w Szkole Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

Na podstawie:

  • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo Oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 

 

§ 1.

Zarządzam w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie zdalne nauczanie od dnia 09.11.2020 do 29.11.2020.

 

§ 2.

Zarządzam działalność świetlic szkolnych i prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych

 

§ 3.

Zarządzam dalszą działalność oddziałów przedszkolnych w szkole oraz oddziału przedszkolnego „Żabki”

§ 4.

Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do prowadzenia zdalnego nauczania na zasadach określonych w zarządzeniu 40/2020 .

 

 § 5.

Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do zapoznania się z aktualnymi komunikatami w e-dzienniku oraz do prowadzenia dokumentacji elektronicznej z przeprowadzonych zajęć oraz realizacji podstawy programowej.

 

 § 6.

Zobowiązuję wicedyrektorów do koordynowania współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjnych.

  

§ 5.

Zobowiązuję wicedyrektorów do monitorowania nauczania zdalnego nauczycieli w czasie rzeczywistym wg planów lekcji poszczególnych klas, szczególnie lekcji prowadzonych on-line, z uwzględnieniem równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach, zróżnicowania zajęć w każdym dniu oraz sposobu monitorowania postępów uczniów przez nauczycieli

 

 § 6.

Zobowiązuję wicedyrektorów do koordynowania zdalnego nauczania prowadzonego przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym Librus, platformy edukacyjne w tym przez Classroom.

 

 § 7.

Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

Dariusz Żyłowski

Dyrektor Szkoły

 


 

 

Zarządzenie Nr 40/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

z dnia 28 października 2020 r.

w sprawie sposobu organizacji funkcjonowania szkoły w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych wynikających z epidemii COVID-19.

 

Na podstawie:

    • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 11.01.2017 r. poz. 59),
    • Rozp. MEN z dnia 20 marca 2020r w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19
    • Rozporządzenia MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1389, 1830 i 1859) z późn.zm.
    • Statutu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie. 

 

 

W celu zapewnienia właściwego i skutecznego funkcjonowania szkoły w tym okresie zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do przestrzegania następujących zasad organizacji i pracy szkoły:

 

§ 1.

Organizacji nauczania na odległość tzw. e-learningu

  1. Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do pozostawania w ciągłej gotowości do pracy.
  2. Wprowadzam następujące formy kontaktu z dyrektorem i wicedyrektorami szkoły:
  1. kontakt za pomocą e-dziennika,
  2. kontakt e-mail:

– Dariusz Żyłowski: dyrektor@sp1mragowo.pl,

– Ewa Lubowiecka: e.lubowiecka@sp1mragowo.pl,

– Joanna Lubowiecka: j.lubowiecka@sp1mragowo.pl,

– Marek Modrzejewski: m.modrzejewski@sp1mragowo.pl

  1. kontakt telefoniczny:

– Dariusz Żyłowski: 89 742 51 31,

– Ewa Lubowiecka: 89 742 51 31

  1. – Joanna Lubowiecka: 89 676 51 01

– Marek Modrzejewski: 89 676 51 01

  1. Wprowadzam następujące formy kontaktu z sekretariatem:
  1. kontakt za pomocą e-dziennika,
  2. kontakt e-mail:

– sekretariat przy ul. Kopernika 2, Joanna Jamrozik: j.jamrozik@sp1mragowo.pl,

– sekretariat przy ul. Kopernika 2c, Kinga Ksobiech: k.ksobiech@sp1mragowo.pl,

– sekretariat przy ul. Boh. Warszawy 4, Laura Barszcz: l.barszcz@sp1mragowo.pl

– sekretariat, e-mail do wszystkich sekretarzy: sekretariat@sp1mragowo.pl.

  1. kontakt telefoniczny: 89 742 51 31.
  1. Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do realizacji podstawy programowej za pomocą narzędzi zdalnych zgodnie z ustaleniami z dyrekcją szkoły.
  2. Zobowiązuję do prowadzenia zdalnego nauczania ze swoich prywatnych domów, pod warunkiem posiadania niezbędnego sprzętu umożliwiającego bezpieczne prowadzenie zdalnego nauczania.
  3. W przypadku, gdy nauczyciel nie dysponuje odpowiednim sprzętem (komputerem, laptopem z podłączeniem do internetu), z którego mógłby skorzystać w domu, lub nie posiada warunków do realizacji takiego nauczania w warunkach domowych niezwłocznie informuje o tym fakcie dyrekcję szkoły. W takiej sytuacji dyrekcja (w miarę możliwości) zapewni sprzęt służbowy, dostępny na terenie szkoły lub zobowiąże nauczyciela do alternatywnej formy realizacji podstawy programowej (np. przygotowania materiałów w formie drukowanej).
  4. Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych, zgodnie
    z przydzielonym wymiarem godzin wg stanu na 1.09.2020r., z zastosowaniem narzędzi informatycznych, wcześniej zgłoszonych i zaakceptowanych przez dyrekcję szkoły.
  5. Zalecam, aby zdalne nauczanie miało charakter synchroniczny (zajęcia online w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi umożliwiających połączenie się z uczniami)
    z zastosowaniem platform i aplikacji edukacyjnych np.:

www.epodreczniki.pl,

www.gov.pl/zdalnelekcje,

Learning Apps,

Skype

 - Classroom

– inne, ustalone z dyrekcją szkoły.

Zajęcia z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość mogą być prowadzone w grupach lub indywidualnie, przy czym, liczba godzin zajęć prowadzonych online (z klasą, grupą lub indywidualnie) 25 %, zajęć ogółem prowadzonych w danej klasie w okresie zawieszenia zajęć, chyba że specyfika zajęć będzie tego wymagała i nauczyciel uzyska zgodę dyrektora na zmianę % zajęć niż wyżej wskazano

  1. W celu zróżnicowania form pracy zobowiązuję również nauczycieli do pracy
    z uczniami w sposób asynchroniczny (nauczyciel udostępnia materiały, a uczniowie wykonują zadania w czasie odroczonym). Udostępnianie materiałów realizowane powinno być za pośrednictwem e-dziennika lub poczty elektronicznej (e-mail służbowy), a w sytuacji braku dostępu do internetu z wykorzystaniem telefonów komórkowych ucznia lub rodziców. Zajęcia z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość mogą być prowadzone w grupach lub indywidualnie, przy czym, liczba godzin zajęć prowadzonych indywidualnie nie może być wyższa niż 25 %, na platformach edukacyjnych lub str. internetowych 25 % i więcej a z książką czy ćwiczeniami 25 %, zajęć ogółem prowadzonych w danej klasie w okresie zawieszenia zajęć, chyba że specyfika zajęć będzie tego wymagała i nauczyciel uzyska zgodę dyrektora na zmianę % zajęć niż wyżej wskazano
  2. Zalecam wszystkim nauczycielom wprowadzenie zdalnych konsultacji merytorycznych (należy określić dni tygodnia oraz godzinę dostępności nauczyciela i narzędzia komunikacji, np. e-dziennika, platform edukacyjnych, poczty elektronicznej, kontakt telefoniczny, komunikatory typu WhatsApp, Messanger) oraz podać termin konsultacji na Librusie, str. internetowej szkoły.
  3. Zobowiązuję nauczycieli, aby dostosowali program nauczania do narzędzi, które zamierzają stosować w zdalnym nauczaniu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów.
  4. Ustalam zasady komunikowania się nauczycieli z rodzicami, które stanowią załącznik nr 1 do zarządzenia i zobowiązuję wszystkich nauczycieli do zapoznania się z tymi zasadami i stosowania ich w kontaktach z rodzicami.
  5. Określam zasady raportowania realizacji podstawy programowej w zdalnym nauczaniu, które określono w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia. Zobowiązuję
    nauczycieli do stosowania zapisów szczegółowych załącznika.

 

§ 2.

Obowiązki wychowawców w zakresie e-learningu

  1. Wychowawca ma obowiązek:

ustalenia, czy każdy z jego uczniów posiada w domu dostęp do sprzętu komputerowego i do internetu. W przypadku braku dostępu wychowawca niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły w celu ustalenia alternatywnych form kształcenia,

wskazania sposobu kontaktu (np. e-dziennik, e-mail, komunikatory społeczne, telefon) ze swoimi wychowankami,

reagowania na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które zgłaszają jego uczniowie lub rodzice,

wskazania warunków, w jakich uczniowie i rodzice mogą korzystać ze zdalnych konsultacji z wychowawcą klasy.

 

§ 3.

Obowiązki pedagoga/psychologa w czasie prowadzenia nauczania zdalnego

  1. W czasie trwania epidemii wsparcie psychologiczne ze strony pedagoga/psychologa szkolnego ma charakter szczególny i jest absolutnie niezbędne.
  2. Pedagog/ psycholog szkolny jest dostępny dla uczniów i rodziców zgodnie
    z wcześniej ustalonym harmonogramem.
  3. Harmonogram pracy pedagoga/ psychologa jest dostępny w widocznym miejscu na stronie internetowej szkoły
  4. Szczegółowe obowiązki pedagoga/psychologa szkoły określa załącznik nr 3 niniejszego zarządzenia.

 

§ 4.

Zasady współpracy dyrektora z pracownikami administracji i obsługi

  1. Pracownicy administracyjni, pozostając w gotowości do pracy, pełnią swoje obowiązki służbowe według opracowanego grafiku lub zdalnie.
  2. Dyrektor szkoły może w dowolnym momencie wezwać pracownika administracji do stawienia się w zakładzie pracy.
  3. Pracownicy administracyjnych kontaktują się z dyrektorem szkoły za pomocą telefonów służbowych/ prywatnych oraz przez pocztę elektroniczną (e-maile służbowe). Dopuszcza się także kontakt za pomocą komunikatorów społecznych (WhatsApp, Messanger).
  4. Pracownik administracyjny jest dostępny w godzinach swojej pracy pod wskazanym przez siebie numerem telefonu i pod wskazanym adresem e-mailowym.
  5. Pracownik administracyjny na bieżąco zdalnie przekazuje dyrektorowi szkoły informacje dotyczące funkcjonowania szkoły, informując natychmiast o sytuacjach nagłych.
  6. Pracownicy obsługi postępują zgodnie z wydanymi wytycznymi i planami pracy przekazanymi przez dyrektora szkoły i kierownika gospodarczego z zacho0waniem wszelkich procedur bezpieczeństwa przy pandemii COVID 19.
  7. Prowadzą codzienny rejestr pracy. Pracownicy obsługi mogą zostać do oddelegowania do każdej innej pracy wskazanej przez dyrektora jednostki lub wicedyrektora, informując natychmiast o sytuacjach nagłych.

 

§ 5.

Zasady współpracy szkoły z sanepidem

  1. Dyrektor szkoły na bieżąco śledzi komunikaty na temat COVID-19 nadawane przez Główny Inspektorat Sanitarny i stosuje się do jego zaleceń.
  2. Dyrektor szkoły wymaga od swoich pracowników bezwzględnego przestrzegania zaleceń GIS.
  3. W sytuacji wystąpienia zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19 dyrektor szkoły niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno-sanitarną.
  4. W sytuacji wystąpienia zarażenia wirusem COVID-19 u jednego z pracowników lub uczniów dyrektor szkoły niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno-sanitarną.
  5. Dyrektor szkoły pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielem lokalnej stacji epidemiologiczno-sanitarnej w celu bieżącego monitorowania sytuacji związanej
    z szerzeniem się epidemii COVID-19.
  6. Kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Mrągowie:

– telefon: 89 741 26 34,

– e-mail: psse.mragowo.sekretariat@sanepid.olsztyn.pl.

 

 

§ 6.

Zasady współpracy dyrektora szkoły z organem prowadzącym

  1. Dyrektor szkoły utrzymuje stały kontakt z przedstawicielami organu prowadzącego
    w celu bieżącego monitorowania sytuacji związanej z wdrożeniem zdalnego nauczania.
  2. Dyrektor szkoły informuje organ prowadzący o problemach oraz trudnościach wynikających z wdrażania zdalnego nauczania.
  3. W sytuacji braku możliwości realizacji zdalnego nauczania w stosunku do wybranych uczniów, dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym, ustali alternatywne formy kształcenia.
  4. W sytuacji wystąpienia problemów w zakresie realizacji zdalnego nauczania dyrektor szkoły/placówki zwraca się z prośbą o wsparcie do organu prowadzącego.
  5. Kontakt do przedstawiciela organu prowadzącego - kierownika Referatu Edukacji Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej, Beaty Klimek:

– telefon: 89 741 90 13,

– e-mail: b.klimek@mragowo.um.gov.pl.

 

 

§ 7.

Zasady i procedury współpracy z organem nadzoru pedagogicznego

  1. Dyrektor szkoły utrzymuje kontakt z przedstawicielami organu sprawującego nadzór pedagogiczny, zwłaszcza w zakresie monitorowania przyjętych sposobów kształcenia na odległość oraz stopnia obciążenia uczniów realizacją zleconych zadań.
  2. Dyrektor szkoły informuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny o problemach
    oraz trudnościach wynikających z wdrażania zdalnego nauczania.
  3. Kontakt do przedstawiciela organu nadzoru pedagogicznego, Wizytatora Kuratorium Oświaty w Olsztynie:

– telefon: 89 52 32 661

 

 

 

§ 8.

Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny

 

  1. Egzaminy klasyfikacyjne i poprawkowe przeprowadza się w sytuacjach określonych w dotychczas obowiązujących aktach prawnych (art. 44k ust.1 ustawy o systemie oświaty).
  2. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych w czasie trwania epidemii określa załącznik nr 4.

 

§ 9.

Zasady i sposób dokumentowania realizacji zadań szkoły

  1. Nauczyciele prowadzą dokumentację procesu nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  2. Szczegółowe sposoby prowadzenia dokumentacji szkolnej zostały opisane
    w załączniku nr

 

§ 10.

Zasady prowadzenia konsultacji z uczniem i jego rodzicami oraz sposób
przekazywania informacji o formie i terminach tych konsultacji

  1. Szkoła w ramach nauczania zdalnego organizuje dla uczniów i ich rodziców konsultacje z nauczycielami.
  2. Konsultacje mogą odbywać się online w czasie rzeczywistym lub w czasie odroczonym: na zasadzie kontaktu mailowego i/lub poprzez np. komunikatory społecznościowe.
  3. O formie oraz czasie konsultacji decyduje nauczyciel, informując wcześniej o tym fakcie dyrekcję szkoły.
  4. Konsultacje z uczniami i rodzicami odbywają się drogą mailową, poprzez e-dziennik lub telefonicznie.

 

§ 11.

Procedury wprowadzania modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania

  1. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów, zajęć edukacyjnych przeprowadzają przegląd treści nauczania pod kątem możliwości ich efektywnej realizacji w formie nauczania na odległość.
  2.  Nauczyciele wprowadzają modyfikację w realizowanych programach nauczania.
  3. Modyfikacja powinna dotyczyć treści nauczania i sposobu ich realizacji.
  4. Niektóre treści zapisane w programach nauczania mogą zostać przeniesione na kolejne lata nauki z wyjątkiem oddziałów klas 8.
  5. Nauczyciele mogą zrezygnować z niektórych treści zapisanych w programie nauczania, jeśli wykraczają one poza podstawę programową danego przedmiotu.
  6. Nauczyciele przedstawiają dyrekcji wprowadzone modyfikacje w programach nauczania, które zatwierdza wicedyrektor szkoły.

 

 

§ 12.

Zasady monitorowania postępów uczniów, sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów oraz sposób i zasady informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia
w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach

  1. Nauczyciele mają obowiązek monitorowania postępów w nauce zdalnej uczniów.
  2. Nauczyciele mają obowiązek informowania uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych o osiąganych postępach i ocenach w trakcie nauczania zdalnego.
  3. Szczegółowe warunki weryfikowania wiedzy, informowania o postępach oraz otrzymanych ocenach znajdują się w załączniku nr 5.

 

 

§ 13.

Zasady i sposoby oceniania w zdalnym nauczaniu

  1. W trakcie realizacji nauczania zdalnego obowiązują przepisy dotyczące oceniania określone w Statucie Szkoły.
  2. Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość zostały określone w załączniku nr 6.

 

 

§ 14.

Zasady pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym: posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

  1. W szkole organizuje się zdalne nauczanie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  2. Szczegółowe warunki organizacji zdalnego nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zawiera załącznik nr 7.

 

 

§ 15.

Zasady bezpiecznego korzystania z narzędzi informatycznych i zasobów
w internecie

  1. Na czas wprowadzenia zdalnego nauczania wprowadza się szczegółowe warunki korzystania z narzędzi informatycznych i zasobów w internecie.
  2. Do przestrzegania tych zasad zobowiązuje się wszystkich pracowników szkoły.
  3. Szczegółowe warunki i zasady korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej określono w załączniku nr 8.

 

 

§ 16.

Obowiązki i zasady dotyczące zapobiegania, przeciwdziałania
i zwalczania COVID-19 obowiązujące na terenie szkoły

  1. Za bezpieczeństwo na terenie szkoły w czasie epidemii odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.
  2. W celu poprawy bezpieczeństwa w okresie epidemii dyrektor powołuje zespół zarządzania kryzysowego.
  3. W skład zespołu wchodzą osoby stanowiące wsparcie dyrektora w zarządzaniu i organizowaniu funkcjonowania szkoły w okresie epidemii. Są to: wicedyrektor, inspektor bhp, pedagog szkolny, kierownik gospodarczy.
  4. Nauczyciele zdalnie przekazują uczniom informacje na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.
  5. W szkole i na stronie internetowej szkoły opublikowano w widocznym miejscu instrukcję dotyczącą mycia rąk.
  6. Dyrektor szkoły ustala organizację pracy w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem (praca zdalna, zastosowanie systemu dyżurów).
  7. Pracownicy szkoły przychodzą do pracy tylko i wyłącznie na wezwanie dyrektora szkoły lub zgodnie z określonym i przekazanym harmonogramem dyżurów.
  8. W szkole do odwołania nie organizuje się żadnych wycieczek krajowych
    i zagranicznych.
  9. Na terenie szkoły bezwzględnie obowiązują zalecenia służb sanitarno-epidemiologicznych.
  10. Pracownicy szkoły oraz osoby przebywające na jej terenie podporządkowują się
    i współdziałają ze wszystkimi służbami zaangażowanymi w zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19. 11. Szczegółowe zalecenia GIS obowiązujące od 20 marca 2020 r.:

a) zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra), promować załatwianie spraw przez internet,

b) promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%),

c) upewnić się, że osoby przebywające na terenie szkoły mają dostęp do miejsc,
w których mogą myć ręce mydłem i wodą,

d) umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane,

e) wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce (grafika),

f) zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy, czy wizyty
w miejscu publicznym NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania,

g) zapewnienie, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne:

- powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem,

- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody
z detergentem.

  1. Wszelkie informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 13. W przypadku złego samopoczucia, typowych objawów dla zakażenia koronawirusem, lub wszelkich wątpliwości związanych z postępowanie w stanie epidemii można również skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Mrągowie, tel. 89 741 26 34. Adresy stron, z których szkoła czerpie informację: www.gis.gov.pl, www.mz.gov.pl, www.men.gov.pl, www.gov.pl, www.ko.olsztyn.pl, www.sp1mragowo.edupage.org.

 

 

§ 17.

Organizacja pracy zdalnej poszczególnych grup nauczycieli.

 

  1. Nauczyciele przedmiotu, edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego są dostępni dla ucznia w godzinach swojej pracy zgodnie z tygodniowym planem zajęć, uwzględniając przerwy między poszczególnymi jednostkami lekcyjnymi. W czasie pracy organizują spotkania ze swoją klasą/oddziałem na uzgodnionym portalu, platformie. Harmonogram rozkładu zajęć (online) na każdy kolejny tydzień ustala się z tygodniowym wyprzedzeniem i wysyła się uczniom i rodzicom. W czasie pozostałych godzin pracy nauczyciele udzielają uczniom konsultacji. 

 

  1. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego i nauczyciele przedmiotów we współpracy z nauczycielami współorganizującymi kształcenie uczniów o potrzebie kształcenia specjalnego planują swoje zajęcia z uczniami dostosowując sposoby oraz metody pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikających z indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych z zachowaniem zasad:
  1. równomiernego obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
  2. zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
  3. z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
  4. łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
  5. uwzględnieniem ograniczeń wynikających z dysfunkcji i ze specyfiki zajęć.

Nauczyciel wysyła każdą pracę zlecaną uczniom, nauczycielowi współorganizującemu kształcenie, który dostosowuje ją do potrzeb i możliwości ucznia, następnie przesyła nauczycielowi i monitoruje pracę ucznia.

  1. Nauczyciele prowadzący zajęcia logopedyczne są dostępni dla uczniów, rodziców i nauczycieli w godzinach swojej pracy. Prowadzą zajęcia, rozmowy, udzielają konsultacji z wykorzystaniem np. internetowej transmisji video, czatu lub służbowego adresu mail.

 

  1. Specjaliści są dostępni dla uczniów, rodziców  i nauczycieli w godzinach swojej pracy za pomocą wykorzystania środków komunikacji elektronicznej. Udzielają konsultacji z wykorzystaniem dziennika elektronicznego lub innych komunikatorów. Nauczyciele specjaliści obejmują wsparciem uczniów posiadających kształcenie specjalne.
  2. Nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne ustalają indywidualnie z rodzicami zasady wsparcia i współpracy, zgodnie z ustaloną liczbą godzin w umowie o pracę. Tygodniowy układ zajęć z uwzględnieniem metod i technik wspierania ucznia na odległość, po uzgodnieniu z rodzicami przekazuje się do dyrektora szkoły.

 

  1. Nauczyciele biblioteki są dostępni dla uczniów w godzinach swojej pracy za pomocą wykorzystania środków komunikacji elektronicznej. Ich zadania to:
  1. udostępnianie zasobów biblioteki on-line,
  2. udzielanie wsparcia uczniom przy wykonywaniu zadań i aktywności zleconych przez nauczycieli, szczególnie w zakresie wskazywania literatury przedmiotu w formie elektronicznej,
  3. publikacja raz w tygodniu recenzji ciekawej książki jako zachęta do jej przeczytania.

 

  1. Nauczyciele świetlicy są dostępni dla uczniów i rodziców za pomocą wykorzystania środków  komunikacji elektronicznej w godzinach swojej pracy.

Prowadzą konsultacje i wsparcie w zakresie rozpowszechniania ciekawych zabaw i gier do wykorzystania w czasie przedłużającego się pobytu dzieci w domu. Przygotowują konkursy dla dzieci.

 

  1. Nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej są dostępni dla uczniów i rodziców w godzinach swojej pracy za pomocą wykorzystania środków komunikacji elektronicznej. Informują rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu.
  2. Nauczyciele wychowania fizycznego są dostępni dla uczniów i rodziców w godzinach swojej pracy za pomocą wykorzystania środków komunikacji elektronicznej. Informują rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu. Zamieszczają informacje o ciekawych rozwiązaniach sportowych, zdrowym trybie życia i uprawiania sportu, wskazują zajęcia sportowe i dyscypliny sportowe kreatywnie rozwijające zainteresowanie sportem, prozdrowotną postawą, wskazują najnowsze osiągnięcia z dyscyplin sportowych i zdrowia, zachęcają do poznawania nowych trendów sportowych, wskazują i analizują potrzeby uprawiania sportu w wybranych grupach wiekowych, organizują zajęcia w-f na odległość: w pokoju, na balkonie, na działce, w kuchni i innych miejscach z tematem np. „Wszędzie można uprawiać zdrowo i bezpiecznie sport”. Zwracają szczególną uwagę na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń pod nadzorem rodziców czy pełnoletnich członków rodziny. Zachęcają do przestrzegania przerw śródlekcyjnych podczas pracy przy komputerach i multimediach.

§ 18.

    1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 28 października 2020r
    2. Zarządzenie obowiązuje do odwołania przez dyrektora szkoły na podstawie wydanych rozporządzeń MEN

 

 

 

Wykaz załączników

 

1. Zasady komunikowania się nauczycieli z rodzicami.

2. Zasady prowadzenia dokumentacji szkolnej w czasie trwania nauczania zdalnego oraz zasady raportowania.

3. Obowiązki pedagoga/psychologa szkolnego w czasie trwania nauczania zdalnego.

4. Procedury określające warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny w okresie ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

5. Szczegółowe warunki weryfikowania wiedzy, informowania o postępach oraz otrzymanych ocenach.

6. Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość.

7. Szczegółowe warunki organizacji zdalnego nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

8. Szczegółowe warunki i zasady korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej.

 

 

Dariusz Żyłowski

Dyrektor Szkoły

 

 

Zarządzenie z załącznikami:

Zarzadzenie_40.2020.docx

 

 

 

 

 

 


 

 

ZARZĄDZENIE NR 39/2020

DYREKTORA SZKOŁY PODSAWOWEJ nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 z dnia 28.10.2020r

w sprawie wprowadzenia w szkole

Procedur zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii

  

 

 

 Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910) oraz  Rozp. MEN z dnia 20 marca 2020r w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19,  zarządza się, co następuje:

 

§ 1.

Wprowadzam w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie dalej zwanej SZKOLE  Procedury zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii, które stanowią załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

Procedury zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii obowiązują w SZKOLE w okresie funkcjonowania szkoły w Wariancie A oddziały przedszkolne tzw.0, oddział przedszkolny Żabki i oddziały 1-3 (tradycyjna forma kształcenia) i Wariancie B (forma kształcenia zdalnego).

§ 3.

Zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do niezwłocznego zapoznania się z Procedurami oraz ich przestrzegania i stosowania.

§ 4.

Do dnia 28 października 2020 roku z sal lekcyjnych muszą zostać usunięte lub zabezpieczone w inny sposób uniemożliwiający do nich dostęp: przedmioty i sprzęty, których nie da się umyć, uprać lub zdezynfekować. Zadanie to powierza się do wykonania personelowi obsługi sprzątającej szkoły przy współudziale nauczyciela, któremu powierzono opiekę nad salą. Miejsce przechowywania przedmiotów ustali dyrektor szkoły lub upoważniona do tego osobą.

§ 5.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 28 października 2020 r. i podlega ogłoszeniu w Księdze Zarządzeń.

 

Dariusz Żyłowski

Dyrektor szkoły

 

 

Zarządzenie z załącznikami:

 

ZARZaDZENIE_39.2020.docx

 


 

Zarządzenie Nr 38 / 2020

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 26 października 2020  r.

 

w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 

Na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 roku w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz na podstawie zmieniającego Rozporządzenia  MEN z dnia 23 października 2020 r zarządzam, co następuje :

 

§ 1.

Zajęcia dydaktyczne prowadzone będą od dnia 26.10.2020 r. do 08.11.2020 r.  za pomocą pracy zdalnej w klasach IV – VIII. Zajęcia dydaktyczne w klasach I-III oraz w oddziałach przedszkolnych prowadzone będą w sposób stacjonarny na terenie szkoły.

 

§ 2

Zobowiązuję każdego z nauczycieli do zapoznawania się z aktualnymi komunikatami  w systemie
e-dziennik Librus oraz wiadomościami na poczcie służbowej, każdy z nauczycieli ma obowiązek sprawdzić dziennik oraz pocztę minimum dwa razy dziennie.

 

§ 3

Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do pracy i zajęć dydaktycznych, opiekuńczo wychowawczych w budynkach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mrągowie.

 

§ 4

Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do unikania wszelkich skupisk oraz przestrzegania maksymalnej higieny i bezpieczeństwa związanego ze zdrowiem.

 

§ 5

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 26.10.2020 r.

 

 Oryginał podpisany przez Dyrektora Szkoły

Pana Dariusza Żyłowskiego

 

 


 

Zarządzenie Nr 37/2020

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 21 października 2020 roku

 

w sprawie wycofania dnia wolnego od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

.

Na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświaty w związku z zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 (dz. U. poz. 493 z późn. zm. ) oraz Rozporządzeniem RM z dnia 09 października 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii(Dz.U. poz. 1758 z późn. zm.) zarządzam, co następuje:

 

 

§ 1

Wycofuję dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów w roku szkolnym 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie:

02.11.2020 r.

 

§ 2

Wychowawcy klas są zobowiązani do poinformowania uczniów i ich rodziców o wycofaniu 02.11.2020 r.  jako dnia wolnego od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

 

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

 

Dyrektor Szkoły
Dariusz Żyłowski

 

 

 


 

 

Zarządzenie Nr 31/2020

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

z dnia 31 sierpnia 2020 r. 

 

w sprawie wprowadzenia procedur ochrony uczniów i pracowników placówki przed Covid-19

 

Na podstawie § 2 rozporządzenia MEN z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpiecznych i higienicznych warunków w publicznych i niepublicznych szkołach
i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166 ze zm.) zarządzam, co następuje:

 

§ 1.

W związku z możliwością organizacji od 1 września 2020 r. nauki w szkole w formie stacjonarnej w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i pracownikom przed zakażeniem się Covid-19 wprowadzam procedury bezpieczeństwa, które stanowią załączniki 1-14
do zarządzenia.

 

§ 2.

 

Wyznaczam na dzień 31.08.2020r. godz. 9.00 szkolenie pracownikom pedagogicznym szkoły podstawowej i pracownikom administracyjno-obsługowym z zasad postępowania zgodnie z procedurami, o których mowa w §1. 

 

§ 3.

 

Nakładam obowiązek do odwołania pandemii COVID 19, noszenia środków ochrony osobistej w postaci maseczek lub przyłbic zasłaniajacych nos i usta w przestrzeniach wspólnych tj. korytarzach, szatniach, przejściach, i tym podobnych miejscach w szkole.

 

§ 4.

 

Zalecam zachowanie dystansu spolecznego ( 1, 5 m) w przestrzeniach wspólnych tj. korytarzach, szatniach, przejściach, i tym podobnych miejscach w szkole.

 

§ 5.

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Dyrektor Szkoły
Dariusz Żyłowski

 

 

 


 

 

Zarządzenie Nr 21/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

z dnia 5 czerwca 2020 r.

w sprawie prowadzenia nauczania zdalnego przez nauczycieli w Szkole Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

Na podstawie:

  • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo Oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 

 

§ 1.

Zarządzam w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie zdalne nauczanie od dnia 08.06.2020 do 26.06.2020.

 

§ 2.

Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do prowadzenia zdalnego nauczania na dotychczasowych zasadach określonych w zarządzeniach 14/2020 i 17/2020 .

 

 § 3.

Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do zapoznania się z aktualnymi komunikatami w e-dzienniku oraz do prowadzenia dokumentacji elektronicznej z przeprowadzonych zajęć oraz realizacji podstawy programowej.

 

 § 4.

Zobowiązuję wicedyrektorów do przygotowania harmonogramu zajęć, który będzie obowiązywał w e- nauczaniu oraz do koordynowania współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.

 

 

 

§ 5.

Zobowiązuję wicedyrektorów do ustalenia we współpracy z nauczycielami tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach z uwzględnieniem równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach, zróżnicowania zajęć w każdym dniu oraz ustalenia z nauczycielami sposobu monitorowania postępów uczniów.

 

 § 6.

Zobowiązuję wicedyrektorów do koordynowania zdalnego nauczania prowadzonego przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym.

 

 § 7.

Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 


 

Zarządzenie Nr 18/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

z dnia 21 maja 2020 r.  .

w sprawie wprowadzenia procedur ochrony uczniów i pracowników placówki przed Covid-19

 

Na podstawie § 4 d Rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.)  zarządzam, co następuje:

§ 1.

W związku z możliwością organizacji od 25 maja 2020 r. w formie stacjonarnej zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych uczniom klas I-III oraz konsultacji z uczniami klas VIII, a od 1 czerwca 2020 r.  konsultacji dla uczniów pozostałych klas przy jednoczesnym zobligowaniu dyrektora do opracowania procedur bezpieczeństwa uczniów i pracowników w okresie jej funkcjonowania w zagrożeniu epidemicznym, a także zgodnie z Wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r., wprowadzam wymagane prawem procedury bezpieczeństwa, które stanowią załączniki 2 -11 do zarządzenia.

 

§ 2.

Określam harmonogram prac oraz przydzielam zadania do wykonania pracownikom szkoły w okresie przygotowania placówki na dzień przyjęcia dzieci do sprawowania nad nimi opieki – załącznik 1.

§ 3.

Wyznaczam szkolenia:

- 21 maja 2020r.  godz. 9.30 
szkolenie pracowników pedagogicznych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mragowie

- 22 maja 2020r. godz.9.30 
szkolenie pracowników administracyjno-obsługowych z zasad postępowania zgodnie z procedurami, o których mowa w §1. 

 

§ 4.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

ZAŁĄCZNIKI DO ZARZĄDZENIA

Załącznik nr 1 Harmonogram pracy świetlicy Zalacznik_1.docx
Załącznik nr 2

Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły ze Szkoły Podstawowej Nr 1

Zalacznik_2.docx
Załącznik nr 3

Procedura pobytu i zabawy w sali dydaktycznej i świetlicy szkolnej z dziećmi

Zalacznik_3.docx
Załącznik nr 4

Procedura wyjścia grupy uczniów na plac zabaw i boiska szkolne

Zalacznik_4.docx
Załącznik nr 5

Procedura pobytu grupy na placu zabaw 

Zalacznik_5.docx
Załącznik nr 6

Procedura zgłaszania i reagowania na incydenty w grupie oraz stosowanie zabezpieczeń w trakcie wymaganych zabiegów higienicznych 

Zalacznik_6.docx
Załącznik nr 7

Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem
SARS-CoV-2

Zalacznik_7.docx
Załącznik nr 8

Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem
SARS-CoV-2 u pracownika

Zalacznik_8.docx
Załącznik nr 9

Procedura komunikacji z rodzicami uczniów szkoły

Zalacznik_9.docx
Załącznik nr 10

Procedura dezynfekcji zabawek

Zalacznik_10.docx
Załącznik nr 11

Procedura postępowania z odpadami dla osób stosujących środki zapobiegawcze w miejscu pracy w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa

Zalacznik_11.docx
Załącznik nr 12

Procedura organizacji konsultacji prowadzonych przez n-li na terenie szkoły

Zalacznik_12.docx

 


 

ZARZĄDZENIE Nr 17/2020

DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA

w Mrągowie

 z dnia 21 maja 2020 r.  

w sprawie organizacji procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego
w klasach I – III szkoły podstawowej i konsultacji dla uczniów w okresie
od 25 maja do 7 czerwca 2020 r.

 

 

Na podstawie § 7 ust. 3-8, § 9a i § 9a rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) oraz § 3 pkt 4-7 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.)  zarządzam, co następuje:

§ 1.

W związku z możliwością organizacji od 25 maja 2020 r. w formie stacjonarnej zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej, po uwzględnieniu deklaracji rodziców/prawnych opiekunów uczestnictwa dzieci w zajęciach na terenie szkoły, dokonuje się przydziału nauczycieli do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych- załącznik nr 1.

 

 § 2.

Od dnia 25 maja 2020 r. wprowadza się plan konsultacji dla uczniów klas VIII i przydziela się godziny przeznaczone na konsultacje, zgodnie z załącznikiem nr 2 i załącznik nr 3 do zarządzenia.

 

§ 3.

Ustalam od dnia 25 maja 2020 r. godziny pracy nauczycieli bibliotekarzy: środy – 9.00 -11.00, czwartki – 9.00 - 11.00. Pracownicy biblioteki wypożyczają książki na podstawie pisemnego zamówienia ucznia, złożonego w skrzynce umieszczonej na drzwiach biblioteki lub złożonego drogą elektroniczną. Wejścia pomiędzy regały z książkami mają być niedostępne czytelnikom. Książki do odbioru przygotowuje bibliotekarz, a przed przekazaniem ich uczniowi pakuje je do torby foliowej. Zwrócone książki są odkładane w bezpieczne miejsce na okres 48 godzin. 

 

 § 4.

Zobowiązuję nauczycieli do zapoznania się z procedurami ochrony zdrowia uczniów i pracowników, wdrożonymi Zarządzeniem Dyrektora Nr 18/2020

 

§ 5.

Podstawa programowa w klasach I-VIII i oddziałach przedszkolnych realizowana jest z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

§ 6.

 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 maja 2020 r.

 

ZAŁĄCZNIKI DO ZARZĄDZENIA

Załącznik nr 1 Załącznik nr 2 Załącznik nr 3
Harmonogram pracy świetlicy szkolnej Harmonogram konsultacji dla klas
8d, 8e, 8f, 8g
Harmonogram konsultacji dla klas
8a, 8b, 8c
Zalacznik_1_Przydzial_nauczycieli_
do_prowadzenia_zajec_
opiekunczo-wychowawczych.docx
Zalacznik_2_Harmonogram_
konsultacji_dla_uczniow_klas_8_
SPC.pdf
Zalacznik_3_Harmonogram_
konsultacji_dla_uczniow_klas_8_
SPA.pdf

 

 


 

Zarządzenie Nr 15/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

z dnia 24  kwietnia 2020 r.

w sprawie sposobu organizacji funkcjonowania szkoły w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych wynikających z epidemii COVID-19.

 

Na podstawie:

    • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 11.01.2017 r. poz. 59),
    • Rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
    • Rozporządzenia MEN zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 642)
    • Statutu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie. 

 

 

W celu zapewnienia właściwego i skutecznego funkcjonowania szkoły w tym okresie zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do przestrzegania zasad organizacji i pracy szkoły opisanych w zarządzeniu nr 14/2020 z dnia 15 kwietnia 2020 r.

 

§ 1.

 

    1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 24.04.2020r
    2. Zarządzenie obowiązuje do dnia 24 maja 2020 r. zgodnie z datą określoną
      w zmieniającym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz.642).

 

 

 


 

Zarządzenie Nr 14/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

z dnia 15  kwietnia 2020 r.

w sprawie sposobu organizacji funkcjonowania szkoły w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych wynikających z epidemii COVID-19.

 

Na podstawie:

    • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 11.01.2017 r. poz. 59),
    • Rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
    • Rozporządzenia MEN z dnia 9 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie
      w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
      w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 642)
    • Statutu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie. 

 

 

W celu zapewnienia właściwego i skutecznego funkcjonowania szkoły w tym okresie zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do przestrzegania następujących zasad organizacji i pracy szkoły:

 

§ 1.

Organizacji nauczania na odległość tzw. e-learningu

  1. Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do pozostawania w ciągłej gotowości do pracy.
  2. Wprowadzam następujące formy kontaktu z dyrektorem i wicedyrektorami szkoły:
  1. kontakt za pomocą e-dziennika,
  2. kontakt e-mail:

– Dariusz Żyłowski: dyrektor@sp1mragowo.pl,

– Ewa Lubowiecka: e.lubowiecka@sp1mragowo.pl,

– Joanna Lubowiecka: j.lubowiecka@sp1mragowo.pl,

– Marek Modrzejewski: m.modrzejewski@sp1mragowo.pl

  1. kontakt telefoniczny:

– Dariusz Żyłowski: 89 742 51 31,

– Ewa Lubowiecka: 89 742 51 31

  1. – Joanna Lubowiecka: 89 676 51 01

– Marek Modrzejewski: 89 676 51 01

  1. Wprowadzam następujące formy kontaktu z sekretariatem:
  1. kontakt za pomocą e-dziennika,
  2. kontakt e-mail:

– sekretariat przy ul. Kopernika 2, Joanna Jamrozik: j.jamrozik@sp1mragowo.pl,

– sekretariat przy ul. Kopernika 2c, Kinga Ksobiech: k.ksobiech@sp1mragowo.pl,

– sekretariat przy ul. Boh. Warszawy 4, Laura Barszcz: l.barszcz@sp1mragowo.pl

– sekretariat, e-mail do wszystkich sekretarzy: sekretariat@sp1mragowo.pl.

  1. kontakt telefoniczny: 89 742 51 31.
  1. Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do realizacji podstawy programowej za pomocą narzędzi zdalnych zgodnie z ustaleniami z dyrekcją szkoły.
  2. Zobowiązuję do prowadzenia zdalnego nauczania ze swoich prywatnych domów, pod warunkiem posiadania niezbędnego sprzętu umożliwiającego bezpieczne prowadzenie zdalnego nauczania.
  3. W przypadku, gdy nauczyciel nie dysponuje odpowiednim sprzętem (komputerem, laptopem z podłączeniem do internetu), z którego mógłby skorzystać w domu, lub nie posiada warunków do realizacji takiego nauczania w warunkach domowych niezwłocznie informuje o tym fakcie dyrekcję szkoły. W takiej sytuacji dyrekcja (w miarę możliwości) zapewni sprzęt służbowy, dostępny na terenie szkoły lub zobowiąże nauczyciela do alternatywnej formy realizacji podstawy programowej (np. przygotowania materiałów w formie drukowanej).
  4. Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych, zgodnie
    z przydzielonym wymiarem godzin wg stanu na 1.09.2020r., z zastosowaniem narzędzi informatycznych, wcześniej zgłoszonych i zaakceptowanych przez dyrekcję szkoły.
  5. Zalecam, aby zdalne nauczanie miało charakter synchroniczny (zajęcia online w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi umożliwiających połączenie się z uczniami)
    z zastosowaniem platform i aplikacji edukacyjnych np.:

www.epodreczniki.pl,

www.gov.pl/zdalnelekcje,

Learning Apps,

Skype,

– inne, ustalone z dyrekcją szkoły.

Zajęcia z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość mogą być prowadzone w grupach lub indywidualnie, przy czym, liczba godzin zajęć prowadzonych online (z klasą, grupą lub indywidualnie) 25 %, zajęć ogółem prowadzonych w danej klasie w okresie zawieszenia zajęć, chyba że specyfika zajęć będzie tego wymagała i nauczyciel uzyska zgodę dyrektora na zmianę % zajęć niż wyżej wskazano

  1. W celu zróżnicowania form pracy zobowiązuję również nauczycieli do pracy
    z uczniami w sposób asynchroniczny (nauczyciel udostępnia materiały, a uczniowie wykonują zadania w czasie odroczonym). Udostępnianie materiałów realizowane powinno być za pośrednictwem e-dziennika lub poczty elektronicznej (e-mail służbowy), a w sytuacji braku dostępu do internetu z wykorzystaniem telefonów komórkowych ucznia lub rodziców. Zajęcia z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość mogą być prowadzone w grupach lub indywidualnie, przy czym, liczba godzin zajęć prowadzonych indywidualnie nie może być wyższa niż 25 %, na platformach edukacyjnych lub str. internetowych 25 % i z książką czy ćwiczeniami 25 %, zajęć ogółem prowadzonych w danej klasie w okresie zawieszenia zajęć, chyba że specyfika zajęć będzie tego wymagała i nauczyciel uzyska zgodę dyrektora na zmianę % zajęć niż wyżej wskazano
  2. Zalecam wszystkim nauczycielom wprowadzenie zdalnych konsultacji merytorycznych (należy określić dni tygodnia oraz godzinę dostępności nauczyciela i narzędzia komunikacji, np. e-dziennika, platform edukacyjnych, poczty elektronicznej, kontakt telefoniczny, komunikatory typu WhatsApp, Messanger) oraz podać termin konsultacji na Librusie, str. internetowej szkoły.
  3. Zobowiązuję nauczycieli, aby dostosowali program nauczania do narzędzi, które zamierzają stosować w zdalnym nauczaniu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów.
  4. Ustalam zasady komunikowania się nauczycieli z rodzicami, które stanowią załącznik nr 1 do zarządzenia i zobowiązuję wszystkich nauczycieli do zapoznania się z tymi zasadami i stosowania ich w kontaktach z rodzicami.
  5. Określam zasady raportowania realizacji podstawy programowej w zdalnym nauczaniu, które określono w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia. Zobowiązuję
    nauczycieli do stosowania zapisów szczegółowych załącznika.

 

§ 2.

Obowiązki wychowawców w zakresie e-learningu

  1. Wychowawca ma obowiązek:

ustalenia, czy każdy z jego uczniów posiada w domu dostęp do sprzętu komputerowego i do internetu. W przypadku braku dostępu wychowawca niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły w celu ustalenia alternatywnych form kształcenia,

wskazania sposobu kontaktu (np. e-dziennik, e-mail, komunikatory społeczne, telefon) ze swoimi wychowankami,

reagowania na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które zgłaszają jego uczniowie lub rodzice,

wskazania warunków, w jakich uczniowie i rodzice mogą korzystać ze zdalnych konsultacji z wychowawcą klasy.

 

§ 3.

Obowiązki pedagoga/psychologa w czasie prowadzenia nauczania zdalnego

  1. W czasie trwania epidemii wsparcie psychologiczne ze strony pedagoga/psychologa szkolnego ma charakter szczególny i jest absolutnie niezbędne.
  2. Pedagog/ psycholog szkolny jest dostępny dla uczniów i rodziców zgodnie
    z wcześniej ustalonym harmonogramem.
  3. Harmonogram pracy pedagoga/ psychologa jest dostępny w widocznym miejscu na stronie internetowej szkoły
  4. Szczegółowe obowiązki pedagoga/psychologa szkoły określa załącznik nr 3 niniejszego zarządzenia.

 

§ 4.

Zasady współpracy dyrektora z pracownikami administracji i obsługi

  1. Pracownicy administracyjni, pozostając w gotowości do pracy, pełnią swoje obowiązki służbowe według opracowanego grafiku lub zdalnie.
  2. Dyrektor szkoły może w dowolnym momencie wezwać pracownika administracji do stawienia się w zakładzie pracy.
  3. Pracownicy administracyjnych kontaktują się z dyrektorem szkoły za pomocą telefonów służbowych/ prywatnych oraz przez pocztę elektroniczną (e-maile służbowe). Dopuszcza się także kontakt za pomocą komunikatorów społecznych (WhatsApp, Messanger).
  4. Pracownik administracyjny jest dostępny w godzinach swojej pracy pod wskazanym przez siebie numerem telefonu i pod wskazanym adresem e-mailowym.
  5. Pracownik administracyjny na bieżąco zdalnie przekazuje dyrektorowi szkoły informacje dotyczące funkcjonowania szkoły, informując natychmiast o sytuacjach nagłych.
  6. Pracownicy obsługi postępują zgodnie z wydanymi wytycznymi i planami pracy przekazanymi przez dyrektora szkoły i kierownika gospodarczego z zacho0waniem wszelkich procedur bezpieczeństwa przy pandemii COVID 19.
  7. Prowadzą codzienny rejestr pracy. Pracownicy obsługi mogą zostać do oddelegowania do każdej innej pracy wskazanej przez dyrektora jednostki lub wicedyrektora, informując natychmiast o sytuacjach nagłych.

 

§ 5.

Zasady współpracy szkoły z sanepidem

  1. Dyrektor szkoły na bieżąco śledzi komunikaty na temat COVID-19 nadawane przez Główny Inspektorat Sanitarny i stosuje się do jego zaleceń.
  2. Dyrektor szkoły wymaga od swoich pracowników bezwzględnego przestrzegania zaleceń GIS.
  3. W sytuacji wystąpienia zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19 dyrektor szkoły niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno-sanitarną.
  4. W sytuacji wystąpienia zarażenia wirusem COVID-19 u jednego z pracowników lub uczniów dyrektor szkoły niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno-sanitarną.
  5. Dyrektor szkoły pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielem lokalnej stacji epidemiologiczno-sanitarnej w celu bieżącego monitorowania sytuacji związanej
    z szerzeniem się epidemii COVID-19.
  6. Kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Mrągowie:

– telefon: 89 741 26 34,

– e-mail: psse.mragowo.sekretariat@sanepid.olsztyn.pl.

 

 

§ 6.

Zasady współpracy dyrektora szkoły z organem prowadzącym

  1. Dyrektor szkoły utrzymuje stały kontakt z przedstawicielami organu prowadzącego
    w celu bieżącego monitorowania sytuacji związanej z wdrożeniem zdalnego nauczania.
  2. Dyrektor szkoły informuje organ prowadzący o problemach oraz trudnościach wynikających z wdrażania zdalnego nauczania.
  3. W sytuacji braku możliwości realizacji zdalnego nauczania w stosunku do wybranych uczniów, dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym, ustali alternatywne formy kształcenia.
  4. W sytuacji wystąpienia problemów w zakresie realizacji zdalnego nauczania dyrektor szkoły/placówki zwraca się z prośbą o wsparcie do organu prowadzącego.
  5. Kontakt do przedstawiciela organu prowadzącego - kierownika Referatu Edukacji Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej, Beaty Klimek:

– telefon: 89 741 90 13,

– e-mail: b.klimek@mragowo.um.gov.pl.

 

 

§ 7.

Zasady i procedury współpracy z organem nadzoru pedagogicznego

  1. Dyrektor szkoły utrzymuje kontakt z przedstawicielami organu sprawującego nadzór pedagogiczny, zwłaszcza w zakresie monitorowania przyjętych sposobów kształcenia na odległość oraz stopnia obciążenia uczniów realizacją zleconych zadań.
  2. Dyrektor szkoły informuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny o problemach
    oraz trudnościach wynikających z wdrażania zdalnego nauczania.
  3. Kontakt do przedstawiciela organu nadzoru pedagogicznego, Wizytatora Ewy Romanowskiej:

– telefon: 89 52 32 661

– e-mail: eromanowska@ko.olsztyn.pl

 

 

§ 8.

Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny

 

  1. Egzaminy klasyfikacyjne i poprawkowe przeprowadza się w sytuacjach określonych w dotychczas obowiązujących aktach prawnych (art. 44k ust.1 ustawy o systemie oświaty).
  2. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych w czasie trwania epidemii określa załącznik nr 4.

 

§ 9.

Zasady i sposób dokumentowania realizacji zadań szkoły

  1. Nauczyciele prowadzą dokumentację procesu nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  2. Szczegółowe sposoby prowadzenia dokumentacji szkolnej zostały opisane
    w załączniku nr

 

§ 10.

Zasady prowadzenia konsultacji z uczniem i jego rodzicami oraz sposób
przekazywania informacji o formie i terminach tych konsultacji

  1. Szkoła w ramach nauczania zdalnego organizuje dla uczniów i ich rodziców konsultacje z nauczycielami.
  2. Konsultacje mogą odbywać się online w czasie rzeczywistym lub w czasie odroczonym: na zasadzie kontaktu mailowego i/lub poprzez np. komunikatory społecznościowe.
  3. O formie oraz czasie konsultacji decyduje nauczyciel, informując wcześniej o tym fakcie dyrekcję szkoły.
  4. Konsultacje z uczniami i rodzicami odbywają się drogą mailową, poprzez e-dziennik lub telefonicznie.

 

§ 11.

Procedury wprowadzania modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania

  1. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów, zajęć edukacyjnych przeprowadzają przegląd treści nauczania pod kątem możliwości ich efektywnej realizacji w formie nauczania na odległość.
  2.  Nauczyciele wprowadzają modyfikację w realizowanych programach nauczania.
  3. Modyfikacja powinna dotyczyć treści nauczania i sposobu ich realizacji.
  4. Niektóre treści zapisane w programach nauczania mogą zostać przeniesione na kolejne lata nauki z wyjątkiem oddziałów klas 8.
  5. Nauczyciele mogą zrezygnować z niektórych treści zapisanych w programie nauczania, jeśli wykraczają one poza podstawę programową danego przedmiotu.
  6. Nauczyciele przedstawiają dyrekcji wprowadzone modyfikacje w programach nauczania, które zatwierdza wicedyrektor szkoły.

 

 

§ 12.

Zasady monitorowania postępów uczniów, sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów oraz sposób i zasady informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia
w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach

  1. Nauczyciele mają obowiązek monitorowania postępów w nauce zdalnej uczniów.
  2. Nauczyciele mają obowiązek informowania uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych o osiąganych postępach i ocenach w trakcie nauczania zdalnego.
  3. Szczegółowe warunki weryfikowania wiedzy, informowania o postępach oraz otrzymanych ocenach znajdują się w załączniku nr 5.

 

 

§ 13.

Zasady i sposoby oceniania w zdalnym nauczaniu

  1. W trakcie realizacji nauczania zdalnego obowiązują przepisy dotyczące oceniania określone w Statucie Szkoły.
  2. Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość zostały określone w załączniku nr 6.

 

 

§ 14.

Zasady pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym: posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

  1. W szkole organizuje się zdalne nauczanie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  2. Szczegółowe warunki organizacji zdalnego nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zawiera załącznik nr 7.

 

 

§ 15.

Zasady bezpiecznego korzystania z narzędzi informatycznych i zasobów
w internecie

  1. Na czas wprowadzenia zdalnego nauczania wprowadza się szczegółowe warunki korzystania z narzędzi informatycznych i zasobów w internecie.
  2. Do przestrzegania tych zasad zobowiązuje się wszystkich pracowników szkoły.
  3. Szczegółowe warunki i zasady korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej określono w załączniku nr 8.

 

 

§ 16.

Obowiązki i zasady dotyczące zapobiegania, przeciwdziałania
i zwalczania COVID-19 obowiązujące na terenie szkoły

  1. Za bezpieczeństwo na terenie szkoły w czasie epidemii odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.
  2. W celu poprawy bezpieczeństwa w okresie epidemii dyrektor powołuje zespół zarządzania kryzysowego.
  3. W skład zespołu wchodzą osoby stanowiące wsparcie dyrektora w zarządzaniu i organizowaniu funkcjonowania szkoły w okresie epidemii. Są to: wicedyrektor, inspektor bhp, pedagog szkolny, kierownik gospodarczy.
  4. Nauczyciele zdalnie przekazują uczniom informacje na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.
  5. W szkole i na stronie internetowej szkoły opublikowano w widocznym miejscu instrukcję dotyczącą mycia rąk.
  6. Dyrektor szkoły ustala organizację pracy w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem (praca zdalna, zastosowanie systemu dyżurów).
  7. Pracownicy szkoły przychodzą do pracy tylko i wyłącznie na wezwanie dyrektora szkoły lub zgodnie z określonym i przekazanym harmonogramem dyżurów.
  8. W szkole do odwołania nie organizuje się żadnych wycieczek krajowych
    i zagranicznych.
  9. Na terenie szkoły bezwzględnie obowiązują zalecenia służb sanitarno-epidemiologicznych.
  10. Pracownicy szkoły oraz osoby przebywające na jej terenie podporządkowują się
    i współdziałają ze wszystkimi służbami zaangażowanymi w zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19. 11. Szczegółowe zalecenia GIS obowiązujące od 20 marca 2020 r.:

a) zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra), promować załatwianie spraw przez internet,

b) promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%),

c) upewnić się, że osoby przebywające na terenie szkoły mają dostęp do miejsc,
w których mogą myć ręce mydłem i wodą,

d) umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane,

e) wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce (grafika),

f) zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy, czy wizyty
w miejscu publicznym NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania,

g) zapewnienie, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne:

- powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem,

- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody
z detergentem.

  1. Wszelkie informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 13. W przypadku złego samopoczucia, typowych objawów dla zakażenia koronawirusem, lub wszelkich wątpliwości związanych z postępowanie w stanie epidemii można również skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Mrągowie, tel. 89 741 26 34. Adresy stron, z których szkoła czerpie informację: www.gis.gov.pl, www.mz.gov.pl, www.men.gov.pl, www.gov.pl, www.ko.olsztyn.pl, www.sp1mragowo.edupage.org.

 

 

§ 17.

Organizacja pracy zdalnej poszczególnych grup nauczycieli.

 

  1. Nauczyciele przedmiotu, edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego są dostępni dla ucznia w godzinach swojej pracy zgodnie z tygodniowym planem zajęć, uwzględniając przerwy między poszczególnymi jednostkami lekcyjnymi. W czasie pracy organizują spotkania ze swoją klasą/oddziałem na uzgodnionym portalu, platformie. Harmonogram rozkładu zajęć (online) na każdy kolejny tydzień ustala się z tygodniowym wyprzedzeniem i wysyła się uczniom i rodzicom. W czasie pozostałych godzin pracy nauczyciele udzielają uczniom konsultacji. 

 

  1. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego i nauczyciele przedmiotów we współpracy z nauczycielami współorganizującymi kształcenie uczniów o potrzebie kształcenia specjalnego planują swoje zajęcia z uczniami dostosowując sposoby oraz metody pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikających z indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych z zachowaniem zasad:
  1. równomiernego obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
  2. zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
  3. z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
  4. łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
  5. uwzględnieniem ograniczeń wynikających z dysfunkcji i ze specyfiki zajęć.

Nauczyciel wysyła każdą pracę zlecaną uczniom, nauczycielowi współorganizującemu kształcenie, który dostosowuje ją do potrzeb i możliwości ucznia, następnie przesyła nauczycielowi i monitoruje pracę ucznia.

  1. Nauczyciele prowadzący zajęcia logopedyczne są dostępni dla uczniów, rodziców i nauczycieli w godzinach swojej pracy. Prowadzą zajęcia, rozmowy, udzielają konsultacji z wykorzystaniem np. internetowej transmisji video, czatu lub służbowego adresu mail.

 

  1. Specjaliści są dostępni dla uczniów, rodziców  i nauczycieli w godzinach swojej pracy za pomocą wykorzystania środków komunikacji elektronicznej. Udzielają konsultacji z wykorzystaniem dziennika elektronicznego lub innych komunikatorów. Nauczyciele specjaliści obejmują wsparciem uczniów posiadających kształcenie specjalne.
  2. Nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne ustalają indywidualnie z rodzicami zasady wsparcia i współpracy, zgodnie z ustaloną liczbą godzin w umowie o pracę. Tygodniowy układ zajęć z uwzględnieniem metod i technik wspierania ucznia na odległość, po uzgodnieniu z rodzicami przekazuje się do dyrektora szkoły.

 

  1. Nauczyciele biblioteki są dostępni dla uczniów w godzinach swojej pracy za pomocą wykorzystania środków komunikacji elektronicznej. Ich zadania to:
  1. udostępnianie zasobów biblioteki on-line,
  2. udzielanie wsparcia uczniom przy wykonywaniu zadań i aktywności zleconych przez nauczycieli, szczególnie w zakresie wskazywania literatury przedmiotu w formie elektronicznej,
  3. publikacja raz w tygodniu recenzji ciekawej książki jako zachęta do jej przeczytania.

 

  1. Nauczyciele świetlicy są dostępni dla uczniów i rodziców za pomocą wykorzystania środków  komunikacji elektronicznej w godzinach swojej pracy.

Prowadzą konsultacje i wsparcie w zakresie rozpowszechniania ciekawych zabaw i gier do wykorzystania w czasie przedłużającego się pobytu dzieci w domu. Przygotowują konkursy dla dzieci.

 

  1. Nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej są dostępni dla uczniów i rodziców w godzinach swojej pracy za pomocą wykorzystania środków komunikacji elektronicznej. Informują rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu.
  2. Nauczyciele wychowania fizycznego są dostępni dla uczniów i rodziców w godzinach swojej pracy za pomocą wykorzystania środków komunikacji elektronicznej. Informują rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu. Zamieszczają informacje o ciekawych rozwiązaniach sportowych, zdrowym trybie życia i uprawiania sportu, wskazują zajęcia sportowe i dyscypliny sportowe kreatywnie rozwijające zainteresowanie sportem, prozdrowotną postawą, wskazują najnowsze osiągnięcia z dyscyplin sportowych i zdrowia, zachęcają do poznawania nowych trendów sportowych, wskazują i analizują potrzeby uprawiania sportu w wybranych grupach wiekowych, organizują zajęcia w-f na odległość: w pokoju, na balkonie, na działce, w kuchni i innych miejscach z tematem np. „Wszędzie można uprawiać zdrowo i bezpiecznie sport”. Zwracają szczególną uwagę na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń pod nadzorem rodziców czy pełnoletnich członków rodziny.Zachęcają do przestrzegania przerw śródlekcyjnych podczas pracy przy komputerach i multimediach.

§ 18.

    1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15.04.2020r
    2. Zarządzenie obowiązuje do dnia 26 kwietnia 2020r zgodnie z datą określoną
      w zmieniającym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 9 kwietnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz.642)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykaz załączników

 

Załącznik nr 1: Zasady komunikowania się nauczycieli z rodzicami.

Załącznik nr 2: Zasady prowadzenia dokumentacji szkolnej w czasie trwania nauczania zdalnego oraz zasady raportowania.

Załącznik nr 3: Obowiązki pedagoga/psychologa szkolnego w czasie trwania nauczania zdalnego.

Załącznik nr 4: Procedury określające warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny w okresie ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

Załącznik nr 5: Szczegółowe warunki weryfikowania wiedzy, informowania o postępach oraz otrzymanych ocenach.

Załącznik nr 6: Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość.

Załącznik nr 7: Szczegółowe warunki organizacji zdalnego nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Załącznik nr 8: Szczegółowe warunki i zasady korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej.

 

 

Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 14/2020 z 15 kwietnia 2020 r.

 

Zasady komunikowania się nauczycieli z rodzicami

 

  1. Nauczyciele są zobowiązani do utrzymywania stałego kontaktu z rodzicami.
  2.  Kontakty nauczycieli z rodzicami powinny odbywać się z wykorzystaniem następujących narzędzi:

• e-dziennika,

• poczty elektronicznej (służbowy e-mail),

• telefonów komórkowych i stacjonarnych,

• komunikatorów takich jak WhatsApp, Messenger lub inne

 

 

 

 

Załącznik nr 2
do Zarządzenia nr 14/2020 z 15 kwietnia 2020 r.

 

Zasady prowadzenia dokumentacji szkolnej w czasie trwania nauczania zdalnego zasady raportowania

 

  1. Nauczyciele prowadzą dokumentację procesu nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami:

- dokumenty w wersji papierowej, dostępne tylko i wyłącznie na terenie szkoły, zostaną uzupełnione po odwieszeniu zajęć stacjonarnych,

- dziennik elektroniczny jest uzupełniany na bieżąco każdego dnia,

- inne dokumenty, np. notatki służbowe, protokoły mogą być tworzone zdalnie
i przesyłane drogą elektroniczną.

  1. Nauczyciele w dzienniki Librus, mają obwiązek  zapisywania obok tematu lekcji krótkiego opisu pracy zdalnej. Opis pracy zdalnej polega na wskazaniu z jakich materiałów, narzędzi informatycznych oraz zasobów internetowych korzysta nauczyciel.

 

 

 

 

 

Załącznik nr 3
do Zarządzenia nr 14/2020 z 15 kwietnia 2020 r.

 

Obowiązki pedagoga/psychologa szkolnego w trakcie prowadzenia nauczania zdalnego

 

  1. Pedagog/psycholog szkolny ma obowiązek:
  1. ustalenia form i czasu kontaktu z uczniami i rodzicami i poinformowania o tym fakcie dyrekcję szkoły, w tym ustalenie godzin dyżuru telefonicznego dla uczniów
    i rodziców,
  2. organizowania konsultacji online
  3. świadczenia zdalnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w trakcie trwania sytuacji kryzysowej, w szczególności:
  • otoczenia opieką uczniów i rodziców, u których stwierdzono nasilenie występowania reakcji stresowych, lękowych w związku z epidemią koronawirusa,
  • inicjowanie i prowadzenie działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych,
  •  minimalizowanie negatywnych skutków zachowań uczniów pojawiających się w wyniku wdrażania nauczania zdalnego,
  • otoczenia opieką i udzielanie wsparcia uczniom, którzy mają trudności
    z adaptacją do nauczania zdalnego,
  • udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do nauczania zdalnego,
  1. wspomagania nauczycieli w diagnozowaniu możliwości psychofizycznych uczniów
    w kontekście nauczania zdalnego.

 

 

Załącznik nr 4
do Zarządzenia nr 14/2020 z 15 kwietnia 2020 r.

 

Procedury określające warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki
i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny w okresie ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty

  1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się na wniosek rodzica, wniosek powinien być przesłany drogą e-mailową na skrzynkę podawczą szkoły:sekretariat@sp1mragowo.pl.
  2. Dyrekcja szkoły w korespondencji e-mailowej uzgadnia datę i godzinę egzaminu klasyfikacyjnego i potwierdza fakt przyjęcia terminu do wiadomości rodziców ucznia.
  3. Nauczyciel przygotowuje informację na temat zakresu podstawy programowej, jakiej dotyczy egzamin i przesyła drogą elektroniczną rodzicom.
  4. Korespondencja odbywa się za pośrednictwem służbowych skrzynek elektronicznych szkoły/nauczyciela na adres wskazany i potwierdzony przez rodzica.
  5. Egzamin przeprowadzany jest za pomocą narzędzi do e-learningu pozwalających na potwierdzenie samodzielności pracy ucznia – metodą pracy synchronicznej.
  6. Egzamin ma formę zadań udostępnionych na platformie e-learningowej lub za pomocą innego narzędzia zdalnego.
  7. W przypadku uczniów nieposiadających narzędzi informatycznych i dostępu do sieci, w sytuacjach szczególnych egzamin przeprowadzony może być w formie zadań drukowanych i przesłanych drogą pocztową lub może odbyć się na terenie szkoły po wcześniejszym ustaleniu wszelkich środków bezpieczeństwa i z zachowaniem zasad określonych w niniejszym zarządzeniu.
  8. W przypadku braku możliwości przystąpienia do egzaminu ze względu na stan zdrowia rodzic informuje o tym dyrektora szkoły, przesyłając skan zaświadczenia lekarskiego pod wskazany adres mailowy.
  9. Dyrektor szkoły uzgadnia dodatkowy termin egzaminu zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  10. Zadania rozwiązywane elektronicznie drukuje się i stanowią one załącznik do arkusza ocen ucznia, jak również podlegają archiwizacji elektronicznej.
  11. Procedury przeprowadzania egzaminów poprawkowych są analogiczne do egzaminu klasyfikacyjnego.
  12. W przypadku zastrzeżenia rodziców lub ucznia co do zgodności z prawem i procedurą wystawiania oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub oceny klasyfikacyjnej
    z zachowania rodzic ma prawo w ciągu dwóch dni od klasyfikacji w formie elektronicznej – e-mailowej zgłosić swoje zastrzeżenia.
  13. Dyrektor sprawdza czy ocena została wystawione zgodnie z prawem – trybem ustalania oceny, a w przypadku stwierdzenia naruszeń formalnych, powołuje komisję do przeprowadzenia w formie e-learningowej sprawdzianu w celu ustalenia właściwej oceny z zajęć edukacyjnych.
  14. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń co do oceny z zachowania, powołana komisja ustala właściwą ocenę klasyfikacyjną z zachowania.

Załącznik nr 5
do Zarządzenia nr 14/2020 z 15 kwietnia 2020 r.

 

Szczegółowe warunki weryfikowania wiedzy, informowania o postępach
oraz otrzymanych ocenach

 

  1. Postępy uczniów są monitorowane na podstawie bieżących osiągnięć w pracy zdalnej (nauczanie w czasie rzeczywistym) lub na podstawie wykonanych m.in.: ćwiczeń, prac, quizów, projektów, zadań w czasie odroczonym (nauczanie w czasie odroczonym).
  2. Nauczyciel może wymagać od uczniów wykonania określonych poleceń, zadań, prac, projektów umieszczonych w internecie, np. na zintegrowanych platformach edukacyjnych lub poprosić o samodzielne wykonanie pracy w domu
    i udokumentowanie jej, np. w postaci zdjęcia przesłanego drogą mailową.
  3. Zdalne nauczanie nie może polegać tylko i wyłącznie na wskazywaniu i/lub przesyłaniu zakresu materiału do samodzielnego opracowania przez ucznia.
  4. Nauczyciel ma obowiązek wytłumaczyć, omówić i przećwiczyć z uczniami nowe treści podstawy programowej. Uczeń ma prawo skorzystać z konsultacji, porad
    i wskazówek nauczyciela do wykonania zadania w formach i czasie określonych wcześniej przez nauczyciela.
  5. Nauczyciel informuje ucznia o postępach w nauce i otrzymanych ocenach podczas bieżącej pracy z dzieckiem lub po jej zakończeniu w sposób wcześniej ustalony przez nauczyciela (np. poprzez e-mail, e-dziennik lub komunikatory społeczne).
  6. Nauczyciel informuje rodzica o postępach w nauce dziecka i otrzymanych przez niego ocenach w sposób wcześniej ustalony przez nauczyciela (np. poprzez e-mail,
    e-dziennik lub komunikatory społeczne).
  7.  Nauczyciel na bieżąco informuje rodzica o pojawiających się trudnościach
    w opanowaniu przez ucznia wiedzy i umiejętności, wynikających ze specyfiki nauczania na odległość(np. poprzez e-mail, e-dziennik lub komunikatory społeczne).

 

 

 

 

Załącznik nr 6
do Zarządzenia nr 14/2020 z 15 kwietnia 2020 r.

 

Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość

 

  1. Podczas oceniania pracy zdalnej uczniów nauczyciele uwzględniają ich możliwości psychofizyczne do rozwiązywania określonych zadań w wersji elektronicznej.
  2. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i do internetu.
  3.  Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego i do internetu, nauczyciel ma umożliwić mu wykonanie tych zadań w alternatywny sposób.
  4. Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na swoje ograniczone możliwości psychofizyczne, nauczyciel ma umożliwić mu wykonanie tych zadań w alternatywny sposób.
  5. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie może mieć wpływu poziom jego kompetencji cyfrowych. Nauczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę zróżnicowany poziom umiejętności obsługi narzędzi informatycznych i dostosować poziom trudności wybranego zadania oraz czas jego wykonania do możliwości psychofizycznych ucznia.
  6. W czasie pracy zdalnej nauczyciele wystawiają oceny bieżące za wykonywane zadania, w szczególności za: quizy, rebusy, ćwiczenia, projekty, wypracowania, notatki i inne.
  7. Ocenianiu podlegają prace pisemne: dłuższe i krótkie formy wypowiedzi, kart pracy, notatki w zeszycie przedmiotowym, działania twórcze: filmy i prezentacje multimedialne, projekty, prace plastyczne, ćwiczenia, udział w konkursach itp.
  8. Nauczyciele w pracy zdalnej mogą organizować kartkówki, testy, sprawdziany ze szczególnym uwzględnieniem możliwości samodzielnego wykonania pracy przez ucznia.
  9. Nauczyciele w pracy zdalnej mają obowiązek udzielenia dokładnych wskazówek technicznych, jak zadanie z wykorzystaniem narzędzi informatycznych powinno zostać wykonane.
  10. Nauczyciele w pracy zdalnej wskazują dokładny czas i ostateczny termin wykonania zadania, określając jednocześnie warunki ewentualnej poprawy, jeśli zadanie nie zostało wykonane w sposób prawidłowy lub zawiera błędy.
  11. Skala ocen wystawianych przez nauczycieli nie ulega zmianie i jest zgodna ze Statutem Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie.
  12. Nauczyciele udzielają uczniom, a w przypadku edukacji wczesnoszkolnej – rodzicom, informacji zwrotnej poprzez e-dziennik Librus, pocztę elektroniczną lub komunikatory internetowe, podkreślając mocne i słabe strony ucznia, ze wskazaniem, co uczeń robi dobrze, co i jak należy poprawić.

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 7
do Zarządzenia nr 14/2020 z 15 kwietnia 2020 r.

 

Szczegółowe warunki organizacji zdalnego nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

 

  1. Za organizację zajęć dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz posiadającymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego odpowiada zespół specjalistów
  2. Lider zespołu jest odpowiedzialny za zdalny kontakt z dyrektorem szkoły.
  3. Zespół analizuje dotychczasowe programy nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego
    i dostosowuje je w taki sposób, aby móc je zrealizować w sposób zdalny.
  4.  Podstawą modyfikacji programów powinny stać się możliwości psychofizyczne uczniów do podjęcia nauki zdalnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na zalecenia
    i dostosowania wynikające z dokumentacji stworzonej w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom.
  5. Jeśli uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie jest w stanie zrealizować programu w sposób zdalny, należy wskazać alternatywną formę realizacji zajęć.
  6. Dopuszcza się taką możliwość modyfikacji programów nauczania w/w uczniów, aby niektóre treści, niedające się zrealizować w sposób zdalny, przesunąć w czasie do momentu, w którym uczniowie wrócą do szkoły.
  7. Dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz posiadających orzeczenie
    o potrzebie kształcenia specjalnego organizuje się zdalne konsultacje.
  8. Konsultacje mogą odbywać się online w czasie rzeczywistym lub w czasie odroczonym: na zasadzie kontaktu mailowego i/lub poprzez np. komunikator społecznościowy.
  9. O formie oraz czasie konsultacji decyduje nauczyciel lub specjalista, informując wcześniej o tym fakcie dyrektora szkoły.

 

 

 

 

Załącznik nr 8
do Zarządzenia nr 14/2020 z 15 kwietnia 2020 r.

 

Szczegółowe warunki i zasady korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej

 

 

  1. Każdy pracownik szkoły korzystający ze służbowego sprzętu IT zobowiązany jest do jego zabezpieczenia przed zniszczeniem lub uszkodzeniem. Za sprzęt IT przyjmuje się: komputery stacjonarne, monitory, drukarki, skanery, ksera, laptopy, projektory.
  2. Pracownik jest zobowiązany zgłosić dyrektorowi szkoły zagubienie, utratę lub zniszczenie powierzonego mu sprzętu IT.
  3.  Samowolne instalowanie otwieranie (demontaż) Sprzętu IT, instalowanie dodatkowych urządzeń (np. twardych dysków, pamięci) lub podłączanie jakichkolwiek niezatwierdzonych urządzeń do systemu informatycznego jest zabronione.
  4. Przed czasowym opuszczeniem stanowiska pracy, pracownik szkoły zobowiązany jest wylogować się z systemu bądź z programu.
  5. Po zakończeniu pracy, pracownik szkoły zobowiązany jest:
  1. wylogować się z systemu informatycznego, a jeśli to wymagane – wyłączyć sprzęt komputerowy,
  2. zabezpieczyć stanowisko pracy, w szczególności wszelkie nośniki magnetyczne i optyczne na których znajdują się dane osobowe.
  1. Pracownik jest zobowiązany do usuwania plików z nośników/dysków, do których mają dostęp inni użytkownicy nieupoważnieni do dostępu do takich plików (np. podczas współużytkowannia komputerów).
  2.  Pracownicy szkoły, użytkujący służbowe komputery przenośne, na których znajdują się dane osobowe lub z dostępem do danych osobowych przez internet zobowiązani są do stosowania zasad bezpieczeństwa określonych w polityce ochrony danych osobowych.
  3. W trakcie nauczania zdalnego, w sytuacji, gdy nauczyciele korzystają ze swojego prywatnego sprzętu komputerowego, ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych osobowych uczniów, rodziców, innych nauczycieli oraz pracowników szkoły, które gromadzą i są zobowiązani do przestrzegania procedur określonych w polityce ochrony danych osobowych.
  4. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za prywatny sprzęt komputerowy.

 

Zarządzanie uprawnieniami – procedura rozpoczęcia, zawieszenia

i zakończenia pracy zdalnej

  1. Każdy nauczyciel i każdy uczeń – zwany dalej użytkownikiem (np. komputera stacjonarnego, laptopa, dysku sieciowego, programów w których pracuje, poczty elektronicznej) musi posiadać swój własny indywidualny identyfikator (login) do logowania się.
  2. Tworzenie kont użytkowników wraz z uprawnieniami (np. komputera stacjonarnego, laptopa, dysku sieciowego, programów w których użytkownik pracuje, poczty elektronicznej) odbywa się na polecenie nauczyciela uczącego i powinno opierać się na zasadzie pseudonimizacji jeśli zachodzi taka potrzeba (używanie np. inicjałów zamiast pełnego imienia i nazwiska)
  3. Każdy użytkownik musi posiadać indywidualny identyfikator. Zabronione jest umożliwianie innym osobom pracy na koncie innego użytkownika.
  4. Zabrania się pracy wielu użytkowników na wspólnym koncie.
  5. Użytkownik (np. komputera stacjonarnego, laptopa, dysku sieciowego, programów w których użytkownik pracuje, poczty elektronicznej) rozpoczyna pracę z użyciem identyfikatora i hasła.
  6. Użytkownik jest zobowiązany do powiadomienia nauczyciela o próbach logowania się do systemu osoby nieupoważnionej, jeśli system to sygnalizuje.
  7. Przed czasowym opuszczeniem stanowiska pracy, użytkownik zobowiązany jest wywołać blokowany hasłem wygaszacz ekranu lub wylogować się z systemu.
  8. Po zakończeniu pracy, użytkownik zobowiązany jest:
  1. wylogować się z systemu informatycznego, a następnie wyłączyć sprzęt komputerowy,
  2. zabezpieczyć stanowisko pracy, w szczególności wszelką dokumentację oraz nośniki magnetyczne i optyczne, na których znajdują się dane osobowe.
  1. Hasła powinny składać się z 8 znaków.
  2. Hasła powinny zawierać duże litery + małe litery + cyfry + znaki specjalne.
  3. Hasła nie mogą być łatwe do odgadnięcia. Nie powinny być powszechnie używanymi słowami. W szczególności nie należy jako haseł wykorzystywać: dat, imion i nazwisk osób bliskich, imion zwierząt, popularnych dat, popularnych słów, typowych zestawów: 123456, qwerty, itd.
  4. Hasła nie powinny być ujawnianie innym osobom. Nie należy zapisywać haseł na kartkach i w notesach, nie naklejać na monitorze komputera, nie trzymać pod klawiaturą lub w szufladzie.
  5. W przypadku ujawnienia hasła – należy natychmiast je zmienić.
  6. Hasła powinny być zmieniane co najmniej 30 dni.
  7. Jeżeli system nie wymusza zmiany haseł, użytkownik zobowiązany jest do samodzielnej zmiany hasła.
  8. Użytkownik systemu w trakcie pracy w aplikacji może zmienić swoje hasło.
  9.  Użytkownik zobowiązuje się do zachowania hasła w poufności, nawet po utracie przez nie ważności.
  10. Zabrania się stosowania tego samego hasła jako zabezpieczenia w dostępie do różnych systemów.
  11. Nie powinno się też stosować haseł, w których któryś z członów stanowi imię, nazwę lub numer miesiąca lub inny możliwy do odgadnięcia klucz.

 

Bezpieczne korzystanie z internetu

  1. W trakcie nauczania zdalnego nauczyciel powinien stale przypominać uczniom o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci, szczególną uwagę zwracając na uczniów kl. I-III oraz uczniów niepełnosprawnych.
  2. Zabrania się zgrywania na dysk twardy komputera służbowego oraz uruchamia jakichkolwiek programów nielegalnych oraz plików pobranych z niewiadomego źródła.
  3. Zabrania się wchodzenia na strony, na których prezentowane są informacje o charakterze przestępczym, hackerskim, pornograficznym lub innym zakazanym przez prawo.
  4. Nie należy w opcjach przeglądarki internetowej włączać opcji autouzupełniania formularzy i zapamiętywania haseł.
  5. W przypadku korzystania z szyfrowanego połączenia przez przeglądarkę, należy zwracać uwagę na pojawienie się odpowiedniej ikonki (kłódka) oraz adresu www rozpoczynającego się frazą ”https:”. Dla pewności należy „kliknąć” na ikonkę kłódki i sprawdzić, czy właścicielem certyfikatu jest wiarygodny właściciel.
  6. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku podejrzanego żądania lub prośby zalogowania się na stronę (np. na stronę banku, portalu społecznościowego, esklepu, poczty mailowej) lub podania naszych loginów i haseł, PIN-ów, numerów kart płatniczych przez internet. Szczególnie tyczy się to żądania podania takich informacji przez rzekomy bank.

 

Zasady korzystania z poczty elektronicznej

  1. W przypadku zdalnego nauczania nauczyciele oraz pracownicy szkoły powinni korzystać ze służbowej poczty mailowej.
  2. W przypadku przesyłania danych osobowych należy wysyłać pliki zaszyfrowane/spakowane (np. programem 7 zip, winzipem, winrarem).
  3. W przypadku zabezpieczenia plików hasłem, obowiązuje minimum 8 znaków: duże i małe litery i cyfry i znaki specjalne, a hasło należy przesłać odrębnym mailem lub inną metodą, np. telefonicznie lub SMS-em.
  4. Użytkownicy powinni zwracać szczególną uwagę na poprawność adresu odbiorcy dokumentu.
  5. WAŻNE: Nie otwierać załączników od nieznanych nadawców typu .zip, .xlsm, .pdf, .exe w mailach! Są to zwykle „wirusy”, które infekują komputer oraz często pozostałe komputery w sieci. WYSOKIE RYZYKO UTRATY BEZPOWROTNEJ UTRATY DANYCH.
  6. WAŻNE: Nie wolno „klikać” na hiperlinki w mailach, gdyż mogą to być hiperlinki do stron z „wirusami”. Użytkownik „klikając” na taki hiperlink infekuje komputer oraz inne komputery w sieci.
  7. Podczas wysyłania maili do wielu adresatów jednocześnie, należy użyć metody „Ukryte do wiadomości – UDW”. Zabronione jest rozsyłanie maili do wielu adresatów z użyciem opcji „Do wiadomości”!
  8. Mail służbowy jest przeznaczony wyłącznie do wykonywania obowiązków służbowych. 43. Użytkownicy mają prawo korzystać z poczty mailowej prywatnej tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy nie ma możliwości założenia poczty mailowej służbowej.
  9. Przy korzystaniu z maila, użytkownicy mają obowiązek przestrzegać prawa własności przemysłowej i prawa autorskiego.
  10. Użytkownicy nie mają prawa korzystać z maila w celu rozpowszechniania treści o charakterze obraźliwym, niemoralnym lub niestosownym wobec powszechnie obowiązujących zasad postępowania.

 

 


 

Zarządzenie Nr 12/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

z dnia 01.04.2020 r.

w sprawie określenia zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia w związku z dalszym zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Na podstawie § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493)

 

zarządzam, co następuje:

 

§ 1.

Zarządzenie określa zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych przez nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia na czas zawieszenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczychi wychowawczych, w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

§ 2.

Do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami, o których mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 6 i 7 ustawy z dnia 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 1148) zalicza się zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493).

§ 3.

1. Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze realizowane z wykorzystaniem metod i technik, o których mowa w § 2 zarządzenia, są zaliczone do tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, a w przypadku godzin zajęć realizowanych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w ramach godzin ponadwymiarowych, o których mowa w § 7 pkt.1 rozporządzenia wymienionego w § 2 zarządzenia jeżeli:

a)   zajęcia zostały udokumentowane na zasadach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia w sprawie sposobu dokumentowania realizacji zadań jednostki systemu oświaty, wydanym na podstawie § 1 pkt 7 i § 7 pkt 2 rozporządzenia wymienionego w § 2 zarządzenia,

b)   nauczyciel zapewnił uczniom lub ich rodzicom źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć w formie elektronicznej,

c)   każdy uczeń lub rodzic posiada możliwość konsultacji z nauczycielem,

d)   nauczyciel przekazał każdemu uczniowi lub rodzicom informację o formie i terminach konsultacji, o których mowa w lit. c,

e)   nauczyciel dokonuje weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów przez bieżącą kontrolę postępów w nauce, w tym również dokonuje informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskiwanych przez niego ocenach,

f)   w przypadku nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnionego dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym - nauczyciel współpracuje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,

g)   nauczyciel udziela wsparcia dzieciom, w bieżącej pracy, objętym pomocą psychologiczno-pedagogiczną, w szczególności w drodze telefonicznej, przez komunikatory i platformy elektroniczne -w przypadku nauczycieli, którzy prowadzą tego typu zajęcia,

h)   nauczyciel posiadający kwalifikacje bibliotekarza, wych. świetlicy, wychowania fizycznego, EDB, etyki, religii, WDŻ powinni zapewnić uczniom lub ich rodzicom źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć w formie elektronicznej lub wskazać inne możliwości realizacji treści programowych, mogą również wspierać innych nauczycieli przedmiotów

i)   specjaliści, pedagodzy szkolni i psycholodzy zobowiązani są do wspierania uczniów i rodziców poprzez konsultacje indywidualne i rodzinne oraz udzielanie pomocy nauczycielom  przy zajęciach z uczniem posiadającym opinie i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

2. Informowanie o postępach w nauce, o którym mowa w ust.1 lit. e może następować z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji, w tym w szczególności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, o której mowa w § 2 pkt 1 lit. a, rozporządzenia wymienionego w § 2 zarządzenia, innej platformy edukacyjnej, dziennika elektronicznego, poczty elektronicznej, komunikatorów, telefonu.

3. Tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas zatwierdza dyrektor we współpracy z nauczycielami, uwzględniając stopień obciążenia uczniów realizacją zleconych zadań.

§ 4.

Zajęcia z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość mogą być prowadzone w grupach lub indywidualnie, przy czym, liczba godzin zajęć prowadzonych indywidualnie nie może być wyższa niż 25 %, online (z klasą, grupą lub indywidualnie) 25%, na platformach edukacyjnych lub str. internetowych 25 % i z książką czy ćwiczeniami 25 %, zajęć ogółem prowadzonych w danej klasie w okresie zawieszenia zajęć, chyba że specyfika zajęć będzie tego wymagała i nauczyciel uzyska zgodę dyrektora na zmianę % zajęć niż wyżej wskazano w Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie, z przyczyn, o których mowa w § 1 zarządzenia. Zastrzeżenie nie dotyczy nauczycieli, o których mowa w § 3 ust. 1 lit. g, zarządzenia.

§ 5.

Wykonanie zarządzenia powierza się nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie.

§ 6.

1. Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej szkoły i w dzienniku elektronicznym.

2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2020r,  z mocą od dnia 25 marca 2020 r.

3. Zarządzenie obowiązuje do dnia 10 kwietnia 2020 r. zgodnie z datą określoną w zmieniającym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 25 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz.530).

 

 

Dyrektor Szkoły
Dariusz Żyłowski

 

 

Zalacznik_nr_1_do_zarzadzenia_122020.docx
 

 


 

Zarządzenie Nr 11 / 2020

 

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie

 

z dnia 12.03.2020 r.

 

w sprawie zawieszenia zajęć dydaktycznych od 12.03.2020r.oraz opiekuńczo-wychowawczych

od dnia 16.03.2020r. do odwołania- zgodnie z Rozporządzeniem MEN

 

Na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 roku
w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządzam, co następuje :

 

§ 1.

Zawieszam zajęcia dydaktyczne w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie
od dnia 12.03.2020 do odwołania oraz zajęcia opiekuńczo-wychowawcze od 16.03.2020
do odwołania.

§ 2.

Zobowiązuję wszystkich nauczycieli i pomocy nauczyciela do pozostania do dyspozycji Dyrektora
i Wicedyrektorów w miejscach zamieszkania oraz odbierania telefonów ze szkoły w godzinach
7:00-15:00.  

§ 3.

Zobowiązuję wszystkich pracowników administracyjnych do pozostania do dyspozycji Dyrektora
i Wicedyrektorów w miejscach zamieszkania oraz odbierania telefonów ze szkoły w godzinach
7.00-15.00 jak również do pełnienia dyżurów w budynku szkoły - zgodnie z załącznikiem nr 1
do niniejszego zarządzenia.

§ 4.

Pracownicy gospodarczy pracują bez zmian, zgodnie z obowiązującymi umowami.

 

§ 5.

Zobowiązuję każdego z nauczycieli do zapoznawania się z aktualnymi komunikatami  w systemie
e-dziennik Librus oraz wiadomościami na poczcie służbowej, każdy z nauczycieli ma obowiązek sprawdzić dziennik oraz pocztę minimum dwa razy dziennie.

 

§ 6.

Zobowiązuję administratora e-dziennika do sprawdzania statystyki logowań nauczycieli – potwierdzenie logowania do e-dziennika jest potwierdzeniem stosowania się do niniejszego zarządzenia.

§ 7.

Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do pozostania w kwarantannie społecznej tzn. unikania wszelkich skupisk oraz przestrzegania maksymalnej higieny i bezpieczeństwa związanego
ze zdrowiem.

§ 8.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 12.03.2020r.

 

Dyrektor Szkoły
Dariusz Żyłowski

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie
    ul. Kopernika 2
    11-700 Mrągowo
  • Klasy I-III przy ul. Kopernika 2: 89 742 51 31
    Klasy IV-VIII, 0 i przedszkole przy ul. Kopernika 2C: 89 676 51 01
    Klasy 0-VIII przy ul. Bohaterów Warszawy 4: 89 741 86 80

Galeria zdjęć